Çanakkale Gazisi Hüseyin Akdoğan (Ahmet Yurttakal)

Tarih: 17/01/2010   /   Toplam Yorum 18   / Yazar Adı:      /   Okunma 28473

“…Ben siperde bir şeye şaştım oğul! Fransızlar anında gemi topları, kara topları, makineli tüfekleri ile sık saflar halinde giden askerimize ateş açtılar. Ortalık bir anda cehenneme döndü her yer kıpkızıl alev kesilmişti. Kurşun yağmur gibi yağıyordu, ateş yalımları sağda solda etrafı yakıyordu. İşte böyle bir ateş altında baktım ki asker hiç aldırmadan koşuyordu. Dikkat ettim biraz sonra bir uğultu duyulmaya başladı. Bu “Allah Allah” nidalarının çukur ve tümseklerin arkasında bir arı kovanı gibi 83 tepesinin etekleri uğulduyordu. Bu uğultuyu hiçbir zaman unutamam….” Araştırmacı Ahmet Yurttakal, Çanakkale Savaşı’nda 7.Tümen 21.Alay’da görev yapan, Büyük Anafartalar köyünden rahmetli Gazi Hüseyin Akdoğan’ı anlatıyor. Rahmetli Gazi ile ilgili bilgi ve fotoğraflar ilk kez yayınlanıyor. Ruhu şad olsun.

 

Çanakkale Muharebelerinde canla başla mücadele ettiler. Kimileri cephede toprağa karışıp gitti; adlarına “Şehit” dendi. Kimileri ise kollarını bacaklarını gözleri bıraktılar bu cephede. Bunlara da “Gazi” dendi. Hepsinden önemli bu kahraman yiğitler, Çanakkale aslanları bir destan yazdılar Çanakkale’de. Yıllar boyu hep fakir üstü başı yırtık, yıkık duvarlı iki göz evde yaşadılar. Maddi imkânları olmasa da onlar gururlu ve şerefli bir şekilde dimdik ayaktaydılar. Birçoğunu hiç tanımadık bile unutulup gittiler.

 

Günümüzde onların hiçbiri olmasa da onların hatıraları ile Çanakkale Savaşları daha iyi anlaşılmaktadır. O Kahraman gazilerimizden biri Hüseyin Akdoğan. Namı-ı diğer Süt Hüseyin, Çanakkale Eceabat ilçesinin B. Anafartalar Köyü’ndendir.

 

            Gazi Hüseyin Akdoğan Çanakkale Muharebelerine katıldı. Birliği 7. Tümen 21. Alay’dır. Önce Kerevizdere bölgesindeki savaşlara katıldı, ardından Anafartalar’da, Damakçılık Bayırı’nda şiddetli hücumlara katıldı. Bu hücumlar sırasında şarapnel parçası ile sağ kolundan yara aldı.

Çanakkale Gazileri 10 Ağustos törenlerinde birlikteler. Oturanlar soldan sağa; Gazi Mehmet Kurtdere, Araştırmacı-Yazar Şahin Aldoğan, Gazi Hüseyin Akdoğan. Ayaktaki soldan baştaki Gazi Süleyman Ünal (Arap Kahya). Ortada beyaz ceketli Avustralyalı bir gazi. (Şahin Aldoğan arşivi)

 
         Gazi Hüseyin Akdoğan, 1968 yılında Şahin Aldoğan’a “ateş yalımları arasında uçar gibi giden neferleri” bakın nasıl anlatıyor:

 

        “Kerevizdere savaşlarındaydık, yine sıcak bir süngü hücumu için iki tabur ayrıldı. Biz o gün siperde avcı olarak kalacaktık. Nihayet bölükler saf saf dizildiler erat siperlerin gerisinde ikili uzun uzun saflar teşekkül etti. Takım komutanları takımlarının başına geçti. Bölük komutanları da kılıçlarını çektiler, en önde tabur komutanları vardı. Biraz sonra süngüler takıldı, bombalar hazırlandı. Hava kararmaya başlıyordu. Güneşin son ışıkları ufuktaydı. Taburlar siperlerden fırladılar, süngüler akşam güneşinde yanıp sönmeye başladı. Ben siperde bir şeye şaştım oğul! Fransız anında gemi topları, kara topları, makineli tüfekleri ile sık saflar halinde giden askerimize ateş açtılar. Ortalık bir anda cehenneme döndü her yer kıpkızıl alev kesilmişti. Kurşun yağmur gibi yağıyordu, ateş yalımları sağda solda etrafı yakıyordu. İşte böyle bir ateş altında baktım ki asker hiç aldırmadan koşuyordu. Dikkat ettim biraz sonra bir uğultu duyulmaya başladı. Bu “Allah Allah” nidalarının çukur ve tümseklerin arkasında bir arı kovanı gibi 83 tepesinin etekleri uğulduyordu. Bu uğultuyu hiçbir zaman unutamam. Biraz sonra bu uğultu azaldı, parlayan süngüler gözde kayboldu, neferlerimiz tepenin eteklerinden kaybolup gitmişlerdi. Allah bilir belki de Seddülbahir Köyü’ne ulaşmışlardı fakat sabah doğru anlaşıldı ki ağır çaplı topların bombardımanı ile geriye püskürtülmüşler ve ön hattan düşman siperlerinin bir kısmı ele geçirmişlerdi. Oğul! İşte o alev ateş yalımları arasında askerimizin o ilerleyişini ve uğultuyu hiçbir zaman unutamam.”

 

Gazi Akdoğan Çanakkale Savaşlarının ardından Yemen - Hicaz Cephesi’ne gitti. Oradaki muharebelere katıldı. Bu cephede İngilizlerin kışkırtmasıyla, Araplar kendilerini koruyan Osmanlı kuvvetlerine karşı ayaklanınca birçok Türk askeri esir düştü. İşte bu gazimizde esir düşmüş ve 3 yıl boyunca İngilizlerin esaretinde kalmıştır. Kalan ömrünü B. Anafartalar Köyü’nde geçiren gazi, 85 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Mezarı B. Anafartalar’da Köyü’ndedir. Gazi’nin komutanı Yarbay Ziya Bey de bu köyde yatmaktadır.

Bu gazimizin fotoğraflarını paylaşan Gazi’mizin torunu Hüseyin AKDOÐAN’a şükranlarımla

 

                                                                                           Ahmet Yurttakal

 

 
            Gazi Hüseyin Akdoğan'nın B. Anafartalar Köyü'ndeki Mezarı (Ahmet Yurttakal arşivi)


 

                                       
           Gazi Süt Hüseyin'in yalınayak tarlada iken çekilmiş fotoğrafı (Ahmet Yurttakal arşivi)

 

                
                  Gazi Akdoğan oğlu ile birlikte tarlada iken (Ahmet Yurttakal arşivi)
  28473 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1000_orhan 17-01-2010, 20:36:26
Ülkesi için canlarını feda eden bu mübarek insanların neden kıymetini bilmemişiz
anlıyamıyorum.Tv arşivlerinde futbol maçlarını kayıotlarını
bulursunuz ama bu kaharamaların bir son günlerinin olsun doğru dürüst bir görüntüleri
daha yoktur.Geçmişimizi unutursak bizide gelecekte unuturlar.Saygı ve selamlar.
 
1001_Haifze Kasar 17-01-2010, 20:59:23
Komutanıyla aynı köyün mezarında yatan Gazimizle ilgili bilgileri ve fotoğrafları bu makale aracıyla bizlerle ulaştıran Sayın Ahmet Yurttakal'a çok teşekkür ederiz. Hayattayken değerini bilemediğimiz, yakın sürede vefat eden veya belki halen hayatta olan, bu vatan ve toprak için büyük mücadele veren gazilerimizin hayat hikayelerini bilmemiz gerektiğini, onların söylediklerinden ve yaşadıklarından deneyimler almamız gerektiğini unutmamalı ve imkanlar çerçevesinde bu tür araştırmaları yapmalıyız. En azından bu araştırmaları yapanlara destek vermeliyiz. Yüreğinize Sağlık Ahmet Bey. Her ne kadar Çanakkale'den uzakta da olsanız yüreğiniz halen burada, Çanakkale'de Ecdatla birlikte olduğunu biliyoruz, anlıyoruz. Çalışmalarınızın devamını diliyoruz.
 
1002_ahmet 17-01-2010, 23:55:55
Değerli kardeşim ahmet bey,
Seni tanımaktan gurur duyduğumu buradan belirtmek isterim.Rabbim den dilerim ki aynı heyecan ve şevk içinde aziz ecdadımıza şükran vesilesi olarak çalışmalarının devamını diliyorum.
 
1003_Cemalettin Yıldız 18-01-2010, 11:12:18
Sevgili Ahmet Yurttakal kardeşim ,yaptığın bu çalışma için seni tebrik ediyorum.Yeni araştırmalarını bekliyorum.Genç Nesiller bu fedakarlarımızın hayatını okuyarak ,bu memleketin hangi fedakarlıklarla elde edildiğini anlamalarını sağlamalıyız.Bukahramanımızla hayattayken konuşan Şahin Aldoğan Abimizden dinlediği anıları bizlerede aktarmasını bekliyoruz. Çanakkale Şehitliklerini ziyarete gelen kardeşlerimizin Eceabat Büyük Anafarta Köyüne gierek Gazi Süt Hüseyinin mezarını ziyaret etsinler,yaşlı köylülerden savaş anılarını dinlesinler.Saygılar.
 
1004_fatih güldal 18-01-2010, 20:41:44
Gazimize Allahtan rahmet diliyorum. mekanı cennet olsun
 
1005_Şahin Aldoğan 20-01-2010, 02:25:03
Değerli Ahmet Yurttakal
Yakın tarihimizde ülke kaderini ve dünya tarihini etkileyen Çanakkale Savaşları ile ilgili anı ve izleri tespit ettikçe onları bu ülkenin VATAN, NAMUS VE İMAN DUYGULARINI YİTİRMEMİŞ büyük çoğunluğu ile paylaşmanız kutsal bir görev, sizlerin birikimlerinizden gelecek için beklentillerimizin başlangıçları olmaktadır. Yolunuz açık olsun.gözlerinizden hasretle öperim.
Şahin ALDOÐAN.
 
1012_bünyamin 27-01-2010, 22:56:38
rahmet le anıyoruzMekanları cennet olsun.
Çalışmalarınız için başarılar
 
1026_salim akaş 12-02-2010, 22:26:34
Bu değerli çalışma için Ahmet beye teşekkür ediyorum Gazi süt Hüseyin ve diğer Gazilerimizin hayattayken yayınlanmış anı hatıra veya röpörtajı varmı acaba? eminimki Şahin hocamın elinde yayınlanabilir anı hatıra fotoğraf vs gibi bilgiler vardır Bize bu Ölümsüz Kahramanları tanıma adına bir anı kitabı yazmayı düşünürmü? kendisine minnet duyar şükranlarımı sunarım..

tüm site ve çanakkale dostlarına selam ve sevgiler..
 
1478_ihsan pala 13-03-2011, 13:05:12
değerli kardeşim ve osmanlıca kursu öğrencim.seni tebrik ediyorum ve;ç.kale gerçeğinin bilinmeyenlerini birileri gayretle öne çıkarıyorlar herkes bu işe sarılmalı ve bilinmeyenler bir-bir günyüzüne çıkarılmalı bu iş top yekün bir vatan borcu durumuna geldi yaşanmış tarihimizi önümüzdeki 15-20 yıl içersinde belgelere dayalı olarak gelecek kuşaklara aktarmamız lazım .bilgisayar arşivleri günümüzün vazgeçilmezi haline geldi .Şahıs ve sivil toplumlar bu işe gayretin azamisini göstermeliler sadece Devletten beklemekle olmaz.Sorumluluk bilinci içersinde hep beraber yürüyelim bu yollarda
EMEÐİ GEÇEN HERKESE ŞEHİTLERİMİZ ADINA SONSUZ TEŞEKKÜRLER DİYORUM

EMEKLİ ÖÐRETMEN
OSMANLICA UZMAN
ALAN KILAVUZUI
Ç.KALE TURİZM -TANITMA DERNEÐİ YÖ. K. ÜYESİ
 
1539_gökhan kahraman 24-03-2011, 11:54:05
ne kadar onurlu ne kadar naif bir insan duruşu ile maneviyati ile anlatıyor yılları , rabbim mekanının cennet etsin , onların emanetine sahip çıkmayı o gücü feraseti cümlemize nasip etsin inş. efendimize komşu etsin inş. kıymetli torunları ve evlatlarının ellerinden öpüyorum,,
 
5635_mehmet aydınoglu 13-05-2015, 10:38:31
GAZİ DEDENİZ E ALLAH RAHMET EYLESİN,, benim dedemin babası; 42. alay 3.tabur 12. bölük ten CİDE Lİ
AYDINOGLU KARA BİLAL (BABA ADI MEHMET) KEREVİZDERE SAVASLARINDA SEHİT DÜŞMÜŞ ,, BİZ COCUKKEN DUYARDIK KÜNYESİ GELMEDİ DERLERDİ ,, ALLAH RAZI OLSUN , TSK ARŞİVLERİ ACMIŞ
SEHİTLER LİSTESİ YAYINLANDI ,, ORADA LİSTEDE ADINI BULDUK .
AGIZ YARALI OLARAK , DOGU SDAHRA HASTANESINE KALDIRMISLAR ..
BAKINIZ BU AYDINOGLU DEDEMİZ SAVASTAN DÖNMEYİNCE , DUL KALAN EŞİ , FİRDEVS HN , HARMAN YERİNDE OYUN OYNAYAN ŞEHİT İN KÜÇÜK KARDEŞİ RIZA 'YI BÜYÜTEREK ONUNLA EVLENİYOR VE NESLİMİZ DEVAM EDİYOR ..
İŞTE O SAVAS YILLARINDA KÖYDE ERKEK KALMADI DERLERMİŞ,, BU EVLİLİKTEN ÖYLE GENİŞ BİR AİLE DOGDUKI , ALLAH HERSEYE KADİRDİR ,, ŞİMDİ TORUNLARI DENİZ KUVVETLERİNDE ALBAY ,BAZILARI AMERİKADA PROFOSOR BAZILARI İŞ ADAMI VE BEN TORUNU ; MEHMET AKYOL , 30 YILDIR ULUSLARARASI DIŞ TİCARET VE VE DENİZ TİCARETİ YAPAN BİRİSİ OLDUK, ALLAHIM SEN NELERE KADİRSİN ,,ANZAKLAR BU HATIRALARINA ÖYLE BAGLIKİ , GALİBA BİZLERDE SON 10 YILDIR BU ANZAKLARDAN OLUMLU DERS ALDIK Kİ , NİHAYET CANAKKALE RUHUNU BİRAZ HİSSETMEYE BASLADIK ,, GELİŞMELER OLUMLU,, ALLAH BÜTÜN İSLAM ALEMİNE ŞUURLANMA VE AAKIL FAYDALI İLİN NASİP ETSİN ,,ORA ET LABORA
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )