“İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

Tarih: 06/02/2019   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 2879

image

Bu kitabın serüveni, Gelibolu Savaşlarının 100.yılında yani 2015’de başladı. TED Mersin Koleji Sosyal Bilgiler Zümresi olarak Gelibolu Savaşları ve Zaferi’nin 100.yılında iki ülke gençleri arasında tarih ve “dostluk bilinci” oluşturabilmek amacıyla ne yapabiliriz diye düşündük. Öyle bir şey yapmalıydık ki 100 yıl önce siperin iki tarafında bulunanlar ve onların evlatları bir araya gelmeliydi. Fakat bu kez silahlar konuşmamalı, dostluk ve kardeşlik bağı kurulmalıydı.

The adventurous writing process of this book started in 2015, the centennial anniversary of the Gallipoli Campaign. We, as the Social Science Teachers of TED Mersin College, thought about what we could do within the remembrance activities of the 100th year anniversary of the Gallipoli Campaign, in order to create historical awareness and a sense of mutual respect and friendship among youth in both countries. We had to do something in such a way that we could help unify those who took part in the trenches, and their children. However, it mustn’t be a fight with guns this time, we thought, but rather an attempt to build a true brotherhood. (C.Y.)

Devamı

TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

Tarih: 01/06/2018   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 8885

image

Çanakkale Şehitler Abidesi mimarı, Prof. Dr. Doğan Erginbaş hayatını kaybetti.
Çanakkale Muharebeleri'nde şehit düşen tüm askerlerimizi simgelemek ve onların anısını yaşatmak amacıyla 1944 yılında Milli Savunma Bakanlığı'nın açmış olduğu proje yarışması sonucunda 37 proje arasından Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Feridun tarafından hazırlanan "Şehitler Abidesi" projesi seçilmişti.
GeliboluyuAnlamak.com ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Devamı

Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

Tarih: 12/05/2018   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 9731

image

Çanakkale Mahşeri' ve 'Yemen! Ah Yemen' gibi tarihi romanlarıyla özellikle gençlerimizin gönlünde taht kuran Tarihçi-Yazar Mehmed Niyazi Özdemir 76 yaşında vefat etti. Tarih şuurumuz eksik kalmasın diye bir ömür gayret etti.Eserleriyle ve mütevazı hayatıyla öne çıktı. Mehmed Niyazi hocamıza GeliboluyuAnlamak.com ailesi olarak Allah (C.C) den rahmet diliyor, edebiyat ve tarih camiamızın başı sağolsun diyoruz. Mekânı cennet olsun.

GeliboluyuAnlamak.com

Devamı

Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

Tarih: 16/02/2018   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 5927

image

Sevgili Yücel Özkorucu, twitter hesabında profiline yazdığı gibi “Öyle anlaşılıyor ki , ömrünün sonuna dek ilgilendiği araştırma konularının talebesi olarak kalacak” yazmıştı. Gerçekten de hep öğrenmek, bunları da etrafıyla paylaşmak düsturu oldu. Çanakkale Savaşı’nın doğru anlatılması, öğrenilmesi için güzel projeleri vardı.Sohbet ettiğinizde ilgisini, merakını hemen görebilirdiniz. Gönlünü bu yola koymuş birisiydi.Allah gani gani rahmet eylesin. Onu hayatlarını, mücadelelerini araştırdığı kahramanlara kavuştursun. GeliboluyuAnlamak sitesi olarak tüm sevenlerine, Canakkalemuharebeleri1915.com yazar ve okurlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamı

İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

Tarih: 03/01/2018   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 4700

image

15 şehitlik bir şarapnelin patlamasından sonra bütün parçaların her yere dağılmasına benzer. Bu şehitlikler uzun yıllar önce yapılmış haritanın izleri sürülerek bugün araştırmalar sonucu yerleri tespit edilen, kilometreler boyunca yaygın bir şekilde bulunan alanlardır. Bunların bir kısmı yarımadanın güney bölgesinde, daha önce düzenlemeleri yapılmış olan şehitliklerimiz ve diğer devletlerin anma mekanlarının yakın çevresinde yer alır. Kuzeydeki bölgede olanlar ise, bugün güneyde bulunan ve bilinen şehitliklerden uzakta dağınık haldedir. Yerleri karakter olarak bazen birbirinden farklı özellikler taşısa da her nasılsa sanki yeniden bir zincirin halkaları olmayı isterler, ya da yukarıdaki nitelikleri de göz önüne alınarak bir bütün hikâyenin, parçalara ayrılmış bir bütünün içinde yeniden bütün bir senaryonun parçaları olmayı beklerler. Altında, kaybettiklerimizin yattığı bu kalıntılar, biten savaşın, hala belleğimizde var olan izlerinin ve şimdiki barışın bir araya geldiği, anısal, anıtsal ve kutsal yerlerdir. Resmedilen bu ortamda farklı disiplinlerden bir araya gelerek oluşturulacak yarışmacı ekiplerden sözü edilen bu bütünlüğü, herhangi bir şekilde bu senaryoyu ve bu birlikteliği tasarımlarına yansıtmaları, özellikle beklenmektedir. Yukarıdaki tabloda vurgulanan “Savaş” ve “Barış” kavramlarının karşıtlığı ve bu ikilemin arasında olma hali

Devamı

KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 29/12/2017   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 5220

image

 Hepinizin bildiği gibi 1.Dünya Savaşı’nın 100.yılları içerisindeyiz. Birinci Dünya Savaşı’nın aktif ülkelerinden , mirasçısı olduğumuz Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadıkları da kaçınılmaz bir şekilde  bu yıllarda daha fazla gündeme geliyor, herkesin dünya görüşü, siyasi meşrebine göre de günümüzle karşılaştırılıyor.2014 Birinci Dünya Savaşı’na girişin ve Sarıkamış’ın, 2015 Çanakkale Zaferi ve Ermeni Tehcirinin, 2016 KûtulAmare Zaferi’nin yıldönümüydü. 2017 ise daha çok Filistin Cephesi ve Balfour deklarasyonu gibi günümüzde dahi etkisi devam eden olaylarla anıldı. Bu tip önemli yıldönümleri tarihçilerin üzerinde tartıştığı olaylar olmaktan çıkıyor, medyanın, politikanın, Uluslararası ilişkilerin hatta  kahvede sohbet eden insanın konusu olabiliyor. Sosyal medya hesabımda da yazdığım gibi 2017 de Batı cephesindeki 100.Yıldönümleri ağırlıklı olarak tarihçilerin tartışması olurken “Kudüs’ün İngilizler tarafından işgalinin 100 yılı” ya da  “Fahreddin Paşa ve Medine Müdafaası” tartışmaları politikacıların, siyaset bilimcilerinin, köşe yazarlarının konusuydu. Bu da 100 yıl önce Ortadoğu’da yaşanan olayların başta ülkemiz olmak üzere bölge halklarının zihninde canlı olarak yaşadığını gösteriyor.
 Bu yazımızda GeliboluyuAnlamak sitesi çerçevesinde Çanakkale ve diğer 1.Dünya Savaşı ile ilgili makaleleri,

Devamı

Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

Tarih: 12/07/2017   /   Toplam Yorum 10   / Yazar Adı:      /   Okunma 5964

image

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı’nın hazırladığı son çevre düzeni planını okudum.Bu plan, yaklaşık bir ay sonra yürürlüğe girecek ve hemen akabinde detaylandırılarak daha küçük ölçekli (büyük) nazım, imar ve koruma planları yapılacak. Önce şunu söyleyelim: Bu çalışma, 90’lı yılların ortasında rahmetli Prof. Raci Bademli tarafından yapılan planı temel alarak hazırlanmış iyi ve sağlam bir iş. Tabii pratik ayrıntıların değil, temel ilke ve hedeflerin belirtildiği bir metin niteliğinde. Bu anlamda kullanılan genel ifade ve yaklaşımlar güzel ama, uygulamada, özellikle son 25 yılda öyle kepazelikler gördük ki, temkinli olmakta fayda var. Bununla birlikte UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aday olmak ve bununla ilgili mevzuata uymak adına, olumlu bir adım. Bu plana geçmeden önce, kısa bir yakın tarih bilgisi vermek isterim. (G.G) 

Devamı

Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

Tarih: 04/07/2017   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 5231

image


kartpostal dışında bir şey yoktu. Şüphesiz 18 Mart’ın kahramanı, Nusret Mayın Gemisi ve bataryalardı. 

21 Haziran 2017, Şehit Teğmen İbrahim Naci nin şehadetinin 102. senesi idi. Tevâfuken Kadir gecesi gününe rast gelmişti. Bu düşünceler içindeyken cep telefonuma bir mesajla fotoğraf geldi. 

Sülüs hatt tarzında yazılmış bir mühürdü. Hemen ardından gelen açıklayıcı metinle dondum kaldım. “Nusret Vapur-ı Hümâyûnı 1914” yazıyordu. 

Nusret Mayın Gemisi’nin mührüne bakıyordum. Mesajı gönderen arkadaşı hemen aradım. Evet! Satıyorlardı. Hiç pazarlık yapmadan teklif ettikleri rakamı hesaplarına gönderdim. 

İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 27/06/2017   /   Toplam Yorum 8   / Yazar Adı:      /   Okunma 5077

image

Birinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren bir muharebeler zincirini “Bir İngiliz birliğini alıp götüren bulut ve bu sayede kazanılan savaş” hikayesi ile mi anlamaya çalışacağız? Saka Hüseyin, Seyit Onbaşı’nın attığı Ocean’ın bacasından içeri giren mermi, mermilerin önüne eğilen ağaçlarla mı anlatımlarımızı süslersek Çanakkale çok mu iyi bilinecek? Bayramın son günü bir kitapçıda benzer bir esere karşılaştım. Yeni bir şeyler var mı diye incelerken aynı makalemin ikinci kez intihal edildiğini gördüm. Pes ki pes doğrusu! Bu nasıl pişkinliktir böyle? Üstelik ilkinde özür dilenmişti! Muhafazakar camianın üzerinde titrediği isim, ahlaklı olmamızı, dindar olmamızı öğütleyen herşeyi bilen Büyük üstadımız (!) bir kitabında intihal ettiği makalemi alıp başka bir kitabında kullanmakta tereddüd etmemiş. İlkinde yaptığı gibi sonucu da kendi anlayışına göre değiştirerek!... (T.Y)

Devamı

Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

Tarih: 20/06/2017   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 4931

image

Çanakkale Muharebelerinde zafere giden yolda şüphesiz en önemli olan komuta kademesinin sevk ve idaresidir. Bugün bu komutanlardan akıllarda kalan birkaç alay ya da tümen komutanıdır. Bu eserle birlikte birçok alay ve tümen komutanını daha öğrenilmiş olunacaktır.
"Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri (Belge ve Fotoğraflarla)" adlı eserde; Çanakkale Cephesi'nde görev yapmış alay, tümen ve üst kademedeki toplam 149 subayın biyografilerine yer verilmiştir.  (A.Y.)

Devamı

18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

Tarih: 15/03/2017   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 3914

image

Basın İlan Kurumu Çanakkale Şube Müdürlüğü tarafından, Türk tarihinin şanlı sayfalarından birini oluşturan Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında, Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı topraklarda “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” adıyla sergi düzenlenmektedir. Sergi 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 18.00’da ÇTSO Çanakkale Evi’nde yapılacaktır.   Sergi 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında gezilebilecektir. “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” isimli sergiyi araştırmacılar; Muzaffer Albayrak, Ahmet Yurttakal ve Mustafa Onur Yurdal tarafından hazırlanmıştır. Tüm halkımız davetlidir.

Devamı

Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

Tarih: 03/03/2017   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 3544

image

4 Mart 1915 tarihinde Seddülbahir'e çıkan düşmanın geri püskürtülmesinde büyük rol oynayan , Mustafa Kemal Atatürk'ün Arıburnu Muharebeleri raporunda övgüyle bahsettiği Çanakkale Savaşı gazisi Bigalı Mehmet Çavuş için anma programı düzenleniyor. 4 Mart 2017 Cumartesi - Bahçeli Köyü /Biga  

Devamı

Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 13/02/2017   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 4072

image

Gazze adı hep savaşla ve abluka ile anılan Filistinlilerin İsrail'e karşı direnişlerinin sembol şehri. 100 yıl önce 1.Dünya Savaşı'nın Ortadoğu'nun kaderini belirleyen muharebeler yaşanmıştı. Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında Gazze Muharebelerinin 100 yılı nedeniyle hazırladığım yazı Sina-Filistin cephesinde 1916 yılında yaşananları özetlediğim bir önceki sayıdaki dosyanın devamı aslında. Bu yazıda İngilizlerin neden Filistin harekatı'nı başlattıklarını, daha önce pek gündeme gelmeyen , Ortadoğu'da İngiliz hükümetinin savaş hedeflerini belirleyen Halep Raporu'nu gündeme getirdim. Ayrıca Gazze muharebelerine odaklandım. 26-27 Mart 1917'deki Birinci Gazze Muharebesi'nde şehir düşmek üzereyken son anda nasıl kurtulduğunun, 2.Gazze Muharebesinin de en önemli özellliğinin de tanklarla saldırılması olduğunun altını çizmek gerekli. Batılı kaynaklarda pek yeralmayan Cemal Paşa- Von Kress arasındaki muharebe öncesi tartışmaları da anlattım. Gazze Muharebelerinin Çanakkale'de yaşanan Kara muharebeleri ile bazı benzerlikleri de gündeme getirmek istedim. Son olarak Gazze muharebelerinde şehit olan askerlerimizin henüz bir anıt ya da mezarlıkları olmadığını, bir kısmının İngiliz mezarlığı içerisinde yattıklarını da bilelim. Umarım bu konuda adım atılır. İyi okumalar. (T.Y)

Devamı

Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

Tarih: 05/01/2017   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 5943

image

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı, 9 Ocak 1915'da İtilaf Devletlerinin Gelibolu Yarımadasını Tahliyesinin  yıldönümünde söyleşi ve imza günü düzenleniyor. Etkinliğin konuğu sitemizdeki yazılarından da tanıdığınız , Tarihin Akışını Değiştiren Çanakkale 1915 adlı çalışmanın da sahibi Tarihçi Muzaffer Albayrak. Program, hava muhalefeti nedeniyle ertelenerek 17 Ocak 2017 Salı günü 19.00’da ÇOMÜ Troya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Kaçırılmayacak bir etkinlik. Bilginize.


 

Devamı

15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 28/12/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 4739

image

Dile kolay tam 10 yıl olmuş, GeliboluyuAnlamak sitesi düzenli makale yayınlamaya başlayalı. Bu mütevazı siteye katkıda bulunan, yorum yazan, yapıcı eleştirilerini ileten herkese çok teşekkür ediyorum. Çanakkale Savaşı başta olmak üzere Birinci Dünya Savaşı'nı tüm yönleriyle incelemeye çalışıyor, özgün makale ile birlikte daha önce bir yerde yayınlanmış, ancak önemli kıyıda köşede kalmış çalışmaları da okuyucuya ulaştırıyoruz. Gözümüz gibi korumamız gereken özellikle Çanakkale muharebe alanlarındaki gelişmeleri de , olumsuzlukları da paylaşıyoruz.Oraya gereksiz bir çivi çakılması bile yüreğimizi acıtıyor. GeliboluyuAnlamak sitesinin polemiğe girmek, yıkıcı eleştiri yapmak gibi bir niyeti yok. Birinci Dünya Savaşı'nın faturası milletimiz için ağır oldu. Ne kadar iyi yorumlanırsa tarih bilincimizin o kadar sağlıklı gelişeceğine inanıyorum. Daha yazacak, yayınlanacak çok çalışma var. Bu siteye bakarak bir kitap aldırabildiysek , makalelerle, söyleşilerimizle bir fikir, nitelikli bir tartışma zemini  oluşturabildiysek ne mutlu bize! Siz okuyucularımızn yorumları, görüş ve eleştirileri bizler için önemli. Her zaman katkılarınızı bekliyor, yolumuza da devam ediyoruz. Allah bize daha nice 10 yıllar göstersin! (T.Y)

Devamı

GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

Tarih: 11/12/2016   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 3448

image

İstanbul'da yaşanan terörü lanetliyor, şehit olan polislerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm milletimizin başı sağolsun. 


GeliboluyuAnlamak Ailesi

Devamı

Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

Tarih: 24/11/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 3763

image

2016 sonbaharında yayın hayatına başlayan Kronik Kitap, tarih alanında dört önemli eserle okuruna ‘Merhaba’ diyor.
Yayıncılık dünyasına yeni bir soluk getirecek olan Kronik Kitap, içerik, tasarım, baskı ve iletişimde en yüksek standartları benimseyerek, Türkiye’de yayıncılığın çıtasını yükseltmek üzere yola çıktı.
Türkiye’de tarihi geniş kitlelere sevdiren İlber Ortaylı ve dünyanın en önemli tarihçilerinden Halil İnalcık’ın eserleriyle güçlü ve yetkin bir tarih kitaplığı oluşturmaya başlayan Kronik Kitap, sosyal bilimlerden edebiyata, iş kitaplığından popüler bilime okurun ilgi ve merak gösterdiği pek çok alanda kitapseverlere bilginin kapılarını aralayacak.

Devamı

Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

Tarih: 17/11/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 4796

image

Müzedeki mankenlerin üzerinde bulunan “ Alman Haç Madalyası” tarihî bir olgudur ve Birinci Dünya Savaşı’na katılmış birçok subayımız da bu madalyaları taşımıştır. Ne Alman ne de Türk genelkurmayının aklından herhâlde bu madalyaların Türk subaylarını Hristiyanlaştırmak maksadıyla verilmesi ya da taşınması geçmemiştir. Almanların neredeyse tamamının Hristiyan olması neticesinde, askerlerine savaşlarda gösterdikleri yararlılık sebebiyle askeriyedeki ananevi bir ödüllendirme biçimi olarak “Haç Nişanı” veriliyordu. Aynısı biz de yapıyorduk. Hilâl ve yıldız şeklinde tasarladığımız madalyalarımız birçok Alman subayının göğsünde taşınmıştı. Bunu o döneme ait fotoğraflara göz atan herkes çok iyi bilir.  Tarihî hakikat böyleyken, müzede sergilenen Atatürk ve Enver Paşa’yı temsil eden mankenlerin üzerindeki bu madalyaların sökülüp başka yerde sergilenmesi gerçekten hayret edilecek bir tasarruftur. (S.A.S.)

Devamı

Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

Tarih: 29/09/2016   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 5092

image

Büyükbabam Dr. Kilisli Rıfat’ın hayatını araştırmak üzere gizemli bir yolculuğa çıktım. Bu yolculuk zaman içinde tahminimden çok farklı sonuçlara ulaştı. Bir açıdan bu öykü Osmanlı Devleti çöküp yerini Türkiye Cumhuriyeti’ne bıraktığında yaşanan büyük değişiklere tanık olan Rıfat ve ailesinin öyküsüdür. Aynı zamanda değişen veya değiştirilen kimliklerin öyküsü. Bir başka açıdan ise bu hikâye benim kendi içsel yolculuğum. Büyükbabamın hayatını araştırırken kendi kimliğim üzerinde düşünmek elzem oldu ve ister istemez temelde büyük değişimler yaşadım.


Büyükbabam kendi döneminde çok tanınmış bir şahsiyet idi. İstanbul’daki ünlü Askerî Tıp Akademisi’ni (Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne) birincilikle bitirmiş bir doktor ve kamu sağlığı profesörü olmanın yanı sıra çeşitli dergilerde köşe yazarlığı yapmış, Uluslararası Karantina Hizmetleri müdürü olarak çalışmış, Kızılay ya da Hilâl-i Ahmer’in kurucuları arasında yer almış ve Yargıtay üyeliğinde bulunmuştu. Dr. Kilisli Rıfat aynı zamanda Türkiye’nin sağlık ve nüfus planlaması politikalarını şekillendiren seçkinler arasında bulunuyor ve adı 1930’ların Türkiye’sinde önde gelen sekiz doktor arasında yer alıyordu. (N.K.)

Devamı

Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

Tarih: 09/08/2016   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 7683

image

Bahadır Yenişehirlioğlu' nun 2014 yılında yayınladığı  romanı Aşk Cephesi okuyucularını Çanakkale Cephesine götürüyor. Roman Rodos' da bir otelde çalışan Angela' nın kendisine emanet olarak gördüğü, büyükannesi Adara' nın sevipte kavuşamadığı Kerim Beye gönderdiği aşk mektuplarını,sahibine ulaştırmak amacıyla yazdığı bir mektupla başlıyor.  Mektubun sahibi Selim yalnız, günümüz dünyasında yaşama nedenini bulamayan kafası karışık bir karakter. Aldığı bu mektupla sanki yıllardır beklediği işareti almış gibi heyecanla yola koyuluyor. Yanında bir kitapla. Selim' in yanına aldığı bu kitap yol boyunca ona hem arkadaşlık hem de bir nevi kılavuzluk yapıyor. Kitaptaki karakterler Ali ve Joe ile kendimizi Çanakkale Cephesinin içinde savaşın, acının, yokluğun ve bunlara rağmen hiç bitmeyen Allah, vatan ve millet aşkının ortasında buluyoruz. (S.Ş.)

Devamı

Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

Tarih: 04/08/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 4379

image

Çanakkale Muharebelerinin doğru ve ayrıntılı anlaşılmasına yönelik bir site olan https://canakkalemuharebeleri1915.com/ özgün, bilgilendirici makaleleri ve özellikle de muharebe arazilerine yönelik görsel ağırlıklı çalışmalarla dikkati çekiyor. ( Murat Armutak'ın Muharebe Arazisindeki belli başlı alanların koordinatlar üzerine yazıları, Yücel Özkorucu'nun muharebeler üzerine değerlendirme yazılarına mutlaka göz atılmalı. Siteden Çanakkale Muharebeleri ile ilgilenenlerin yararlanacağını düşünüyor, tavsiye ediyoruz.

Devamı

GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

Tarih: 16/07/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 3803

image

Türkiye 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece adeta bir kabus yaşadı. Türk Silahlı Kuvvetler içerisinden değişik sınıflardan bir grup eşkıya, Başkomutanı Cumhurbaşkanına, Genelkurmay başkanına ve kendisini yetiştiren milletine isyan etme cüretinde bulundu, seçilmiş hükümeti devirmeye kalkıştı. Başta milletin iradesinin merkezi Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere güvenlik güçlerine ve halka ateş açtı. Bu sitenin twitter adresi @geliboluyu2015 ten daha haberi alır almaz gelişmeleri paylaştık, ama her şeyden önce demokrasiye olan inancımızı, bir avuç eşkıyaya papuç bırakmayacağımızı da  belirttik. Tekrar burada da ifade ediyoruz ki seçilmiş bir hükümet ancak demokratik seçimle gider. Bu güzel ülkemin seçilmiş Cumhurbaşkanı-Başkomutanını, Hükümeti, Parlamentosunu devirmeye kalkışmak, Türkiye’yi dünyaya rezil etmek, silah arkadaşlarına ve halka silah çekmek, basın kuruluşlarını, devletin kurumlarını işgale kalkışmak aşağılık bir harekettir. Yapanlar, destekleyenler hatta sessiz kalanlar tarih önünde utançla anılacaktır. Milletimize  geçmiş olsun.Türkiyem, sevgili ülkemiz hep güzellikleri hak ediyor. Şehitlerimizle yüreğimize ateş düştü.  Bu vesileyle demokrasiye olan inancımızı bir kere daha vurguluyor, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananla

Devamı

Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

Tarih: 15/07/2016   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 4213

image

Yakın tarihimizin önemli dönüm noktalarından ve aynı zamanda en önemli felaketlerinden biri olan Birinci Dünya Savaşı’nın insan tecrübeleri açısından yeteri kadar bilindiğini söylemek hâlâ çok zordur. Savaşa dair hükümet politikaları, askeri stratejiler, ordu teşkilatı, savaş ekonomisi gibi konular görece epey çalışılmış iken, savaşa katılan Osmanlı askerlerinin cephelerde neler yaşadığı, neler gözlemlediği, savaşa dair neler hissettiği, savaş travmasıyla nasıl baş ettiği ve bunları nasıl hatırladığı konusunda elimizde henüz yeterli çalışma yoktur. Bu websitesi, bu eksikliği doldurmaya çalışan bir araştırma projesinin bir parçası olarak doğdu. Websitesimizin amacı, Birinci Dünya Savaşı’na katılan Osmanlı askerlerinin, savaşa dair kaleme aldıkları hatıra, günlük ve mektup gibi kişisel anlatılarının kapsamlı bir kaynakçasını çıkarmak ve bunu genel kamuoyu ile paylaşmaktır. Websitemizde, kitap, dergi yazısı, gazete tefrikası ya da elyazması şeklinde ulaşılabilir durumda olan asker hatıraları, günlükleri ve mektuplarının kısa künyeleri ve kısa tarifleri yer alacaktır. Kaynakçamızı kısa aralıklarla güncelleyeceğiz. (M.B.)

Devamı

Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

Tarih: 07/04/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 9246

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak  konferansları kapsamında düzenlediği Mart ayındaki konferans “Kut'ül Amare Zaferi” konuludur. Konuşmacı Dr. Sezai Dumlupınar.  Konferans, 26 Nisan 2016 Salı günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.SÖZKONUSU PROGRAM DÜZENLEYEN KURUM TARAFINDAN İPTAL EDİLMİŞTİR. OKUYUCULARIMIZA DUYURULUR.

 

Devamı

Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

Tarih: 31/03/2016   /   Toplam Yorum 8   / Yazar Adı:      /   Okunma 6898

image

29 Nisan 1916 tarihinde kazandığımız Kutül Amare Zaferinin 100. Yıldönümü olan 2016 yılına girdik. Çanakkale Zaferi ile birlikte tarihimizde önemli bir başarı olan Kutü'l Amare Zaferinin 100. Yıldönümü geçen yıl Çanakkale Zaferinin 100. yılında olduğu gibi ülkemizde ve Irak’ta çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği, aslında 29 Nisan’ı Kutül Amare Zaferini her yıl anıyor, Kut’taki şehitlerimizi ziyaret ediyor, mezarlarını suluyor, karanfil bırakıyor ve Kutül Amare zaferini hem Türklerin hem Iraklıların hafızalarında canlı tutmaya çalışıyor. (F.K)

Devamı

Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

Tarih: 24/03/2016   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 4625

image

Çanakkale Savaşı'nın Dünya tarihindeki yeri neydi ve yirminci yüzyılı nasıl etkilemişti? 18 Mart 2016 tarihinde NTV kanalında deneyimli gazeteci Mete Çubukçu’nun sunumuyla Pasaport'ta diğer konuklarla birlikte Çanakkale Savaşı'nı değerlendirdik.

Devamı

Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

Tarih: 16/03/2016   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 5076

image

Çanakkale Savaşı'nın 101. yıldönümü Yeni Bakışlar’da konuşuldu. Nevzat Çiçek ile Yeni Bakışlar'da bu hafta Tuncay Yılmazer, Ali Aslan, Gürsel Göncü, Nuri Güçtekin, Esat Kabaklı ve Erol Mütercimler

Devamı

Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

Tarih: 11/03/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 5272

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak  konferansları kapsamında düzenlediği Mart ayındaki konferans “Çizgilerle 1. Dünya Savaşı” konuludur. Konuşmacı  Ali Şükrü Çoruk.  Konferans, 22 Mart 2016 Salı günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.

Devamı

Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

Tarih: 19/02/2016   /   Toplam Yorum 7   / Yazar Adı:      /   Okunma 4516

image

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı-Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına özel olarak  konferansları kapsamında düzenlediği Şubat ayındaki konferans “İkinci Abdülhamit'in Politikaları” konuludur. Konuşmacı  Vahdettin Engin.  Konferans, 24 Şubat 2016 Çarşamba günü 18.00’de Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleştirilecektir.

Devamı

Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

Tarih: 15/02/2016   /   Toplam Yorum 9   / Yazar Adı:      /   Okunma 7542

image

İmparatorluk Almanyası’ndan, Hitler Almanyası’na uzanan yolda bir geçiş unsuru olan Erich Ludendorff, Birinci Dünya Savaşı yıllarının efsanevi Alman generalidir. 29 Ağustos 1916'da Alman Genelkurmay Başkanlığı'na, Doğu Cephesi’nde Rus ilerlemesini durduran ve Tannenberg ile Masuria'da kazandıkları parlak zaferlerle Almanya'da kahraman ilan edilen Hindenburg-Ludendorff ikilisi getirildi.


Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılında savaşa dair yayınlanan kitaplar arasında özel bir yere sahip olan bu kitap, Osmanlı Devleti'nin dört yıl boyunca imzaladıkları antlaşmaya ve yaptıkları ittifaka sadakatle bağlı olduğu Almanya'nın o zamanki en yetkili asker ve devlet adamlarından birinin, genelde I. Dünya Savaşı'na, özelde Türkiye ve Türkler’e dair kişisel ve resmi görüşlerini ortaya koymaktadır.(Kapak Yazısından)

Devamı