CNNTürk Başak Şengül ile Bugün- 18 Mart Çanakkale Zaferi Özel Programı

Tarih: 21/03/2015   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 5093

image

CNNTürk ‘te 18 Mart 2015 sabahı yayınlanan , Başak Şengül’ün sunduğu konuk olarak katıldığım Çanakkale Zaferi özel programının kaydını izleyebilirsiniz.

Devamı

Ayrıntı Sandığı Programı Çanakkale Özel ( TRT HABER 14 Şubat 2015 saat 11.10 )

Tarih: 12/02/2015   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 6823

image

Müjdat Arslan'ın yapımcılığını üstlendiği, Prof. Dr. Haluk Oral'ın hazırlayıp sunduğu Ayrıntı Sandığı adlı programın bu haftaki konuğuyum. TRT HABER'de 14 Şubat 2015'te saat 11.10'da  Çanakkale Savaşı'nı konuşacağımız, savaşla ilgili çoğu ilk kez gün ışığına çıkacak olan resim ve belgelerin gösterileceği program için tüm Gelibolu'yu Anlamak dostlarını ekran başına davet ediyorum. (T.Y)

Devamı

Timaş Tarih

Tarih: 22/01/2015   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 8784

image

Timaş Yayınları Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında üç önemli eser yayınladı. Lokman Erdemir, İsmail Güneş - Meçhul Subay/ Çanakkale Cephesinde Bir Topçu Subayının Günlüğü, İsmail Bilgin - Çanakkale Savaşı Günlüğü - Gün Gün Saat Saat Çanakkale,  -Halil Ersin Avcı - Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları.

Devamı

Avustralya SBS Radyosunda Çanakkale Savaş Alanlarında Yapılaşma Konusu

Tarih: 24/10/2014   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 6388

image

Çanakkale savaş alanlarındaki  yapılaşma konusunda Avustralya  SBS Radyosu Türkçe bölümüne verdiğim röportajı ilgili linkten dinleyebilirsiniz.(T.Y.)

Devamı

Gelibolu Yarımadası Kanunu hakkında Avustralya SBS Radyosu Türkçe Bölümüne verdiğim röportaj… (Tuncay Yılmazer )

Tarih: 19/06/2014   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 12712

image

“Asıl mesele içkinin yasaklanması meselesi değil…” “Son on yılda bölgenin tarihi ve doğal dokusu tahrip edildi. Yeni kanun bunu daha da kolaylaştıracak”…….“Böyle giderse çocuklarımıza Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı araziden gösterecek bir şey kalmayacak.” Avustralya’nın SBS Radyosu Türkçe bölümünden İsmail Kayhan’a verdiğim demeçte Gelibolu Yarımadası ile ilgili çıkan son kanunla ilgili endişelerimi belirttim. Söz konusu söyleşiyi verdiğimiz linkten dinleyebilirsiniz. (T.Y)

Devamı

Semerkand TV

Tarih: 16/03/2013   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 7164

image

16.3.2013 Cumartesi saat 12.00 'da Semerkand TV'de İbrahim Baran'ın sunduğu "Hayata Düşülen Notlar" programında Çanakkale Savaşı'nı konuşuyoruz. Çekimleri geçtiğimiz Salı Sultanahmet KızlarAğası medresesinde yapılan programın tekrarı Pazar saat 16.00'da. Gelibolu'yu Anlamak dostlarına duyurulur. (T.Y)

Devamı

Basından Seçmeler- Yine Dozer ( 27.10.2008 tarihli Hürriyet Gazetesi)

Tarih: 01/11/2008   /   Toplam Yorum 9   / Yazar Adı:      /   Okunma 7807

image

Çanakkale Muharebe Alanlarına yapılan son düzenlemelerle ilgili tepkiler devam ediyor. Çanakkale Savaşı’nda uzman araştırmacıların görüşlerini de tekrar hatırlamakta fayda var. İşte "Çanakkale 1915" adlı kitabın yazarı Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Haluk Oral, Gazeteci Gürsel Göncü ile birlikte yazdıkları "Siperin Ardı Vatan" kitabından tanıdığımız Şahin Aldoğan’ın görüşlerini, Valiliğin konu ile ilgili açıklamasını Sefa Kaplan 27.10.2008 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde yazdı.

Devamı

İstiklâl Marşı Son Mısra ( Hadi Uluengin- Hürriyet 27.2.2008)

Tarih: 27/02/2008   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 17613

image

DÜN burada aktardığım gibi, \"ulusalcı\" cihetin en sivri isimlerinden ve 28 Şubat zorbalığının en ünlü simalarından olan emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu, \"Atatürk’ü anlayan tek şef: Hitler\" manşetli \"Cumhuriyet\" gazetesinde ibretlik bir yazı kaleme aldı. Diğer Hitler’ci Nihál Adsız’a hayranlık beyán etti ve de \"İstiklál Marşı\"nı eleştirdi. Bunun nedenini de, ümmetçi inancını zaten hiç gizlememiş olan Büyük Mehmet Ákif’in manzûmeye \"Hakk\", \"vecd\", \"secde\" gibi dini kavramlar yerleştirmiş olması oluşturdu. Burada ilkin, yüksek müsaadesine sığınarak paşamızın sözünü balla keseyim.

Devamı

İttihat Terakki ve Çağdaş Tarikatlar ( Nevzat TARHAN , Haber 7.com 15.2.2008 )

Tarih: 16/02/2008   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 8575

image

1893 yılında İstanbul Haydarpaşa’da Askeri Tıbbiye Mektebi’nde kurulan bir dernek olarak İttihat Terakki cemiyetini iyi analiz etmemiz gerekir. Dr. Abdullah Cevdet’in de içinde bulunduğu tıbbiyeli beş genç kurucu hızla kadrolaştı. Böylece ‘Jön Türkler Hareketi’ başlamış oldu. Cemiyetin resmi sözcüsü Ziya Gökalp idi. Bol provokasyonlu 31 Mart irticai isyan vakası ile güçlendi. 1913’de ünlü Babıali Baskını ve Mahmut Şevket Paşa’nın beş ay sonra şüpheli suikastı ile iktidara tam sahip oldu. 1918’den sonra Anadolu’da Kuva-yi Milliye Hareketi’ni yeni kadrolarla başlattı. İttihat Terakki 1909’a kadar “Rical-i Gayb” denilen görünmez kişilerce yönetildi. Kuruluşu ve işleyişi tarikat yapılanmasına çok benziyordu. İstibdatla mücadele idealinde birçok haklı yeniliği Osmanlı'ya getirirken yeni istibdatlara yönelmesi ilginçti. İttihat Terakki yönetiminin başta Enver Paşa’nın niyetleri çok samimiydi ve idealleri yüksekti. Ancak kullandıkları yöntem istibdata istibdatla karşılık verme şeklinde oldu.

Devamı

Çocuklardık, trajik yıldızlardık o zaman... Uğur Vardan - Radikal 15/02/2008 )

Tarih: 15/02/2008   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 8468

image

1915 Ocak\'ında Van\'daki cephaneyi zorlu doğa koşulları altında sınıra taşımak için yola çıkan 120 çocuğun mücadelesini perdeye taşıyan \'120\', son derece sinematografik bir konuyu heyecansız anlatmış
Tarihin kime, nerede, ne zaman, nasıl bir rol biçeceği belli olmaz. Ama 1900\'lerin başında yaşayıp da neredeyse bütün bir gezegeni saran savaş histerisinden payını almamak olur mu? İmparatorlukların battığı, yeni devletlerin yükseldiği, haritaların yeniden çizildiği bir ortamda, kuşkusuz insanlık büyük bedeller ödedi. Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren\'in birlikte çektikleri \'120\'de, işte bu zaman diliminde, Van\'ın o döneme kurban verdiği gencecik insanların trajedisini perdeye taşınmak ve tarihin o tozlu sayfaları yeniden hatırlatılmak istenmiş.

Devamı

Tarih ezberlenmesi gereken baş belası bir lise dersi midir? ( Mehmet Barlas – Milliyet İnternet 14.1.2008 )

Tarih: 24/01/2008   /   Toplam Yorum 8   / Yazar Adı:      /   Okunma 17456

image

Keşke mümkün olsaydı ve Anadolu toprakları üzerinde hem antik Yunan’dan, Roma’dan, Bizans’tan, Selçuklu’dan ve Osmanlı’dan kalan bütün eserler yine bulunsaydı ve tarihimiz de 1923’ten (ya da 1919’dan) başlamış olsaydı. Ama bu mümkün değil. İstesek de istemesek de tarihimiz bütün öğeleriyle, en güncel olaylarda bile karşımıza çıkıveriyor. Hangi karmaşık konuya el atsak, birileri “sende bu evlat acısı ben de bu kuyruk acısı varken arkadaş olmamız mümkün değil” diye, tarih sayfalarındaki kan davalarını bugüne taşıyor. Ermeni soykırımı iddialarını tarihçilerin yargısına aktarmayı başaramadık. Şimdi de gündemimize “Alevi İftarı”ında milletvekili Reha Çamuroğlu’nun yaptığı konuşma dolayısıyla “Çaldıran Savaşı ne anlama gelir” tartışması girdi.

Devamı

Strateji Hastalığı - Akif Emre ( Yeni Şafak - 8.1.2008 )

Tarih: 13/01/2008   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 7278

image

Bizim gibi imparatorluk kurabilmiş tüm iddialı ulusların bir stratejik dünya algısı vardır. Almanların 5B ile formüle edilen stratejik yayılma hedefleri ile Kutsal Roma-German imparatorluk mirası arasında ilişki vardır. Avrupa Birliği projesi bile bu çerçevede büyük devletler açısından Roma\'yı yeniden kurma idealinden bağımsız değildir. Böylesi bir arkaplana yaslanan stratejik hesaplaşma aslında bir medeniyet projesine dönüşüyor demektir. Bir medeniyet içi süreklilik idealinin stratejik dille formüle edilmesi demektir. Böylesi hesabı olmayan uluslar çevreye itilerek, büyük hedefi olan ulusların gölgesinde kalarak dar alanda çıkar hesapları yaparlar ancak.
Türkiye\'deki stratejik hesap yapmanın, düşünmenin \'strateji hastalığı\'na dönüşmesi böylesi bir medeniyet vizyonundan, büyük düşünme ve ufukdan mahrum olmasıdır. Burada şaşılacak olan, kendini ulus-devlet ufkuyla sınırlamış, geleceğini Batı (güç dengesine göre buradaki özne değişir) ile gireceği ittifak adı altında kamufle edilen il/ti/hak etme politikalarına bağlayan batıcı-ulusalcı-milliyetçilerin durumundan çok kendini bir ümmetin parçası gören Müslüman kimlik ve duyarlılık sahibi okumuşların da iddiasız, ufuksuz ve sığ yorumlara sığınmalarıdır.

Devamı

Dünyanın En Büyük Silah Tüccarı Basil Zaharoff - Soner Yalçın ( Hürriyet 6.1.2008 )

Tarih: 06/01/2008   /   Toplam Yorum 8   / Yazar Adı:      /   Okunma 11960

image

Zaharoff’un \"ölüm tacirliğine\" ilk adımını attığı o dönemde; Avrupa, Balkanlar, Osmanlı, Rusya adeta kaynıyordu. 1877’de Yunanistan’ın Osmanlı’ya saldırmak için, asker sayısını 22 binden 44 bine çıkarması Zaharoff’un şansı oldu! Sadece legal yollarla satış yapmıyordu; Balkanlar’da Osmanlı’ya karşı ayaklanan milliyetçi gruplara da gizlice silah satıyordu. Bu arada Osmanlı’ya da silah satıyordu! Çok başarılıydı. 1885 yılında Nordenfeldt’e ortak oldu! Zaharoff’un silah dünyasında hızla yükselmesinin bir nedeni de, 19. yüzyılda savaş anlayışı ve teknolojisindeki büyük değişimlerdi. Savaş gemilerinde buhar enerjisinden yararlanmaya başlanınca güçlü zırhlara ve büyük toplara sahip dretnotlar savaş sahnesine çıktı. Kara savaşları için ise çok daha isabetli ve seri atış yapan silahlar, toplar üretilmeye başlandı. Top üretiminde bir numara Nordenfeldt idi. Ancak: 1888’de, dakikada 600 mermi atan dünyanın ilk makineli silahını bulan Amerikalı mühendis Hiram Maxim, Zaharoff’un satışlarını düşürdü. Zaharoff, iş bitiriciliğini burada da gösterdi; mühendis Hiram Maxim’i Nordenfeldt’e ortak etti. Fakat Nordenfeldt şirketinin sahibi İsveçli Torsten Wilhelm Nordenfeldt artık Zaharoff ile başa çıkamıyordu; onun oyunlarından bıkmıştı. 1890’da ortaklığı bozmakla kalmadı, Londra’dan ayrılıp Paris’e yerleşti. Zaharoff yola Hiram Maxim ile devam ett

Devamı

Mehmet kif'i anmak – Taha Akyol ( Milliyet- 27.12.2007 )

Tarih: 06/01/2008   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 22692

image

MİLLİ şairimiz Mehmet kif 27 Aralık 1936\'da vefat etti. Devlet bu vefatı işitmedi, görmedi; cenazesini millet kaldırdı. Büyük şair Abdülhak Hamid\'e özel kanunla maaş bağlayan devlet, büyük şair Mehmet kif\'e hak ettiği emekli maaşını bile bağlamamış, kif dostlarının bakımına muhtaç kalmıştı. Emekli maaşı bağlandığında artık ölüm döşeğindeydi. kif, siyasete hiç karışmadığı halde bir \'muhalif\' gibi peşine polis takılmış, sürekli siyasi hücumlara maruz kalmıştı. \"Arap, Arnavut\" denilerek Türklükten tard edilmişti! \"Gerici\" denilerek aşağılanmıştı! Bunu yapanlar, onun \"İstiklal Marşı\"nı yazabilmiş tek şair olduğunu akıllarına bile getirmiyordu. İki büyük şairimiz, Tevfik Fikret ile Mehmet kif arasındaki görüş ve duyuş farkları analiz edilmiyor, anlamaya çalışılmıyor, kif\'e hakaret için vesile yapılıyordu.
kif\'e Türkçülük yapmadı diye saldıranlar, Fikret\'in tek mısraında bile \"Türk\" kelimesinin geçmediğini, siyasi kimlik olarak sadece \"Osmanlılık\" kavramını yücelttiğini düşünmediler.

Devamı

Sarıkamış'ın Yılanlı Ada şehitleri ( haber7.com , 8.12.2007 )

Tarih: 16/12/2007   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 9141

image

Birinci Dünya Savaşı\'nda esir kampı olarak kullanılan, 10 bine yakın Türk asker ve sivilin şehit edildiği tahmin edilen Hazar Denizi\'ndeki Ruslara ait Nargin Adası\'nın görüntüleri, Rus Gizli Servis Teşlikatı\'nın (KGB) arşivlerinden çıktı. Tam 92 yıl sonra, Sarıkamış Dayanışma Grubu\'nun uzun çalışmalarıyla ortaya çıkan kayıtlarda, 1914-1915 yıllarında, Sarıkamış Harekatı\'nda Anadolu köylerinden esir alınan sivil ve askerlerin görüntüleri yer alıyor. Tarihi kaynaklarda, Türk esirlerin çoğunun, susuzluktan, yılanların zehirlemesi ve Ruslar\'ın kurşuna dizmesiyle şehit olduğu yazıyor. O dönemde Ruslar\'la işbirliği içinde olan Ermeni askerler ve subayların da Türkler\'e işkence yaptığı belirtiliyor.

Devamı

Bir Yerde İngiliz Parmağı varsa... ( Akif Emre - Yeni Şafak, 6.11.2007 )

Tarih: 18/11/2007   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 6313

image

Emekli komutanın işaret ettiği husus, biraz tarih, biraz jeostrateji bilen, bölgenin kültürel yapısından biraz haberdar olan herkesin görebileceği bir gerçek. Tarih boyunca Osmanlı sınırı ya Bağdat\'a kadar inmiş ya da Diyarbakır\'a kadar geri çekilmiştir. Şimdi olduğu gibi orta yerde tutunabilmek mümkün değildir. Halep-Antep tarihlerinin hiçbir döneminde Osmanlı sonrasında olduğu kadar birbirinden kopmamıştır. Bu gerçekler artık gizlenemeyecek kadar açık. Hiçbir askeri, kültürel ya da jeostratejik gerçekliğe tekabül etmeyen bu sınırlar ulusdevleti kutsamak adına tartışma konusu bile yapılmadığı gibi idealize edildi yıllarca.

Devamı

“Gelibolu’yu Anlamak” ta Yeni Bölüm : Basından Seçmeler ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 18/11/2007   /   Toplam Yorum 10   / Yazar Adı:      /   Okunma 14159

image

Temel vurgumuzu biliyorsunuz. Bugün karşı karşıya olduğumuz çoğu dış ve ve bazı iç politika sorunlarının Birinci Dünya Savaşı ile yakın alâkalı olduğunu belirtiyoruz sürekli… Bu bağlamda tanıtımını yaptığımız eserler olsun, sitemize yazılan makaleler olsun geçmişi olduğu kadar günümüzü de anlatıyor aslında. Basınımızda da zaman zaman nitelikli yazılara rastlanıyor. Ancak ne yazık ki bu makaleler gündemin hızlı değişmesi nedeniyle üzerinde fazla durulmadan kaybolup gidiyor. Oysa ben bazılarının çok önemli olduğunu, dikkatle okunup değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Makalenin burada yayınlanmış olmasının, yazarın görüşlerini desteklediğim anlamına gelmediğini söylememe de gerek yok sanırım. Unutmayalım ki , bazen çok haklı olduğumuzu sandığımız konularda bile ( özellikle yabancı basında ) çok farklı fikirleri savunan yazılar çıkabilir.
Sitemizdeki yeniliklerden birisi olan “Basından Seçmeler” bölümünü dikkatle takip edeceğinizi umuyorum.

Devamı