Çanakkale Muharebe Alanlarında Çevre Kirliliği ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 03/06/2007   /   Toplam Yorum 14   / Yazar Adı:      /   Okunma 24013

Çanakkale Savaşı’nın günümüze olan yansımalarında baktığımızda üç olumsuz nokta dikkati çeker. Sırasıyla söylersek; bilgi kirliliği, muharebe alanlarında yapılan düzenlemelerde doğal dokuya dikkat edilmemesi, özensiz davranılması ve buna bağlı olarak betonlaşma tehlikesi, sonuncusu ise çevre kirliliği. Çanakkale Savaşı muharebe alanlarında “çevre kirliliği” sorunu yeni bir şey değil aslında. Üzücü olan da bu ya zaten. Bu konuda ( biliyorum çok klişe bir laf olacak ama ) hepimizin çok duyarlı olması gerekiyor. Zira çoğu yer çöplükten geçilmiyor.Buna son örnekte Çanakkale gönüllüsü dostlarımdan yakın zamanda aldığım duyumlar… Bana gelen haberler Zığındere vadisinin eskisinden çok daha kötü vaziyette olduğu, adımbaşı çöplükle karşılaşıldığı yönünde. Anlaşılan Milli Parklar idaresinin fazla ziyaret edilmeyen bölgelerin temizliğiyle çok ilgisi yok. Çevre köylerden ya da sorumsuz ziyaretçilerin atıkları haftalarca, aylarca bu bölgelerde bekliyor. Gözden ırak olan gönülden de , denetimden de uzak …

 

 

  

Sağcısı, solcusu, ulusalcısı Çanakkale dedi mi, şehitlere saygı dedi mi mangalda kül bırakmıyoruz. Konuşmakta üzerimize yok. Ancak iş pratiğe gelince ne yazık ki çuvallıyoruz.

Hatırlatmak istemezdim. Çanakkale Şehitler Abidesi’nin temeli 17 Nisan 1954’de atıldı, açılması 21 Ağustos 1960’ı buldu… ( Aslında tam anlamıyla bitirildiği daha söylenemez ya neyse…)  Şehitlerimizin mezarlıkları son birkaç yılda yeni yeni düzenleniyor. Dikkatinizi çekerim. İngilizler , Fransızlar, Anzaklar 20’li yıllarda mezarlıkları düzenlediler, 30’lu yıllara gelindiğinde bugün temizlikleri ve düzeni açısından gıptayla seyrettiğimiz yabancı mezarlıklar ve anıtlar tamamlanmıştı.  Dolayısıyla bizler “şehit edebiyatı” yaparken müttefikler Gelibolu’da bıraktıkları silah arkadaşlarına görevlerini yerine getirdiler.

 

Peki nelerdir şehidlerimize olan saygısızlığımız ? Çanakkale Savaşı’nın günümüze olan yansımalarında baktığımızda üç olumsuz nokta dikkati çeker. Sırasıyla söylersek; bilgi kirliliği, muharebe alanlarında yapılan düzenlemelerde doğal dokuya dikkat edilmemesi, özensiz davranılması ve buna bağlı olarak betonlaşma tehlikesi, sonuncusu ise çevre kirliliği. Bu sitenin kuruluş amaçlarından en önemlisi bu üç maddede belirtilen konulara dikkati çekmek, gerekli duyarlılığı sağlamak.

 

Bugün sonuncusundan bahsedelim isterseniz. ( Yeri geldiği zaman diğerlerinden de konuşacağız, merak etmeyin. ) Çanakkale Savaşı muharebe alanlarında “çevre kirliliği” sorunu yeni bir şey değil aslında. Üzücü olan da bu ya zaten. Bu konuda ( biliyorum çok klişe bir laf olacak ama ) hepimizin çok duyarlı olması gerekiyor. Zira çoğu yer çöplükten geçilmiyor. Hani utanmasak Conkbayırı’ndan Şahinsırtı’na doğru inen yoldaki gazoz şişelerini,  Yeni Zelanda askerlerinin  savaş sırasında  bıraktığını söyleyeceğiz. Özellikle ziyaretçilerin gidemediği nisbeten bakir alanlar çöplerin gizlice bırakıldığı mekanlar oluyor. Zığındere ziyaretimizde yürümekte bile çok zorluk çekilen, bir yerde gördümüz çöp yığınları eşimle beni hayal kırıklığına uğratmıştı.

 

Çanakkale gönüllüsü dostlarımdan yakın zamanda aldığım duyumlar Zığındere vadisinin eskisinden çok daha kötü vaziyette olduğu, adımbaşı çöplükle karşılaşıldığı yönünde.  Anlaşılan Milli Parklar idaresinin fazla ziyaret edilmeyen bölgelerin temizliğiyle çok ilgisi yok. Çevre köylerden ya da sorumsuz ziyaretçilerin atıkları haftalarca, aylarca bu bölgelerde bekliyor. Gözden ırak olan gönülden de , denetimden de uzak …

 

Bu konuda yeni bir makale Serdar Halis Ataksor Bey’in rahmetli dedesi , Çanakkale’de 27. Alay 3. tabur komutanı olarak , daha sonrasında da 27.Alay komutanı olarak görev yapmış Binbaşı Halis Ataksor’un hatırasına açtığı sitede yayınlandı.  Fotoğraflar son derece çarpıcı. İtiraf etmek gerekirse  biz Çanakkale ile ilgilenenler Kumkale Muharebeleri’nden çok fazla bahsetmeyiz. Fransızların burada biraz başarılı olmasından mıdır nedir , aldatma çıkarması der geçer, gerisini pek getirmeyiz.  Oysa söz konusu fotoğraflar utanç verici. İlgisizliğin, unutulmuşluğun çok açık bir belgesi. Şehidlerimize saygısızlığın apaçık bir sembolü.

 

Yetkilileri uyarıyor, göreve çağırıyoruz. ( Aslında bu ifade eksik. Ziyaretçilerin de aynı duyarlılığı göstermesi lazım. ) Çanakkale Savaşı alanlarında ciddi bir çevre kirliliği sorunu var. Özellikle ziyaretçilerin çok yoğunlaştığı dönemlerde bu sorun daha belirgin hale gelmekte.

 

Bizden bir kere daha söylemesi…

 

Tuncay Yılmazer

 

 

 


  24013 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

72_Ahmet Yurttakal 04-06-2007, 20:59:28
yarımadaya gelen ziyaretçilerimiz bu konuda bazen dikkat edemiyorlar.
fakat milli parkalr müdürlüğü çöp konusuna elinden geldiğince önlem almıştır. çöp bidonları hayl arttırılmıştr. yol aralarına bile konmuştur.
ve hemen hemen bütün şehitlklerde görevli çöp toplayıcılar bulunmaktadır.bunlar sürekli çöp topluyorlar ve kontrol ediyorlar. milli parkalr müdürlüğü grevii yerine getiryor

artık bütün iş ziyaretçilere kalıyor
sayın ziyaretçilermiz lütfen daha hassas davranalım
 
73_ismail sezgin 06-06-2007, 02:05:35
Kuşkusuz milli parklar müdürlüğü görevini yerine getiriyor ama malesef milletimiz bu konuda hassas değil. Örneğin Conkbayırı'nda ziyaret yeri Atatürk ve Yeni Zelanda anıtının olduğu yer olmasına rağmen 261 rakımlı tepedeki kitabelerden Çanakkale şehrine doğru bakıldığında hiç de hoş bir manzara ile karşılaşılamıyor. Gönül isterdi ki dedelerimizin canlarını verdiği bu toprakları temiz bir şekilde tutalım. Ama deiyebileceğimiz tek bir söz "Malesef" malesef.
 
74_Talha Can 06-06-2007, 16:41:24
Ne yazık ki bu konuda milletçe görevlisinden ziyaretçisine yeterli hassasiyeti gösteremiyoruz. Her yerde bu gibi kirlilikleri arkamızda bırakıyoruz ama bunun Çanakkale gibi temizliğine yeterlilikten fazla özen gösterilmesi gereken yerde olması çok inciltici.
Ahmet Bey, yetkililerin yeterli hizmetleri yerine getirdiğini belirtmiş, haklıdır ama ben yeterli olduğunu düşünmüyorum, bence hala çöp bidonu, çeşme ve özellikle WClerin eksik olduğu ortada.
 
75_CAN 07-06-2007, 23:18:04
http://www.tr.cc/canpolat137
 
353_SALİM AÐKAŞ 21-05-2008, 22:57:05
SAYIN HOCAM GALİBA MİLLİ PARKLAR MÜDÜRLÜÐÜ YAPACAÐI HİZMETLERİ KARIŞTIRDI GALİBA .ONLAR AÐZINA KADAR KAZURAT DOLU WC LERİ AKMAYAN SULARI ETRAFTAKİ DAÐ GİBİ CÖPLERİ BIRAKMIŞLAR ORADA HAFİYECİLİK OYNUYORLAR YAPTIKLARIDA KENDİ ARKADAŞ GURUBUYLA ORAYA GELEN OLAYLARI EN DOÐRU ŞEKİLDE ANLATMAYA ÇALIŞAN BUNU SADECE VE SADECE KENDİNİ ECDADINA KARŞI BORÇLU HİSSEDEN ORADAKİ REHBERLER GİBİ BU İŞİ PARA KARŞILIÐI YAPMAYAN YİNE ORADAKİ REHBERLER GİBİ YAHYA ÇAVUŞ ŞEHİD OLDUKTAN SONRA HUCUMA KALDIRMAYAN BULUT İNDİRMEYEN ALLAHI PEYGAMBERİ ORADA SAVAŞTIRMAYAN (ZİRA ALLAHIN VE PEYGAMBERİN DAHİL OLDUÐU BİR SAVAŞ 9 AY SÜRERMİ? ) OH NE GÜZEL ALMIŞLAR TEKELLERİNE ÇANAKKALEYİ TAM BİR TİCARETHANE YAPMIŞLAR HER ŞEHİTLİK HEDİYELİK EŞYA PANAYIRI TIPKI İSTANBUL ORTAKÖY GİBİ MANEVİYAT GİTMİŞ HERKES HEDİYELİK EŞYA ALMA DERDİNDE EE ÇANAKKALEYE GİTTİKYA BOŞ DÖNERSEK MİLLETE AYIP OLUR.. ŞEHİTLER ABİDESİ ÇAMLICA TEPESİ GİBİ AYRAN PİDE MEYVE SUYU DÖNER HER GELEN OTOBÜS MUHAKKAK ORADA GÖRSENİZ BİR KUYRUK MORTO KOYU GÖRDÜKLERİNE İNANAMIYOR. ................. MÜZEDE BULUNAN BİR YETKİLİ BİZE İNGİLİZLERİN ERTUÐRUL KOYUNA YAPILAN İLK ÇIKARMANIN GÖRÜNTÜLERİNİ İZLETİYOR HEMDE ORJİNAL AMA NE HİKMETSE BU CIKARTMADA MEL GİBSON VAR YANİ GALLİPOLİ VE İAN HAMİLLTONUN OYNADIÐI 1930 YAPIMI BANA İNGİLLTEREYİ ANLAT FİLMİNİ ............ ............DUBLAJ YAPMIŞ GERÇEK ÇIKARMA DİYE ANLATIYOR ORADA VAR 50 KİŞİ COÐU GENÇ YAHYA ÇAVUŞ VE ERTUÐRUL TABYASINI ANLATMAYA DİLİM VARMIYOR HERHALDE O YOLLARI 18 MART İÇİN YAPMIŞLAR BU NE REZALET YOLLAR YARILMIŞ BİRAZ DİKKATLİ GİTMESSEN AKSLARIN GİTTİ DEMEKTİR KABATEPE VE AŞŞAÐIDAKİ TESİSLER SÖZÜM ONA TESİS PİSLİKTEN GEÇİLMİYOR SU AKMIYOR SEYYAR TUVALETLER NEYSE AMA BİZ TÜRKLER NEYSEDE (BİZ ALIŞIÐIZ) HİÇ BİZİ ARATMAYACAK SAYIDA TURİST VARDI ŞUNUDA HEMEN SÖYLEYEYİM SULARI ORADAKİ GÖREVLİLER BİLEREK KESİYOR TARTIŞTIÐIM GÖREVLİ BİZZAT SÖYLEDİ GÜNDE 60 BİN KİŞİ GELİYORMUŞ BUNLAR HORTUMLARI PATLATIYORMUŞ ... ARKADAŞLAR LÜTFEN ORALARA ŞEHİTLERİMİZİ ZİYARETE GİDİN HORTUM PATLATMAYA DEÐİL SİZİN YÜZÜNÜZDEN SUSUZ KALIYORUZ....İŞTE BÖYLE BİZDE ORALARA GİDİYORUZ AMAN ARKADAŞLAR DOÐRU ŞEYLER ÖÐRENSİN DİYE HERTÜRLÜ MADDİ MANEVİ KATKIMIZ OLUYOR BUNU BİR GÖNÜL BORCU OLARAK YAPIYORUZTEK KURUŞLUK MENFAAT GÖZETMEDEN SONRA BİRİ ÇIKIYOR REHBERLİK BELGEN VARMI DİYOR KARDEŞİM NE BELGESİ DİYORUM CEZA KESECEÐİM DİYOR ANLAŞILAN ÇANAKKALEYİ TEKELLERİNE ALMIŞLAR İSTİYORLARKİ BİZİM REHBERLERİMİZ ANLATSIN HEMDE YALAN YANLIŞ YOKSA BU BİR POLİTİKAMI BİLMİYORUM AMA BİLDİÐİM BİRŞEY ÇANAKKALEMİZE YAZIK OLUYOR ŞEHİTLERİMİZE AYIP OLUYOR ..

SEVGİ SAYGILARIMLA

SALİM AÐKAŞ ARAŞTIRMACI VE YAZAR salim.ariburnu@hotmail.com


Editörün notu:

Sayın Ağkaş,

Kişisel tartışmalara girilmemesi, özel isim verilmemesi yorumlar için önemli. Bu nedenle yazınızdaki bazı ifadeleri çıkarmak zorunda kaldım. Bir de lütfen küçük harflerle yazalım .

Saygılarımla.


 
357_SALİM AÐKAŞ 23-05-2008, 13:13:48
Sayın hocam yorumlarımda kimseyi rencide etmek gibi bir niyetim asla olmadı kimseyle şahsi bir proplemim kesinlikle yok tek sıkıntım oraya gelen ziyaretçilere olayların doğru şekilde anlatılması ziyarete gelenlerin yüzde doksan beşi oraya ilk defa geliyor zira ilk intiba çok önemli biz bunların beyinlerini doğru olmayan menkıbelerle mitlerle abartılarla doldurursak bu işin içinden nasıl çıkarız? bize sağladığınız bu eşsiz plartformda bunları dile getirmeyi bir görev adledtim zaten tariğe duyarlılığı olan herkes bunu yapar .

Buralara gelen ziyaretçilere tariği duyarlılığı atasının dedesinin ne yaptığını vatan sevgisini öğretelim alışveriş lültürünü değil böyle kaçtane Çanakkalemiz var ama gördümki Çanakkale arka planda kalmış bizlerden başka duyarlılığı olan çok azkişi kalmış buda bizim tek kıymetimiz .

selam ve sevgiler
 
566_temuçin yolüç 04-01-2009, 14:33:48
Yılmaz Tuncer arkadaşımızın hassasiyetine aynen katılıyorum.Malesef temizlik konusunda millet olarak her yerde ve her zaman aynıyız.Yetkililerin yapmadıkları görevlere ek olarakta bizler temizliğe gereken önemi vermiyoruz.Bizler de üzerimize düşeni hakkıyla yapmalıyız ki eleştirme hakkına sahip olmalıyız.
Temuçin YOLÜÇ
Emeli Öğretmen
 
854_salim ağkaş 17-06-2009, 09:31:27
Değerli çanakkale dostları geçtiğimiz yıl buradan sitem dolu yazılar yazarken keşke hatalarımızın farkına varsakta iyi şeylerde yazsak diye çok ümt etmiştim ama yanılmışım durumun daha feci olduğunu görmek beni kahretti doğrusu çevre temizliği derken bunu dini bir etki değil insanlığın en önemli gereksimi olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok.

bu sene ümitliydim belki bir şeyler değişmiş olabilir diye ama yanılmışım ,,sayın yetkililer !! ,, sizlere sesleniyorum bu seyyar tuvaletleri neden topladınız?.. kabatepe sahilindeki dinlenme tesislerindeki tuvaletin demir kapısınıda kaynak yapmışsınız oraya iğtiyaç için gelen avusturalyalılar vardı kapının kapalı olduğunu gördüklerinde aralarında negibi bir konuşma geçtiğini sanırım anlamşsınızdır ne medeniyet ama oranın kapalı olduğunu gören hemen çalılıklara yöneliyor ne yapsın sıkışmış vatandaş nereyi bulursa oraya çöküyor.

hani medeniyetin ölçüsü temizlikya biz konuda şampiyonlar ligi finali oynarız...
sayın yetkililer bu işler öyle sembolik mezarlar cicili bicili taşlar otoparklar yapmaya benzeniyor araçlara yerler yapıyorsun insana tuvaleti çok görüyorsunuz(böyle açık açık yazdığım için af buyrun)budurumu kanıtlayacak fotoğraflarda çektim ilgili yerlere göndereceğim..
bastığin yerleri toprak diyerek geçme tanı. mehmet akif . bizde bastığımız yerin farkındayız ama farkında olmayan oradaki sorumlu sorumsuzlar..
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015