GELİBOLU’YU ANLAMAK

Bir Fotoğraf , Bir Soru… ( A.Yurttakal – İ. Sezgin )


Bakmakta olduğunuz fotoğraf, çetin geçen Çanakkale mücadelesinin acımasızlığını göstermektedir.  Fotoğraf bir tabyamızda çekilmiştir. Yıkılmış, harap olmuş bonet ve etrafa saçılmış taş, toprak ve demir parçaları…


Resimde görülen Fransız askeri, sağ tarafta, bonet arasında bulunan ve gölgesini gördüğünüz topa doğru gitmektedir. En solda da yıkık halde bir bonet daha bulunmaktadır. Ortadaki bonetin ise atılan mermilerle havaya uçup yarısından fazlasının imha edildiği görülmektedir. Parçalanan bonetin yanında ise zarar görmüş bir top bulunmaktadır.


            Parçalanmış bonetin arkasında bacası tüten bir zırhlı göze çarpmaktadır. Bu da tabyanın denize çok yakın olduğunu hatta denize sıfır konumda olduğunu belirtmektedir. Zırhlı, tabyaya gayet yakın mesafede bulunmaktadır.


Değerli Çanakkale sevdalıları acaba ilk defa göreceğiniz bu fotoğraf, sizce Çanakkale’de hangi tabyamızda çekilmiştir?


 


 


SORUMUZUN CEVABI ( Bu bölüm 17.2.2008’de eklenmiştir. Daha önce cevap yazan, yorumlarıyla katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. )


 


Fotoğrafın çekildiği yer Seddülbahir Kalesi’dir. Resimde görülen tabyada kalenin içinde bulunan tabyadır. 3 Kasım 1914 günü İngiliz ve Fransız donanmasının boğaza saldırılarında Kumkale, Orhaniye, Ertuğrul tabyalarını ve Seddülbahir Kalesi’ni bombardıman etti. Bu bombardımanda 86 şehidimiz verildi. O gün, en ağır bombardıman Seddülbahir kalesine yapıldı. O bombardıman sonucu tabyalar isabet almıştı. Tabyalardan birtanesi imha oldu. Resimde görülen yıkık bonet o günkü bombardımanda imha olmuştu. Ogünkü bombardımanda 81 er, 5 subayımızı şehit vermiştik.


 


Fotoğraf Ertuğul Tabyası diye düşünenler kesinlikle yanılacak çünkü Ertuğrul tabyasında 2 bonet vardır resimde ise dört bonet ve bir adet top, ikide topun gölgesi göze çarpmaktadır. Ayrıca arkadaki dumanı görülen geminin yakın olması Seddülbahir Kalesi’nin denize yakın olduğunu göstermektedir.


 


Ayrıca yıkık bonetin yanında bulunan top görülmektedir. İkinci resimdeki topta bu topun yakından çekilmiş halidir. 


Ahmet Yurttakal


İsmail Sezgin


23.653 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir