Kumkale Şehitlerini Anıyoruz… (Ahmet Yurttakal)

Tarih: 27/04/2009   /   Toplam Yorum 6   / Yazar Adı:      /   Okunma 28201

“………“Kumkale Muharebesi, Çanakkale’nin muhtelif muharebelerinin içinde süngü hücumuna parlak bir örnektir. Türk Tarihinde daima yüksek bir mevkiye sahip olacaktır.” diye özetliyor o günkü muharebelerde görev yapan subaylardan Şerif Güralp. Evet 2 günlük muharebelerde 1730 kayıp. Düşman donanması bombardımanı altında ağır kayıplar verilmiştir. Yıllar sonra dönüp baktığımızda bu muharebelerde verilen kayıplar yapılan fedakâr mücadelenin bile önüne geçmiş, Şerif Güralp Bey’in sözü 94 yıl sonra gönüllerde yeni yeni yankı bulmuştur. Her sene 25 Nisan denince Arıburnu akla gelir, binlerce kişi oradaki coşkulu törenlere iştirak eder. Bense bu sene Arıburnu’ndan ziyade unutulan bir mütevazı bir törene katılmak için Kumkale’deydim. Kumkale Şehitlerini anma töreninin bu yıl 3 üncüsü düzenlenmekteydi. Yıllarca unutulan, gözlerden uzak olan bu törenlere katılım her geçen yıl daha da artmakta...……”
Ahmet Yurttakal, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Fransızların gerçekleştirdiği 25 Nisan 1915 Kumkale Çıkarmasında şehit olan askerlerimizi anma törenine katıldı, izlenimlerini yazdı.

 

“Kumkale Muharebesi, Çanakkale’nin muhtelif muharebelerinin içinde süngü hücumuna parlak bir örnektir. Türk Tarihinde daima yüksek bir mevkiye sahip olacaktır.” diye özetliyor o günkü muharebelerde görev yapan subaylardan Şerif  Güralp. Evet 2 günlük muharebelerde 1730 kayıp.  Düşman donanması ağır bombardımanı altında ağır kayıplar verilmiştir. Yıllar sonra dönüp baktığımızda birçok sebep ya da hata çıkarırız.  Yıllar boyu hatırlamak bile istememişiz, hatta öyle ki bu muharebelerde verilen kayıplar yapılan fedakâr mücadelenin bile önüne geçmiştir. Maalesef Şerif  Güralp Bey’in yüksek mevki bulacak sözü 94 yıl sonra gönüllerde yeni yeni yankı bulmuştur. Her sene 25 Nisan denince Arıburnu akla gelir, Binlercesi oradaki coşkulu törenlere iştirak ederler. Ben de bu sene Arıburnu’ndan ziyade unutulan bir mütevazı bir törene katılmak için Kumkale’deydim. Kumkale Şehitlerini anma töreni bu yıl 3 üncüsü düzenlenmekteydi. Yıllarca unutulan gözlerden uzak olan bu törenlere katılım her geçen yıl daha da artmaktadır.

 

Kumkale törenleri ilk olarak Kumkale Şehitliğinde başladı.  Şehitlikte 50-60 kişilik mütevazi bir grup toplanmıştı. Kumkale Belediye Başkanı, Ezine Kaymakamı ve Kumkale Methal ve Liman Grup komutanı, üniversite örencileri köy halkından bir grup bu anlamlı törende hazır bulunuyordu.  Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın ardından şehitliğin mezarları üzerine karanfiller bırakıldı, dualar okundu.

 

Kumkale şehitliği çok bakımlı ve temiz durumdaydı. Kumkalede bulunan “Methal Grup Komutanlığı” şehitliğin bakımını yaptığını ve sürekli ilgilendiğini öğreniyor gurur duyuyoruz. Şehitlik Kumkale beldesine yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Düşmanın 28–30 Nisan 1915’te denizden açtığı ateşle şehit olan 120 mm’lik bataryanın 14 kahraman Kumkale muharebelere katılan gazi Hafız İzzet Mısırlı tarafından gösterildiği bilinmektedir.  Uzunköprü’nün Kurtbey Köyünden İzzet Mısırlı: “Burada 14 arkadaşım birden şehit oldular. Onları ellerimle gömdüm.”  Diye bahseder. Şehitlik Kumkale Köyü muhtarlığı ve köy halkı tarafından yaptırılarak, 18 Mart 1984 tarihinde Çanakkale Garnizon Komutanı Tuğamiral Atilla Erkan tarafından da açılışı yapılmıştır.

Kumkale şehitliğine karanfilleri bırakıp köye doğru yürüyoruz. Herkes yolda araçlar arkadan takip ediyordu. Şehitler adına yapılan bu yürüyüş çok anlamlıydı. Herkesin gözlerinde gurur ve mutluluk okunuyordu.

 

Kısa yürüyüşün ardından bir cadde başında duruyoruz. Kumkale beldesinde bir caddeye Kumkale muharebelerinde şehit olan bir subayımızın adı veriliyor. “Şehit Yüzbaşı Mehmet Halit Caddesi”  Yrd. Doç Dr. Burhan Sayılır bu kahramanımız hakkında açıklama yaptı. Bu kahraman şehidimizin adı ebediyyen bu caddede yaşayacaktır. Tabelada subayımızın resmi ve onun hakkında kısa bir bilgi yer almaktadır. Bu caddeye şehidimizin ismi verilmesi hepimizde tarifsiz duygular bıraktı.

“Şehit Mehmet Halit Bey; 1881’de İstanbul’da Eyüp’te Halide Hanım ve Mütevaffa Yüzbaşı Mustafa’nın oğlu olarak dünyaya geldi. 1903’te Harp Okulu’ndan Teğmen olarak mezun oldu. 1909’da Üsteğmenliğe terfi etti. 1911’de Yüzbaşılığa terfi etti.  Bakan savaşlarına katıldı. Çanakkale Savaşına 31. Alay 3. Tabur Komutanı olarak katıldı. 25 Nisan 1915’te Fransızların Kumkale’ye 26 Nisan 1915’te yaptığı çıkarma harekâtında kahramanca görevini yaptığı sırada şehit oldu.”

Sayılır araştırmalarını sürdürdüğünü, tüm Kumkale sokaklarına bu muharebelerde şehit olanların adlarını verileceğini belirtti. Tüm Kumkale sokaklarında bir şehidimizin adı yaşaması bir ilki gerçekleştirecektir.  

Yürüyüşün ardından Kumkale beldesinde bulunan küçük bir salondaki programa geçildi.  Kumkale belediye başkanı ve beldenin önemli simaları konuştu. Kumkale muharebeleri hakkında ise Yrd. Doç Dr. Burhan Sayılır katılımcıları bilgilendirdi. Sayılır yaptığı konuşmada şunları anlattı:

 

25 Nisan 1915 Günü Fransız kuvvetleri çıkarma yapmadan evvel buraları yoğun bombardıman ateşine tuttular bu ateş o kadar yoğundu ki öncü birliklerine takviye kuvvet göndermek bile güçleşmişti. Çıkarma saat 10.30 gerçekleşti. 3-4 saat süren bombardıman sonucu şuan ki eski mezarlığın önünde bulunan Kumkale evleri harp olmuştur. Türk birlikleri akşam 8-9 gibi karşı taarruzlar köye girmiş evlere yerleşmişler. Ev ev, sokak sokak çatışmalar devam ediyor.  Şuan ki mezarın önü olan bölge; “Kanlı Azmak” denilen bölgede şiddetli muharebeler sürüyor. Fansızlar 27 Nisan sabahı geri çekiliyorlar.

Kumkale muharebelerinde vermiş olduğumuz zayiat ise 21’i Subay 375 şehit (7 Yüzbaşı, 6 Üsteğmen, 3 Teğmen, 5 Yedek Subay) Yaklaşık 350 asker de esirdir. Esirlerin çoğu taarruz esnasında Fransız hatları içerinde kalan askerledir.  Özellikle iki günlük muharebe için bu rakamlar çok yüksektir. Bu muharebelerde il bazında şehit askerlerimize bakarsak en çok şehit veren iller Bolu 69, Zonguldak 68 şehittir.

Kumkale çıkarmasında şehit olan askerlerin yaşları belli olan 133 askerin 38’inin 20-24 yaşlarında; 60’ının 25-29 yaşlarında, 28’inin 30-35 yaşlarında, 7’sinin 36-46 yaşlarındadır.”

Konuşmaların ardından Doç Dr. Süleyman Erguner ve ekibi ney taksimi küçük bir dinleti yaptı. Ney ile beraber Çanakkale şehitlerine şiiri kaside şeklinde söylendi. Kasidenin ardından Çanakkale Türküsü tüm katılımcılarla beraber söylendi. Çeşitli gazel ve kasidelerle biten bu küçük konser izleyicileri mest etti. Kumkale muharebelerindeki Şehitlerimiz ruhları için katılımcılara pilav ikramı yapıldı.

İkramın ardından programın son bölümü olarak Kumkale birliğinin önüne gelindi. Ellerde bayrak ve meşalelerle denize doğru yüründü. Deniz yakın bir yerde küçük bir anıt vardı. Aslında bu anıt değil temsili ifade eden bir taş idi. Herkes ellerindeki karanfilleri bu mütevazi anıta bıraktılar. Şehitlerimize bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından saygı atışı gerçekleşti. Belki de yıllardır anılmayı bekleyen onca kahramanımızın anısına mütevazı bir anıttı bizim için. Dileriz bir gün bu muharebelerde şehit düşen askerlerimizin için görkemli, bir anıt yapılır.

  

 

 Evet,  Kumkale Şehitleri anma töreni böyle güzelliklerle son buldu. Yıllardır hatırlanmayan ve anılmayı bekleyen şehitlerimiz için bu sade tören gerçekten çok güzel geçti.

Günlük muharebe için bu kadar can verilmiş ve kan dökülmüştür. Birçok esir vermişizdir. Ağır zayiat vermemi veya başarısız olmamız bu kahramanları anmamak anlamına gelmemeli bilakis hep hatırlamalıyız. Evet bir dahaki anma törenleri tüm okuyucuları davet ediyorum. Bu muharebede şehit  düşen subay ve neferlerin Ruhları şad olsun.Bu anma töreni için büyük gayret ve çaba sarf eden Kumkale Belediye Başkanı Süleyman Ertek, Yrd. Doç Dr. Burhan Sayılır ve Salih Şen’e şükranlarımı sunuyorum.

Ahmet Yurttakal

 Araştırmacı-Yazar

 


  28201 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

741_MEHMET MİTHAT 28-04-2009, 16:04:49
25 Nisan 1915 günü kara muharebelerinin yaşandığı yerlerden biri de Kumkale bölgesidir. Kumkale’de şehit olan ve Çanakkale cephesinde Kumkale’de savaşan askerlerimiz son birkaç yıla kadar unutulmuşlardı. Hatta şehitlerimizin kemiklerinin sokaklara dağılmış olduğunu hep beraber görmüştük.

Bu sene 25 Nisan günü tören yapılan yerlerden birinin de Kumkale olması çok güzel. Bu bölgedeki şehitlerimizi, askerlerimizi anmamız çok güzel. Umarım bundan sonra Kumkale bölgesinde çok daha iyi törenler yapılarak şehitlerimizi ve bizler için savaşan askerlerimizi hakkı ile anabiliriz.

Yalnız bu seneki törenlerde özellikle bir şey dikkatimi çekti. Daha önce 9 Ocak günlerin törenler yapılarak bu cephede savaşan tüm askerlerimizi anmamız gerektiği söylenirken, bunu eleştiren ve bu gibi törenlerin Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü unutturma çabası olduğu söyleyen, resmi olarak tören günlerinin 18 Mart ve 10 Ağustos olduğunu söyleyen insanların da bu törende bulunması idi. O insanları törende görünce, hatta ney taksimlerini, gazel ve kasideleri de birlikte söylediklerini görünce gözlerim yaşardı…

Bence, Çanakkale Cephesi çok önemli, büyük bir zafer ayrıca… Bu zaferi yazan insanlar da her fırsatta hak ettikleri gibi anılmalı. Kumkale bölgesinde bulunan askerlerimiz, şehitlerimiz, unutulmayı değil en azından saygı ile anılmayı hak ediyorlar.

Ama daha önceki yazılarında, 18 Mart ve 10 Ağustos haricindeki törenlerin resmi olmadığını, Çanakkale savaşının zafer olmadığını ve zaferden değil de Kaçan askerlerden bahsetmemiz gerektiğini söyleyen insanlar, bu gün Kumkale’de törende gövde gösterisinde bulununca bu davranışı ben pekte saygılı bulamıyorum…

Ne kadar yazık ki bu çok önemli, değerli savaşın üzerinden 94 yıl geçmiş olmasına rağmen hala üzerlerinden şov yapabiliyoruz...
 
744_salimağkaş 30-04-2009, 16:12:38
Hasan mefsuf[dardanoz]tabyamız ve şehitlerimizde unutulmasın havuzlar mecidiye namazgah ve diğerleride mecidiye şehitliğimizde restorasyon çalışması var inşallah işi berbat etmeden biter hayırlısıyla merak ediyorum ortaya ne çıkacak seddülbahir kalesi ve çevreside neredeyse dökülüyor bir babatiğit şuralara el atsa buralar içinde bulunduğu bu durumu hiç haketmiyor.

sevgiler..
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015