Untitled 2

 

BAŞLARKEN

 

Merhaba…

 

Çanakkale Muharebeleri ( ya da yabancı kaynakların adlandırmasıyla Gelibolu harekâtı) 1. Dünya Savaşı’nın en dehşetli, kanlı çarpışmalarından biri olup bizim açımızdan da Balkan, 1. Dünya ve Kurtuluş Savaşı’nı içeren 10 yıllık dönemin  sembol mücadelelerinden biri olmuştu. Bu sitede “Gelibolu’yu Anlamak” başlığı altında özellikle Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili kitap tanıtımları, eleştirileri ve yine bu dönemlerle ilgili nitelikli çalışmaları yayınlamayı planlıyoruz. Bildiğiniz gibi son yıllarda özellikle adı geçen dönemlere ait ilgi ve bunun tabi sonucu olarak yayınlanan kitap sayısında ciddi artış oldu. Sebebi bizce açık. Günümüzde ülkemizin karşılaştığı dış politika sorunlarının büyük kısmı söz konusu dönemlerde geçen olaylarla ilgili. Kıbrıs Sorunu, Ermeni sorunu, Ortadoğu sorunu, Musul-Kerkük, Oniki ada  vs.vs.

Çanakkale Muharebeleri ile ilgili çalışmaların yayınlandığı Yeditepe Yayınevi’nin kitapları başta olmak üzere önemi yeterince anlaşılamamış, iyi tanıtımı yapılamamış nitelikli eserleri tanıtmak başlıca amacımız. İdeolojik tartışmalar yerine nitelikli, bilimsel tartışmaların yapılacağı bir platform olması ise en büyük dileğimiz.

 

Sitemiz  öncelikle belirtilen tarihlerle ilgilenen araştırmacılar olmak üzere herkese açık.  Çalışmaların, yorumların yayınlanması içeriğine tamamen katıldığımız anlamına gelmiyor şüphesiz. Yorum ve çalışmaların içeriğinden yazar sorumlu.

 

Gönderilen yorum ve çalışmalarda rumuz kullanılmaması, ad ve ünvanın (mümkünse çalıştığı kurumun) belirtilmesi önemli.

 

Gönderilen çalışmaların mutlaka kaynakçasının da eklenmesi , yürürlükteki kanunlara da uyması gerekiyor. Sitemizde yayınlanmış çalışmalar için herhangi bir telif ücretinin  ödenmeyeceği bilinmeli.

 

“Bilgi Hırsızlığı”na tabiî ki bizim de tahammülümüz yok. Sitede yer alan bilgileri , yorumları kaynak belirtmeden kopyalamak , kullanmanın bilimsel ahlâk ile ilgisinin olmadığı sanırım herkesin ortak fikri…

 

 

Umarım “Gelibolu’yu Anlamak” tarihçilerimizin, tarihseverlerin buluşma noktası olur.

 

Saygılarımla.

 

Tuncay Yılmazer

dryilmazer2003@yahoo.com

 

YEDİTEPE YAYINEVİ