Paris II Batığından Unutul(may)an Bir Kahramana Ulaşan Yolculuğun Öyküsü ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 03/04/2007   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 6999

Ben “sessiz kahramanlar” diyorum onlara…Çoğu hakikaten de sessiz sedasız bu dünyadan göçüp gitti… Anlattıkları da en son altmışlı yılların aile meclislerinde torunlarının “hadi anlatsana dede” diye başlayan meraklı sorularına verdikleri cevaplar olarak kaldı. Yine önemli bir kısmı anılarını kağıda bile dökmedi. Yazanlar da aile arşivinin en ulaşılmaz köşelerinde sakladılar tarihe tanıklıklarını… Sorulduğunda “canım görevimizdi yaptık” diye geçiştirdiler hep.
İşte Mustafa Ertuğrul’da bu sessiz kahramanlardan biri. O dönemdeki bir çok silah arkadaşı gibi cepheden cepheye koşturmuş, her topçu gibi ( babamdan biliyorum! ) her işinde dakik, hesabı-kitabı iyi bilen , ( ve bunu emeklilik dönemlerinde de devam ettiren ) aynı zamanda son derece mütevazi bir kişilik… Galiçya’dan sonra görev yaptığı Antalya-Kaş kıyılarında başında bulunduğu topçu bataryasıyla , 1917-1918 yıllarında İngiliz uçak gemisi HMS Ben My Chree, Fransız savaş gemileri Paris II ve Alexander’i batıran komutan .
Sualtı araştırmacısı Mustafa Aydemir , yıllar önce Kaş açıklarında aslında herkesin yerini bildiği ( ancak neden ve ne zaman batırıldığını bilmediği ) bir batığın hikayesini araştırmaya başladığında aslında sadece o batığın değil yakın döneme kadar tarihimize karşı gösterdiğimiz umursamazlığın, ilgisizliğin, bilgi eksikliğinin de sorgulamasına yol açıyor.

 

Ben “sessiz kahramanlar” diyorum onlara…Çoğu hakikaten de sessiz sedasız bu dünyadan göçüp gitti… Anlattıkları da en son altmışlı yılların aile meclislerinde torunlarının “hadi anlatsana dede” diye başlayan meraklı sorularına verdikleri cevaplar olarak kaldı.  Yine önemli bir kısmı anılarını kağıda bile dökmedi. Yazanlar da aile arşivinin en ulaşılmaz köşelerinde sakladılar tarihe tanıklıklarını… Sorulduğunda “canım görevimizdi yaptık”  diye geçiştirdiler hep. Oysa kendi yaptıklarını,  ( sözgelimi Birinci Dünya Savaşı sırasında portakal sandıkları yüklü bir tekneye  400 kiloluk bomba doldurup, aklınca korsanlık yapmaya çalışan bir düşman gemisinin dikkatini çekip, sonra da onu havaya uçurmayı başarmak  gibi )  mütevazi işleri (!) hiç merak etmeyin bir Amerikalı, bir İngiliz yapsaydı çoktan filmleri çekilir, sinema salonlarına , dividi pleyırlarımıza (!) şimdiye kadar çoktan arz-ı endam ederlerdi. 

Aslına bakarsanız yakın zamana kadar bizim de çok merak ettiğimiz yoktu açıkçası. Hadi söyleyin bana? … Dünya tarihinde ilk kez bir uçak gemisi batırdığımızın bugüne kadar bilinmemesini  neyle açıklayalım?

 

İşte Mustafa Ertuğrul’da bu sessiz kahramanlardan biri. O dönemdeki bir çok silah arkadaşı gibi cepheden cepheye koşturmuş, her topçu gibi ( babamdan biliyorum! ) her işinde dakik, hesabı-kitabı iyi bilen , ( ve bunu emeklilik dönemlerinde de devam ettiren ) aynı zamanda son derece mütevazi bir kişilik… Galiçya’dan sonra görev yaptığı Antalya-Kaş kıyılarında başında bulunduğu topçu bataryasıyla , 1917-1918 yıllarında  İngiliz uçak gemisi HMS Ben My Chree, Fransız savaş gemileri Paris II ve Alexander’i batıran komutan .               ( Çanakkale’de düşürdüğü düşman keşif uçağını saymıyorum! ) Batan Paris II’nin esir aldığı mürettebatına birlikte çalıştığı Alman komutanlarının aksi yöndeki isteklerine rağmen alicenap davranan , onları da hayretler içerisinde bırakan bir komutan…  

 

“Ben Bir Türk Zabitiyim” işte bu komutanın yaptıklarını anlatıyor. Mustafa Ertuğrul’un notları üzerinden Birinci Dünya Savaşı’nın pek bilinmeyen karanlıkta kalmış yönlerinden birini okuyorsunuz. Notlarını okuduğunuzda “yahu biz sadece Çanakkale Savaşı’nda İtilaf devletleri donanmasına ait gemi batırmamış mıydık? Bunlar da nereden çıktı ? diyesiniz geliyor. Son derece akıcı bir dille yazılan bilgilerle,  siz de kendinizi Meis adasına demir atmış dönemin en modern uçak gemilerinden mağrur HMS Ben My Chree’ye ateş emrini bekleyen,  toplarının başında heyecanla, kalpleri küt küt çarpan o Mehmetçikler  gibi hissediyor, ya da güney kıyılarımızı sürekli bombardıman ederek, küçük nakliye  gemilerimizi  batırarak deniz ulaşımımızı felç eden , Fransız Paris II savaş gemisini ( Mustafa Ertuğrul’un bizzat kendi yaptığı olağanüstü güzel harita çizimleriyle izah ettiği) tuzağa düşüren o planın hazırlayıcısı oluyorsunuz. Ve yahutta o nefis fotoğraflarla yıllar sonra batığın içine dalıyorsunuz...

 

Eserin yazılış öyküsü, kitap içinde kitap gibi adeta. Yazarın “yanlış mı yaptım acaba” endişelerine rağmen , bence bu çalışmanın en önemli bölümlerinden birisi… Sualtı araştırmacısı  Mustafa Aydemir , yıllar önce Kaş açıklarında  aslında herkesin yerini bildiği ( ancak neden ve ne zaman batırıldığını bilmediği ) bir batığın hikayesini araştırmaya başladığında aslında sadece o batığın değil yakın döneme kadar tarihimize karşı gösterdiğimiz umursamazlığın, ilgisizliğin, bilgi eksikliğinin de sorgulamasına yol açıyor.

 

Batık orada dururken Mustafa Aydemir araştırmalarına devam etmiş. Ancak uzun bir süre üzerinde Paris II yazan batığın hikayesine ulaşılamamış. Ta ki bir kütüphanenin kuş uçmaz kervan geçmez raflarının birisinde Antalya’nın tarihini anlatan eski bir kitapta, Birinci Dünya Savaşı yıllarında , Topçu Zabiti Mustafa Ertuğrul Bey’in bataryası tarafından Kaş ve Ağva kıyılarında 3 düşman savaş gemisinin batırıldığı bilgisine ulaşana dek…Hani “bir kitap okudum hayatım değişti” derler ya… İşte öyle bir şey.  Bundan sonrası tam bir dedektiflik öyküsü gibi… Mustafa Ertuğrul’un hayattaki akrabalarına ulaşma, o son derece güzel resim yeteneğiyle yaptığı harita çizimleri ve yazdığı notlarla karşılaşma… ( İflah olmaz bir Çanakkale sevdalısı olan ben , özellikle Arıburnu Cephesinin en önemli komutanlarından Mehmet Şefik Bey’in torunu, İlhan Hanımefendi ile yapılan röportajda çok duygulandım. Rahmetli Mustafa Ertuğrul Bey’in , Miralay Mehmet Şefik Bey’in damadı olduğunu da bu kitapla öğrendim. Çanakkale cephesinde, Galiçya’da omuz omuza çarpışmış,  Milli mücadelenin Aydın ayağını birlikte örgütlemişler. ) Mevcut bilgilerin yabancı kaynak ve arşiv bilgileriyle karşılaştırılıp doğrulanması, bataryanın yerinin günümüzdeki yerini ziyaret (  şu ironiye bakar mısınız? Bugün o yer Fransız Tatil Köyü ! ) Bu arada kitabı bastırmak için uğraşma, ümitsiz sponsor arayışları… Ve sonunda Denizler Kitabevi tarafından basımı…Ortaya çıkan doyumsuz fotoğraf ve çizimlerle dolu, kuşe kâğıda basılı bir kitap. Bitti mi? Hiç zannetmem. Kitap basıldıktan sonra misyonu daha bitmedi. Mustafa Aydemir batığın üzerine yapılacak anıt projesinin kabulü için çabalıyor…

 

Türkiye’de bürokratik işlemlerle uğraşmanın, bu tip projeler için maddi destek bulmanın bir nevî “Donkişotluk” olduğunu bilsem de  Mustafa Aydemir’e anıt projesi için bütün kalbimle destek veriyor, “Allah yardımcısı olsun” diyorum.  Bu konudaki gelişmeleri de  mütevazi sitemizden okuyucularımıza ileteceğimizi de ayrıca  bilmesini  istiyorum tabi ki…

                                                                                                           Tuncay Yılmazer

 

 

 

BEN BİR TÜRK ZABİTİYİM

"Batıktan Çıkan Kahraman- Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul"

Belgesel

Hazırlayan: Mustafa Aydemir

Denizler Kitabevi-İstanbul

1. Baskı: 2004, 4. Baskı: 2007

 

 

 

 


  6999 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/05/2019 - 11:07 Süvari Teğmen Safiyyüddin Efendi'nin Çanakkale ve Kafkas Cephesi Harp Hatıratı (Haz. Eren Ergül)

28/04/2019 - 07:16 Kütulamare'den Bağdat'a Bir Zafer Nasıl Felakete Dönüştü? (Tuncay Yılmazer)

23/04/2019 - 15:17 Plevne de Türk Ordusunda görev alan, Çanakkale de ise karşı safta bulunan Avustralyalı askeri doktorun öyküsü Avustralyalı çocuklara anlatılıyor. Turkish Charlie Ryan kitabının yazarlarından John Gillam ile Röportaj (Tuncay Yılmazer)

09/04/2019 - 13:38 Osmanlı İmparatorluğu ve Dünya Savaşı - Said Halim Paşa (Fatih Yücel)

23/03/2019 - 13:18 I. Dünya Savaşı’nda Üsküdar Mekteb-i Sultanîsi (Nuri Güçtekin)

17/03/2019 - 14:19 18 MART ÖZEL - 18 Mart Boğaz Harbinde Müttefik Filonun Saldırı Planı ile Türk Savunma Düzeni Üzerine Değerlendirmeler (M. Onur Yurdal)

13/03/2019 - 05:59 Orgeneral Cevat Çobanlı Paşanın Vefatı Ve Cenaze Merasimi (Ahmet Yurttakal)

03/03/2019 - 05:37 Cephe Hattı Raporlarına Göre Birinci Dünya Savaşı’nda Şehit Türk Subayları (Nuri Güçtekin)

17/12/2018 - 13:03 Sarıkamış Harekâtına Taktik Yaklaşımlar (Dr. Bülend Özen)

09/12/2018 - 10:02 Elveda Zeytindağı – 100.Yıl Dönümü’nde Kudüs’ün Kaybını Yeniden Değerlendirmek (Tuncay Yılmazer)

05/11/2018 - 12:37 Karargâh Umumi Fotoğrafçısı Burhan Felek ve Çanakkale (Mustafa Onur Yurdal)

17/10/2018 - 06:09 Troya Müzesinde Bir Çanakkale Şehidi’nin Mezar Taşı (Ahmet Yurttakal)

15/09/2018 - 20:54 Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa (İsmail Pehlivan)

30/08/2018 - 10:16 Çanakkale Savaşı Sonrasında Mezarlıklar İle İlgili Ortaya Çıkan Sorunlar Ve Yapılan Tartışmalar (Burhan Sayılır)

03/07/2018 - 04:23 Arşiv Belgelerinde Lâpseki (1915 - 1922) (Hüseyin Arabacı)

24/05/2018 - 04:02 Yarımada’daki Ateşkes: 24 Mayıs 1915 - The Armistice on the Gallipoli Peninsula - 24 May 1915 (Yusuf Ali Özkan)

20/05/2018 - 08:02 Çanakkale Savaşı Siperin Ardı Vatan (Gürsel Göncü - Şahin Aldoğan)

16/05/2018 - 09:33 Payitahtta Nutuklarım : Cemal Paşa’yı Yüceltme Amacıyla Yazılmış Bir Risale (Nevzat Artuç)

06/05/2018 - 20:14 Hafız Hakkı Paşa Hayatı Ve Eserleri (Mustafa Birol Ülker)

28/04/2018 - 06:41 Mahmut Sabri Bey Ve Seddülbahir Savunmasının İlk Üç Günü (Burhan Sayılır)

24/04/2018 - 07:03 25 Nisan 1915 Gelibolu Yarımadası Çıkarmaları Üzerine Taktik Yaklaşımlar (Bülend Özen)

18/04/2018 - 10:58 Çanakkale Savaşı Esnasında Çekildiği İddia Edilen Bir Fotoğraf Hakkında (Erhan Çifçi)

13/04/2018 - 05:58 “Büyük Stratejisizlik”ten Sahadaki Gerçekliklere, Gazze,Birüssebi ve Kudüs’ün Kaybı (Bülend Özen)

07/04/2018 - 11:16 18 Mart Günü Dardanos Şehidi Zabit Namzedi Halim Efendi (Ahmet Yurttakal)

04/04/2018 - 06:50 Birinci Dünya Savaşı nda İstanbul a Yapılan Hava Saldırıları (Emin Kurt - Mesut Güvenbaş)

31/03/2018 - 15:41 Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi (İlkin Başar Özal)

29/03/2018 - 09:02 Boğaz’ın Fedaileri "Çanakkale Boğazı Tahkimatları ve Çanakkale Boğaz Muharebeleri’nde Türk Topçusu" adlı kitapların tanıtımı (Bayram Akgün)

23/03/2018 - 13:22 Verdun Savaşı (İlkin Başar Özal)

20/03/2018 - 17:57 Londra’nın Savaş Planları: 1906 Taba Krizi Ve Çanakkale (Yusuf Ali Özkan)

17/03/2018 - 04:39 18 Mart Özel - Çanakkale Boğazı Savunmasında Kullanılan 240/35’lik Alman Krupp Kıyı Topunun Teknik Özellikleri (Bayram Akgün)

12/03/2018 - 11:23 Uydurmadan Gerçeğe- Çanakkale Savaşı’nda Bulutlar İçerisinde Kaybolduğu İddia Edilen Norfolk Taburu (Tuncay Yılmazer)

25/02/2018 - 13:09 Yiğitler Harmanı Yozgad Mekteb-i Sultanisi -Yozgat Lisesi- (Osman Karaca)

19/02/2018 - 09:19 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 2 (Bayram Akgün)

11/02/2018 - 12:02 Çanakkale Savaş’ından Yadigar Kalan Gazi Toplar Nerede?- Bölüm 1 (Bayram Akgün)

05/02/2018 - 05:38 İngilizlerin 1915 Yılı Strateji Değişikliği: Çanakkale, İngiliz Karar Vericiler İçin Bir Seçenek Haline Nasıl Geldi? (Yusuf Ali özkan)

30/01/2018 - 08:02 Medine Müdafaası ve Fahreddin Paşa (Süleyman Beyoğlu)

20/01/2018 - 10:18 Düşman Çanakkale’yi Geçecek Olursa (Doç.Dr. Mesut Uyar)

13/01/2018 - 11:19 Amiral Carden’in Çanakkale Boğazı Saldırı Planı Üzerine Bir Değerlendirme ( Bayram Akgün)

17/12/2017 - 12:41 Gelibolu Yarımadasında Kaybolan Şehitlik ve Anıtlar (Mustafa Onur Yurdal)

08/12/2017 - 19:02 Tarih dergilerinde Kudüs 100.Yıl Dosyaları

04/12/2017 - 12:16 Topyekûn Harp Erich von Ludendorff, Erhan Çifci (ed.), Çev. Aynur Onur Çifci-Erhan Çifci (Zafer Efe)

22/11/2017 - 03:49 Üç Mermi İle Bir Defter - Çanakkale’de Yedek Subay Bir Mühendisin Hikayesi (Mustafa Onur Yurdal)

07/11/2017 - 18:30 Pomakların Çanakkale Ağıdı - Pesna (Ömer Arslan)

30/10/2017 - 18:41 25 Nisan 1915, Arıburnu Anzak Çıkarmasında 57.Alay’ın Conkbayırı’na İntikali – Yeniden Değerlendirme ( M. Şahin Aldoğan )

17/10/2017 - 11:31 Prof. Dr. Christopher Bell'in yeni eseri Churchill and the Dardanelles üzerinden bir inceleme: Churchill Çanakkale Savaşlarının tek sorumlusu mudur?

09/09/2017 - 05:40 Florence Nightingale’in Eli Anadolu’ya da Değmişti-Kırım Savaşından Unutulan İlk Prefabrik Hastane: Erenköy (Renkioi) (Mustafa Onur Yurdal)

22/08/2017 - 07:18 Kuşatma ve Esaretin Adı KÛTULAMÂRE Esir Bir İngiliz Subayın Anıları - Edward W.C. Sandes -(Muzaffer Albayrak)

09/08/2017 - 18:07 19. Tümen Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar’ın Çeşitli Konferans ve Yayınlarında Conkbayırı Süngü Taarruzu (Melike Bayrak-Mustafa Onur Yurdal)

27/07/2017 - 13:33 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması 2.Bölüm-2.Gazze Muharebesi(Tuncay Yılmazer )

11/07/2017 - 10:07 Çanakkale’nin Filistin’deki Yansıması-Gazze Muharebeleri(1.Bölüm)(Tuncay Yılmazer)

22/05/2017 - 05:29 Müstahkem Mevkii nin Anafartalardaki Sesi-Küçük Anafartalar Topları(Bayram Akgün)

09/05/2017 - 08:12 Kûtulamâre Kuşatması’ndan Esarete Yüzbaşı Sandes’in Hatıraları - Çev. Tuncay Yılmazer

02/05/2017 - 11:45 İzmir-Bayındır İlçesinden Çanakkale Harbine Katılanlar (Necat Çetin)

28/04/2017 - 08:49 Kûtulamâre Zaferi 1916(Muzaffer Albayrak,Vahdettin Engin)

23/04/2017 - 21:24 Türk Ordusu’nda Künye Uygulamasına İlişkin İlk Girişimler ve İlk Künyelerle İlgili Kısa Bilgiler (The First Attempts On The Use Of Identity Tags In Turkish Army And Information About The Early Identity Tags) (Burhan SAYILIR)

13/04/2017 - 05:43 Çanakkale Savaşı, Kara Savunması İçin Müstahkem Mevkii Top Desteği (Bayram Akgün)

07/04/2017 - 14:30 Çanakkale Muharebelerinde İdari ve Lojistik Faaliyetler (Ayhan Candan)

06/04/2017 - 19:17 Kabataş Erkek Lisesi 1.Büyüteç Tarih Öğrenci Sempozyumu (8-9 Nisan 2017)

04/04/2017 - 21:12 Resmi Belgelere (Nüfus Ölüm-Genelkurmay-Kayıtsız Ölüm Defterleri) Göre İzmir - Beydağ Şehitleri (Necat Çetin-A.Levent Ertekin)

31/03/2017 - 07:25 Çanakkale nin Şehit Kalemleri (İsmail Sabah)

27/03/2017 - 19:43 Çanakkale Müstahkem Mevkii’ye Bağlı Top Mermisi Çeşitleri (Bayram Akgün)

25/03/2017 - 20:58 GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

17/03/2017 - 21:15 18 Mart Özel Makalesi - Yaşayanların Ağzından 18 Mart Boğaz Muharebesi (Ahmet Yurttakal)

16/03/2017 - 08:51 18 Fotoğrafla Çanakkale Boğaz Muharebesi 18 Mart 1915 - 18 March 1915 Dardanelles Assault with 18 photographs (Ahmet Yurttakal)

13/03/2017 - 05:47 Çanakkale Muharebelerinde Bir Hile: Sahte Toplar (Bayram Akgün)

07/03/2017 - 04:27 Çanakkale Zaferi’nden Mescid-i Nebevi’ye Enver Paşa’nın 1916 Filistin-Hicaz ziyareti(Tuncay Yılmazer)

23/02/2017 - 07:48 Gelibolu Savunması Bir Karargâh Çalışması - General G.S. Patton (Haluk Oral)

09/02/2017 - 06:24 İkinci Kirte Muharebesi (6-8 Mayıs 1915 Taarruzları) (Yücel Özkorucu)

31/01/2017 - 12:29 Türk Boğazları Meselesi (Ayhan Candan)

24/01/2017 - 05:39 Kanlı Bir Mendil Hikayesi (Ömer Arslan)

19/01/2017 - 10:32 Irak Cephesinde Gönüllü Kahramanlar Osmancık Taburu (Muzaffer Albayrak)

23/12/2016 - 20:32 Atlas Tarih Dergisi Aralık-Ocak Sayısında 1916 Sina Filistin Hicaz Cephesi (Tuncay Yılmazer)

13/12/2016 - 07:23 Birleşik Harekat Tecrübesi Olarak Cihan Harbinde Türk-Alman Askeri İttifakı (Gültekin Yıldız)

02/12/2016 - 20:23 Çanakkale Kara Muharebelerinde Ağıl Dere (Şaban Murat Armutak)

15/11/2016 - 11:48 Çanakkale de Bir Melek Hanım (Muzaffer Albayrak)

01/11/2016 - 05:41 Çanakkale Kara Muharebelerinde Asma Dere (Şaban Murat Armutak)

24/10/2016 - 06:55 42. Alay / Gelibolu 1915 - Ahmet Diriker (Oğuz Çetinoğlu)

03/07/2016 - 14:42 Çanakkale’den 100. Yılında Somme’a:Bir Savaş, İki Muharebe (Mustafa Onur Yurdal)

11/06/2016 - 14:37 I.Dünya Savaşı nda Şii Ulemasının Cihat Fetvaları Çerçevesinde Irak Cephesi (Ziya Abbas)

01/06/2016 - 06:23 Kutülamare- Yarbay Mehmed Reşid Bey in Günlüğü (İ. Bahtiyar İstekli)

23/05/2016 - 12:01 Osmanlı Devleti’nin Çanakkale Muharebelerinde Sağlık Alanındaki Faaliyetleri (Ayhan Candan)

16/05/2016 - 07:38 Bir Osmanlı Kurmay Subayı- Iraklı Kürt Devlet Adamı, Mehmet Emin Zeki Bey in Yaşam Öyküsü (Tuncay Yılmazer)

10/05/2016 - 13:00 Mezopotamya da Bir Savaş 1915-1916 KutülAmare – Nikolas Gardner ( Tuncay Yılmazer )

07/05/2016 - 07:31 Birinci Dünya Savaşının İslam Dünyasına Etkileri (Yüksel Nizamoğlu)

30/04/2016 - 19:20 Çanakkale Savaşı: Bir Siyasi Mücadele Alanı (Özgür Öztürk)

23/04/2016 - 19:13 25 Nisan 1915 Anzak Çıkarması İlk Saatleri – Daha Erken Müdahale Edilebilir miydi? ( Ahmet Yurttakal )

17/04/2016 - 21:26 Maskirovka Harekatı - KûtulAmare bir zafer midir? ( Tuncay Yılmazer )

28/03/2016 - 11:20 Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı Ordusunun Asker Kaybı (Ayhan Candan)

26/03/2016 - 09:55 Eğitimli Neslin Birinci Dünya Savaşı ile İmtihanı ( Dr. Nuri Güçtekin )

24/03/2016 - 10:00 Birinci Dünya Savaşı nda Yozgat Lisesi (Dr. Nuri Güçtekin)

21/03/2016 - 06:35 Çanakkale Seferberliği: Savaş, Eğitim, Cephe Gerisi (Mustafa Selçuk)

17/03/2016 - 08:15 18 MART ÖZEL - Çanakkale Zaferi ve Cevat Paşa (Ahmet Yurttakal)

22/02/2016 - 12:27 Gertrude Bell Irak Sınırını Çizen Kadın (Veysel Sekmen)

14/01/2016 - 08:43 Çanakkale Şehidi Feyzi Çavuş’un Zevcesi Zehra Hanımın Padişaha Mektubu (Osman Koç)

23/12/2015 - 16:47 Çanakkale Savaşlarında Binbaşı Halis Bey’e Ait Bir Ganimetin Öyküsü (Serdar Halis Ataksor)

10/12/2015 - 18:03 Mesudiye Zırhlısının Dramı (Cemalettin Yıldız)

06/12/2015 - 20:29 Kut’ülamarenin Türklere Tesliminden Sonra Irak İngiliz Ordusunun Faaliyetlerine Dair Rapor (Haz. Serdar Halis Ataksor)

01/12/2015 - 10:11 10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

17/11/2015 - 21:09 Çanakkale Deniz Muharebelerinde Verilen Zayiatlar (Ahmet Yurttakal)

10/11/2015 - 05:19 Reis-i Cumhur Mustafa Kemal in Çanakkaleyi ziyaretleri (M. Onur Yurdal )