Tarih:   /   Toplam Yorum   / Yazar Adı:      /   Okunma 1

 


  1 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1049_Ahmet yurttakal 13-03-2010, 22:25:38
Sayın İsmail Bey

Fevkalede çalışmalarınızı takip ediyorum. Özellikle Çanakkale'nin Kadın Kahramanı: Safiye Hüseyin adlı eseriniz çok dikkatimi çekti.Yalnız elinizde Safiye Hüseyin Elbi hakkında ciddi belgeler olduğunu düşünüyorum.Keşke bu tür belgeleri geliboluyuanlamak.com da birkaçını yayınlasanız çok güzel ve faydalı olur.

Hatta sağlık konusunda söylenecek, açıklanacak ciddi bilgilere ihtiyaç var. En kısa zamanda belgeler ışığında yazınızı bekliyoruz.

Saygılarımla
 
10486_Tosun Saral 26-07-2017, 20:11:06
Budapeşte ve Viyanada almanca çıkan macar gazetesi Pester Lloyd'un 12.1.1916 tarihli sayısında yer alan yazının almancası ve tercümesini sunuyorum
Aus Norfolk wird Londoner Blättern gemeldet, daß unter der dortigen Bevölkerung große Unruhe herrsche, da aus Hamiltons Bericht hervorgehe, daß Von den 260 Mann des Norfolkbataillons, die sich am 12. August an einem Bajonettangriff auf Anafarta abeteiligten, kein Mensch weiter etwas gehört habe. Darunter waren die Pächter und Jäger des königlichen Landsitzes zu Sandringham. Das letzte,was man weiß, ist, daß sie in


einen Wald eindrangen. Aber da keiner wiederkehrte, fürchte man, daß sie alle gefallen seien. König Georg hat wiederholt Untersuchungen auch durch die amerikanische Botschaft eingeleitet, ob das Bataillon vielleicht kriegsgefangen sei. Aber außer dem unbestätigten Gerücht, daß zwei Offiziere und 12 Mann verwundet als Kriegsgefangene nach Konstantinopel gebracht wurden, ist Nickis bekannt geworden.

Türkçesi
Pester Lloyd, Wien, Budapest, 12.1.1916
Londra gazeteleri Norfolk’dan halk arasında Hamilton’büyük huzursuzluklar olduğu bildiriyor. Bu raporda 12 Ağustos günü Anafarta^da sünkü hücumuna kalkan 260 kişilik Norfok Taburundan bir daha hiç haber alınamadığı yazıyor. Bu birlikte krala ait Sandringham arazisi avcıları ve köylüsü yer alıyormuş. Tabur hakkında son bilinen bir ormana veya koruluğa girmiş olmaları. Ama hiç biri bir daha geri dönmedi. Kral George devamlı araştırma yaptırıyor ve istanbuldaki Amerikan elçiliğ aracılığı ile taburun esir düşüp düşmediğinin araştırılması isteniyor.Alınan bilgiye göre 2 subay ve 12 er yaralı olarak esir düşmüşler, istanbula getirilmişler.Başka bilgi yok.


 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR