GELİBOLU'YU ANLAMAK

Bayramla Gelen Ölüm (İslam Özdemir)

  Bayramlar dargınların barıştığı, özlemlerin hitam bulduğu, sayısız güzelliklerin paylaşıldığı huzur dolu zaman dilimleridir. Güneşin bile bir başka doğduğu bu anlamlı güne kavuşanlar yaşadıkları güzellikleri ömürleri boyunca unutamazlar. Yıl içinde en çok özlenen anların başında gelen bu zaman diliminin esaret altındaki bir belde de hür bir vatan parçasındaki gibi mutlulukla karşılanması elbette  beklenemez. Çünkü işgal altındaki bir memleket için bayram,hüzün,korku ve endişe demektir.


  


     Trakya’da işgalin karanlığında bayramı karşılayan yerlerden biri de Tekirdağ’ın Malkara ilçesidir. Birinci Balkan Savaşında 4.Bulgar Ordusu tarafından işgal edilen Malkara’da, o yılın Kurban bayramında bu mukaddes güne gölge düşürecek bir insanlık vahşeti yaşanır. Gerçemçeşme istikametinden şehre giren işgal ordusu karargâhını buraya kurar.Bulgar işgali nedeniyle yüreği ağzında olan Malkara’da, halkın korku ve endişeleri, istilacıların barbarca tutumları yüzünden daha da artar.


 


                      Şehitlik Parkının üzerinde yer alan Gazi Süleyman Paşa Camii


 


   6 Kasım 1912 Salı günü Kurban Bayramı arefesi olması münasebetiyle Malkara’da hareketli bir gündür. Kurbanlar alınır, bayram alışverişleri yapılır.Tüm olumsuzluklara rağmen halk, bayramı bayram gibi karşılamakta kararlıdır.Toplumun nabzının tutulduğu en önemli yerlerden  biri olan kahvehanelerde moraller bozukta olsa çaylar içilip,sohbetler edilir.Her şeyin normal seyrinde devam etmeye çalıştığı sırada çarşı içinde  devriye gezen Bulgar Askerleri,buradaki kahvehanelerden birine girer,masalarda oturup,sohbet eden bir grup gence sataşıp,onları rahatsız etmeye başlar.Bu hadiseye şahit olan ve sinirleri iyice gerilen ahalinin sabrı taşar,topyekun Bulgar Askerlerinin üzerine çullanırlar.Sandalyelerin ve masaların havada uçuştuğu kavga giderek büyür ve işgal güçleri olaya müdahale eder.İnceleme başlatan Bulgar Komutanlığı,Türklere askerlere attıkları dayağın hesabını sormakta oldukça kararlıdır.İnsanlıktan nasibi olmayan bu canilerin ceza için seçtikleri an ise Kurban bayramı sabahıdır.


 


     Gazi Süleyman Paşa Camii Bahçesinden Malkara’nın görünümü ve Tekfurdağı


     Kurban Bayramını Malkara’ya  zehir etmeye yemin eden Bulgar Ordusuna ait bir müfreze 7 Kasım 1912 sabahı  şafakla birlikte soluğu  bayram namazının kılındığı, Gazi Süleyman Paşa Camiinin avlusunda alır.Camiden çıkan cemaati ite kaka sürükleyen askerler,onları günümüzde şehitlik parkının bulunduğu alanda toplayıp meydan dayağından geçirir.263 kişiden oluşan cemaat, yediği feci dayağın ardından kurşuna dizilmek üzere sıralanır. Bu sırada Bulgar Subayı,bu kalabalığın içindekilerden biri olan üç çocuk babası  Zeynel Hancı’nın yanına gelerek;


 


             Şehitler anıtı üzerinde yer alan kitabe


 


-Zeynel Efendi, buradaki üç oğlundan evvela hangisini öldürelim? Diye sorar.


 


 


Hayatının en zor sorusu ve tercihiyle karşı karşıya kalan Zeynel Efendi, sigarasını yakıp çaresizlik içinde seçimini yapmak için kara kara düşünmeye başlar.En sonunda evli olan oğlunun yerine bekar olanlardan birinin öldürülmesine razı olmak zorunda kalır.Zeynel Efendi’nin bakışlarından ne düşündüğünü anlayan Bulgar Subayı ise tam tersine önce evli oğlunu,ardından diğer iki oğlunu ve en sonunda da Zeynel Efendiyi öldürür.Bu acı vakıanın ardından tüfeklerini,eziyet ettikleri masum insanların üzerine doğrultan gözü dönmüş katiller,orada bulunanların hepsini kurşuna dizer.[1] Malkara’da yer alan Balkan Harbi Şehitliği  bir bayram sabahında Allah’ına kurban olan  masum insanlarımızın hazin öyküsünü anlatır gelen ziyaretçilere.;”Ey Türk Genci ! 7 Kasım 1912 Çarşamba Kurban Bayramı günü şafakla beraber Bulgarlar tarafından 263 kardeşimizin işkence ile burada şehit edildiklerini sende unutma !”.İbarelerinin yazılı olduğu kitabeyi okurken o feryatları duyar gibi olur insan.Kelimeler, bu vahşetin kıyamete kadar şahitliğini yapacak olan abidenin karşısında kifayetsiz kalır.Tarih,vahşetin ve zalimliğin sınır tanımazlığına bir kez daha Malkara’da tanıklık eder.İnsanlığa bu zulmü layık görenlerin geçmişlerine bir utanç sayfası daha ekler.Yukarıdaki satırlarda önemine vurgu yaptığımız ve şehitler anıtı’nın üzerinde yazılı olan bu cümleleri ifade edildiği gibi  Türk gençliği kıyamete kadar unutmamalı,ülkenin gelecekte tekrar  böyle bir tehlikeyle karşılaşmaması ve bu acıları yaşamaması için bıkmadan usanmadan çalışmalıdır.248’inin burada diğer 15’inin ise küçük şehitlik diye isimlendirilen  Gazi Ömer Bey camiinin haziresinde metfun bulunduğu şehitlerimizden  tespit edilebilenlerin  isimleri  ise şunlardır.[2]


 


 


                     Malkara Şehitlik Parkı’nda yer alan Balkan Harbi Şehitliği ve Anıtı 


 


Hacı Hafız Efendi


Afife Hanım


Arap oğullarından Devecilerin Mustafa Ağa


Asım Efendi


Talat İlyas Efendi(16 Yaşında)


Zeynel Hancı ve üç oğlu   


 


 


Bir Kurban bayramıI sabahı şahadet şerbetini içerek Allah’a kavuşan bu masum insanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor. Ülkemizin bir daha böyle zor bir imtihanla karşılaşmamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.


 


             Ruhları Şad Olsun.


 


 


                                                                    İslam ÖZDEMİR


                                              Çanakkale ve Balkan Savaşları Araştırmacısı/Yazar


 


 


KAYNAKÇA:


 


1-Serez M.Tekirdağ Ve Çevresi Şehitlikleri Tekirdağ Valiliği Yayınları 1993


 


 

[1] Serez M.Tekirdağ  ve Çevresi Şehitlikleri  S.73 Tekirdağ Valiliği Yayınları 1993[2] A.g.e  S.73

15.447 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir