Teğmen Remzi nin Hatıralarında Zığındere Muharebeleri (M. Şahin Aldoğan)

Tarih: 13/12/2009   /   Toplam Yorum 20   / Yazar Adı:      /   Okunma 28864

Çanakkale Savaşları Tarihi Araştırmacısı M.Şahin Aldoğan , Mehmet Fertan Bey’in izniyle dedesi Albay Hasan Remzi Bey’in 1. Dünya Savaşı ve İstiklâl Harbi hatıralarından Zığındere Muharebeleri bölümünü inceledi. Aldoğan, henüz daha yayınlanmamış hatıraların özellikle bu bölümünün çarpışmaların tüm şiddetini yansıttığını belirtiyor.O dönemde Teğmen rütbesiyle 1.Tümen 70. Alay 2.Tabur’da görevli olan Hasan Remzi Bey’in anıları eğer yayınlanırsa Çanakkale Savaşı’na dair bilgilerimize çok önemli katkılar yapacağı kesinlikle söylenebilir.

 

Değerli dostumuz , Sn. Mehmet Fertan Bey'den dedesi rahmetli Em. Alb. Hasan Remzi Bey'in 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı’na ait hatıralarından Zığındere Savaşlarına ait bölümlerini okumak için izin istemiştim. Kendileri sağolsun, hatırattan edindiğim izlenimleri sitemizin değerli okuyucuları ile paylaşmama izin verdiler.

Teğmen Hasan Remzi birliğinden bahsederken 1. Piyade Tümenini “İşkodra Tümeni”, kendi alayı olan 70.Piyade Alayını “Bardanyol Alayı”, 71.Piyade Alayını “Trablus Alayı”, 124. Piyade Alayını da “Bingazi Alayı” olarak tanımlar. Kendisi 70.Alay 2.Tabur bünyesindedir.

Hasan Remzi Harp Okulundan Asteğmen olarak mezun olmuştur. Çanakkale cephesine gitmek üzere Karadeniz Vapuruyla Galata rıhtımından ayrılırken rütbesi teğmendir. Karadeniz Vapuru  İngiliz Denizaltısı (E 11)'in saldırısına uğrar. Ancak torpil gemiyi sıyırıp bir Alman şilebine isabet eder. Mayısın son haftasında gerçekleşen bu saldırı üzerine 1. Tümen'in denizden sevkinden vazgeçilir. Birlikler Bakırköy civarına çıkar , sonra Bakırköy’den trenle Uzunköprü’ye intikal ederler. Akbaş Limanı’na geldikten sonra gemiyle Çanakkale'ye geçer, Anadolu yakasında İntepe bölgesinde konuşlanırlar. 71. ve 124. Piyade Alayları daha önce Çanakkale cephesine sevkedilmişlerdir.

70.Alay birlikleri 28 Haziran 1915’te Anadolu yakasından Kilya'ya geçer, Soğanlıdere üzerinden Kiremitdere bölgesinde toplanırlar. 1. Tümen'in 71. ve 124. Alayları Zığındere bölgesinde sağ kanatta 2. Kolordu emrinde olarak ağır zayiatlara sebep olan taarruzlara katılmışlardır. Bu kanlı amansız taarruzlardan bahsederken Teğmen Remzi  şöyle yazmaktadır: “Topçu deresinden itibaren süngü takılarak 1,5 km mesafeden Allah Allah nidalarıyla hücuma başlanır, düşman nerededir? Mesafesi nedir? Bilen yok...”

70.Alayın 2. Taburunun 5 Temmuz 1915 sabah erkenden yapılacak süngü hücumunda Teğmen  Remzi takım kumandanıdır. Taarruz öncesi tümen yaveri üsteğmen Kemal Efendi'nin bizzat yaptığı keşif çok faydalı olmuştur. Yaverin önerisiyle hücuma kalkacak bölüklerin bir kısmı Keçi dersinin tabanına gizlice saklanmışlardır. ( Zığındere'nin Nuri Yamut abidesinin 100 metre kuzeyine sapan sol kolu )

Teğmen Remzi’nin anlatımıyla “Ortalık ağarırken ince bir düdük sesinden sonra hücum başlar. Her  taraf birden fırladı. Allah Allah! Fakat ayağa kalkıp koşmamızla tekrar yere yatmamız bir oldu. Ancak 20-30 adım koşabildik ki o zaman kıyamet koptu. Yer gök sarsılmaya başladı. Arkasına yattığım bir cenaze yığını arasından ileriye baktım. Piyade ateşi ve makinalı tüfekler durmadan işliyor. Göz açmak, baş kaldırmak imkanı yok. Sağa sola baktım. Erat yere yapışmış. Geriye baktım. Sanki müthiş bir sağanak halinde yağan dolu gibi top mermileri yerin altını üstüne getiriyor. Artık düşünmeye hacet yok. Sesimin çıktığı kadar bağırdım. Arkadaşlar küreklere saldırın! Yeri oyun!...İçine girin!..O kadar candan işe sarılmıştık ki belki 15-20 dk. içerisinde diz boyu birleştirilmiş siperler içinde emekleyerek takımın bir başından öbür başına kadar gidebiliyordum.”

8 gün devam eden Zığındere Muharebelerinde (28 Haziran -5 Temmuz 1915) şehitler sırtında oluşan avcı ve ön hatlarımızın temelinin esasını bu olaylar oluşturuyor. Bilahare vuku bulan çarpışmalarda 2. Tabur Kumandanı Kd. Yzb. Kadri Bey şehit olur. Ön siperlerin denize en yaklaştığı yerde ( Nuri Yamut abidesinin 30 metre kuzeybatısında denize inen yara “Dadaylı Yarı” denilmektedir.) Dadaylı İsmail adlı gözü pek bir er buradan geceleri İngilizlere el bombaları atarak yıldırmıştır. Bilahare İngilizler bu yarı tünel kazarak havaya uçururlar. Oluşan çukur İngilizlere bomba atma çukuru olanağı verince 70.Alaydan gönüllü çıkan Kumarbaz lakaplı Ali Çavuş ve 6 fedai er bir gece baskını ile çukuru zapteder ve çukur artık 2. Taburun ön bomba çukuru olmuştur.

Enver Paşa'nın cephe teftişinde Şehitler sırtında avcı hatlarına kadar yaklaşmak istediğinde düşmanın açtığı şiddetli bombardımanda tümen kurmay başkanı başta olmak üzere yaverlerden, genel karargah subaylarından ve erlerden zayiat  verilir.

Zığındere bölgesinde siper savaşları Ağustos ayında Arıburnu ve Anafartalar bölgesindeki düşman taarruzlarını desteklemek amacıyla başlatılan İngiliz tesbit taarruzlarıyla tekrar şiddetli muharebeye döner. Bu günlerde 70.Alay'ın 3.Taburu Binbaşı Reşat Bey'in komutasında 28. Piyade alayının emrinde Arıburnu cephesine gönderilir. 10 Ağustos 1915 Conkbayırı hücumuna katılan tabur görevini hakkıyla yaparak mevcudunun çoğunu şehit ve yaralı vererek tekrar kendi alayının emrine girer.3. Taburun kahraman, fedakâr kumandanı Bnb. Reşat Bey ( İstiklâl Savaşında Çiğiltepe'nin alınışı sırasında şehit olan 57. Tümen Kumandanı) 70.  Alay'ın ve 1.Tümen'in sevilen genç subayı Teğmen Remzi’yi kendi taburuna almak için Alayın komutanı Vasıf Bey'e rica eder ve Teğmen Remzi Efendi bölüğünün erlerinden çok hazin bir vedalaşma ile ayrılır ve 3. tabura gider.

Düşmanın çekildiği gün 9 Ocak 1916'da İmroz adası yönünden bir monitorden gelen ağır çaplı bir top mermisi yakınında patlar ve toprağa gömülür. Alayın İstihkam subayı Üsteğmen Müller'in olağanüstü gayreti ve kendi erlerinin yardımıyla toprak altından çıkarılır. Geçici duyu kaybına uğrar. Hatırasında bu olay için “Zaferin neşesi, müjdesi benim kulağıma gelmedi.” demektedir.

Çanakkale cephesinden sonra önce Kafkas cephesine oradan Filistin cephesine giden Tğm. Remzi Efendi Filistin'de esir edilir. 2 yıl Mısır'da esarette kaldıktan sonra İstanbul'a döner. Derhal İnebolu üzerinden Ankara'ya ulaşır. Tekrar cephede bu sefer yine 1. Tümen 4.piyade alayında görev alır. Kurtuluştan sonra orduda hizmetleri devam eder. Albay rütbesinde emekli olur. 1973 yılında vefat eden Albay Hasan Remzi Bey'in hatırası önünde saygıyla eğiliyor,  kendisine Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhu şad olsun.

M. Şahin Aldoğan
        
Em. Deniz Subayı 
       
Çanakkale Savaşları Tarihi Araştırmacısı

 

 


  28864 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

962_Cemalettin Yıldız 14-12-2009, 08:09:01
Çanakkale yi ve biz dostlarını bırakıp gittin , bizi çok üzdün. İstanbul da yaptığın bu çalışmalardan dolayı üzüntümüz azalıyor.Çanakkale şehit ve kahramanlarına en iyi hizmetin ,genç kuşaklara çanakkale kahramanlarının anı ve hatıralarını gün yüzüne çıkarıp , yayınlamak olduğuna inanıyorum. Yaptığın bu tarih araştırmaları yayınlanırda ,biz ve gelecek kuşaklar okur ve gerçek tarihi öğreniriz. Sonsuz teşekkürler ve saygılarmızı sunuyorum Şahin Abi.Allah sana sağlık versin daha nice kahramanımızın hatıralarını gün yüzüne çıkarmanı diliyorum.Bize kendini çok özlettin .Çanakkale Şehitliklerinde buluşmak dilegiyle.
 
963_S.Serdar Halis Ataksor 14-12-2009, 13:15:37
Şahin bey, bu değerli çalışmanızdan dolayı teşekkür eder,bu vesileyle saygılar sunarım.
 
964_Ahmet 14-12-2009, 18:44:04
Adsız kahramanlarımızdan biri daha günyüzüne çıkmıştır.
Cehennemi muharebenin yaşandığı yer olan Zığındereyi daha yakından hissedeceğiz
bu değerli hatıraların en kısa sürede yayınlanmasını ve okumayı arzu ediyorum.
Belki daha nice böyle hatıralar vardır.
Şahin abiyi bu özverili çalışmasından ve günyüzne kazandırmaya çalışmasından ötürü tebrik ediyorum
 
966_Münir Kuşcu 16-12-2009, 00:41:38
Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.Bize olan haklarını helal etmiş olsunlar.
Saygılar
 
968_salim ağkaş 16-12-2009, 20:07:22
teğmen remzi ,alican çavuş,asteğmen muharrem,binbaşı mahmut sabri ve diğer kahramanlar vatan ve biz size minnetarız ruhlarınız şaad olsun.

çok değerli şahin hocamada sonsuz teşekkürler bu kahramanları tanımamıza vesile oluyor .

selam sevgi..
 
1033_Tosun Saral 26-02-2010, 21:18:03
Kıymetli yazar değerli dostum dediği Mehmet Fertan Bey ve dedesi rahmetli Albay Hasan Remzi Bey'in soyadlarını da tırnak içinde yazıp sunsa idi. daha iyi olurdu. "Fertan" Mehmet Bey'in soyadı ise dedesinin ki nedir? Mehmet Remzi Fertan mıdır?. Yoksa Mehmet Fertan Bey'in annesinin babası mıdır? Bu tarihi şahsiyetin soyadını bulup çıkarmak değerli yazarın görevidir. Fertan soyadı niye alınmıştır. Acaba Rahmetli Mehmet Remzi Bey toprak altında kalıp bir alman ve silah arkadaşlarının yardımı ile kurtulunca yeni medeni kanun hükümlerine göre "Günışığı" manasına gelen fertan'ı syadı olarak mı almıştır? Eğer doğru ise tarihe büyük katkı yapacaktır. selam ve sevgiler.
 
1034_Tosun Saral 26-02-2010, 21:50:13
Tarihe Zığındere Muharebeleri diye geçen savaşlarını Çolak namı ile tanınan 2 nci Kolordu Komutanı Ahmet Faik Paşa yönetmiştir.
Faik Paşa 1876 yılında şimdiki hudutlarımızın epey uzağında bıraktığımız bazı kaynaklara göre Selanik’te , Harp Akademileri mezuniyet yıllığına göre de Köprülü’de dünyaya gelmiştir. Askerî kayıtlarda ismi "Çolak Ahmet Fâik" olarak geçmektedir. Elazığ Askerî Şehitliğinde bulunan mezar taşında da aynı isim yazılıdır. Askeri Müze kaydına göre babasının adı Süleyman'dır. 1897 de Harbiye’yi, 5 Ocak 1315 (1899)’da Harp Akademisini bitirmiştir. Sicil numarası Top 1313 (1897)-C-2’dir. Bu duruma göre rahmetli Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak’tan iki sene kıdemsiz, Rahmetli Atatürkümüzden dört sene kıdemlidir.Kurmay Yarbay Çolak Fâik Bey yüz karamız olan Balkan Harbinde kahramanlığı şerefle hatırlanan birkaç komutandan birisidir. " Başka bir millet olsa Esad Paşa, Vehip Bey, Küçük Cavit Paşa, Fuat Bey (Cebesoy) ve Faik Bey gibi kumandanlar için âbideler dikerdi. Ne yazık ki biz ne diyeyim bilemiyorum?!!
Gelibolu savaş alanında 28 Haziran 1915 günü sona ererken Güney Grubu Komutanı Alman Korgeneral Weber Paşa gelecek günler için, almayı düşündüğü tedbirlerle ilgili olarak, 5 nci Ordu Komutanlığına bazı önerilerde bulunmuştu. Bu önerilerden biri, komşu gruptan kuvvet yardımı isteği; diğeri de, 26 Haziran 1915 gününden beri güney grubu bölgesinde görev almamış durumda bulunan, tecrübesi, yiğitliği ve ataklığıyla ün yapmış olan 2 nci Kolordu Komutanı Fâik Paşa’dan yararlanmaktı. Esasen birlikleri ve karargahıyla Gelibolu yarımadasına gelen 2 nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Fâik Paşa Güney Grubu Komutanlığından görev isteğinde bulunmuştu. Ancak, Liman von Sanders ise, Fâik Paşa’yı hiç sevmiyor, Ona. görev vermekten ısrarla kaçınıyordu. Bunun nedeni rahmetli askeri tarihçi General fahri Belen savaşın başlangıçında ikisi arasında cereyan eden bir olaya bağlanıyor. Von Sanders istemeye istemeye Faik Paşa'ya görev verir.Güney Grubu Komutanı Weber Paşa, 2 nci Kolordu Komutanı Fâik Paşa yönetiminde yapmayı tasarladığı, yeni taarruz için orduya gönderdiği önerisinin karşılığını beklerken, 28/29 Haziran 1915 gecesini boş geçirmek istememişti. Bu nedenle bir gece taarruzu düzenler. Bu taarruza, 16 ncı Piyade Alayıyla, 11 nci Tümenin 33 ncü Alayının 1 nci Taburu katılmış ve sabaha kadar birkaç kez yinelendiği halde herhangi bir başarı elde edilememişti. Bu arada Liman von Sanders, 29 Haziran 1915 günü saat 07.30’da Almanca olarak gönderdiği kısa telefon emriyle 2 nci Kolordu Komutanı Fâik Paşa’nın Güney Grubu emrine verildiğini bildirir. İki günden beri Güney Grubu cephesindeki muharebelerin gelişmesini yakından
izlemiş olan 2 nci Kolordu Komutanı Fâik Paşa, yeni göreviyle ilgili emri alır almaz, Güney Grubu ve 11 nci Tümen karargahlarından genel durum hakkında gerekli tamamlayıcı bilgileri alır.11 nci ve 7 nci Tümenlerden başka, 6 ucı Tümenin iki taburlu bir alayı (17 nci, 18 nci Piyade Alaylarının 4 ncü Taburlarından kurulu) ile Asya Grubundan yarımadaya geçmiş olan ve 27 Haziran 1915’te Kiremitdere’de emre hazır bekleyen 1 nci Tümenin 124 üncü Piyade Alayının da 2 nci Kolordu. Komutanlığı emrine verilmiş olduğunu öğrenir.
Taarruz saptanan saatte başlar. İngilizlerin bol miktardaki makineli tüfeklerinin ve topçusunun şiddetli ateşleri karşısında başlayan taarruz istenen hızla gelişemez.Gece yarısına doğru, cepheden taarruz eden 33 ncü Alayın 2 nci Taburuyla 16 ncı Alayın 1 nci Taburu, düşmanın ele geçirdiği ve tel engellerle takviye ettiği irtibat hendeğiyle bir kısım siperlerine girmeyi başarabildiler. Bu taburlar, 30 Haziran 1915 saat 00.45’te eski ikinci hat siperlerine kadar ilerleyerek burayı ele geçirebilirler.
İngilizler, 30 Haziran 1915 günü saat 05.00’de, önce Zığındere doğusundan 126 ncı Alayın cephesine; iki saat kadar sonra da, Zığındere batısından 16 ncı Alay cephesine karşı taarruza geçti. Her iki taarruz da geri püskürtüldü. Bu taarruzların püskürtülmesi sırasında, Keçi Deresi’nin Zığındereyle kesiştiği yerden itibaren Triyandafil çiftliğine kadar olan cephede beş alayın erleri (124 ncü ve 16 ncı, 33 ncü, 127 nci ve iki taburlu Mürettep Alayların erleri) birbirlerine karışmış; emir ve komuta, tümüyle elden çıkmış bir durumdaydı. Sağ kanattaki bu olumsuz durumu yakından gören 1 nci Tümen Komutanı, görüşlerini uzun ve ayrıntılı bir rapor halinde 2 nci Kolordu Komutanına bildirmişti.

General Fahri Belen anlatıyor: "Bu cesur komutan (Faik Paşa) Balkan Harbinde topçu desteğine dayanmayan taarruzların başarılı olmadığını gördüğü için, süngü ile yapılan mukabil taarruzların başarı sağlayamayacağını bildirmişti. Ordu komutanı Alman von Sanders düşmanın bir an evvel atılmasını istiyordu. "1nci Tümenin iki Alayının katılımıyla 29/30 gecesi taarruz devam etti. Fâik Paşa yapılan taarruzlardan zaiattan başka bir netice alınamayacağını anlayınca taarruza son verdi."

Kolordu Komutanı Fâik Paşa’nın taarruzdan vazgeçip savunmaya geçilmesi konusunda emir vermesiyle muharebenin bu dönemi kapanmış; bu sonuç, 2 nci Kolordu Komutanı Fâik Paşa’nın da yarımadadaki görevini sona erdirmişti.

Kaynak: İsmail Tosun Saral "Şehid Faik Paşa, 1876-1916"
 
1045_remzi mehmet fertan 03-03-2010, 11:04:34
Sn Tosun Aral 'ın haklı olarak merak ettiği konuların cevabı şu şekildedir. Hasan Remzi Fertan benim büyükbabamdır. bu soyadını almadan önceki aile lakabı Kazancıoğlu olup Niğde Aksaray doğumludur.
Fertan soyadını babası Ethem , Kayınpederi Fuat ve kendi ismi Remzi nin başharflerini alıp FER , sonuna Tan eklemek sureti ile soyadı kanunu dolayısı ile almıştır.
Sağlıklı , mutlu günler dilerim
 
1573_Cemal Toptancı 01-05-2011, 21:25:07
Sayın Tosun Saral Bey'in dikkatine,
Kafkas Cephesinde 30 Ağustos 1916 günü Bitlis civarında 2.Kolordumuz Komutanı iken muharebeyi (gözetleme kulesinde) idare ederken alnından aldığı bir mavzer kurşunuyla şehit düşmüştür. Merhumun kabri Elazığ'da değil , BİTLİS'tedir. O zamanlar Kurmay Albay olan İSMET (İnönü) 2. Kolordu Komutanı olmuştur.
 
1582_Tosun Saral 02-05-2011, 21:14:39
Cemal Beyefendi, Faik Paşa'nın Bitlis'te olduğunu söylediğiniz mezarını gördünüz mü? Görmedinizse bu bilgiyi lütfen nereden aldığınızı okurlara açıklarmısınız? . Bende mezarın bir resmi var bunu da ayrıca belirtmekten zevk alırım. Faik Paşanın kabir taşında yazdığına göre Oğnut'ta şehid olmuştur.Oğnut Bingöl Karlıova'nın güneyinde Bingöl'e yakın ve şimdi Göynük diye bilinen köydür. Faik Paşa'nın aziz naaşının çok yakın olan Bingöl veya Elazıg yerine daha aşağılarda kuş uçmaz kervan geçmez o zamanlar önemsiz bir yerleşme yeri olan Bitlis'e götürülmesi imkansızdır.Diğer taraftan şehid oluş şekli de çeşitlidir.Kitabımın 81 nci sayfasında rahmetli İnönü'nün Nurer Uğurlu başkanlığında bir heyet tarafından hazırlaanan ve 1999 da basılan "Hatıralar Birinci Dünya Harbi"nde Faik Paşa'nın pek yakın bir mesafeden gelen bir kurşun ile kalbinden vurulduğu, Büyük Önder Atatürkümüzüm Madam Corinne'ye yolladığı 17.9.332 tarihli mektupta ise alnından bir kurşun yiyerek şeref meydanında can verdi yazmaktadır. Ahmet İzzet Paşa ise hatıraarında bir piyade kurşunu ile şehid olmuştur diye yazmıştır.Kitabımda her üç açıklamaya da yer verilmiştir. Selam ves aygılarımla
 
5561_Mehmet said 16-03-2015, 15:18:55

ŞEHİT BİLGİLERİ
Baba Adı : HÜSEYİN
Adı : SÜLEYMAN
Lakabı :
Doğum Yılı : 1881
Sınıfı : PİYADE
Rütbesi : ER
Askerlik Şubesi :
İli : KONYA
İlçesi :
Bucak :
Köyü :
Kolordu : 1
Fırka :
Alay : 70
Tabur : 2
Bölük : 6
Harp : BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI
Cephe : ÇANAKKALE CEPHESİ
Ölüm Yeri : CENUP GRUBU SEVK MECRUHİN HASTAHANESİ
Ölüm Tarihi : 28/07/1331
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )