Tarih:   /   Toplam Yorum   / Yazar Adı:      /   Okunma 1

 


  1 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

476_Hüseyin Sürgen 22-11-2008, 23:29:43
Dinimizin ilk emri ''oku'' dur...Hz.Peygamber Efendimiz (s.a.v) Bedir Savaşı sonrası ellerinde bulunan her bir esirin hürriyetine kavuşabilmesi için on kişiye okuma-yazma öğretilmesini istemiştir.Yani savaş meydanlarında gereğini yaptığı gibi,eğitime de büyük önem vermiştir.Cevat Paşa hiç şüphesiz Çanakkale Destanı denilince akla ilk gelen isimlerdendir.Öyle ki makalede de ifade edildiği üzere Cevat Paşa'nın gerek savaş meydanlarında ve gerekirse sosyal hayatta çok büyük hizmetleri olmuştur.Çünkü Cevat Paşa gibi Kahraman şahsiyetler,Hz.Peygamber'in metodunu çok iyi öğrenmişler,ümmet-i Muhammed'e layık olabilme adına savaş meydanlarında kahramanca mücadele ettikleri gibi,aynı zaman da eğitime de büyük önem vermiş,fedakarane çalışmalarda bulunmuşlardır.Öyle bir medeniyetin evlatlarıyız ki,ne kadar şükretsek,ne kadar gurur duysak azdır.Hem Vatan için can vereceksin,mücadele edeceksin hem de ilim için,eğitim için gece gündüz demeden gayret göstereceksin.

Herhalde bir millete yapılacak ''En Büyük Hizmet'' bu olsa gerek..Böyle olsa gerek...

Böylesi güzel ve anlamlı makalesi için değerli büyüğüm Ahmet Yurttakal'a çok müteşekkirim.Gönlüne sağlık abicim...Selam ve Hürmetlerimle....
 
477_İsmail SABAH 23-11-2008, 00:07:37
Türk tarihinin yetiştirdiği önemli insanlardan biir olan Cevat Paşa ve onun ülkesine hizmeti olarak yaptırdığı, inşa ettirdiği yapıları anlatan değerli araştırmacı Ahmet Yurttakal'ı hazırlamış olduğu bu orjinal çalışmadan dolayı canı yürekten kutluyorum. Her anlamda gelişmeinin eğitimle başladığı gerçeğinden hareketle bir eğitim bilimci olarak Cevat Paşa'ya hayran olmamak elde değil. Savaş sırasında bile bu gerçiği görmüş ve elinden yapmış olan bu değerli paşamız bugün biz eğitimcilere çok büyük bir örnek teşkil etmektedir. Eğitimci arkadaşlarıma özelikle bu yazıyı okumalarını tavsiye edeceğim. Şuan bilimsel bir çalışmayada destek olmuş olan bu yazının, tarihi boyutunun yanında eğitim yönünden ele alındığında büyüklüğü bir kat daha artmaktadır. Büyük düşünüp, büyük yaşamışlar ve bugünün insanlarına yani torunlarına örnek abide şahsiyetler olarak tarihte biz nesilleriniin gönlünde yerinini almış tüm ecdadımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar.
 
478_aytekin bey 23-11-2008, 14:45:33
yazıyı okudum ..yeri geldi sevindim yeri geldi üzüldüm..iyi durumda ve ilgilenilen okullar beni mutlu ederken ilgisiz kalmış okul beni üzdü..evet kurşunlu okulu hayatımda gördüğüm en sevimli şirin bina diyebilirim..içindeki sınıf sayısı az olabilir ..bu bağlamda eğiitim maksadıyla kullanmak belki akıllıca değildir..ancak bu demek değildir ki harabe olmaya terkedilsin..müze olur ..kütüphane olur..olurda olur... bizler biraraya gelerek orayı kurtarabiliriz...sadece birlik beraberlik ve biraz çaba....yanlışmıyım..
 
479_ZEYNEP TAŞTEPE 24-11-2008, 00:02:19
nurlar içinde yat CEVAT PAŞAM .ALLAH RAZI OLSUN.bizler biliyoruz ki insanlığa yarar bir eser bırakıldığı zaman amel defteri kapanmazmış.
MEHMET AKİFÇE ; şu boğaz harbi nedir ? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ
DİYE TARİF EDİLEN , DÜNYANIN MUAZZAM DONANMASINA KARŞI YAPILAN EŞİ BENZERİ OLMAYAN ,HARBİN SONUNDA ARKALARINA BAKMADAN GİDEN YEDİDÜVEL BUGÜN GELSİNLER 93 YIL ÖNCE ÜSTELİKTE HARB-İ UMUMİ İÇERİSİNDE MEDENİLİĞİN,ÇAĞDAŞLIĞIN ,BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KULU KÖLESİ OLURUM DİYEN ZİHNİYETİN İHTİŞAMINI GÖRSÜNLER.AFRİKALI BİR KABİLE REİSİNİN İFADESİNDE ; SÖMÜRGECİLER ÜLKEMİZE GELDİKLERİNDE ONLARIN ELLERİNDE İNCİLLERİ BİZİMSE ZENGİN MADEN YATAKLARI MIZ VARDI .BİZLERE GÖZÜMÜZÜ KAPATIP TANRIYA YAKARMAMIZI İSTEDİLER.BİZDE ÖYLE YAPTIK .GÖZÜMÜZÜ AÇTIĞIMIZDA BİZİM ELİMİZDE İNCİL, ONLARIN ELLERİNDE İSE BİZİM ZENGİN MADEN YATAKLARIMIZ VARDI.
NE OLUR KENDİMİZE GELELİM .ZAMANIMIZI BİRAZDA EJDADIMIZ GİBİ İLİME ,BİLİME
AYIRALIM .AHMET KARDEŞİMİ YÜREKTEN KUTLUYORUM CEVAT PAŞALARIMIZIN YAPTIRDIĞI OKULLARDA NİCE AHMETLER YETİŞİR İNŞALLAH .TEŞEKKÜR EDİYORUM..
.
 
480_OzanBODUR 24-11-2008, 14:37:22
Ahmet Yurttakal kardeşimi üniversite yıllarından tanırım...Maalesef çoğu üniversite talebesi şehrin ve yaşamın dağdağasında darmadağın olurken İnançlı,azimli,dürüst ve çalışkan olan bu Çanakkale Ruhu süvarisinin yaşayışı ve ilkeleri hepimize örnek olmuştur.İtiraf etmeliyim ki bugün ki Çanakkale sevdamı ve merakımı onun ve kanaat önderi bir kaç gönül insanının organize ettiği ilk Çanakkale gezisine borçluyum...


Yaşamımızda her zaman şahit oluruz ;bazı şahsiyetler işin hiç çilesini çekmeden ,hazıra konup hepimize imtihan vesilesi olurken bazıları da bıkmadan ,usanmadan ,bir an olsun boşluğa düşmeden tabiri caizse iğne ile kuyu kazarlar...


Şüphesiz o gönül erlerine o gücü ve kuvveti veren faktör ,tenleri ile kalpleri arasında ki ruhta gizlidir...Ahmet Bey kardeşimin 01.05.2008 tarihinde kaleme aldığı ''Esir Düşen Sancaklarımız'' adlı çalışmasına yazdığım yorumda kendisinin bu gönül erlerinden biri olduğunu adım gibi bildiğim için bir temenni mukabilinde ''inşallah daha derin ve bilinmeyen çalışmalarla bizleri Gelibolu'nun bilinmeyen buutlarına taşımayı başarırlar''demiştim...


İşte bu çalışmasında Ahmet Bey kardeşim bu temenniyi gerçeğe çevirmiş...Bize böyle bir tarih ziyafeti sunduğu için ne kadar teşekkür etsek azdır...Ama ondaki yüksek seceat inşallah bu ziyafetleri defahatle yaşayacağımızında en büyük garantörüdür...Heyecan ve merakla yeni çalışmalarını bekliyor ve Rabbimden kendisine kolaylıklar vermesini niyaz ediyorum...

Selam ve dua ile....

Ozan Bodur-www.duryolcu.com
 
481_HAFIZE KASAR 25-11-2008, 12:17:49
Su an Canakkale'den ulkmeden cok uzaklarda egitim ^OKUL^ icin Polonya'da bulunuyorum. Yeri geliyor ulkeme ve seviklerime olan ozlemim oyle artiyor ki ne isim var burada diye dusunuyorum. Ancak bilhassa Arastirmaci Yazar Sayin Ahmet Yurttaka'in hazirlamis oldugu bu yaziyi okuyunca bu dusunlerimi kafamdan tamamen silip attim. Birinci Dunya Savasinin ozellikle de Canakkale Cephesinde ne cetin bir mucadele yasandigini hepimiz boylesi degerli Arastirmacilarimiz ve yazarlarimiz araciligiyla biliyoruz zaten. Bu cengabede egitime bu derece onem veren komutanlarimizin ve eserlerinin varligi biz Turk Milleti icin gurur kaynagidir. Acak bunlarin varligindan haberdar olmayisimiz ve bu degerlerin yok olup gitmesine goz yummamiz ise ayibimizdir. Neyse ki Sayin Yazarimiz Ahmet Yurttakal bizleri bu konuda son derece aydinlatmis ve biz okuyucular da uzerimize dusen gorevi yerine getirme firtrsati buluyoruz. Bir bireyin, milletin, ulkenin gelismeside egitimin ne derece onemli oldugunu Cevat Pasamiz savas zamaninda yaptirdigi okullarla gayet iyi vurgulamis. Bu okullarin halen egitime devam ediyor olmasi ne kadar sevindirici ise kullanilamayan durumda olan okullarin durumu ise bir o kadar aci. tarihimize sahip ciktigimiz surece degerimiz daha da cok artacaktir. EGITIM HER ZAMAN VE HER YERDEDIR diyerek Sayin Ahmet Yurttakal'a bir kez daha sonsuz tesekkurlerimi sunuyorum ve sonraki calismalarinizda da basarilar diliyorum. Yureginize Saglik.
POLONYA'DAN ULKEME SAYGI VE SELAMLAR!!!
 
482_Ramazan AKBAŞ 26-11-2008, 09:50:17
Çanakkale 18 mart zaferi tüm dünyaya Türkün verdiği mücadeleyi tüm şartlara ve ölüm kusan cehhenemi bombaları atan o devasa gemilere karşı düşmanına karşı mücadele verdiği bizlere göstermektedir.18 marttan önce Çanakkaleyi aldığı tedbirler ve çalışmlarla 18 marta hazırlayan Çanakkkale geçilmez mührünü vuran tüm dünyaya bunu ispat ettiren Cevat Paşayı daha iyi tanımak gerekiyordu. Onun askerlik dışında askerlerine bir komutan yeri geldiğinde bir baba olduğu ve hayırsever olduğunu ilme okumaya ne kadar çok önem verdiği o zor yıllarda bile eğitimin ilerlemesi için çabalarını öğreniyoruz.Gerek yaptırığı okulları gerekse diğer çabaları onun vatanı cephede savunduğu giib eğitmde diğer alanlarlada savunduğunu göstermektedir.Yapmış olduğu çalışmalarla Çanakkale hakkında daha fazla bilglenmemizi sağlayan, ve bu çalışmasıylada Biz genclere Cevat paşayı bir çok yönüyle tanıttığı için Ahmet YURTTAKAL 'a çok teşekkür ediyorum ve şükranlarımı sunuyorum.Yapmış olduğu çalışmalarda biz genclere önder olduğu içinde gencler adına bir genc olarak ayrıca minnettarız.Bu çalışmalarla yeni nesle Ecdad sevgisi aşılanmalı ve ecdadın verdiği mücadeleleri göz önünde tutarak kendi alanında en iyisini yapmalıdır. Atalarımızın vermiş olduğu mücadeleyi idrak ederek Cevat paşa gibi komutanlarımızı anladığımız zaman gayrete gelip çalıştığımız zaman güzel günler bizlerin olacaktır. geliboluyuanlamak sitesine yazılarıyla bize ışık tutan yazar abilierimize bir kez daha teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diliyorum.Böyle sitelerle genclik atasını tanımakta. yolunuz açık olsun
 
483_Muzaffer Albayrak 26-11-2008, 10:48:59
Öncelikle tebrik ederim. Hakikaten araştırmaya ve emeğe dayanan detaylı bir çalışma. Tabii ki burada asıl önemli olan husus, savaş yıllarının meşakkat ve sıkıntıları içerisinde gündelik hayatın bir şekilde devam ettirilebildiğini, bunun için fedakarca olduğu şüphesiz olan gayret ve mesainin sarfedildiğidir. Bunu bize Cevad Paşa örneği ile gösteren Ahmet Bey'e teşekkürler.
Eskilerin Harb-i Umumi dedikleri I. Dünya Savaşı sırasında yedi cephede yedi düvele karşı savaşırken bir taraftan da hayatı idame ettirmenin çabası vardı.
Yukarıdaki yazıya benzer bir teşebbüsü de ben ilave edeyim. 1917 yılında yani harbin tam ortası bir yılda Osmanlı Maarif Nezareti vilayetlerde açılacak Sanayi Mekteplerinde öğretmenlik yapmak üzere yetiştirilmeleri için vilayetlerden ikişer öğrencinin Budapeşte Sanayi Mektebi'ne gönderilmelerini organize etmişti.
Geliboluyu Anlamak sitesinde bugüne kadar yayınlanmış makalelerden farklı, rutin dışı bir inceleme olmuş Ahmet Bey'in yazısı. Olayların ve şahısların bilinmeyenini, arka planını ortaya çıkaran bu tür yazıları sitede görmek temennisiyle selam ve saygılar...
 
484_İslam ÖZDEMİR 26-11-2008, 22:16:55
Çanakkale Müdafası denilince akla gelen ilk isim,boğaz savunması ve memleketin namusu ellerine emanet edilen,18 Mart 1915 tarihinde dünyanın en güçlü donanmasını Allahın yardımı,Mehmetçiğin gayretiyle perişan eden Türk tarihinin yetiştirmiş olduğu en kahraman komutanlardan biri.Büyük deniz zaferinin ardından 18 Mart Kahramanı ünvanını alan ve İstanbul'u kurtaran birinci komutan diye milletimizin gönlünde taht kuran Cevat Paşamız hakkında bugüne dek çok şey yazılıp,çizildi ve söylendi.Ancak bunlardan hiçbiri Müstahkem Mevkii Kumandanının Sayın Ahmet Yurttakal'ın dikkat çektiği yönü hakkında bir kaç kelam etmedi.Söylenenler hep Paşa'nın askeri kariyeri ile alakalıydı.Oysa ki memleketin yetiştirmiş olduğu en değerli komutanlardan biri olan Cevat Paşa'nın dile getirilip,gelecek kuşaklara aktarılması gereken daha pek çok yönü vardı.Bunların en öncelikli olması gerekende eğitime göstermiş olduğu hassasiyetti.Cevat Paşa savaş şartlarında gelecek için önem arzeden bu konuyu asla göz ardı etmeyerek Çanakkale'nin eğitim ve kültür hayatına pek kıymetli eserler bırakarak,adını ölümsüzleştirmiştir.Makaleyi dikkatlice okuyanlar onun,halkın bu konu daki taleplerini zerre kadar göz ardı etmediğini açıkça görür.Bu yönü onun ne kadar cömert ve ileri görüşlü biri olduğunun da göstergesidir.Bir Osmanlı Paşasının kısacık hayatına sığdırmış olduğu bunca şey hem günümüzdeki meslektaşları hem de bizler için güzel bir örnektir.Cevat Paşa eğitim-öğretime vermiş olduğu destekle bir yönüyle de Yüce Dinimizin ilk emrine ve Peygamber Efendimize olan bağlılığını da göstermiştir.Hatırlanacağı gibi Peygamber Efendimiz SAV Bedir Savaşında esir aldığı müşriklerden her birinin on müslüman çocuğa okuma yazma öğetmesi karşılığında serbest kalacağını vaad ederek dinimizin eğitim konusundaki hassasiyetini oraya koymuştur.Cevat Paşa'nın takip ettiği yol aynıdır.O okullarda eğitim gören çocukların ileride gelecekleri önemli mevkilerde ve yapacağı hizmetlerde Cevat Paşa'nın da emeği vardır.Böyle insanların Cenab-ı Hakk'ında Kur'an-ı Kerim'de ifade ettiği gibi öldükten sonra amel defterleri kapanmayacakır.Ben sözü fazla uzatmadan Rahmetli Çanakkale Müstahkem Mevkii Kumandanı Cevat Cobanlı Paşamı hem askeri kahramanlıklarından hem de bu hizmetlerinden olayı rahmetle anarken,onun hatırasını yaşatmak için kendisini paralarasına çalışan değerli arkadaşım Sayın Ahmet Yurttakal'ı tebrik ediyor Yeni sitesinin de hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Saygı ve Sevgilerimle
İSLAM ÖZDEMİR
İmam-Hatip
Çanakkale Savaşları Araştırmacısı-Yazar
 
486_HALİL VOLKAN 28-11-2008, 17:50:30
ELLERİNE SAĞLIK AHMET HOCAM.BİR EĞİTİMCİ OLARAK BEN DE ETKİLENDİM YAZINI OKURKEN.CEVAT PAŞAMIZIN BU YÖNÜNDEN HABERİM YOKTU.GERÇEKTEN BU MÜTHİŞ BİR HABER.ÇÜNKÜ BİR MİLLETİN VAR OLUŞ SAVAŞI DİYE GÖRDÜĞÜ BİR ANDA SEN HALA OKULLAR AÇIYORSUN SAVAŞLARDA GÖRDÜĞÜN DURUMLARI YAŞADIĞIN ZORLUKLARI EĞİTİM SAYESİNDE AŞMAYA ÇALIŞMAK İÇİN OKULLAR AÇIYORSUN.BU GERÇEKTEN SIRADIŞI BİR DURUM.
YİNE ALLAH TÜM ŞEHİTLERİMİZDEN,GAZİLERİMİZDEN VE SİPER ARKADAŞLARINDAN RAZI OLSUN...
 
489_Cemalettin Yıldız. 06-12-2008, 09:27:58
Rahmetli Cevat paşa ile ilgili çalışmalarını takdirle izliyorum. Tarihimizin unutulmuş bir bbölümünü gün yüzüne çıkarıyorsun.Sana her türlü yardıma hazırım. Bşarılar diliyorum. Cemalettin YILDIZ.
 
490_hakkı 07-12-2008, 23:53:36
Yazar arkadaşımı kutlar,aynı zamanda Çanakkale merkez Fatih cami nin karşı köşesinde Fevzi Paşa
nın doğduğu ev bir kısm yıkık virane durumdadır.Bu konuyu da inceleyip gün ışığına çıkarırsanız çök
memnun olurum.
 
598_hilmi çelik 10-01-2009, 20:01:45
ahmet kardeşim cevat paşanın çanakkalede akrabaları var biliyomusun. seni yaptığın araştırma için kutluyorum.
 
614_Mustafa Gür 18-01-2009, 13:31:15
Kıymetli kardeşim...Yaptığın her çalışman çok güzel, doyurucu ve mükemmel.Bu çalışmada öyle...Bizlere yeni yeni bilgiler sunuyorsun...yüreğine.bileğine vegönlüne sağlık...başarılar saygılar.

Mustafa GÜR
Çanakkale Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı
 
2010_Sezai EROL 18-07-2012, 10:24:16
Rahmeti babam Rıza EROL 1952-1956 Yılları arasında.Ulupınar İlkokulunda Eğitmen olarak çalıştı.Benim çocukluğumda o okulun bahçesinde geçti.Okul yeni açıldığı için ben ve köyden Selaatti,n adında bir arkadaşımla Yağcı köye gider gelirdik.Babamı bir gün köye götürdüğümde okulun perişan halini görünce ağlamıştı.Daha sonra Ünüversitemizin gayretleriyle bu günkü hale getirildi.Sürekli gidip görüyorum.Cevat paşanın köyde birde çeşmesi var.Askeri birlik 1950 li yıllarda suyunu oradan temin ederdi.Cevat Paşaya Allahtan rahmet,Bu Bilgileri bizlere aktaranlara sonsuz teşekkürler.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR