Türkiye Cumhuriyeti'nin En Büyük Askeri Tarihçisi Kurmay Yarbay Bursalı Mehmet Nihat Bey 'e Vefa ( Cemalettin Yıldız )

Tarih: 15/05/2009   /   Toplam Yorum 19   / Yazar Adı:      /   Okunma 29114

“….Ne hikmetse Osmanlı'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en büyük askeri tarihçimiz Bursalı Mehmet Nihat Bey sayısız yazılı eserler bırakmasına rağmen o da günümüz gençliği ve askeri tarihçileri tarafından unutulmuş ,unutturulmuş. Çanakkale Savaşlarıyla ilgili hazırlanan en iyi araştırma olarak gördüğüm,Milli Savunma Bakanlığımızın Birinci Cihan Savaşında Türk harbi 5.cilt Çanakkale Cephesi Harekatı kitaplarını okurken alt notlarda Bursalı Nihat Bey'in konferans ve anılarından alıntıları gördüm. Bursalı Yüzbaşı Nihat Bey'in Çanakkale Savaşlarıyla ilgili yaptıklarını ve görevlerini araştırdım, hiçbir bilgiye ulaşamadım. Sonunda Çanakkale Savaş Alanları Araştırmacısı, yazar Şahin Aldoğan'a ulaştım. Şahin Bey Nihat Bey hakkında sözlü açıklamaları yanında , Harp Akademilerinin ocak 1996 da yayınladıkları,”askeri tarih yazarı ve harp akademileri tarih öğr.Kur.Yb.Bursalı Nihat Bey “ isimli araştırmanın fotokopisini ulaştırdı…”
Yerel Tarih Araştırmacısı Cemalettin Yıldız , yakın tarihimizin en önemli askeri tarihçilerinden Bursalı Mehmed Nihad Bey’in hayatını ve eserlerini araştırmaya bu şekilde başlıyor. Bursalı Mehmed Nihad Bey’in 1928 yılında İzmir Güzelyalı’da birlik denetlemesi sonrasında kaza kurşunuyla biten hayatındaki önemli noktaları bizlerle paylaşan Yıldız, askeri tarihçinin konferans notlarını da tek bir kitapta topladı.

 

Milletimize hizmet etmiş nice kahraman ve fedakarlarımız yazılı hiçbir kayıt bırakamadan ebediyete göçüp gitmişlerdir.Hepsinin ruhu şad olsun,Allah onlardan razı olsun, kabirleri cennet olsun dileğinde bulunuyoruz.

      

Ne hikmetse Osmanlı'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en büyük askeri tarihçimiz Bursalı Mehmet Nihat Bey sayısız yazılı eserler bırakmasına rağmen o da günümüz gençliği ve askeri tarihçileri tarafından unutulmuş ,unutturulmuş.

 

2003 yılında hemşehrim Çanakkale Seddülbahir kahramanı Ezineli Yahya Çavuş ile ilgili bir araştırma yapmaya başladım.Çanakkale Savaşlarıyla ilgili hazırlanan en iyi araştırma olarak gördüğüm,Milli Savunma Bakanlığımızın Birinci Cihan Savaşında  Türk harbi 5.cilt Çanakkale Cephesi Harekatı kitaplarını okurken alt notlarda Bursalı Nihat Bey'in konferans ve anılarından alıntıları gördüm.Bursalı Yüzbaşı Nihat Bey'in Çanakkale Savaşlarıyla ilgili yaptıklarını ve görevlerini araştırdım,hiçbir bilgiye ulaşamadım.

 

Sonunda Çanakkale Savaş Alanları Araştırmacısı,yazar Şahin ALDOÐAN'A ulaştım. Şahin Bey Nihat Bey hakkında sözlü açıklamaları yanında , Harp Akademilerinin ocak 1996 da yayınladıkları,”askeri tarih yazarı ve harp akademileri tarih öğr.Kur.Yb.Bursalı Nihat Bey “isimli araştırmanın fotokopisini ulaştırdı.O zaman Cumhuriyetimizin ilk ve en büyük askeri tarihçisi Bursalı Nihat Bey ve eserleri hakkında tam bilgi sahibi oldum.

               

Hiç evlenmemiş,aile kuramamıştır. Kısacık ömrünü sevgili milletine hizmete adamış ve bu hizmet sırasında şehit olmuştu.

               

Bu milletin bir ferdi olarak kabrine Çanakkale toprağı götürüp ,bir buket çiçek bırakarak ,ruhuna fatihalar yollamak istiyordum.Bu kahramanımızı gençliğimizle tanıştırmak arzusundaydım.

 Harp Akademilerinin Bursalı Nihat Bey ile ilgili 1996 yılı yayınında ;Nihat Bey'in İzmir Müstahkem Mevkii Tugay Komutanı iken, bir görevden döndüğü sırada 14/15 Temmuz 1928 günü kazara şehit edildiği ,mezarının İzmir Güzelbahçe yolu mahalle mezarlığında olduğu yazılıyordu.

      

Şahin ALDOÐAN ve tanıdığım İzmirli araştırmacılarla yaptığım araştırmalarda Bursalı Nihat Bey 'in kabrini bulamadım.Fakat Nihat Bey'i hiç unutmuyor inatla araştırmalara devam ediyorum.

Harp Hatıralarını okumayı severim,hele Çanakkale ile ilgili olanlarını toplayıp dururum ve zaman buldukça okurum. 2006 yılı yaz aylarıydı ,kitapçılarda yeni gelen Çanakkale Hatıratı kitaplarını araştırırken ,Vadi Yayınlarının Mülazım Mehmet Sinan'ın Harp Hatıralarım (Çanakkale /Irak /Kafkas Cephesi )kitabını aldım. Okumaya başladım. Kitabın 87. sayfasına gelince Mehmet Sinan Bey 1917 yılı başında 6. Tümenle İran 'da Ruslarla savaşırken 6.Tümen Kurmay Başkanı Bursalı Nihat Bey ile karşılaştıklarını yazar. Dip notunda ise  Urla yolunda kazara vurulan Nihat Bey diye açıklama yapar.

Tekrar İzmir İlçe Belediyelerinden Nihat Beyi araştırmaya başladım. İzmir Güzelbahçe Belediye Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürünün duyarlılığı sayesinde, Nihat Bey ve Kurmay Başkanı Binbaşı Çobanoğlu Zeki Beyin Güzelbahçe (Kilizman) Şehitlik Anıtı fotoğrafına ulaştım.

Güzelbahçe Yolu Mahalle Mezarlığındaki kabrinin araştırmasına devam ediyorum.

Daha sonraki aşamada Bursalı Nihat Beyin Çanakkale Savaşları ile ilgili konferans metinlerini araştırmaya başladım.1919 Konferansını Osmanlıcadan Türkçeye çeviren Ç.O.M.Ü. Öğretim Üyeleri Yrd.Doç.Dr. Ahmet  Altıntaş ve Öğretim Görevlisi Zeynep Altıntaş'ın 1997 yılı Çanakkalede Bahriyelilerimiz kitabında buldum. Hocam Süleyman Türkyılmaz tarafından günümüz Türkçesine sadeleştirilmesi yapıldı.

         

Ardından Çanakkale Gönüldaşım, sevgili kardeşim İslam Özdemir; Mehmet Nihat Beyin 1926 yılı İstanbul Şehremini Konferans Metninin Osmanlıca mikro filmlerini İstanbul Beyazıt Kütüphanesinden alarak bana ulaştırdı.

               

Sevgili Osmanlıca Çevirmen Öğretmen Arkadaşım İhsan Pala ve Öğretmen Okulu Öğretmenim Süleyman Türkyılmaz'ın çevirileri birleştirildi.

            

Mehmet Nihat Beyin 1928 yılı İzmir Konferansı sevgili Mete Türkyılmaz tarafından bana ulaştırıldı.Bursalı Nihat Beyin Çanakkale ile ilgili verdiği 3 konferans ilk defa '' Bir Komutanın Gözünden Çanakkale Savaşları'' kitabında biraraya getirildi.Bu çalışmada büyük emeği olan eşim Nebahat Efe Yıldız ve diğer emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım.

               

Bursalı Nihat Beyle ilgili araştırmam burada bitmedi, hala devam ediyor. 2007 yılında Çanakkale Araştırmacısı Emekli Albay Turhan Seçer Bey İzmir Ege Ordu Komutanlığından ''Kilizman(Güzelbahçe) Şehitlik Anıtı tarihçesi '' adı altında bir bilgi notu faksladı.

                            

                                 

KİLİZMAN ŞEHİTLER ANITI TARİHÇESİ

 

 

 

Haziran 1928  14 İzmir Müstahkem Mevki Kumandanı Tümgeneral Ali Fuat Paşa Komutanlığına bağlı Urla civarında konuşlandırılmış bazı birlikleri denetlemek üzere kendi karargahından bazı personelle 2 araç Urla  istikametinden hareket ederler.

        

Bu heyette 1.araçta Tüm Ge. Ali Fuat ERDEM, Kurmay Bşk. Kurmay Yüzbaşı ÇOBANOÐLU Zeki Bey , Emir Subayı ve şoför ;2.araçta Piyade Tugay K.Yb. Bursalı Nihat Bey ve diğer askeri erkan vardır.Komutan ve mahiyetindeki heyet Urla 'da denetleme ve incelemeyi akşama doğru bitirip İzmir'e dönerken, Zeki Bey 2. araca Nihat Bey'in yanına binmek zorunda kalır.Komutan aracı MVK. K.lığı yasak bölgesi içinde bulunan büyük bir kısmı henüz iskana açılmamış olan Güzelbahçe'ye (Kilizman)geldiği zaman saat 21:00 ve hava henüz kararmaya başlar. Tam bu sırada keskin bir düdük sesi ve Dur! Denir.

 

İl Jandarma Komutanlığınca muhafız ve devriyeler sürekli denetim içindeyken ,yol güvenliği için kurulan geçici karakolda görev yapan jandarma eri dur ihtarını geç fark eden araçların tekerleğine ateş açmış, kötü bir rastlantı sonucu seken kurşun K.Yrb. Nihat Bey ile Zeki Bey 'e isabet etmiştir .Tek kurşunla anında şehit olurlar .Şahadet mevkiinde daha sonra bir anıt inşa edilir.Ruhları şad olsun.

 

Bu araştırma burada bitmedi. Gençlerimiz Nihat Bey'in hayatı ve eserlerini okuyup araştırarak ondan ders almalıdırlar.

                                                                                                                

                                                                                                 CEMALETTİN YILDIZ

                                                                                           Yerel Tarih Araştırmacısı

 

 

Kurmay Yarbay Bursalı Mehmet Nihat Bey’in Biyografisi (1886-1928)

 

 • 14 Mayıs 1905 tarihinde Harp Okulundan teğmen olarak mezun olmuş ve kurmay sınıfına ayrılmıştır.
 • 20 Kasım 1910’da 78.Alay 1.Bölüğe verilmiştir.
 • Haziran 1912’de Çanakkale Ordusu ile İtalya Savaşı seferberliğine katılmıştır.
 • 29 Eylül 1912’de Balkan Harbi seferberliği dolayısıyla Büyük Karargâh-ı Umumi Kurmay Başkanlığı emrine verilmiştir.
 • 19 Ekim 1912’de yüzbaşı olmuş,
 • 01 Kasım 1912’de kurmay sınıfına kabul edilmiş, savaş sonunda Harp okulu’nun açık bulunan harp tarihi öğretmeni yardımcılığına atanmıştır.
 • 10 Mart 1915’te kıdemli yüzbaşı olmuştur.
 • 28 Mart 1915’te Çanakkale Truva yakınında Kalvert çiftliğindeki 15.Kolordu karargâhına atanmış, 15. Kolordu Harekât Şube Müdürlüğü yapmıştır.
 • 4 Mayıs 1915’ten 9 Ocak 1916’ya (düşmanın Çanakkale’yi boşalttığı tarih) kadar Çanakkale Seddülbahir cephesi Güney Grubu Harekât şube Müdürlüğü’nü yapmıştır.
 • 1 Eylül 1916’da binbaşı olmuştur.
 • Değişik tarihlerde 6.Tümen ve Kafkas Grubu karargâhlarında bulunmuş, Başkomutanlık Kurmay Başkanlığı 2. Başkanlığı refakatinde görevlendirilmiş,
 • 12 Ekim 1918’de  Harp Akademisi Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır.
 • Harp Akademisiyle ilgisi sürmek koşuluyla Genelkurmay Harp Tarihi Şubesi’nde görevlendirilmiş ve daha sonra Genelkurmay 2. Şube Müdür Yardımcılığında, Veliaht yaverliğinde ve Harp Akademisi öğretmenliğinde görevlendirilmiştir.
 • 12 Mayıs 1922’de Antalya’daki 6.Kolordu Karargâhı’na atanmıştır.
 • 13 Eylül 1922’de yarbay olmuştur.
 • 2.Kolordu Karargâhı’nda ve Harp Akademisi Heyeti Kurmay Başkanlığında olmak üzere harp tarihi öğretmenliğine memur edilmiştir.
 • 11 Ocak 1926’da 5. Alay Komutanlığı’na atanmıştır.
 • İzmir Müstahkem Mevkii Tugay Komutanı iken , bir görevden döndüğü sırada geceleyin Jandarma nöbetçi eri tarafından atılan kurşunla 14/15 Temmuz 1928’de şehit olmuştur. Mezarı İzmir Güzelbahçe yolu mahalle mezarlığındadır.

 

Ruhu şâd olsun.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı , Türk Milleti’nin liderini bulduğu ( Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal ) Çanakkale’de Kurm. Yzb. Bursalı Mehmed Nihad bey 283 gün savaşmıştır. Türk Milletine olan en önemli görevini ise 1919-1926-1927 yıllarında 1. Dünya Harbi Çanakkale cephesi Savaşlarıyla ilgili cepheden gözlem ve notlarıyla, verdiği konferanslarla yerine getirmiştir. Tüm Türk milleti olarak BursalıMehmed Nihad Bey’in manevi huzurunda minnet ve şükran duygularıyla eğiliyoruz.

Balkan ve Birinci Dünya Harbi’ne katılan ,İstiklâl Harbi’nin ise son bölümünde görev alan Bursalı Mehmed Nihad Bey çok iyi Almanca ve Fransızca bilmektedir. 23 yıllık subaylık hayatına bir çok yabancı çeviriyle birlikte 32 önemli eser de sığdırmıştır.

 

Eserleri:

 

 

Eski Yazılar:

1.      Balkan Harbi, Trakya Seferi, 1. cilt, 1340(1924)

2.      Balkan Harbi, Trakya Seferi, 2. cilt, 1924

3.      Balkan Harbi, Trakya Seferi, 3. cilt,  1928

4.      Büyük Harp, 1., 2., 3., 4.cilt, Almanca'dan çeviri 1926

5.      Büyük Harp'te Türk Harbi, 1 .cilt, 1927

6.      Büyük   Harp'te   Türk   Harbi,   2.cilt,   1928(Türk   Cepheleri Harekatı)

7.      Büyük Harp'te Türk Harbi,  3.cilt 1928

8.      Harbi Umumi Tarihi, l ve 2.cilt, çeviri

9.      Büyük Harp’te Çanakkale Seferi,   çeviri,   İlhami Fevzi Matbaası, 1926   

10.  Harbi Umumi'de-Seddülbahir (Cenup) Grupları Muharebatı, 1336 (1920) telif

11.  Harbi Umumi'nin Tenkidi, çeviri

12.  Harbi Umumi’nin İhzar ve İdaresinde Alman Erkan-ı Harbiyesı, Genaral Kol, çeviri

13.  Harbi Umumi'de  Fransız Sefer Planı ve Harbin İlk Ayı.çeviri

14.  Harbi Umumi'de Genaral Moltke'nin Mektupları ve Hatıratı. çeviri

15.  Trakya'da Osmanh-Bulgar Muharebesi, 1335(1919)

16.  Balkan Harbi’nde Çatalca Muharebesi, Konferans.1341(1925)

17.  Çanakkale Seferi, Charleroux'dan çeviri. Binbaşı Nihat ve Yüzbaşı Asım, İst Askeri Matbaası 1337(1921)

18.  Meşhur Osmanlı Sefer ve Muharebeleri'nde Sevk ve İdare

19.  Napoleon Muharebatı (Hazırlanmakta olan)

20.  Kont Schilliffın'in Canne adlı eserinin 2.cildi, çeviri

21.  Liege ve Namur'un Zaptı, çeviri

22.  13.Kolordu'nun İran Seferi, telif

23.  Falkenhein'in Hatıratı, çeviri

24.  Harbi Umumi Silsilei Neşriyatı

25.  Rus-Japon Harbi (hazırlanmakta)

 

Öğretim Notları:

26.  Harp Çantası (Kurmay Subay Muhtırası)

27.  Kıtaat-ı   Cesime'nin   Tabiyece  İstihdamları   Hakkında Muvakkat Talimname, çeviri

28.  Atlı Farazi   Tatbikat  ve  Tatbikat   Seyahatleri'nin Suret-i Tertip ve İdaresi

29.  1870-1871 Seferi

 

Ölümünden  Sonra Yayımlananlar:

30.  Alman-Avusturya Şark Cephesi'nde 1914 Yaz Seferi, Grafik Halinde, Yazan Em. Albay Von Montey, çeviren Bnb. Nihat, İstanbul Askeri Matbaa, 1930 (yeni yazı)

31.  32-1914'ten 1916'ya Kadar Balkan ve Türkiye'de Büyük Harp, 95 sayılı Askeri Mecmuanın tarih kısmı, çeviri, İstanbul Askeri Matbaa 1934 (yeni yazı)

 

 

·         Bu biyografi Em. Tuğgenaral O.Nurettin Türsan'ın "Askeri Tarih Yazarı ve Harp Akademileri Tarih Öğretmeni Kur.Yb. Bursalı MEHMET NİHAT BEY" CUMHURİYETİN EN BÜYÜK ASKERİ TARİHÇİSİNE VEFA BORCU adlı Harp Akademileri Komutanlığı yayınından alınmıştır. Harp Akademileri Basımevi. Yeni Levent-İstanbul  Ocak 1996

 

 


  29114 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

807_Şaban Ağıngil 19-05-2009, 14:33:35
Sayın Cemalettin Yıldız'ın daha önceki eserleri gibi bu kitabı da soluksuz bitirdim. "Cumhuriyet tarihinin en büyük askeri tarihçisi" unvanını haklı olarak kaznan Mehmet Nihat Bey'ini ve onun eserlerini günümüze aktardığınız için sonsuz şükranlarımı sunarım.

Saygılarımla,

Şaban AÐINGİL
Emekli Öğretmen
 
809_Zafer AYDOÐAN 20-05-2009, 14:15:55
Alan Kılavuzları camiasından biri olarak sizinle gurur duyuyor ve şahsınıza teşekkürlerimi sunuyorum. Yakın tarihimize ait bir çok bilinmeyen var. Gen.Kur. ATASE arşivlerinde bir milyon osmanlıca belgeden yalnızca yüzbin'inin incelenebildiği malumunuzdur. Sizin gibi gayretli hocalarımız ve değerli tarhçilerimiz sayesinde Çanakkale Tarihine ait bilinmeyenler de bilinir hale gelecektir. Desteğimiz ve dualarımız sizinle. Her zaman yanınızdayız.
 
827_Cemalettin Yıldız 22-05-2009, 21:40:55
Değerli arkadaşlar , Bursalı Nihat Beyin üç konferansını da içinde bulunduran bu kitabımdan edinmek isteyenler, aşagıdaki mail ve telefonlarımdan bana ulaşıp temin edebilirler. Saygılarımla.
cemo17100@hotmail.com
Ev:02862122417
Cep:05333174760
 
829_Alaattin Topçu 25-05-2009, 12:53:06
Değerli Arkadaşım Cemalettin Bey
Herzamanki gibi günışığına çıkmamış çok değerli biligileri özel imkanlarınla araştırıp değerli bir eser ortaya koydğun için seni kutlar başarılarının devamı dilerim.
 
840_Mustafa YAMAN 05-06-2009, 16:22:29
Ben 52 yaşında bir Edebiyat öğretmeniyim. Ancak 2000 yılında Çanakkale sevdasına yakalanabildim. Bu konuda öğrendiklerimin çoğunu en büyük manevi destekçilerinden birisi, can ağabeyim Cemalettin Yıldız beyden feyz alarak kazandım.
Fakat yapmış olduğu san araştırma çalışması beni bir anlamda üzdü, kıskandırdı ve mutlu etti. Çünkü askeri tarih yazarı ve harp akademileri tarih öğr.Kur.Yb.Bursalı Nihat Beyin mezarı yıllardır yanından geçtiğim yol üzerinde olduğu halde inip de bir inceleme gereği duymadığım için de utandım diyebilirim.
Urla'nın Birgi köyünden olmam hasebiyle yüzlerce defa geçtiğim bu yol benim bundan sonraki ilk gidişimde bir başka anlam kazanacaktır.
Bu çok değerli çalışması nedeniyle sevgilyi ağabeyimi candan tebrik ediyorum. Çok daha güzel yeni çalışmalarının yarınki gençlerimize ışık olacağı inancıyla sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.
Allah senden razı olsun sevgili ağabey kalemine kuvvet...
 
850_Cemalettin Yıldız 06-06-2009, 07:15:12
Çalışmama yorumlarıyla katkıda bulunan Şaban Ağıngil ,Zafer Aydoğan ,Alaattin Topçu ve Mustafa Yaman kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum.Mustafa Yaman Hocam sen Çanakkale de yaşamasanda Çanakkale Gönüldaşları gurubumuzdansın.Daima Çanakkale Ruhuyla yaşadığını biliyorum. Çanakkale Gönüldaşları olarak yeni siir , drama ve makalelerini bekliyoruz.Çanakkaleli bir abin olarak sana bir görev veriyorum.Güzelbahçe nin eski bir mahalle mezarlığında yatan Bursalı Mehmet Nihat Beyin kabrini bularak fotoğrafla tespit ederek bize bildirmendir. Hepinize en içten selamlarımla saygılarımı sunarım.
 
1064_Nihatşah 04-04-2010, 23:19:40
Cemalettin Bey, Mehmet Nihat ile ilgili kitaptan bahsediyor, Ntv tarih dergisinde Şahin Aldoğan Mehmet Nihat ile ilgili hiçbir kitap, makale araştırma yazılmadı diyor. Sadece 98 yılında harp akademileri yayınından çıkan Nurettin Tursan'ın yazısından bahsediyor. Şahin Bey'in sizin kitaptan haberi yokmu diye soracağım ama olduğunu da adım gibi biliyorum. Hatta size bu kitabınızı yayınlamadan önce Nurettin Tursan'ın yazısını da veren Mehmet Nihat'ın bazı çevirilerini de veren kendisi değilmi. Sizin çok iyi arkadaş olduğunuzu da biliyrum. Dergiyi okuyunca şok oldum. Nasıl sizi ve kitabınızı yok saymış? Yoksa herzamanki gibi Şahsi meseleler mi karıştı işin işine ? bilemiyorum ama dergiyi alıp okumadıysanız okuyun. Şahin Bey'in sizin kitabınız olan bir kişi hakkında ısrarla üzerinde çalışma yok dediğini de görün.
Saygılar.
 
1069_Cemalettin Yıldız 08-04-2010, 23:00:23
Sevgili Nihatşah Kardeş,NTV Tarih Dergisinin Nisan 2010 tarihli 15. sayısınıda yayınlanan Bursalı Mehmet Nihat Beyle ilgili araştırmaya vebenim Mehmet Nihat Beyle ilgili kitap ve makaleme ilginize teşekkür ederim. Kitabım ve makalemde de belirttiğim gibi beniBursalı Mehmet Nihat Beyle tanıştıran ve yüreğimde araştırma ateşini yakan Şahin Aldoğan Abidir. Şahin Abinin Mehmet Nihat Beyle ilgili yayınladığım hem kitap hem de makaleden haberi vardır.Mehmet Nihat Beyle ilgili araştırma yapacağını benimle paylaşınca sevinçten uçtum.Bu çalışmayı ikimizde büyük bir dayanışmayla hazırladık.Yıllarca araştırıp bulamadığım Mehmet Nihat Beyin kabrini Şahin Abinin İzmir Altındağ Kokluca Mezarlığında bulduğunu öğrenince ,yaşadığım sevinci anlatamam.Dergideki makalenin sonunda geçen,Mehmet Nihat Beyle ilgili bu güne kadar hiç bir yayın yapılmamıştır,cümlesinin altında Şahin Abinin adını okuyunca bile onun tarafından yazıldığına inanmadım.Şahin Abiyle 10 yıldır beraberce yaptığımız diğer araştırmamız,25 Nisan 1915 günü Seddülbahirin şanlı müdafasını yapan 26.Alay 3. Tabur Kumandanı Konyalı Binbaşı Mahmut Sabri Beyi araştırıyoruz.Onun memleketinin,ailesinin veya kabrinin bulunduğu yeri bulup, kabrine Seddülbahirin şehit kanlarıyla sulanmış kutsal toprağından götürüp fatihalar okuyacağız.İnşallah Allah bize Çanakkalenin unutturulmak istenen Kahramanı Mahmut Sabri BeyleTürk Gençliğini buluşturmayı da nasip edecek.Tüm Çanakkale gönüldaşlarıma en iyi dileklerimle.
 
1241_Zeynep Jale Kilizman Ertürk 21-10-2010, 19:48:30
Sayfanızı okudum, "hiç evlenmemiştir" diye bir not vardı.
Kendisi 1911'de İstanbul'da Trabzon Eski Askeri Kaymakamı Sadık Bey'in kızı
Ayşe Sıdıka Hanım'la evlenir. 1912'de tek evladı babam Orhan Sadi doğar.
Ben 1940 doğumluyum, Sanat Tarihçisiyim.
Kardeşim 1952 doğumlu, Emekli Yüzbaşı Munis Kirizman İzmir'de yaşamaktadır.
Soyadımız dedemin şehit olduğu ve abidesinin bulunduğu Kilizman'dan alınmıştır,
nüfusa yanlışlıkla Kirizman olarak geçmıştir ve öyle kalmıştır.
Babaannem Ayşe Sıdıka Hanım dedeme ait notları, nişanlarını, yaverliğini yaptığı
Veliaht Ailesi resimlerini Harp Akademileri Nihat Bey Kitaplığına bağışladığını söylemişti.
Babaannemden duyduğuma göre;
İstiklal Savaşı başlangıcında İstanbul işgal halindeyken Osmanlı Subayları
Ankara'ya giderler. Dedem Nihat Bey de Bursalı kabak tüccarı sahte kimliği ile
Ankara'ya geçmek ister. Bu bilgiyi alan Mustafa Kemal "Nihat Bey Akademiden, derslerinden
ayrılmasın. Subaylarımızın eğitiminde aksama olamasın." der ve dedemi İstanbul'da
görevlendirmiş olur.
Sayfanızda dedem ile ilgili böylesine gönülden ifadeleriniz beni mutlu etti.
Sağolun varolun.

Not: İzmir Küplüce'deki mezarını bulmanıza kardeşim yardımcı olabilir.

Saygılarımla.
Zeynep Jale Kilizman Ertürk
 
1256_Editörün Notu 28-10-2010, 19:26:36
Kurmay Yrb. Bursalı Mehmed Nihad Bey'in torunu olduğunu belirten Zeynep Hanım'ın bu yorumunu beş gün önce aldık. Hemen ardından Çanakkale Savaşı Araştırmacısı Ahmet Yurttakal ile birlikte mail yoluyla kendisine ulaşmaya çalıştık. Ancak henüz yanıt alamadık.

Kendisiyle iletişim kurduğumuzda Gelibolu'yu Anlamak okurlarını da bilgilendireceğiz.

Saygılarımla.

Tuncay Yılmazer
 
1258_Cemalettin Yıldız 28-10-2010, 23:25:03
Ne büyük bir şans ,Allahın hikmeti sizlerle bizleri karşılaştırıyor.Dedenize büyük bir saygı ve ilgi göstermemi nasıl karşılıyorsunuz bilemiyorum.Bizler Çanakkalede yaşayanlar olarak ,o kahraman gazi ve şehitlerimizin ruhlarıyla yaşıyoruz.Bu zavallı milletimize o kahramanlar ne kadar yanlış bilgi ve hurafelerle anlatıldığını yaşaşaydınız ,bizleri daha iyi anlardınız.1996 yılında Emekli Generalim dedenizle ilgili araştırmayı yapmasaydı ,hiç bir bilgiye sahip olamayacaktık.Dedenizin arşivinin babaanneniz tarafından harp akademilerine verildiğini yazıyorsunuz.Fakat o harp akademilerinin dedenizle ilgili yayınında dedenizin hiç evlenmediği yazıyordu . Buradan şunu anlıyoruz ki harp akademilerimizin dedenizin arşivinden bilgileri olmadığıdır.Bu yıl nisan2010 tarihliNTVtarih dergisinin 15.sayısında Şahin Aldoğan isimli araştırmacı dedenizle ilgili araştırmasını yayıladı. Buçalışmasını yaparken ,bir tesadüf eseri dedenizin İzmir Altındağ Kokluca Mezarlığındaki kabrine ulaştı. Sizinde NTVtarih dergisinin 15. sayısına ulaşmanızı isterim.Bu yorum sonun da yazacağım meil veya telefonuma siz veya kardeşinizin bir adres bildirirseniz,dedenizle ilgili kitabımı Harp Akademilerinin dedenizle ilgili yayınının fotokopisini ve NTVtarihte çıkan dedenizle ilgili makale fotokopisini göndermek isterim.Sizden ricam büyüklerinizden dinlediniz dedenizle ilgili anıları bu sitede bizlerle paylaşmanız.Sizlerle tanışmaktan çok mutlu oldum.Sağlık ve mutluluklar dilerim.Tlf 05333174760 -cemo17100@hotmail.com
 
4308_Cemalettin Yıldız 04-09-2013, 09:03:50
Bu yıl 18 Mart Törenlerine Çanakkale Valiliği ,Çanakkale Şehit Torunlarını buluşturmak amacıyla (BİZ DEÐİL MİYDİK.)Projesi dahilinde şehit torunları Çanakkale Valiliğinin konuğu oldular ,çok güzel ağırlandılar.Bu proje dahilinde Mehmet Nihat Beyin Torunları Jale Hanım ve Muhlis Beyde katıldılar çok mutlu oldular,bende kendileriyle tanışma fırsatı buldum.Proje sonunda katılımcıların duygularını anlamak için bir anket uygulamış.Buanket sorularına Jale Hanımın cevaplarını paylaşacağım.
1-Dedenizin şehit olduğu yerde dedelerinizden size kalan hatıralar neler hissetmenizi sağladı?
Cevap:Dedemin görev yaptığı Seddülbahir ve Kirte savaşlarının geçtiği yerlere zaman yokluğundan göremedim,ama fark etmez.Bu toprakların her noktası yoğun duygular yaşatır bana.
2-Şehit torunu olarak devletin sizlere verdiği imkanlar hakkında ne düşünüyorsunuz.
Cevap:Mustafa Kemal Atatürkün bize verdiği TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDEN daha büyük bir imkan var mı?
3-Proje çerçevesinde Çanakkaleye geleceğinizi çeyrenizle paylaştığınızda çevrenizin ve sizin düşünceniz ne oldu?
Cevap:Sanki Haçça gidiyormuşum gibi beni hazırladılar,yocu ettiler ,şehitlere selam ve saygılarını gönderdiler,bana gıpta ettiler.
4-Proje kapsamında Çanakkaleye geldiniz,bunun size katkısı ya da etkisi ne oldu?
Cevap:Gurur duydum,TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN devamı için dua ettim.Sonsuza kadar.İşte insanımızı9n Çanakkale Şehitleri için duygu ve düşünceleri budur.Teşekkürler Jale Hanım ,Allah sizden razı olsun.
 
4438_HEKİM ŞAKAR 10-05-2014, 20:30:29
Müniz KİRİZMAN emekli yüz başı değil yapılan yorumlarda rütbesi yanlış yazılmıştır en son 1994 te çanakakel gelibolu dirikköye kışla komutanı olarak yani tabur komutanı olarak atanmıştı ve ben kendisinin makam şöförüydüm bu nedenle en son şöförlüğünü yaptığım dönem yani 1994 tarihinde kendisinin rütbesi binbaşıydı daha sonra bin başı olarak emekli olmuştu en son bildiğim ve kendisi çok ama çok saygın bir komutandı selamlar ve saygılaramla hekim şakar
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )