İki Duyuru ( Tuncay Yılmazer )

18 Mart yaklaştıkça çeşitli etkinliklerden de sizleri haberdar etmek gerekli …İlk olarak özellikle son yıllarda Çanakkale Savaşı konusunda her kesime hitap eden kitaplarıyla dikkati çeken Yarımada Yayıncılık’tan “Türkiye Çanakkale Okuyor” kampanyası hakkında bilgi vermek istiyorum.


 


( www.turkiyecanakkaleokuyor.com )


 


 


Yayınevinin açıklaması şöyle…


 


Türkiye neden Çanakkale okumalıdır?


Türkiye ve dünya her geçen gün yeni gelişmelere sahne oluyor. Gündem hızla gelişiyor. İletişim ve teknoloji sınır tanımıyor. Her şey çok çabuk tüketiliyor. Ne yazık ki tarihimiz ve kültürümüz de bu hızlı tüketimden payını alıyor. Bu yüzden milli ve manevi değerlerimize her zamankinden fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Çanakkale şehitleri ve gazileri daha fazlasını hak ediyor. Onların gözlerini kırpmadan canlarını neden verdiklerini daha iyi anlamak için Çanakkale’de yaşananları defalarca okumalıyız. Bir daha unutmamak üzere hafızalarımıza kazımalıyız. İşte bunun için Türkiye Çanakkale okumalıdır!


 


 


 


İkinci duyurumuz ise 12 Mart Çarşamba saat 20’de   Altunizade Kültür Merkezi’nde Üsküdar Belediyesi kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Erhan Afyoncu’nun yönettiği “tarihin kapısı” söyleşisi . Programa Dr.Coşkun Yılmaz, 120 Filminin senaristi ve Yönetmeni Özhan Eren ve bendeniz katılacağız.


 


Erhan Afyoncu Bugün Gazetesi’ndeki köşesinde ayrıntıları veriyor:


 


 


TARİHİN KAPISI ÜSKÜDAR’DA AÇILIYOR


Üsküdar Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde Dr. Coşkun Yılmaz, Dr. Tuncay Yılmazer ve Özhan Eren’in katılımıyla “Tarihin Kapısı”nı bu ay 12 Mart’ta aralayacağız.


İzleyicilerle karşılıklı iletişim esasına dayanan ve sıcak bir ortamda gerçekleşen Tarihin Kapısı programında günümüzdeki olayların tarihi arka planı ve tarihi olayların günümüze yansımaları minyatür, gravür, eski fotoğraf vb gibi görsel materyaller eşliğinde anlatılarak bir tür görsel tarih anlatımı gerçekleşiyor.


Aktüel gelişmelerin tarihi arka planı ve günümüze yansımalarının ele alınacağı programda, güncel gelişmelerle ilgili bölümlerin yanında, I. Kosova Zaferi, Kosova ve tarihi bağlarımız, Çanakkale Zaferi ile güncel diğer tarihi hadiseler belgeler ve görsel malzeme eşliğinde ele alınacak. Müzisyen ve 120 filminin yapımcı/yönetmen/senaristi Özhan Eren’le tarih, müzik sinema ilişkisi ve “120”üzerine söyleşi yapılacak,


Tarih meraklısı herkesi 12 Mart Çarşamba saat 20’de Altunizade Kültür Merkezi’ne (Capitol’ün arkasında) bekliyorum.


 

Bir cevap yazın