www.geliboluyuanlamak.com

Kültür Dergisi 1. Dünya Savaşı Özel Sayısı – Editör: Fatih Güldal ( Tuncay Yılmazer )


 


Haftalarca uğraş verdiğiniz bir çalışmanın basıldığını görmek tarifsiz bir duygu… Sevgili dostum Fatih Güldal yıllardır Türkiye’nin nitelikli dergilerinden birisi olan KÜLTÜR dergisinin Mart ayı özel sayısı için Aralık 2007’de danışmanlık teklif ettiğinde , konunun Çanakkale değil 1. Dünya Savaşı olması gerektiğini söylemiştim. Zira Hollandalı tarihçi Erik J. Zürcher’in bir makalesinde rastladığım o cümle hep aklımdaydı. Zürcher , Türkiye’nin 1. Dünya Savaşı sosyal tarihinin henüz daha yazılmadığını belirtiyordu. Kollar sıvandı. Birbiri ardına toplantılar, konuları ve makale yazacakların belirlenmesi vs.vs. Bu söylediklerimi yıllarca dergi çıkarma işi ile uğraşanlar yüzlerinde müstehzi bir ifadeyle karşılayabilirler. Ancak işin ne kadar zor olduğunu, derginin çıkma zamanı yaklaştıkça daha iyi anladım. Hele hele derginin Mart sayısı çıkar çıkmaz , Fatih Güldal’ın 3 ay sonra yeni çıkacak sayının hazırlıklarına başladığını söylemesi şaşkınlığımı daha da artırdı.


 


İşte böyle sevgili dostlar… Bir sayılık maceramın serencamı böyle…


Amacımız sadece savaşın askeri yönünü anlatmak değil siyasal, sosyal, kültürel yönlerinden de bahsetmekti. Bu dergi tabi ki 1.Dünya Savaşı’nın tamamını anlatma iddiasında değil. Ancak çok önemli konulara, şu döneme kadar genel-geçer yargılarla beynimizde yer etmiş bir takım olaylara değiniyor. 1. Dünya Savaşı’nda Araplarla ilişkiler, 1. Dünya Savaşı’nda Kürtler, Müttefikimiz Almanya ile olan ilişkiler, 1.Dünya Savaşı ve Mustafa Kemal,  Cihad ilanı ve Almanya, 1. Dünya Savaşı’nda Fransızlar ve Kuzey Afrikalı Müslümanlar, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti ekonomisi, 1. Dünya Savaşı’nda Kadınlar vs. vs. daha bir çok konu son derece özenle hazırlanmış makalelerle okuyucuya sunuluyor. Ayrıca “Harb-i Umumi” boyunca Kültür-Sanat faaliyetleri, 1. Dünya Savaşı’nı konu alan yerli yabancı filmlerin değerlendirilmesi de derginin önemli bölümleri arasında yer alıyor. Benim de Birinci Dünya Savaşı’nın nedenlerini ve Osmanlı İmparatorluğunun savaş boyunca genel performansını değerlendirdiğim “Gavrilo’nun Suçu Neydi?-1. Dünya Savaşı’nı Yeniden Düşünmek” ve Çanakkale Muharebelerinin 1. Dünya Savaşı içerisindeki yerini incelediğim “Batı Cephesi’nde Yeni Bir Şey Yok. Ya Doğu da?” adlı makalelerim var.


 


Bu sayıya makaleleriyle katkıda bulunan yazarlar: Ahmet Kavas, Ali Adem Yörük, Ahmet Yurttakal, Ali İhsan Akçay, Ayla Buz, Cengiz Demir, Cevat Akkanat, Doğan Pur, Elif Reyhan Ş. , Fatih M. Şeker, H.Serdar Tabakoğlu, İrfan Dağdelen, Kadir Kon, Kemal Gürülkan, Lale Uçan, M. Hanefi Bostan, Mehmed Niyazi, Mustafa Akyol, Mustafa Hatipler, Mustafa Özçelik, Muzaffer Albayrak, Nazmi Eroğlu, Nurdan Şafak, Önder Kaya, Ramazan Balcı, Recep Karakaya, Rıdvan Özdinç, Savaş Karakaş, Semavi Eyice, Semra Kır, Şemsettin Şeker, Talha Çiçek, Tarık Suat Demren, Tayyar Uçar, Tuncay Yılmazer, Zümrüt Sönmez


 


Kültür Dergisi 1. Dünya Savaşı Özel Sayısı, Fatih Güldal editörlüğünde yayına hazırlandı. 194 sayfa, 1. kuşe kâğıda özel baskısıyla sadece 8 YTL. Kütüphanenizde yerini almayı hak edecek bir sayı.


 


Tarih bizi asla yalnız bırakmaz. Üstü kapatılan, örtbas edilen , görmezden gelinen, halledildiği zannedilen sorunlar bir gün gelir karşınıza çıkar. Umarım bu çalışma, ülkemizin şu anki bir çok önemli dış ( hatta iç politika  ) sorunlarının kaynağı olan 1. Dünya Savaşı’nı yeniden düşünmemizi , bilgilerimizi gözden geçirmemizi sağlar.


 


Kültür Dergisi 1. Dünya Savaşı Özel Sayısı


Editör: Fatih Güldal


Sayı Danışmanı: Tuncay Yılmazer


 


Bu dergi tüm NT kitabevlerinde bulunabilir.


Ayrıntılı bilgi için:


Tel: 212 491 04 27
kulturdergisi@yahoo.com.tr

8total visits,4visits today

12.663 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir