Bir Kore Gazisi ( Zümrüt Sönmez )

Tarih: 15/05/2008   /   Toplam Yorum 10   / Yazar Adı:      /   Okunma 14263

Sözlü tarih çalışmalarının çok önemli olduğu düşünüyorum. Ne yazık ki Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili sözlü tarih çalışmalarımız yok denecek kadar az. Bu konuda ilk önce Ruşen Eşref’in gazilerimizle yaptığı Yeni Mecmua’da yayınlanan o röportajlar aklıma geliyor. 80 li yıllarda da gazeteci Cahit Önder Çanakkale köylerindeki gazilerimizle yaptığı söyleşileri derlemişti. ( Önder’in kesinlikle takdir edilmesi gereken çalışmasıyla ilgili ayrıntılı bilgileri www.gazilergalerisi.com sitesinde bulabilirsiniz. ) . Ne yazık ki şu an bu savaşlara katılmış gazimiz kalmadı. Çok önemli bir kısmı hayatta olan Kore ve Kıbrıs gazileri ile ilgili sözlü tarih çalışmalarının bir an önce başlaması gerekli… Yarımada Yayıncılık editörü Zümrüt Sönmez’de mütevazı bir sözlü tarih çalışmasını bizlerle paylaşıyor, bir Çanakkale gezisi sırasında tanıştığı Kore Gazisi Abdülkadir Tavşan ile yaptığı söyleşiyi aktarıyor. Kore Savaşı yakın tarihimizde Kurtuluş Savaşı’ndan sonra katıldığımız en büyük çaptaki mücadeleydi. 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen Kore Savaşı’nda, başlangıçta Kuzey ile Güney Kore arasında çarpışmalar olsa da, kısa zamanda Komunist Çin ile ABD’nin başı çektiği Batı dünyası karşı karşıya gelmiş, her iki taraftan da binlerce asker ve sivil ölmüştü. 2. Dünya Savaşı sonrasında yeniden şekillenen “soğuk savaş dönemi” dünyasında yönünü artık Batı’ya dönen Türkiye Kore Savaşı’na yaklaşık 5000 kişilik bir tugayla katılmıştı.

 

 

 Kalabalık bir grupla Çanakkale'deyiz. Akşam vakitleri. Herkes yorgun, araçlarına binmek, koltuklarına yaslanmak, ertesi güne iyice dinlenmiş olarak uyanmak istiyor. Bir "Çanakkale Zaferi"ni anma programını daha, "başka şekilde nasıl hatırlanmalı bu ve benzeri günler" diye düşünmeye fırsat vermeden, kendince dolu dolu geçirmiş olmanın huzuru, üzerimize düşeni yaptık kayıtsızlığıyla uyumak, yeni bir güne/gündeme uyanmak.

Araçları bekliyoruz, bir yandan bir şeyler içerek. Herkes gruplar halinde bir köşede sohbete dalmış, tek başına olanlar da iki günlük yoğun programın sonunda içinde bulunduğu kalabalığın dilini çoktan sökmüş ve birilerine eklemlenmişken, elinde çay fincanı tek başına, sessiz sedasız oturan bir adam dikkatimizi çekiyor.

Kore gazisi olduğunu öğreniyoruz. Adı Abdülkadir Tavşan. Erzincanlı. Gazi olduğu için çağırmışlar onu bu programa. Çok iyi bir eğitim aldığı her halinden belli. Konuşmak ve tanışmak isteğimizi şaşkınlıkla karşılıyor. Anlatacak onca şeyi dar vakitlere sığdırmaya çalışmaya alışmış, anlatmakla bitmez diyor. Kulak veriyoruz gazinin yaşam öyküsüne, çayı soğuyor:

"Harp okulu mezunu bir subayım. Teğmenim. Çankırı'da piyade okulunu okudum. Komanda kursu gördüm. Bayburt 84. Piyade Alayı'nda takım komutanıydım. Bayburt'ta teğmen iken Kore emri çıktı. Kore tugayına katıldım. Önce Ankara'da toplandık. Sonra trenle İskenderun'a geldik. İskenderun'da bir-iki gün kaldık çadırlarda. Büyük bir Amerikan vapuru, Belçika'dan, Fransa'dan, Yunanistan'dan asker almış, (İtalya asker vermemiş sıhhiye elemanı doktor-hemşire vermişti) İskenderun'dan da bizi almıştı. 27 gün 27 gece yola devam ettik. Süveyş Kanalı'ndan geçtik. Benim okuldayken Fransızcam çok iyiydi. Ama orada İngilizce konuşuluyordu. Ben de İngilizce öğrendim. Savaş boyunca geliştirme imkânım oldu. 27 gün sonra cepheye vardık."

"Askerlerimizin Kore'de ne işi vardı?" sorusuna yanıt vermek gerekiyor burada. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından başlayan Soğuk Savaş dönemiyle Türkiye uluslararası ortamda kendini iyice yalnız bulur. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyetlerin Doğu Anadolu'da toprak ve Boğazlarda üs ve ortak savunma talepleriyle de karşılaşınca, Sovyet tehdidine karşı müttefik arar. Batı Bloğu'na ve Amerika'ya yaklaşmaya başlar. NATO'ya girişini hızlandırmak için de başlayan Kore Savaşı'na birlikler gönderir.

Bu savaş, 1950–1953 yılları arasında, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında başlamıştır ancak, Amerika ve Müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazanır. Kore Savaşı, Kuzey - Güney Kore savaşı değil, Çin-ABD savaşıdır bir anlamda.

259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişiden oluşan, Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 1. Türk tugayı, 17 Eylül 1950'de İskenderun’dan hareket eder,  21 Kasım'da Kunuri'ye vararak Amerikan 9. Kolordusu'nun sağ kanadında konuşlandırılır. Kimilerimiz için "Türk gencinin kanının Amerika'ya satılması"dır bu. Neticede ise Türkiye ile Batı Bloğu arasındaki yakınlaştırmayı hızlandırmış ve 18 Şubat 1952'de Türkiye'yi bir NATO üyesi yapmıştır.

Kore Gazisi, Üsteğmen Abdülkadir Bey, Kore Savaşı'nın başından sonuna oradadır. Hem askerlerini, hem bir ayağını yitirmiş, 25 yaşında mecburen emekli edilmiştir. Askerlikten ayrıldıktan sonra, boş kalmamak, kahve köşelerinde yaşlanmamak için, zamanın Milli Savunma Bakanı Seyfi Kurtbek'in Müsteşarı olan hemşerisi tarafından bir işe yerleştirilir. İngilizce ve Fransızca bilen Üsteğmen emeklisi 25 yaşındaki Gazi Abdülkadir, Erzincan'da ordu için çalışan bir fabrikada "durumuna mütenasip" bir konumda, yönetici kadroda görev alır.

Anlattıkça anlatır o günleri, zaman zaman vaktimizi aldığını düşünerek, kendisiyle ilgili ayrıntıları hızla geçerek. O anlatmaya devam ettikçe tarihimizden bir yaprak gözlerimizin önünde canlanır adeta. Bir savaşı ders kitaplarından veya soğuk belgelerden değil de cephede bulunmuş bir insanın dilinden dinlemenin ayrıcalığını yaşatır bize gazi amca. Ezberimiz tazelenir diğer yandan, "Kore Savaşı gerçekmiş" deriz. Biz "ne işimiz vardı Kore'de" diye içten içe sayıklarken, o askerlerin kahramanlıklarını ve savaştaki yararlılıklarını heyecanla aktarır:

"Savaş bitinceye kadar 22 bin askerimiz gitti oraya. Bir tugayda 5.000 kişiydik. Devir değişikliği oldu tabi, yorulanlar gitti yerine yeni askerler geldi. Toplam 22000 askerimiz katılmış oldu. Sonra ateşkes ilan edildi. 2 km onlar geri çekildi. 2 km de birleşmiş milletler güneye çekildi. Galip-mağlup belli olmadı. Epey uzadı.

 

Komünist olmuş Kuzey Kore. Rusya da destek veriyor bu yüzden. Celal Dora vardı alay komutanı. O süngü tak diyor. Biz angaje ediyoruz komünistleri. Bizim sayemizde Yunanlılar, Hollandalılar, Belçikalılar, İngilizler, Amerikalılar hepsi kaçıp kurtuluyor. Tabi çok zayiat verdik. 800 şehit verdik, 1247 de yaralı. Başımızda Amerikalı bir general vardı. Ona bağlıydık. Biz çok iyi mücadele verdiğimiz için keşif muharebelerinde de görevlendirildik. Ben de bizzat oradaydım. Esir getirirdik. Esirlerden malumat alırdık. Süngü muharebesi yapardık. Tabi yaralanan da oldu şehit de verdik. Bu süre içerisinde Birleşmiş Milletler generali bakıyor ki bu kızıl Çinliler yenilmez değiller. Cesaret geliyor. Birleşmiş Milletler taarruza geçiyor. Buna Chogukhaebang chŏnjaeng deniyor. 25 Ocak 1951 yılında oluyor bu."

 

Kıbrıs'a da gidecektim ama mayında ayağımı kaybettim. Keşif muharebeleri sırasında araziyi gezerken mayına çarptım. Ayağımı bastığım gibi infilak! Alevlerin dumanın içinde kaldım. Yere düştüm ama kendimi kaybetmedim. Askerlerim hemen geldiler. Kemerlerini açtılar. Dizimden bağladılar. Telsizle tugaya haber verdiler. "Takım komutanımız yaralandı sedye gönderin" diye. Sıhhiye erleri sedye getirdiler. Serum falan verdiler sonra da hastaneye havale ettiler. Gözümü bir açtım ki hastanede, zenciler, Araplar hep beraber yatıyoruz. Bizi oradan Tokyo'ya gönderdiler. Tokyo'da birleşmiş milletlerin hastanesinde kaldık. Ayağımı orada temizlediler, diktiler. Şimdi bilekten kesik. Ayakkabının içine giren kısım hiç yok. Bir yumruk gibi, onun üzerine basıyorum. Tabi dizim sağlam olduğu için yürüyebiliyorum, bisiklete binebiliyorum.

 

"Savaşlar devam ediyor ama galip-mağlup belli olmuyordu bir türlü" diyordu gazi amcamız. Kayıpları, bir savaş yıkıcılığında yitirilenleri anlatıyor, her seferinde anlatmakla bitmez diye tekrarlıyordu. Eğitimli bir asker olmasından mı yoksa yüzyıllardır yaşananları, bir anda alevlenip sönen savaşları, barışları kanıksadığından mı bilinmez, sorgulamıyor, şikâyet etmiyordu. Savaşlar da en az gazi amca kadar gerçekti ve kaçınılmazdı ama onları asıl üzen tüm yaşadıklarının, yitirdiklerinin ardından bir figüran gibi algılanmaktı. 


  14263 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

348_İslam ÖZDEMİR 16-05-2008, 01:11:05

Tarih bir milletin gelenekleriyle olan bağı ve istikbalde hür ve bağımsız bir biçimde var olabilmesi için her daim muhtaç olduğu vazgeçilmez bir unsurdur.Bir milleti millet yapan değerler hiyerarşisinde tarih ilminin yeri ve fonksiyonu tartışmasız çok önemlidir.O geçmiştir ama geleceği var eden bir hafızadır.Bunun için tarihi ve onu yapanları olmuş bitmiş olaylar silsilesi ve bunların figüranları olarak görmemek gerekir.Kore Savaşları ve Kıbrıs Barış Harekatı bir zamanlar dünyayı yerinden oynattığımız,kahramanlık destanları yazdığımız olaylardır.Ancak onlarda tıpkı Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları gibi bir müddet sonra unutulmuş,kahramanları da ilgisizliğimizin esiri olmuştur.Şu anda Türkiye Cumhuriyetinin yaşayan gazileri ve bu geleneği sürdürenleri bu onurlu insanlardır.Onların bu memleketin şeref ve haysiyeti için kilometrelerce uzakta göstermiş oldukları gayret asla unutulmamalı,öldükten sonra değil ölmeden önce hak ettikleri saygı ve ilgi gösterilmelidir.Bu insanların büyük bir kısmı henüz hayattayken ses kayıtları ve görüntüleri alınarak sözlü tarih yöntemiyle arşivlenmeli,geçmişteki ihmalkarlık hiç olmazsa bu şekilde bir yönüyle telafi edilmelidir.

Bu eksikliği tespit ederek bizlere yakın tarihimizde pek de önemsemediğimiz önemli bir olayla ve onun şanlı amilleriyle yüzleşme imkanı tanıyan değerli hanımefendiye saygılar sunar,başarılarının devamını dilerim.İnşaallah yıllardır yattığımız ve ne yazıkki bir türlü uyanamadığımız gaflet uykularından uyanmamıza vesile olur.

Saygılarımla

İslam ÖZDEMİR
Çanakkale Savaşları Araştırmacısı-Yazar
Gallipoli1984@hotmail.com

çA
 
350_Fatih Akyüzlü 17-05-2008, 09:52:04
Zümrüt hanımı tebrik ediyoruz...
 
363_Çiğdem Karagündüz 04-06-2008, 13:07:56
Bugün bende KALBİ,YÜREÐİ GÜZEL bir gazi amcamız ile tanışma onuruna erdim..Eşinin tedavisi için hastanemize geldiğinde, NE MUTLU bana. Ben ve arkadaşlarım bu makalede gibi yazılanların çok azda olsa kendisinden dinleme onuruna erdik..Evet tek üzüntüleri dile getirmesede "DEÐER" ile ilgiliydi..En azından bizler çok az kalmış olan Gazi'lerimize gereken değeri verebilirsek ne mutlu bize..Sevgili Gazi Selahattin Amca dilerim daha çok seni dinleme imkanımız olur..
Makale için de çok teşekkürler.Tüm emeği geçenlere...
 
906_MELİS KAFTANOÐLU ATMACA 19-08-2009, 23:52:51
DEDECİÐİM SENİNLE GURUR DUYUYORUM. NİCELERİNİ SENDEN DİNLEDİÐİM ANILARININ KÜÇÜK BİR PARÇASINI DA OLSA BURADA OKUMA ŞANSI VERDİÐİ İÇİN ZÜMRÜT HANIM'A TEŞEKKÜR EDERİM.

MELİS ATMACA
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015