Tarih:   /   Toplam Yorum   / Yazar Adı:      /   Okunma 1

 


  1 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

2527_Serdar Halis Ataksor 24-03-2013, 20:46:13
Muharebeler esnasında askere verilen gıda ile ilgili bu makale gerçekten çok iyi olmuş, artık millet üzüm hoşafı eşliğinde bir askerin muharebe etmediğini öğrenmeli. Çanakkale'de Balkan harbinden ders almış bir ordu var !
 
2533_ramazan arı 28-03-2013, 12:18:36
sayın ismail bilgin,
birkaç yazarın arkasına takılmış gidiyorsunuz. öyleki anlatılanlarla insanın hemen şehit olası geliyor. sözde birkaç gün hariç kimse aç kalmamış. ŞİMDİ YAZACAKLARIMI BÜYÜK HARFLE YAZAYIM Kİ UNUTMAYASINIZ. BU MİLLET HİÇBİR ZAMAN VARLIK İÇİNDE YAŞAMIŞ BİR TOPLUM DEĞİLDİR!!! HİÇ BİR ASKER YALILARDA YETİŞİP SARAYLARDA SEFA İLE CEPHEYE GELMEMİŞTİR.BU ÜLKE YOKLUKLAR İÇİNDE YÜKSELEREK BU SEVİYEYE GELMİŞTİR.YEMEK LİSTESİ dediğiniz olay ise BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İÇİNDE 9 CEPHEDEN BİRİNDE YAŞANDIĞINA İNANANLARDANIM. HA ÇANAKKALE, HA HİCAZ. NE FARK EDER. AYRICA Irak'ta KUT-UL AMARA DA BİR BÖLÜK KOMUTANINI YÜZBAŞININ (SIRF ZEVK OLSUN DİYE) HEM KEDİ'SİNİ VE HEMDE KÖPEĞİNİ CEPHEDEN KAÇIP GİTTİLER DEYİP YİYEN ASKERLERİ HATIRLATIRIM. SON OLARAK EFENDİLER. CEPHEDE AYAĞINDAKİ ÇARIĞINI SUYA KOYARAK KAYNATIP KEMİREN ASKERLER VARDI. BENİM DEDEMİN ANLATTIĞI GİBİ "KIZANIM BİZ O KADAR AÇ KALDIK Kİ AT VE KATIRLARIN PİSLİKLERİNDEN ARPA VE BUĞDAY TANESİ AYIKLAYIP TEMİZLEDİK ÖYLECE AÇLIĞIMIZI GİDERDİK" DERDİ. AYRICA KOSOVA MAMUŞALI BİR ASKER "BİZ CEPHEDE 25 GÜN AÇ KALDIĞIMIZI BİLİYORUM. O ZAMANDA ARAZİDEN FAYDALI OT YİYEREK AÇLIĞIMIZI GİDERDİK" DEDİĞİNİ HATIRLATIRIM. HOŞ SİZİN gibi düşüneneler karnı tok sırtı pek asker diye söze başlarlar. ARDINDANDA " YOKLUKTU YOKSULLUKTU ANADOLU ANADOLUNUN ORTA YERİNDE BİR ÇOCUK DOĞDU. ADI MEHMET OLDU." şiirini okurlar. "MEHMET TOPRAK OLDU". YAPMAYIN BEYLET YAPMAYIN EFENDİLER. HALKIN İÇİNE GİRİNDE O YAZILANLARDAN BAŞŞKA NELER NELER OLMUŞ ÖĞRENİN. BİR KAÇ TARİHÇİ İLE BİR YERE VARAMAZSINIZ. ŞİMDİLERDE SEYİT ONBAŞIYI,YAHYA ÇAVUŞU,KORGENERAL MUZAFFER ALANKUŞ'UN DİKTİRDİĞİ KAYMAKAM HASAN BEY ANITINI İNKAR EDERLER. YARINDA ÖNÜNÜZE BAL KAYMAKLI YEMEK LİSTESİNİ KOYARLAR. HA DOSTLUK KÖPRÜSÜNÜ UNUTMAYIN. KONSERVE, PEKSİMET VE ÇAY OSMANLI'YA HANGİ TARİHTE GİRMİŞ. MURAT BARDAKÇI SİZE AÇIKLASIN.SELMETLE SAYGILAR SUNARIM.
 
2534_Bülent 28-03-2013, 13:08:46
...
Bundan 98 yıl önceye uzanırsak o dönem kağıt ve belgeler üzerinde sıkıntı yaşanmadığı söyleniyor.
Ama gazi ve subay hatıraları farklı söylemektedir. o gaziler ozaman yalanmı söyledi??
Aziz kaylan'ın kitabında bir gazi de sıkıntı çektiğini söylüyor.
Fasih kayabalı2nın günlüğünü makalenzin ana noktasına koymuşsunuz.
o asker ağustosun sonunda geldi. savaşın durgun olduğu dönemde geldi.
şunuda unutmamak gerekir ki.
subayların herzaman yemeği sorunsuzdur. Ama eratınki kağıttaki hesap uymayabilir.
Sonuç olarak şunu belirtmek isterimki Çanakkale'de ne çok açtık ne de çok toktuk. Zaman zaman sıkıntılar yaşandı, açlıklar elbette oldu. gerçeği bütünyle görmekte fayda var
 
2535_Mustafa Onur YURDAL 28-03-2013, 14:12:07
Ramazan Arı bey, belge olmadan konuşmak tarihi sizin böyle anlamanıza neden oldu geçmişte. Kimse burada askerin rahat savaştığını söyleyen yok burada. Sizin de hergün karnın ız doyuyordur buyurun siz de cepheye madem karnı tok olan herkes şehit olmak ister?Bence belgeniz varsa bu konuda konuşun.Belgeniz yoksa da azmedip gerçekleri ortaya koymaya çalışanları dayanağı olmayan sözlerle yıldırmaya çalışmayınız.
 
2536_Mustafa Onur YURDAL 28-03-2013, 18:46:02
Bülent bey ve Ramazan Arı bey bu sitede yayınlanan ve aynı zamanda “Allah'a ısmarladık: Çanakkale Savaşı'nda Bir Şehidin Günlüğü” kitabında geçen Lokman Erdemir'in yazdığı sunuş yazısında "Askerin İaşe Meselesi" başlığını lütfen iyi okuyunuz. http://www.geliboluyuanlamak.com/444_18-Mart-Ozel---Allahaismarladik--Canakkale-Savasi%E2%80%99nda-Bir-Sehidin-Gunlugu-Ibrahim-Naci-(-Dr--Lokman-Erdemir).html
 
2611_ismail 30-03-2013, 10:04:44
Sn Ramazan Arı,
Makaleme yazdığınız yoruma saygı duyuyorum.Hayatta kimsenin peşine takılmadım, takılmadım takılmam da. Özgürlüğüme çok düşkünümdür.
Yazdığınız yazıların büyük ya da küçük harfli olmasının bir ehemmiyeti yok. O cümlelerin ifade ettiği mana/değer önemli. Ben cümlelerimi küçük harflerle kuracağım.
Pek çok gazimizin sözlerini naklediyorsunuz. Doğrudur. Gazilerimiz bunları demişlerdir. Ancak gazilerimizin bir değil pek çok cephede savaştığını biliyoruz. Ayrıca komutan/subay hatıratını okurken yer ve zaman adlarını yanlış yazdıklarına da şahit oluyoruz. Ben o topraklarda büyüdüm. Gazilerimiz hem olumlu hem de olumsuz şeyleri anlatıyorlardı. Bu yüzden kaynaklı yazmak gerek...
Bu millet hiçbir zaman varlık içinde yaşamamıştır diyorsunuz. Bu iddalı ve gerçekleri anlatmayan söz. Tarihe bakarsanız sizin yanıldığınızı açık bir şekilde gösterecektir.
Cephelerde yokluk ve kıtlık çekilmiştir. Medine'yi savunanlar(1917-18) çekirge yemiş, Sarıkamış'ta iç burkan kıtlık olmuş. Irak Cephesinde vb. Buradaki yokluklar yadsınamaz. Ama böyle yokluklar Çanakkale Cephesi'nde yaşanmamıştır. Kısa süreli sıkıntlar olmuştur. Giderilmiştir. Aksini iddia ediyorsanız siz de kaynaklı bir yazı ile cevap verirsiniz. Eğer öyleyse doğruymuş der yazımı düzeltirim.
Seyit Onbaşıyı, Yahya Çavuşu vb. konumuzla ilgisi yok ama asla inkar etmiyorum ki... Çay çok önceleri toplumda vardı(iddianızı desteklemek için tarihçiyi kaynak gösteriyorusunuz sonra beni üç beş tarihçinin peşine takılmakla itham ediyorsunuz.Bu büyük tezat) Şimdi size bir gazimizin sözlerini delil göstereyim, "Biz diyor, Yerlisu(Keşan, burası bize çok yakındır) çayhanesinde çok çay içtik. Kaynaklarda 1.700.000 çaydan bahsediliyor. Bunlar su değil ya...
Mehmet Fasih evet cepheye geç gelmiş ama o kitabı okuyanlar o dönemde de çarpışmaların tavsasa da devam ettiğini görürler...
Özetle diğer cephelerde çekilen yemek sıkıntısı(kaynaklar ışığında) asla Çanakkale'de çekilmemiştir. Aksi için lütfen, küreselleşen, bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bu dönemde kaynaklı delilli araştırma yapmak lazımdır.Ortaya koymak lazımdır. Kulaktan dolma bilgiler Çanakkale Zaferine gölge düşürmektedir.
Size saygılarımı sunarken gerçeklerin daima söylenenlerden/bilinenlerden/hayal edilenlerdenen çok daha farklı olduğunun altını çizmek isterim.
Bu makale daha sonra revize edilecektir...
 
4416_eda nur 29-03-2014, 14:08:04
her ne şekilde olursa olsun bu vatan için verilen tek bir askerin bile bekçisiyiz zira bu gün 18 yaşında bir genç olmama rağmen ecdadıma aşığım ve ister imkanlı ister imkansız üzerinde bulunduğun toprak şehit kanıyla sulandı ayrıca çanakkale ortadoğuya yapılan son haçlı seferiydi püskürtüldü yazdığınız her kelimeyi bu saygıdan dolayı 1000 kez düşünmenizi rica ederim iyiki açtık iyiki fakirdik iyiki hala türküm
 
10552_İhsan açıkgöz 18-03-2018, 05:49:32
Kısa ve net yazıcam. Ekmek yalan haber abartıldığı gibi şehitte az ozaman 15 yaşındaki liselilerin ne işi var cephede? Yok memlekette adam çok askerde var liselileri bırakın okula gitsinler .
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR