Tarih:   /   Toplam Yorum   / Yazar Adı:      /   Okunma 1

 


  1 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

2085_Bill Sellars 09-11-2012, 18:23:23
Mustafa Kemal bey'in otomobilinin saldırıya uğradığı bilgisi aşağıdaki kaynakta geçer:
The War in the Air , Being the story of the part played in the Great War by the Royal Air Force , (A. H. Jones) 1928, s. 71

Ne yazık ki, İngiliz Resmi Hava Savaşı tarihinin yazarı , Samson'un otomobile yaptığı saldırı ve Mustafa Kemalin otomobilin yolcusu olduğu gerçeği hakkındaki bilgiyi sağlayan Turk kurmay subayının kimliğini bizlere vermiyor. Çok sayıda Türk subayı , mütarekeyi izleyen dönemdeki işgal sırasında İngiliz subaylarıyla görüştü. Yine de bu subayın kim olduğu, havadan gelen bu saldırıdan nasıl haberi olduğu gizem olarak kalıyor.
 
2088_ibilgin 10-11-2012, 15:38:39
Sn Bill Sellars;
katkınız için teşekkür ederim. Avcı'nın kaynak gösterdiği kitap "Air Commodore Rumney,Samson; Fights and Flights, The Battery Press 1990, Nasvile Temessee U.S.A, s 268-69.
Konuyla ilgili olarak başka kaynaklarda daha geniş bir bilgiye rastlayamadım.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR