Elveda Güzel Vatanım - Ahmet Ümit (Sinem Şahin)

Tarih: 03/04/2016   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 3799

image

   Tarihi polisiye romanlarıyla tanınan yazar Ahmet Ümit yeni kitabı ''Elveda Güzel Vatanım'' ile okuyucusuyla buluştu.

          Romanda eski İttihatçı aynı zamanda edebiyat ve vatan sevdalısı olan Şehsuvar  Sami ana karakter olarak karşımıza çıkıyor. Romanın tamamı mektup yöntemiyle yazılmış. Vatanı ve aşkı arasında kalmış olan Şehsuvar ' ın unutamadığı gençlik aşkı Ester 'e ulaşıp ulaşamacağını bile bilmeden yazdığı mektuplarla başından geçen olayları anlatıyor. Birileri tarafından takip edildiği, kendi ile ilgili kötü planlar yapıldığını düşünen Şehsuvar roman boyunda mektuplarını Pera Palas otelinden yazıyor. Romanda geçen zaman Cumhuriyet'in ilk yılları iken mektuplarda İttihat ve Terakki Cemiyeti' nin kuruluşundan İstanbul 'un işgaline kadarki zamanı geri dönüşlerle Şehsuvar ' ın anılarından izliyoruz.(S.Ş.)

Devamı

Önünüzde düşman , yanınızda fareler ,arkanızda jandarmalar 1914- Jean Echenoz ( Ülkü Kolcu )

Tarih: 09/01/2016   /   Toplam Yorum 2   / Yazar Adı:      /   Okunma 4760

image

Jean Echonoz'un 1914 adlı eseri Birinci Dünya Savaşının Fransa Batı Cephesinde geçen bir  bölümünü konu alıyor. Savaşın tüm yıkıcılığını,insan hayatlarını nasıl parça parça çekip aldığını, sadece cephede değil geride bırakılan hayatları nasıl yok ettiğini, insanların çeşitli ideolojiler uğruna yalnızca düşman gördüğü herşeyi yok ederek değil doğayı da nasıl katlettiğini, doğanın insana açtığı savaşı iç burkarak, sadece 67 sayfaya sığdırarak yüreğimize işler. (Ü.K ) 


 

Devamı

Çanakkale Şehitlerine Şiiri İçin Bir Tahlil Denemesi ( Eyyüp Bostancı )

Tarih: 06/03/2015   /   Toplam Yorum 3   / Yazar Adı:      /   Okunma 25195

image

Şairlik, baytarlık, vekillik ve ilim adamlığı gibi pek çok vasıfla karşımıza çıkan vatan şairimiz Mehmet Akif (Ragıyf) Ersoy, Çanakkale Savaşı’nın o korkunç, kan donduran savaş sahnelerini ve Türk askerinin destansı mücadelesini yazdığı “Çanakkale Şehitlerine” şiiriyle ölümsüzleştirmiştir. Şair, şiire konu olan savaşla ilgili duygularını Safahat kitabının Asım bölümünde dile getirmiştir. Burada dikkatimizi çeken nokta şudur: Mehmet Akif, bu şiiri Asım’ın bir parçası olarak yazmış ve ayrı bir manzume olarak ele almamıştır. Şiirin tahlilinde de dile getireceğimiz gibi şair bu yaklaşımıyla Türk askerinin o muhteşem mücadelesi üzerine destansı bir eser yazmanın mümkün olamayacağını düşünmüş olmalıdır. İstiklal Marşı’nı yazmak için yarışmanın kurallarını değiştiren ve bu marşı kendisinin olmadığı için Safahat’ına almayan şairden bu hassasiyeti beklememiz de gayet doğaldır. Bizler bu şiire Türk askerinin kahramanlığını gerçekten çok güzel bir şekilde dile getirdiği için “Çanakkale Şehitlerine” adını vererek manzumeyi zihnimize ve ruhumuza kazımışız.
       Mesnevi nazım şekliyle ve aruz ölçüsüyle kaleme alınmış Çanakkale Şehitlerine şiirini tahlil etmek için şiiri dört bölüme ayırmayı daha uygun bulduk. Bölüm aralarını da mısra sayılarıyla belirledik.

Devamı

Gelibolu’dan Bağdat’a - William Ewing (İsmail Bilgin)

Tarih: 14/06/2012   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 17930

image

Gelibolu’dan Bağdat’a adlı kitap, sömürgeci bir İngiliz Ordusunda çalışan rahibin, tek taraflı bakış açısını, düzenlenen sefere uydurulmak istenen hürriyet kavramını öne sürerek, zaman zaman da olsa Türklerin hakkını bazı konularda (hastaneyi vurmama vb) teslim ederek, anlatan bir kitap. Kitabın dili rahipten mi yoksa tercümede edenden mi akıcı. İnsanı sıkmıyor. Cephe gerisinde yaşananları merak edenlerin okuması gereken bir kitap diyebiliriz.Diğer bölümlerde Rahibin Basra’ya ve Bağdat’a giderken izlenimlerini de yansıtıyor ancak bu yazıda Çanakkale bahsi ele alındığı için değinilmemiştir.
NOT: Bazı araştırıcı ve yazarlar, yayınevleri Çanakkale Cephesi ile ilgili kitaplarını yollamak/hediye etmek istediklerinden bahisle, nasıl ulaştırabileceklerini soruyorlar. Kitaplarını; İsmail Bilgin, Timaş Yayınları, Alemdar Mah., Alayköşkü Cad. No:5 Fatih/İstanbul adresine gönderebilirler. Zamanımın, imkanlarımın elverdiği ölçüde incelemeye gayret edebilirim. (İ.B)

Devamı

Derin Nefret -Anzakları Çanakkale Savaşı’na Sokan Komplonun Hikâyesi-Ömer Ertur (İsmail Bilgin)

Tarih: 20/12/2011   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 34844

image

Sıkça gittiğim kitapçı raflarında ilk işim Çanakkale ile ilgili özgün kitap aramak olur. Rafların en tenha yerinde “Derin Nefret” adlı ve 2009 yılında basılmış kitabı görünce hemen arkasındaki yazıyı okudum. “Anzakları Çanakkale Savaşı’na sokan Komplonun Hikayesi: 1915 yılının ilk gününde Avustralya’nın Broken Hill kasabasında kanlı bir terörist saldırısı gerçekleşti. Ertesi günün gazeteleri iki Türk’ün bir piknik trenine baskın yapıp masum sivilleri öldürdüğünü yazdı. Bu olay, Avrupa cephesi için gönüllü asker toplamakla zorlanan hükümetin işini kolaylaştırdı ve binlerce Avustralyalı genç I. Dünya Savaşı’na katılmak ve bilhassa Çanakkale’de Türklere karşı savaşmak için gönüllü oldu. Halbuki Broken Hill olayının Türklerle hiçbir ilgisinin olmadığı zamanla kesinlik kazandı. Ne var ki zanlıların olay günü öldürülmesi ve tüm delillerin yok edilmesi işin iç yüzünün meydana çıkmasını engelledi…………..”
Kitabı bir solukta okudum. Ancak bunca zaman geçmesine rağmen gündeme gelmemesi açıkçası beni şaşırttı. Tuncay Beyin dediği gibi “Acaba zamanla Çanakkale’ye olan ilgi azalıyor mu?” diye düşünmeden edemedim… Bu kitabı “Gelibolu’yu Anlamak” sitesinin kıymetli yazarları ve okuyucularıyla paylaşmak istedim. (İB)

Devamı

Sarı Sessizlik-Sarıkamış 1914: Bir Kayboluş Romanı-Cihangir Akşit (İsmail Bilgin)

Tarih: 15/02/2011   /   Toplam Yorum 1   / Yazar Adı:      /   Okunma 12306

image

Sarıkamış-Beyaz Hüzün” kitabımı yazarken kaynak sıkıntısı çekmiştim. Piyasada özellikle bilinen Sarıkamış kitapları dışında bir yenisi yoktu… Sonrasında bu konuda pek çok kaynak ve roman yayınlandı. Söz konusu eserlerin çoğunu takip ediyordum. Yukarıda künyesini verdiğim kitabı görmüş ama okumamıştım. Daha sonra dostum Tuncay Bey de bu kitaptan bahsedince, “Geliboluyu Anlamak” sitesinin okuyucuları için değerlendirmek gerektiğini düşündüm.
....... Sarıkamış Harekatı’nı, o elim seferi anlatmak aslında hiç de kolay değil… Özellikle pek çok yürek burkan olayın yaşandığı harekâta, başka bir açıdan bakan yazarın emeğini saygıyla karşılamak gerekir diye düşünüyorum. Nice Sarıkamış kitaplarının yazılması inancıyla, bir kez daha bu harekât esnasında şehit düşenleri rahmetle anıyorum. Asla unutulmayacaklar. (İ.B.)

Devamı

…Ve Çanakkale; Geldiler-Gördüler-Döndüler Mustafa Necati Sepetçioğlu (İsmail Bilgin)

Tarih: 18/04/2010   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 29848

image

“…Ve Çanakkale” tarihin alışılmış ders kitaplarından da değil. Bir milletin namusu olduğu için Plevne’den sonra ana topraklarımızdaki en büyük direniştir. Karşı geliştir. Millet bütünlüğüyle bir savunmadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücü bu savaşlardan kaynaklanmaktadır. Çanakkale Savaşlarımızın başladığı günü nerelerden ve nasıl bir sırayla uzayıp hangi tarihte sona erdiğini herkes, ortaokul öğrencileri bile çok iyi bilirler. Bence önemli olan Çanakkale’ye gelenlerin gelmesi değildir. Onlar nasıl olsa geleceklerdi. 1071 Ağustos sonundan beri gelmeyi her fırsatta denediler. Çanakkale’ye 1914’le birlikte geldiler. Önemli olan onları Çanakkale’de durduran ruh idi.” diye yazıyor 3 yıl önce kaybettiğimiz rahmetli Mustafa Necati Sepetçioğlu “Ve Çanakkale” adlı eserinin önsözünde.
Üç cilt halinde yayınlanan bu eseri Yazar İsmail Bilgin “Gelibolu’yu Anlamak” okurları için değerlendiriyor. Bilgin, eserin geniş bir özetiyle birlikte Çanakkale Savaşı ile ilgili edebi eserler arasındaki yerini tartışıyor, tarihi hatalara da dikkati çekiyor.

Devamı

Uzun Beyaz Bulut-Buket Uzuner (İsmail Bilgin)

Tarih: 03/01/2010   /   Toplam Yorum 4   / Yazar Adı:      /   Okunma 45846

image

Araştırmacı-Yazar İsmail Bilgin, Buket Uzuner’in Uzun Beyaz Bulut adlı eserini değerlendiriyor. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra çok satanlar listesine giren bu eser Çanakkale Savaşı ile ilgilenen birçok araştırmacıdan da ciddi tepkiler almıştı. Bilgin söz konusu çalışmayı “postmodern bir anlayışla günümüzde pek de gerçekleşmesi mümkün olmayan gizemli olaylarla örülmüş, geçmişte yazılmış asker mektuplarının da harmanlandığı değişik bir kitap” diye tanımlıyor. Bilgin’e göre bu eserde anlatılan köy hayatı, gelenek ve görenekler (kızın sünnetçi çırağı olması, kadın erkek herkesin kahvede toplanması vb.) ve cephede yaşananlar gerçeklikten epey uzak. Yazımından önce üç yıl hazırlık yapıldığı belirtilen “Uzun Beyaz Bulut” taki coğrafi hatalar da dikkat çekici.

Devamı

Çanakkale

Tarih: 20/08/2009   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 18015

image

Çanakkale’ye Gidenler adlı roman , Çanakkale Savaşı’na ilginin giderek arttığı 2003 yılı Nisan ayında yayımlanmış, bir hayli ilgi de görmüştü. Yazar İsmail Bilgin aradan altı yıl geçtikten sonra kendi kitabını eleştirel gözle değerlendirirken, tarih ve edebiyat konusundaki düşüncelerini bizlere aktarıyor. Bilgin , 90-100 yıl öncesinde yaşananların şimdi sahip olduğumuz dini, milli, siyasi, ekonomik, vb görüşlerle bakarak yorumlandığına dikkati çekiyor. Bilgin’e göre tarihsel olayları o günün şartlarına göre inceleyerek tarafsız olmak gerekli. Olaylar okuyucunun önüne adeta bir fotoğraf yalınlığı ile sunulmalı.

Devamı

Galiçya'da Türk Askeri ( İsmail Bilgin )

Tarih: 19/07/2009   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 13941

image

“22 Ağustos (1916) tarihinde saat 12.00’de başlamak üzere , 15.Kolordu Komutanlığı , 1.Alman İhtiyat tümeninin sol yanından, Hofman kolordusunun 55.Tümen’inin sağ yanına kadar uzanan bölgede emir ve komutayı eline alacaktır. Bu arada, Çanakkale kahramanlarının Alman ve Avusturya-Macaristan kıtalarıyla birlikte emrim altında bulunmalarından dolayı sevincimi bildirir ve cesur Türk müttefiklerimizin Alman Güney Ordusu’na katılışları dolayısıyla “hoş geldiniz” derim. 15.Kolordu’nun şimdiye kadar kazandığı şan ve şereften ayrı olarak yeni savaş alanında da yeni şan ve şereflere ulaşmasını ulu Tanrı’dan dilerim.” Alman Güney Ordusu Komutanı General Bothmer, Galiçya’ya gelen Osmanlı Ordusu’na bağlı 15.Kolorduyu bu bildiriyle görevlendiriyordu. Podwisokie, Szumlany, Mieczysczov ve Zlotalipa Nehri vs. adlarını zorlukla okuyabildiğimiz , yerlerini pek bilmediğimiz, günümüzde Polonya ile Ukrayna arasında bölünmüş olan bu bölgede yaklaşık 1 yıl boyunca Osmanlı Ordusunun en seçme birlikleri Ruslara karşı çarpışmıştı. Alman-Avusturya birlikleri ile Ruslar arasında neredeyse kör döğüşü yapılan bir bölgede , en seçme birliklerle bulunmanın mantığı neydi? Bunu ayrıca tartışmak gerekli. İsmail Bilgin öncelikle Galiçya Cephesi hakkındaki bilgilerimizi tazeliyor. İsmail Bilgin Timaş yayınlarından çıkan 57.Alay-Galiçya kitabının yazarı. (T.Y)

Devamı

Çanakkale Mahşeri - Mehmed Niyazi (İsmail Bilgin)

Tarih: 11/06/2009   /   Toplam Yorum 13   / Yazar Adı:      /   Okunma 93988

image

Çanakkale Savaşı ile ilgilenip Mehmed Niyazi Özdemir’in “Çanakkale Mahşeri” adlı eserini okumayan yoktur herhalde. Şu sıralarda 46. baskısı kitapçılarda olan söz konusu eser, çıktığı ilk günden bu yana okuyucu tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı. Bu epik romanı , Balkan Savaşı ve ( başta Çanakkale olmak üzere ) Birinci Dünya Savaşı ile ilgili romanları ve belgesel eserleri olan başka bir usta kalem, İsmail Bilgin Gelibolu’yu Anlamak okurları için değerlendirdi. Bilgin, Çanakkale Zaferi ile ilgili ilk romanın 1981 yılında yazıldığını, ancak 1998 yılında çıkan “Çanakkale Mahşeri”nin kendisinden önceki iki romana göre çok daha geniş kitlelere ulaştığını ve beğenildiğini öncelikle belirtiyor. Eserdeki bir çok karakteri sembolize ettikleri değerler açısından da irdeleyen Bilgin’e göre , Oğuz Amca Çanakkale’de vatanın kurtarılması için elinden geleni yapan, sevdiklerini geride bırakan milleti ve dini için her şeyini ortaya koyan, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçmayan Türk askerini, arkadaşları gibi gönüllü olarak cepheye gelen Müderris Rasih Efendi’nin torunu Tıbbiye 1. sınıf öğrencisi Hasan Şakir, varlıklı ailelerin çocuklarının cepheye gelişlerini ile cephede yaşadıkları değişimi, Oğuz Amca’nın karısı Hatice Bacı sebatı, sabrı, acısını yüreğine gömmesiyle Türk kadınını temsil etmekte. İsmail Bilgin yazısının son bölümünde ise romandaki bazı tarihi yanlışlara dikkati çekiyor.

Devamı

Sîretler ve Sûretler - Beşir Ayvazoğlu ( Tarık Suat Demren )

Tarih: 11/11/2007   /   Toplam Yorum 5   / Yazar Adı:      /   Okunma 16991

image

Tarık Suat Demren bu ayki yazısında düşünce ve kültür dünyamızın en önemli isimlerinden birisi olan, halen Türk Edebiyatı Dergisinin Genel Yönetmenliğini de yapan Beşir Ayvazoğlu’nun yakın tarihimizin önemli kişilerine ait portre denemelerinin yer aldığı “Sîretler ve Sûretler” adlı kitabını değerlendiriyor. Demren’in ifadeleriyle söyleyecek olursak ; edebiyatçıların \"derinliği\" malumdur, kelimelerle dans ederken insanları alemden aleme götürürler. Şüphesiz bu derinliğe sahip kişilerin \'insanlar\' hakkındaki izlenimleri de önem arzediyor, görülemeyeni gören, yakalanamayanları yakalayan titiz yönleri ile..” Beşir Ayvazoğlu, yeraltında gürül gürül akan ve ince damarların süzgecinden geçerek ana damarı besleyen o bereketli suların kaynağına ulaşmaya çalışıyor. Enver Paşa’dan Prof.Dr. Ali Fuad Başgil’e, Ali Ulvi Kurucu Hoca’dan Ahmet Hamdi Tanpınar’a ve halen yaşayan düşünce dünyamızda yer edinmiş bir çok kişiyle ilgili anekdotları anlatarak…

Devamı

Kanatsız Kuşlarda Uçuşan Hatalar ( Tuncay Yılmazer )

Tarih: 15/07/2007   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 9099

image

Edebiyat eleştirmeni değilim. Oldum olası başlığının hemen altında “falanca adlı kitabın yazarından” ibaresini görünce , o kitaba mesafeli yaklaşırım. Yönlendiriliyormuşum hissine kapılırım çünkü... Kapağında hayli büyük bir ibareyle “Louis de Bernieres - Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini Yazarı” yazan Kanatsız Kuşlar adlı eseri , kitapçı raflarında ilk gördüğümde bu duyguyu hissetmedim desem yalan olur. Ancak konusu benim için, ya da benim gibi ülkesinin yakın tarihini, azınlıklarını merak edenler için hayli ilgi çekici. Hele romanın önemli bir bölümünün Çanakkale Savaşları’ndan bahsetmesi ilgiyi daha da artırabilir kuşkusuz. Ancak ne yazık ki eserdeki yanlış bilgiler okuyucuyu hayal kırıklığına uğratacak düzeyde…

Devamı

Küçük bir okurumuzdan "Büyük" bir şiir: Çanakkale Savaşı ( Fatih Serdar Sağlam )

Tarih: 22/03/2007   /   Toplam Yorum 0   / Yazar Adı:      /   Okunma 13141

image

Fatih Serdar Sağlam çok yakın bir dostumun, sevgili Dr. Halil Sağlam’ın oğlu. Hayli zamandır kendisini görmedim. Bebekliğini, o yumuk yumuk ellerini hatırlıyorum. Zaman ne çabuk geçiyor. İşte o Fatih şimdi 6. sınıf öğrencisi ... Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü için çok güzel bir şiir yazmış ve maille bana göndermiş. Bu site edebiyat sitesi değil. Ancak kendisini kıramazdım. Kimbilir belki de ortaöğrenim öğrencileri için de yazılarını, şiirlerini yayınlayacakları bir bölüm açarız.

Devamı