57. Alay Şehitliği’nin Yeniden Düzenlenmesi Üzerine (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 21/01/2011   /   Toplam Yorum 19   / Yazar Adı:      /   Okunma 43915

Daha önceden de yazdığımı sanıyorum. Çanakkale Muharebe Alanlarında düzenleme dendiği zaman tüylerim diken diken oluyor. Sebebi açık. Bu işlemler son derece hoyratça, dikkatsizce yapılıyor. Neredeyse bir asırdır bozulmadan kalabilen muharebe arazisi kendi elimizle harap ediliyor! Üstüne üstlük yeni tanıtım merkezi, panorama vs. gibi sonradan eklenen yapılar da doğanın tahribatını daha da artırıyor.Bu nedenle Opet şirketinin sponsorluğunda yapılacak olan “57. Alay Şehitliği” düzenlemesi haberini basından okuyunca bir hayli endişelendim. Eceabat’ta bulunan Gelibolu Tarihi Yarımadası Milli Parkı Müdürü sayın İsrafil Erdoğan’ı telefonla aradım. Kendisi sağolsun sorularıma içtenlikle yanıt verdi. Şehitlikte bulunan ve çoğu yanlış ya da eksik olan şehit isimlerinin doğru olarak yeniden yazılacağını, kaidenin ve çevreleyen duvarların zamanla oluşan çatlaklar nedeniyle yeniden düzenleneceğini , ve bu çalışmaların kesinlikle 57. Alay Şehitliği dışına çıkmayacağını belirtti. Ben de bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Milli Parkın kendi sitesinde de yayınlanan ayrıntılı açıklamasını da ayrıca okuyabilirsiniz. (T.Y.)
(Not: Bu yazı yayınlandıktan sonra ulusal basında çıkan bazı haberler son bölüme eklenmiştir.)

 

Daha önceden de yazdığımı sanıyorum. Çanakkale Muharebe Alanlarında düzenleme dendiği zaman tüylerim diken diken oluyor. Sebebi açık. Bu işlemler son derece hoyratça, dikkatsizce yapılıyor. Neredeyse bir asırdır bozulmadan kalabilen muharebe arazisi kendi elimizle harap ediliyor! Üstüne üstlük yeni tanıtım merkezi, panorama vs. gibi sonradan eklenen yapılar da doğanın tahribatını daha da artırıyor.Bu nedenle  Opet şirketinin sponsorluğunda yapılacak olan “57. Alay Şehitliği” düzenlemesi haberini basından okuyunca bir hayli endişelendim. Eceabat’ta bulunan Gelibolu Tarihi Yarımadası Milli Parkı Müdürü sayın İsrafil Erdoğan’ı telefonla aradım. Kendisi sağolsun sorularıma içtenlikle yanıt verdi. Şehitlikte bulunan ve çoğu yanlış ya da eksik olan  şehit isimlerinin doğru olarak yeniden yazılacağını, kaidenin ve çevreleyen duvarların zamanla oluşan çatlaklar nedeniyle yeniden düzenleneceğini , ve bu çalışmaların kesinlikle 57. Alay Şehitliği dışına çıkmayacağını belirtti. Ben de bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Milli Parkın  kendi sitesinde de yayınlanan ayrıntılı açıklamasını da ayrıca okuyabilirsiniz. (T.Y.)

 

 

.........

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü'nün resmi web sitesinde yapmış olduğu açıklama aşağıdadır.

Çanakkale Savaşlarının yaşandığı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park sınırları içinde kalan, uluslararası törenlerin yapıldığı ve çok fazla ziyaretçi alan 57.Alay Şehitliği yenileniyor.

 

İnşa edildiği 1992 yılından bu yana şehitlik geçen zaman içinde yıpranmış ve 1994 yılında yaşanan yangında büyük hasar görmüştür. 57.Alay Şehitliği “Bombasırtı” denilen mevkide olup ülkemiz için manevi değere sahip bir alandır. Bu nedenle Şehitliğin yenilenmesi gündeme gelmiş ve konuyla ilgili çalışmalar başlamıştır.

 

Çalışmalar kapsamında şehitlik ziyarete kapanmıştır. Müdürlüğümüzce hazırlanıp, Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje ile çalışmalara başlanan 57.Alay Şehitliği, uluslararası anma törenlerinde de kullanıma uygun olarak yenilenmektedir.

 

57. Alay Şehitliği’nin Yenilenmesi Kapsamında;

 

Şehitlik içerisinde bulunan şadırvanın yeniden konumlandırılması, çevre taş duvarlarının yeniden imal edilmesi,

 

Şehitlik etrafını çevreleyen ve eğime paralel imal edilmiş taş duvarların yeniden ele alınarak kademeli olacak şekilde yeniden inşa edilmesi,

 

Mevcut durumdaki Şehitlik mezar taşı kitabelerinin projesine uygun nitelikte monoblok doğal taşlardan imal edilmesi ve üzerine 57.Alay şehitlerinin isimlerinin yazılarak yerine konulması,

 

Şehitlik boyunca asfalt kenarında bulunan su derelerinin mevcut toprak durumundan betonarme üzerine taş kaplama yapılarak sıhhileştirilmesi,

 

57. Alay Anıtı’nın taşıyıcı taş duvarlarında meydana gelen çatlamalar nedeniyle statik açıdan sıkıntı yaratması, bu nedenle bu duvarların yıkılarak yeniden inşa edilmesi ve kaidenin ön kısmındaki duvar yüzeyine 57.Alay’a ait diğer şehit isimlerinin yazılması,

 

Mevcut otopark zemin kaplamalarının granit küp taşlarla yapılması,

 

Bombasırtı vaka’sının anlatıldığı rölyef duvarının arka desteklerinin özelliklerini kaybetmesi nedeniyle bu duvarın sağlam zemine çekilmesi,  çalışmaları yapılmaktadır.

 

Çanakkale Savaşları Anma Törenleri kapsamında Nisan 2011 ‘e kadar bitirilmesi planlanan yenileme çalışmalarının ardından, 57.Alay Şehitliği’nde 25 Nisan 2011 tarihinde tekrar ziyaretçi kabulüne başlanacaktır.

 

Açıklamayı görmek için tıklayınız.

http://gytmp.milliparklar.gov.tr/GYTMP/AnaSayfa/resimliHaber/11-01-04/57_ALAY_%C5%9EEH%C4%B0TL%C4%B0%C4%9E%C4%B0_YEN%C4%B0LEN%C4%B0YOR.aspx?sflang=tr

 

 

 

EK: Bu yazı yayınlandıktan sonra ulusal basında yayınlanan bazı haberler:

 

 

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16902974.asp?gid=233

 

 

 

 

 

 

http://www.dha.com.tr/otoparkta-sehitlik-tartismasi-alevlendi-flashaber_139567.html

 

 

 

 

 

57. alay Şehitliğin bugünkü durumu

 

 

 

 

57. Alay Şehitliğinin Proje Fotoğrafları

 

 

 

 


  43915 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

1383_gürsel göncü 24-01-2011, 17:12:11
Şehitlik onarılırken, en azından hiç değilse bu vesileyle otopark rezaletinin ortadan kaldırılması, bu utancın silinmesi gerekirdi.
Çanakkale dostları ve duyarlı insanlar, 2003'te Türk siperleri üzerine bu otopark yapılırken, bunu engellemek için nasıl mücadele ettiğimizi ama gücümüzün yetmediğini hatırlayacaklardır. O vakit yetkililer kamuoyunda oluşan reaksiyonu da azaltmak maksadıyla, "bu otopark geçici, bakın taşlarını da sadece çaktık, vs." demislerdi. Simdi ise müdür beyin ifadesinden de anlaşıldığı üzre, otopark zemini granit küp taşlarla kaplanıyormuş. Yani hepten kalıcı bir hale getiriliyor bu terbiyesizlik. Muharebe alanının tam ortasına, üstelik vuruşmaların sembol olmuş siperleri üzerine otopark yapan zihniyet; tabii muharebe anı ve izlerini değil, bu "ucubeler"i koruyacak.
Chessboard mevkiine çok sonradan yapılan ve uzakdoğu stiliyle, pagodayı andıran yapısıyla, içindeki yalan-yanlış yazıları ve taşlarıyla tam bir "ucube" olan sembolik şehitlikten sözetmiyorum bile. Artık eski rezaletleri bile savunacak, "tamam yeter ki yeni bir sey eklemeyin" diyecek kadar geri bir noktaya düştük çünkü.
Yeni OPET Şehitlik Otoparkı milletimize hayırlı olsun!
Arabalarınızı, altında gerçek şehitlerin yattığı otoparka bırakın ve sonra sembolik taşların bulunduğu sembolik mezarlığa gidip dua edin.
 
1384_Ahmet 24-01-2011, 19:53:52
Açıklamayı okudum. Fotoğraflara dikkatli baktım. Fotoğraflardaki kamyon grayder izlerini görünce içim sızladı. 1915 yılında cehennemin koptuğu bir anda, siperlerin yakın boğuşmaların yaşandığı bu yerde, bu düzeltmeler ve bu yapılar inanın ecdadımızı rahatsız ediyordur. proje fotoğraflarına göre yapılan ekstre bişey yok. Giriş değişmiş anıtın önüne tören alanı yapılcak. Tören alanına ne ihtiyaç varki?

Sayın yetkililerin daha hassas olması gerekir. Zira Gelibolu yarımadasında yatırım yapılcak birçok yer var, buralara paralar harcanıp güzelleştirilmelidir.

* Suvla, kireçtepe yolları bozuk asfaltı bile yok.
* Jandarma şehitliği yolu bozuk çevre düzeni yok çeşmesi harap halde,
* kaybolmaya yüz tutmuş birçok küçük şehitliğimizin duvarları yıkılmak üzere kimisinin boyaları dökülmüş haldedir.

Madem dev bir yatırım yapılacaksa Seddülbahir kalesi bomboş duruyor. oraya dev açıkhava müzesi yapılsın orası restorasyon yapılsın.

* Ayrıca madem şehitlerimize birşeyler yapılacak, ertuğrul koyu tamamen çıkarma animasyonu ve siperlerle düzenlensin, açıkhava çıkarma bölgesi oluşturulsun.

Yarımadanın kaderi bu aslında yabancıların yaptığı anıtlar 90 yıldır duruyor bizim yaptığımız anıtlar ise 15 yıl oldumu değiştirilyor, yıkılıyor yeniden yapılıyor.
Sıra conkbayırında mı? diye kendime soramıyorum.
 
1385_TRAKYA FATİHİ 24-01-2011, 22:45:05
SÖZÜN BİTTİÐİ YERDEYİM BAŞKA HİÇBİR ŞEY SÖYLEMİYORUM BİR GELİBOLUMUZ VARDI ONA DA SAHİP DOÐRU DÜZGÜN SAHİP ÇIKAMADIK.
 
1387_daha berker 25-01-2011, 14:56:26
Tuncay Bey bilgi ve duyarlılığınız için teşekkürler,
sorum şu. ben haberde herhangi bir danışman ibaresi göremedim?
Acaba kimin kılavuzluğunda bu iş yapılmaktadır?
Merak ediyorum.
 
1388_Muzaffer Albayrak 25-01-2011, 16:15:09
"Çanakkale Gelibolu'da, yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü 'Tarihe Saygı Projesi'ne sürekli yeni halkalar ekleyen Opet, şimdi de 57. Alay Şehitliği'ni yeniliyor. Çanakkale halkı, yaptığı çalışmalar nedeniyle Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk'ü, "Şehitlerin Annesi" ve "Yarımadanın Meleği" diye çağırıyor. Teşekkür mektuplarını gözleri buğulanarak okuduğunu anlatan Öztürk, "Bölgede ciddi bir değişimi gerçekleştirdik ama hâlâ eksiklikler var. En büyük eksiklik ise şehitlerimizi layıkıyla anacağımız bir tören alanıydı. 57. Alay Şehitliği'ni yenileyerek bu eksiği gidermeye çalışıyoruz" diyor"
Yukarıdaki paragrafı bir internet sitesinden (http://www.arkitera.com/h59639-yarimadanin-melegi-sehitligi-de-yeniliyor.html) alıntıladım.
Opet yetkilisinin söylediği; 57. Alay Şehitliğinin yenilenmesi yanısıra bir tören alanı inşa etmek. Bu da eski şehitliğin haricinde savaş alanından bir parçanın daha alt üst edileceği anlamına geliyor. Oysa Tuncay Bey'in yukarıda beyanatını aktardığı Milli Park müdürünün ifadesi ise eski şehitliğin dışına çıkılmayacağı yönünde.
Esasında şahsi kanaatim şudur ki; 57. Alay namına şimdi dümdüz edilen alanda var olan eski şehitlik, spesifik ve özgün anlamda 57. Alayı temsil etmiyor ve çağrıştırmıyor.
Bundan dolayıdır ki şehitliğin yenileneceğini duyunca, yerine daha özgün, daha anlamlı, estetik değerler taşıyan bir abide şehitlik yapılacağını düşünerek ümitlenmiştim.
Ancak yukarıda model resimlerine baktığımızda yenisinin öncekinden hiç bir farkı olmadığını görüyoruz. Hatta neyi simgelediği bilinmeyen o mahud "kule" bile yerli yerinde duruyor.
Şahsen Opet'ten ve bilhassa "Şehitlerin Annesi" ve "Yarımadanın Meleği"nden dileğim odur ki; gelin 57. Alay'ın fedakarlığını, kahramanlığını, cesaretini, inadını ve imanını bize anlatan, gösteren bir eser vücuda getirin.
 
1389_Çanakkale'ye gönül veren bir şehit torunu 25-01-2011, 19:26:14
Bundan tam 10-15 yıl belkide 20 yıl önce Gelibolu Yarıamadasına bişeyler yapılsa diye bakardık. düzenleme yapılsın yollar düzelsin herhangi bir değişiklik yapılsa diye düşünüp dururduk.
Artık son yıllarda birşeyler yapılıyor ama doğa, tarih savaşa arazisi tahrip edilerek birşeyler yapılıyor.
Oyüzden şimdi inşallah birşeyler yapmazlar diyoruz.
Yarımadaya çivi çakıldığında neresi tahrip edilecek diye kaygı ile bakıyoruz.

57. alay şehitliği açıldıktan sonra bizzat şehitliğe gidip fotoğraf çekeceğim. Eğer bu yapılan düzenleme sınırıları aşmarsa mili park müdürüne fotoğrafları yollayıp bu açıklamasını hatorlatacağım.

Opetin yaptığı bu projeye onay veren Başta Müdür Beyi, proje Danışmanlarını, Danışma Kurulunu ve Projede yer alan çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki hocaların açıklama yapmalarını istiyoruz.

Son olarak sevgili Alan Kılavuzları siz niye bir açıklama yapmıyorsunuz??
 
1390_abdullah ayer 25-01-2011, 23:03:24
Gürsel beyin dediğine ilave yapmak istiyorum .geri düştük derken zaten yeri yanlış olan ,yani gerçekte 27. alay cephesi olan yerdeki sembolik 57.şehitliğini bile savunur hale gelmişiz. zamanın kültür bakanının dediğne göre türk islam sentezi !olan ama gerçekte basbaya kilise çan kulesi olan yapıyı bile artık normal karşılar olmuşuz. nerde görülmüş sahte mezarları görmek için gerçek şehitlerin üstüne araba park etmek... bu abukluklarla uğraşmaktan bıktım artık. çünki bunlar bizzat devlet görevlileri tarafından yapılıyor . ve ne olursa olsun yaptıkları yanlarına kar kalıyor.

alan kılavuzları nerde diye sorulmuş. nerde olacakyeni sezon gelsinde kılavuzluk paralarını kapalım derdinde pekçoğu .sesi çıkarsa patronu milliparktan çekindikleri için sesleri çıkmıyor

şehitlerimiz üstüne otopark yapıldığı sıra karşı çıkan bill sellars kadar olamadık malesef

zığın dereye gittiğimde sinir krizi geçiriyorum .nuri yamut anıtının zaten olan duvarına bir duvar daha yapılmış ne gerek varsa .bu duvar için gerçek şehitlik olan o lağam çöküntüleri toprak doldurularak yok edildi .oysa kaç askerimiz o patlamarda parçalanarak yada dirdiri gömülerek can vermişti? az ilerisinde yapılan şehitlik adındaki berbat yapıyı bir daha görmek istemiyorum. ingiliz mezarlarının çok kötübir kopyası olan duvar ve hastane şehitliklerinin berbat bir kopyası olan sözde anıt .bunlarada ses çıkaran pek olmadı malesef.

artık aman elinizi sürmeyin bozulmasın diyoruz ama ellerini gene sürüyorlar .gürsel bey geri düştük haklısınız aslında orda olmaması gereken bir şehitliği bile aman ellemesinler demek zoronda kaldık

 
1391_Cemalettin Yıldız 27-01-2011, 00:15:58
Sayın Abdullah Değer ; Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkın da bu yıl Opet tarafından sağlamlaştırma çalışmalarına başlanan 57. Alay Şehitliği çalışmalarında sorumlu olarak Alan Kılavuzlarını görüyorsunuz.G.Y.T.M.Parkı Alan Kılavuzlarına büyük bir haksızlık yapıyorsunuz.Tarihi Milli Parkın yönetim sorumluluğu T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı , Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Müdürünündür.Her karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu kutsal topraklarda en küçük bir çalışma GYTMP Tarih Kültür ve Danışma Kurulu ila Çanakkale Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun iznine bağlıdır.Çalışmalara başlandığına göre bu kurullardan izin alınmış demektir.Alan Kılavuzlarının müdahale şansı yoktur Gogoldan Alan Kılavuzu yazıp araştırısanız ,57. Alay Şehitlik Otoparkı yapımında, Kabatepe Anzak Koy ve Kabatepe Çonkbayırı yol çalışmalarına karşı verdikleri şanlı mücadeleyi görürsün.Keşke herkes Alan Kılavuzları kadar milli park korumasına sahip çıkabilse diyorum.Saygılarımla. Cemalettin Yıldız. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları Kültürel Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı.
 
1393_salim ağkaş 29-01-2011, 10:25:04
Şehitler abidesini yaz boz haline getiren sözüm ona savaş alanlarını iğya ediyoruz diye ...... şimdi yine iş başında bundan sonra conkbayırına el atarlarsa şaşmam ........

giranit mermer hastalığı nereden bulaştı bilmiyorum ama böyle cicili bicili taşcıkları oralara dizmek birilerini mutlu ediyor herhalde! yada unutturulmaya calışılan bir tarihmi desek(Atatürk bonbasırtı vakası)bana ikinci şık daha mantıklı geliyor.bu inatçı yetkillilere sözün geçeği falan yok daha önceki sözlerini hatırlıyorumda biz yine havanda su döveceğiz yapacak birşey yok sadece ziyretim sırasında oraya arabamı park etmeyeceğim hepsi bu pretestom bundan ibaret yapacak fazla birşey yok herkes birtarafa çektikten sonra.saygılarımla..
 
1398_Bora şimşek 31-01-2011, 10:48:37
Sayın cemalettin yıldız topu nedense hemen milli parklara atıyor elbette onların sorumluluğu ama
Alan kılavuzları da her konuda ankaraya gitmesini biliyor.

keşke şu yapılanlar için de bir basın açıklaması yapsa ilgili yerlere dilekçe verseler

peki soruyorum alan kılavuzlarına ve yazarlara gelibolu yarımadası inşaat sahası halindeyken ne gibi adımlar attınız

sayın dernek başkanı yıldız açıklama yaprmısınız?
 
1399_Muzaffer Albayrak 03-02-2011, 12:36:43
Benim anlamadığım şu; hep bir şehitlikten bahsediliyor. Otoparkın şehitlik yada şehitlerin defnedildiği kabristan olduğunu iddia eden mi var?

Bizim danışmanlar döne döne burası şehitlik değil deyip duruyorlar.

Asıl mesele savaş alanının tahribi. Şehitlik tartışması yapılarak bu durum örtülmeye çalışılıyor gibi.
 
1400_abdullah ayer 03-02-2011, 20:23:28
otopark alanı şehitlerin defnedildiği yer değil tabi .zaten yeri belli dereden aşağı bakınca görürsünüz.burada önemli olan buranın bomba sırtı olması. hani Atatürk'ün "Size Bombasırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperlerimiz arasında mesafemiz sekiz metre, yani ölüm muhakkak...." diye bahsetittiği yer olması. ben gelen ziyaretçilere bunu nasıl anlatayım? oranın artık otopark olarak kullanılmasını nasıl açıklarım .bu herşeyden önce Atatürk'e yapılmış bir saygısızlık.

şuda bir gerçek ziyaretçilerin yoğun olarak yoğun olarak geldiği dönemde otobüsleri bırakacak yer yok. benim düşüncem otobüsler jandarma iskelesi civarında bekletilebilir. kontrollü olarak yukarı çıkışlara izin verilebilir. yukarıdaki curcuna sebebiyle ziyaretler hem verimsiz oluyor ,hemde otobüsü bırak, kalabalıkta gezmeye çalış, otobüsü bul kaybolanları ara derken ziyaret fazla uzun sürüyor. bence bu şekilde yapılırsa oradaki karmaşa giderilir.çok sistem rahat uygulanabilir.

 
1403_M. Atilla Karataş 10-02-2011, 10:49:29
Şahin Aldoğan ve Yrd doç dr. burhan sayılır nedense gereksiz bir telaş içerisindeler,

Aldoğan apar topar çanakkale ye gidip sayılırla beraber neden telaşla haber yapıyorlar? şaşırdım doğrusu.

Milli park müdürlüğünü savunmak size mi düştü?
Oysa bu şehitliğin yapımını üstlenen opet ve mili parklar müdürü niçin gidip açıklama yapmıyor gazeteciilere?

Ayrıca orası şehitlik diyen yokki!! doğaya zarar veriliyor.
Şahin aldoğan ve burhan sayılır bu proje bittiğinde yapılan hatalardan dolayı üzülecekler, biz böyle bilmiyorduk diyecekler, bakalım ozaman gazetecilere röportak vercekmi?

Anlaşılan Burhan sayılır ve şahin aldoğan bu projenin danışmanları. Niye çıkıp göğsünü gere gere biz danışmanız, projeyi destekliyoruz deyip danışman kimlikleriyle bir açıklama yapmıyorlar.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015