Son Çanakkale Gezim Üzerine birkaç not… (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 26/07/2009   /   Toplam Yorum 18   / Yazar Adı:      /   Okunma 21113

Birkaç yıl önce kaybettiğimiz, Çanakkale Savaşı konusunda dünyada sayılı uzmanlardan biri olan Belçikalı Araştırmacı Jul Snelders , araştırmalarını paylaştığı sitesinde Gelibolu yarımadası’nın arazi yapısının 90 yıldır orijinalliğini koruduğunu yazmıştı. Şu andaki durumu görse ne derdi bilmiyorum. Zığındere Muharebelerinin gerçekleştiği alana şimdi büyük bir (sembolik) mezarlık yapılmış durumda… Nuri Yamut anıtından arabayla çok rahat bir şekilde gidebiliyorsunuz. Bu bölgeye kolayca ulaşabilmek sevindirici olmalı değil mi? Oysa hiçte öyle değil… Nuri Yamut anıtının etrafındaki düzenlemelere ne demeli?.. Muzaffer Albayrak ve Şahin Aldoğan ile her geldiğimizde dikkatle incelediğimiz İngilizlerin patlattığı lağımdan kalan kraterin izinin yerinde yeller esiyor şimdi… Öyle ya… Dozer Operatoru “Çanakkale Savaşı” konusunda bilgi sahibi olmak zorunda değil. Ama ya bu planlamaları yapanlar… Daha önce de yazmıştım. Çanakkale Kara Savaşlarının geçtiği alanlarda bu şekilde düzenlemeler yapmanın , Dolmabahçe Sarayı'na kepçeyle girip bahçe düzenlemesi yapmaktan, Anıtkabir’e dozerlerle girip yolu ziyaretçiler daha iyi gezsin diye genişletmekten bir farkı yok…Araziye vurduğunuz her kazma, döşediğiniz her granit bölgenin dokusunu öldürüyor.
Son Çanakkale Gezim üzerine aldığım birkaç notu sizlerle paylaşmak istedim. Ahmet Yurttakal ile birlikte Seddülbahir sektöründe yaptığımız bazı mesafe tesbitlerinin de konuyla ilgilenenler açısından önemli olduğunu düşünüyorum

 

Çanakkale’ye her gidişimde yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanını hep yaşarım. Kaç kez gittiğimi hatırlamıyorum ama bu öğrenme sürecinin daha uzun süre devam edeceği ortada…

 

Ancak üzülerek söylemeliyim ki her geldiğimde Gelibolu Yarımadası muharebe arazileri biraz daha değişiyor, betonlaşıyor, doğallığından uzaklaşıyor. Sanırım artık yarımadanın geleceği hakkında durup bir değerlendirme yapmamız gerekiyor.

 

Her zamanki gibi Ahmet’le birlikte gezdim. Ahmet Yurttakal yarımadayı en iyi bilenlerden araştırmacılardan bir tanesi… Bu sefer özellikle Seddülbahir sektörü ağırlıklı dolaştık.

 

İlk durağımız Zığındere Nuri Yamut anıtı ve sonrasında yeni yapılan Sarıtepe mezarlığıydı.  Burada Zığındere muharebeleri yeniden tartıştık. Görüş alışverişinde bulunduk. Bumerang tabyasının yerini tesbit ettik. Eşim ve Akif’te bizimle birlikteydi. Akif’in birkaç sene sonra buraları daha farklı değerlendireceğini düşünüyorum

 

 

 Sarıtepe Mezarlığı

 

 

 

Seddülbahir sektörünün arazi yapısı  nisbeten düz olduğu için belli başlı referans noktalarını ve mesafeleri tesbit etmek önemli. Ahmetle birlikte bazı mesafe tayinleri yaptık ve not aldık. 17 Mayıs’ta bu bölgeye Muzaffer Albayrak, Kültür Dergisi Editörü Fatih Güldal ve Ahmet Yurttakal ile birlikte gelmiş,  dere içine inmiştik. Yaklaşık 50 adım kuzeye doğru gittiğinizde İngilizlerin ön cephe hattını işaret eden beton duvardan kalan izlerle karşılaşıyorsunuz. Yaklaşık 177 adım sonra da Keçi Deresinin Zığındere’ye döküldüğü noktayı görebiliyorsunuz. Kabaca da olsa bu referans noktalarının önemli olduğunu düşünüyorum. (Bu arada Muzaffer Albayrak ve Fatih Güldal ile aynı günlerde yaptığımız Halit-Rıza Tepesi’nden Farm Mezarlığına, ve Domuz Dere tabyasına yaptığımız gezilerin notlarını henüz daha yayınlamamış olmanın ezikliği içerisindeyim . Kendilerinden özür diliyorum. Umarım en kısa zamanda bu geziyle ilgili yazımı ve fotoğrafları yayınlayacağım)

 

Alçıtepe köyünden Twelve Tree Copse mezarlığına giden yolun başlangıcını referans olarak aldığımızda mezarlığın bu noktaya 1100 metre uzaklıkta olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla müttefiklerin son geldiği noktanın köyün 600 metre kadar çıkışı olduğunu söyleyebiliriz. Alçıtepe (Kirte) köyünün savaş zamanında biraz daha tepeye doğru konuşlandığını bilmek gerekli.

 

Benim için en büyük sürpriz İngilizlerin “Eski Line” adını verdikleri siper hattının en önemli işaretlerinden biri olan su kuyusunu Ahmet’in yardımıyla bulmak oldu. Köy çıkışından yaklaşık 2600  metre sonra yolun sağ tarafında yaklaşık 20 metre kadar ötede tarlanın içinde söz konusu kuyu görülebilir.

 

 

 

Pink Farm mezarlığı başlangıçtan 4200 metre sonra solda. Pink Farm mezarlığının hemen karşısında, yolun sağ tarafında İngiliz siperlerinin izleri görülebilirsiniz. 400 metre sonra yolun sağ tarafında gördüğünüz ağacın yanından sahile doğru inen patika sizi Zığındere ağzına götürecektir.

 

Devam ettiğinizde yaklaşık 1500 metre sonra  sağa sahile inen bir yol  X Plajı olarakta bilinen İkizler Koyuna gider. Buradan 900 metre sonra yolun kıvrıldığını görürsünüz. Yolun kıvrıldığı nokta   özellikle 25 Nisan çıkarmalarında çok önemli stratejik değeri olan Karacaoğlan tepesidir.

 

Yola devam ettiğimizde 200 metre sonra İngilizlerin “Lancashire Landing” mezarlığını görürüz. Burayı geçip devam ettiğimizde 600 metre sonra sağımızda İngiliz 8.Kolordu Komutanı General Hunter Weston tarafından karargah olarak kullanılan “Aytepe” yi fark ederiz.  Buradan 200 metre sonra fark ettiğimiz sağa sapan yol bizi W plajı olarakta bilinen “Tekke Koyu” na götürecektir.

 

 

 

Birkaç yıl önce kaybettiğimiz, Çanakkale Savaşı konusunda dünyada sayılı uzmanlardan biri olan Belçikalı Araştırmacı Jul Snelders , araştırmalarını paylaştığı sitesinde Gelibolu yarımadası’nı 90 yıldır orijinalliğini koruduğunu yazmıştı. Şu andaki durumu görse ne derdi bilmiyorum

 

Bundan 5 yıl önce eşimle yürüdüğümüz Zığındere’de “Geoghegans Bluff” mevkiinde dere yatağından çıkmak zorunda kalmış, Nuri Yamut anıtına kadar ,tarla aralarından dikenler üzerimize bata bata birkaç saat yürümüştük. Rahmetli Babür Bey, ve Selim Hoca’da yanımızdaydı. Zığındere Muharebelerinin gerçekleştiği bu alana şimdi büyük bir (sembolik) mezarlık yapılmış durumda… Nuri Yamut anıtından arabayla çok rahat bir şekilde gidebiliyorsunuz. Bu bölgeye kolayca ulaşabilmek sevindirici olmalı değil mi? Oysa hiçte öyle değil…

 

Nuri Yamut anıtının etrafındaki düzenlemelere ne demeli?.. Muzaffer Albayrak ve Şahin Aldoğan ile her  geldiğimizde dikkatle incelediğimiz İngilizlerin patlattığı lağımdan kalan kraterin izinin yerinde yeller esiyor şimdi… Öyle ya… Dozer Operatoru “Çanakkale Savaşı” konusunda bilgi sahibi olmak zorunda değil. Ama ya bu planlamaları yapanlar…

 

Daha önce de yazmıştım. Çanakkale Kara Savaşlarının geçtiği alanlarda bu şekilde düzenlemeler yapmanın , Dolmabahçe Sarayı'na kepçeyle girip bahçe düzenlemesi yapmaktan, Anıtkabir’e dozerlerle girip yolu ziyaretçiler daha iyi gezsin diye genişletmekten bir farkı yok…Araziye vurduğunuz her kazma, döşediğiniz her granit oranın dokusunu öldürüyor. Uyumsuzlukta hemen sırıtıyor zaten.

 

Alçıtepe köyü’de değişimden nasibi alanlardan… Beş yıl kadar önce kendi halinde mütevazı bir köydü Alçıtepe… Rahmetli Salim Amca’nın müzesi ziyaret etmeden geçilmezdi. Oysa şu an ziyarete gelenlerin ara durağı olması nedeniyle köyde çok önemli değişiklikler oldu. Yeni düzenlemeler yapıldı. Lokantaların sayısı bir hayli arttı.

Alçıtepe köyünün tuvaletlerinde ve abdest alma yerlerinde ciddi temizlik sorunu var. Eşimin belirttiğine göre bayanlar bölümü de çok farklı değil. Alçıtepe’ye yakışmıyor. Benden söylemesi…

 

Son bir not: Burada yediğimiz gözlemeden sonra anladık ki, en güzel gözleme Kabatepe yolundaki gözlemecide yapılıyor.(!)

 

Ziyaretimizde Eceabat’ta Bill ve Serpil Sellars çiftine de uğradık. Selim Meriç Hoca’da geldi. Konu tabiî ki Çanakkale Savaşı ve yarımadanın şu andaki sorunlarıydı. Bill Sellars bir hayli üzgün. Geçtiğimiz aylarda sitemiz için kendisiyle bir söyleşi yapacaktım. Ancak son olaylardan dolayı bir hayli üzülmüş. “Ben burada sadece Anzakların değil Türk askerinin de hatırasının yaşatılması için mücadele ediyorum” diyor. “Oysa benim için çeşitli internet sitelerinde düşmanlık yaptığıma dair bilgiler dolaşıyor.” Çok büyük bir haksızlık doğrusu...Ben Bill ve Serpil Sellars’ın samimiyetlerine inanıyorum. Hatalı düzenlemelere çoğumuzdan daha net bir şekilde karşı çıktılar.

 

 

Özetle bir Çanakkale gezim daha yeni bilgilerle, her seferinde biraz daha betonlaşmanın verdiği üzüntülerle bitti. Bir dahaki geziye kadar ne değişecek bilmiyorum.


  21113 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

883_MERVE 26-07-2009, 20:22:02
Hocam gördükleriniz ve bize sunduklarınız cok onemlı seyler aslında..
farkında olmak gerekıyor böyle seylerin.yapacak bişey varmıdır bilmiyorum?Ama şu kesinki insanlarımız bir tarfı yaparken bir tarafı bozuyorlar.
Şöyle birşey var.herşeyin zoru güzel..eşinize ve size untulmucak bir an yasatan dikenler bile güzeldir eminim.anladıgım kadarıyla bırcok sey kolaylasmıs ama keske eskı halıyle kalsaymıs.
canakkale boyle sureklı yıpratılcak bır yermıdır sorusuna kım cevap verıcek..neden kımsenın umrunda degıl bazı ozel,manevi ve cok güçlü degerlerımız anlam veremıyorum.keşke bize daha güzel sunumlar yapabılseydınız.ama bu istedıgımı bizden daha cok ıstedıgınızıde tahmın edebılıyorum..dedıgınız gıbı dozer operatorunun canakkaleyı arastıracak halı yok..bence hersey bu kadar kolay olmamalı..FARKINDA DEGILIZ BELKI AMA DEÐERLER YİTİRİLDİKÇE İNSANLIGIMIZDA YITIRILIYOR..GELECEGE AKTARACAGIMIZ HİÇBİR ŞEY KALMIYOR..
SUDA BI KESIN OLARAK GOZUKUYOR GIBI ARTIK CANAKKALEYI ILKOKULDAKI HAYAT BILGISI.LİSEDE TARIH KITABINDAN BASKA ANLATACAGIMIZ YER KALMICAK...HERSEYIN ONLEMI VAR..BUNADA YETER DEMEK LAZIM
 
884_İsmail SABAH 26-07-2009, 20:46:46
Değerli hocam;
Tespitleriniz konusunda deyim yerinde ise yerden göğe kadar haklısınız. İnanıyorum ki bu durum Çanakkale'yi seven herkesin yüreğini sızlatmaktadır.
Çanakkalenin durumunu internet aracılıığı ile dünyaya duyurma fedakarlığınızı tebrik ederiyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
 
885_İslam ÖZDEMİR 27-07-2009, 16:46:06
Yalnızca işte biz yaptık,biz böyle sahip çıkarız şeklindeki reklam kokmaktan başka bir özelliği olmayan,aşısı yapılmamış yabani bir meyve misali bilgisiz bir tarih şuurnun sebep olduğu bir cinayetle karşı karşıyayız diye düşünüyorum.Çanakkale'yi ve o toprakları kanlarıyla sulayanları sevip onlar için bir şeyler yapmak hiçkuşkusuz güzel bir şey.Ancak bu mesainin bilgiye muhtaç olduğunu unutmamak gerekir.Bu katliamı yapanlara bu yanlış aşıyı ta işin başında bölge hakkında bilgi sahibi olduğunu iddia ederek kendini reklam etmekten başka bir marifeti olmayan,muharebe bilgisi ve kültürü sıfır rehberler yaptı.Bu cinayetin en büyük müsebbibi bunlardır.Manevi duyguları kullanıp,kirli emellerine alet ettikleri için bu insanları ve onların yetiştirdiği bu tarih katillerini asla affetmeyeceğim.Bizler vakti zamanında insanlara doğru bilgiler verelim,buraları gezerken Gelibolu'da olduklarının farkında olsunlar dediğimizde,aman canım o kadar tarihi bilgiyle,alayla tümenle,topografya ile uğraşmaya ne gerek var,asker mi bunlar diyenler şimdi sebep oldukları marifet hakkında da konuşsunlar.Bugün üstü başı yırtık ne olduğu belli olmayan ve Çanakkale'nin Gerçek Kahramanları sloganının altında poz veren iki kişinin alakasız fotoğrafları her yerde gezinebiliyorsa ben vay halimize diyor,başka da birşey söylemiyorum.Mustafa Kemal Atatürk'ün "Tarih yazmak,yapmak kadar mühimdir,yazanlar yapanlara sadık kalmazsa,değişmeyen hakikat anlaşılmaz bir hal alır"şeklindeki ifadeleri malesef Çanakkale ile hayat buluyor.Bugün Sarıtepe'de o çalışmaları yapıp şehitlik yaptım diye kasım kasım kasılan ve vatana ettiğini düşünenler acaba 1915 yılında orada olanları biliyorlar mı?Menkibe dinlemekten kendilerini alarak buralarda ne oldu diye askeri tarih belgelerini,hatıratları,harp ceridelerini,konuyla ilgili yayımlanmış ciddi neşriyatları incelediler mi,şimdi sorsanız o projenin baş aktörlerine size Çanakkale ile iligili içi boş ama yalldızlı sayfalar dolusu laf düzer,zıgındere diyince Şehitlerin üstüne köksalmaktan haya ederim diyerek kıvrılan hurafe anlatırlar.....Kısacası söylenecek söz çok,ama zaman yok...Her sene aynı şeyleri sil baştan yaşayıp duruyoruz Gelibolu'da....Kimsenin muharebeyle,şununla bununla ilgisi yok,herkes küçük bir grup müstesna işin reklamında...............Keşke böyle olacağına Gelibolu eskiden olduğu gibi kuş uçmaz,kervan geçmez bir memleket toprağı olarak kalsaydı diyor,Eseflerimi ifade ediyorum.

TARİHİ DOÐRU BİLİP,ÖÐRETİP,DEÐERLENDİRMEK ÜMİDİYLE

İslam ÖZDEMİR
Çanakkale Savaşları Araştırmacısı-Yazar
 
886_Sezai ÇAKIR 28-07-2009, 12:16:46
Hocam Merhaba;

Bu restore işlerini yapanlar, bu işi nasıl savunuyorlar, ne cevaplar veriyorlar. Kendilerince geçerli saydıkları cevapları çok merak ediyorum.


Kültür Bakanlığı ilgileniyor olsa gerek. Onların bir müdahalesi söz konusu değil mi? İstanbul için söylüyorum herhangi bir tarihi kalıntı ile karşılaşılması üzerine Koskoca Marmaray Projesinin bile güzergahı değiştiği söyleniyor.

Teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar
 
887_Atilla Asci 28-07-2009, 12:55:42
Cok uzun bir süredir yurtdisinda yasayan ve Türkiye'ye gelislerini hep bir 18 Mart'a rastlatma istemini en sonunda bu sene gerceklestiren biri olarak, 17 martta Canakkale Üniversitesi 18 Mart Üniversitesi'nde yapilan tüm günlük 16 konusmacinin teblig sundugu bir sempozyuma büyük bir heyecanla katildim. Öncelikle katilimin cok az oldugunu görünce üzüldüm. Ama en cok sasirdigim ise, verdikleri destekten ötürü herbirine armaganlar verilen "yüksek" protokol esrafinin, baska ulvi vazifeler eda etmek üzere, daha ilk konusmaciyi bile dinlemeden topluca salonu terk etmeleri idi. Bu isin yurtdisindaki "raconu", en azindan ilk bir veya iki konusmaciyi dinledikten sonra, hem teblig sunanlardan hem de katilimcilardan özür dileyerek, baska önemli bir randevuya/göreve sahip olundugu icin oradan ayrilma zorunlulugunu bildirmektir. Bu, hem böyle bir günü hazirlayanlara, konusmacilara ve katilimcilara bir sayginin sembolik bir seklidir. Bu, sadece oradakilere saygiyla kalmiyor, orada oturarak, demokratik bir ortamda tebliglerin sunulmasini canlariyla, kanlariyla bizlere saglayan sehitlerimize de bir hakikatsizligin ilginc bir örnegidir. Binlerce sehit üzerinden yapilan sahsi kariyer/ideolojik saptirma/manevi degerler yoksunlugu yaratma/ekonomik cikar cabalarini her gecen gün hayret ve endise ile izliyorum. 18 martin önemini o gün bile anlamayan ilgililerin ilgisi de oraya-buraya yol yapmak, sehitliklerin, sargiyerlerinin yerlerini sürekli degistirerek daha cok kaosa yol acmak, yarimadaya gelen ziyaretcileri koordine etmek yerine, özel firmalara ekonomik cikarlar yaratma derecesinde olur. Yetistirdigimiz gencler de, Canakkale'deki komutanin adini Kenan Evren olarak verir....
 
888_Olgun Ceniş 28-07-2009, 16:35:49
Çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz. Ben de her seferinde aynı duygularla dönüyorum Çanakkaleden. Aslında sadece savaş alanlarının tahrip edilmesi değil, Çanakkale savaşları da bu tahribattan nasibini alıyor. Bir takım ne idüğü belirsiz çakma tarihçi-yazarlar kafalarına göre hurafe safsata dolu Çanakkale Savaşı hikayeleri yazıyor. Aslında bunlardan da bahsetmeniz çok önemli ve gerekli diye düşünüyorum
 
889_İslam ÖZDEMİR 31-07-2009, 09:10:52
28 Temmuz 2009 günü askerliğim nedeniyle uzun müddet ayrı kaldığım Gelibolu topraklarına bir ziyaret gerçekleştirdim.O zaman bu söylenenleri ve yukarıda yazmış olduklarımı daha iyi idrak tim.Şimdi bu sözlerimin daha fazla arkasındayım...

saygılarımla
iSLAM ÖZDEMİR
Çanakkale Savaşları Araştırmacısı-Yazar
 
890_Münir Kuşcu 02-08-2009, 09:53:41
Bu yazdıklarınız çok önemli şeyler.Başka ülkelerde böyle önemli tarihi yerler nasıl korunuyor,
halka sunuluyor? Bende oraya gittim.Tabiri caiz ise ruh gibi rehberi dinledim,dinledilk.Demekki yakın bir gelecekte iyice kayıplar olacak.
Temizlik sorunuda çok kötü.

Siz ve arkadaşlarınız Çanakkaleyi ele almış yürütüyorsunuz.Acaba diğer tarihi savaş alanları
nası l.
Saygılar
 
993_remziye karakuş 29-12-2009, 04:47:32
hocam ilk olararak özür dileyerek baslamak istiyorum bu siteye geç baktıgım için. gercekten bu tür konularala ilgilenen birilerinin etrafmda olması benim için çok büyük bi şans. eminimki sizdende çok önemli bilgiler ögrenicem. belkide bilmedigim olayları anlatıcaksınız. çünkü yazdıklarınzdan şunu anladım. bizzat kendiniz gidip görüp yazıyosunuz,bu çok önemli bi başkasnın agzından duyup yazmak ayrı gidipte oraları görüp o duyguyla yazmak ayrı. bu okuyucuyu dahada heyecanlandırır we bi okadarda okuma hissi zewki çıkar . hocam yazılarınızın dewamını dilerim.
 
1060_salim ağkaş 27-03-2010, 17:27:45
....... geçen haziran ayında yeni yapılan sarıtepe şehitliğini eşim ve çocuklarımla gezme imkanı buldum hatta dereyi takip ederek pink farm'a kadar gittik. Fakat gördüğümüz manzara çok üzücüydü hadi sembolik bir şehitlik yaptınız bu inşahat artıklarını nediye bırakıp gittiniz .......? her taraf beton asfalt granit ben durumu vahim görüyorum dostlar ama elden ne gelir demeyi de kendime yediremiyorum ................

Son olarak TUNCAY hocam bu akşam ümraniye belediyesi kültür merkezinde bir söyleyişiniz olacakmış yeni duydum inşallah iyi bir katılım olur ..saygı ve sevgiler..
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

06/02/2019 - 10:18 “İki Siper Bir Mektup”tan Plevne Ryan’a Bir Kitap Hikâyesi (Celal Yıldırım)

01/06/2018 - 17:09 TAZIYE - Şehitler Abidesi Mimarı Doğan Erginbaş Vefat etti

12/05/2018 - 07:36 Edebiyat ve Tarih Camiamızın Acı Kaybı - Çanakkale Mahşeri Yazarı Mehmed Niyazi Özdemir

16/02/2018 - 15:18 Acı Kaybımız - Yücel Özkorucu

03/01/2018 - 13:21 İkiye Bölünen Yaşamın Tasarımı Üzerine (Hüseyin Yanar)

29/12/2017 - 08:20 KûtulAmare ve Filistin , Pomakların Çanakkale Ağıdı, Nusret Mayın Gemisi Mührü ,100 yıldır saklanan Kanlı mendil ve yine bir intihal! 100.Yılların gölgesinde GeliboluyuAnlamak -2017 değerlendirmesi (Tuncay Yılmazer)

12/07/2017 - 05:38 Onların hatırasına bir şeyler yapabilmek (Gürsel Göncü)

04/07/2017 - 07:58 Çanakkale’ye Mührünü Vuran Efsane Gemi Nusret’in Mührü (Seyit Ahmet Sılay)

27/06/2017 - 17:38 İkinci Bir İntihal Vakası ve Çanakkale Savaşı Popüler Kitapları Üzerine (Tuncay Yılmazer)

20/06/2017 - 07:20 Çanakkale Muharebelerine Katılan Komutanların Biyografileri,Dr. Hülya Toker (Ahmet Yurttakal)

15/03/2017 - 13:17 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

03/03/2017 - 18:04 Çanakkale Gazisi Bigalı Mehmet Çavuş Anma Programı - 4 Mart 2017 Bahçeli Köyü/Biga

13/02/2017 - 08:53 Atlas Tarih Dergisi Şubat Sayısında 1. ve 2. Gazze Muharebesi Dosyası (Tuncay Yılmazer)

05/01/2017 - 11:29 Duyuru: Tarihin Akışını Değiştiren Savaş Çanakkale - 17 Ocak 2017 Muzaffer Albayrak Söyleşisi

28/12/2016 - 18:07 15 Temmuz Darbesinin Gölgesinde Bir Yıl: Çanakkale, KutülAmare, Somme dan Halil İnalcık Hocaya... 10 Yaşına Giren GeliboluyuAnlamak ta 2016 böyle geçti (Tuncay Yılmazer)

11/12/2016 - 15:52 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Teröre Lanet

24/11/2016 - 06:22 Kronik Kitap Dört Yeni Eserle Yayın Hayatına Başladı

17/11/2016 - 07:02 Tarih Bir Din Değil İlim Sahasıdır (Seyit Ahmet Sılay)

29/09/2016 - 18:50 Dr. Kilisli Rıfat ın İzinde Osmanlı dan Türk e ve Ötesi (Nükhet Kardam)

09/08/2016 - 13:11 Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

04/08/2016 - 17:27 Çanakkale Muharebelerine Dair Bir Site; canakkalemuharebeleri1915.com

16/07/2016 - 09:28 GeliboluyuAnlamak tan Duyuru: Darbelere Hayır! Demokrasiye Evet

15/07/2016 - 09:35 Birinci Dünya Savaşı Araştırmaları Sitesi cihanharbihatiralari.com (Mehmet Beşikçi)

07/04/2016 - 07:10 Konferans - Kut ül Amare Zaferi ( İPTAL DUYURUSU )

31/03/2016 - 06:05 Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

24/03/2016 - 03:58 Çanakkale Savaşı nın Dünya Tarihindeki Yeri - NTV Mete Çubukcu ile Pasaport Programı - 18 Mart 2016

16/03/2016 - 08:38 Çanakkale Savaşının 101. yıldönümü Yeni Bakışlarda konuşuldu.

11/03/2016 - 06:46 Konferans - Çizgilerle 1. Dünya Savaşı

19/02/2016 - 06:58 Konferans - Vahdettin Engin - İkinci Abdülhamit'in Politikaları

15/02/2016 - 07:10 Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım - Erich Ludendorff

08/02/2016 - 09:09 Osmanlı Devleti nin I. Dünya Savaşı na Girişi (Ali Kaşıyuğun)

01/02/2016 - 09:01 İki Siper Bir Mektup Bir Çanakkale Projesi Değerlendirmesi (Celal Yıldırım)

25/01/2016 - 11:57 Gelibolu Yarımadasında Geçmişin İzleri ve İz Bırakanlar (Gürsel Akıngüç)

18/01/2016 - 12:52 Seddülbahir 32 Saat Dizisi Üzerine... Bizi Affedin ( Seyit Ahmet Sılay )

18/01/2016 - 10:27 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Konferans - Osmanlının Suriye Politikası

13/01/2016 - 08:08 Şiir ve Öykü Yarışması

05/01/2016 - 12:42 PROGRAM: İtilaf Devletlerinin Çanakkale den Tahliyelerinin 100. Yılı-Onlar Giderken

03/01/2016 - 10:32 Konferans - Çanakkale Savaşlarında Tahliye Harekatı - Kenan Çelik

14/12/2015 - 06:31 Konferans - Haluk Oral - Bir Kırılma Noktası Çanakkale

26/11/2015 - 18:34 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Hava Fotoğrafları (Gökhan Tarkan Karaman)

13/11/2015 - 21:12 Konferans -Çanakkale’de Bir Edebi Heyet

15/10/2015 - 13:23 Konferans - Çanakkale'de Yitirilen Tahsilli Gençlik

29/05/2015 - 14:34 Benim Çanakkale kahramanım Mahmut Sabri Bey’dir- Atlas Tarih Çanakkale Özel Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı

15/05/2015 - 16:25 İBB Konferans - Cepheden Mektuplar (Doç.Dr.Ömer Çakır)

27/04/2015 - 02:44 Çanakkale Söyleşileri 25 Nisan 1915 Müttefiklerin Çıkarma Harekatı-Kenan Çelik

15/04/2015 - 08:30 Atlas Tarih’ten Çanakkale Özel Sayısı

08/04/2015 - 17:12 Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi

30/03/2015 - 17:08 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

26/03/2015 - 09:02 Konferans-18 Mart Kahramanı Cevat Paşa

24/03/2015 - 17:04 “İki Siper Bir Mektup” Bir Çanakkale Projesi (Celal Yildirim-Hatice Solmuş TED Mersin Koleji)

21/03/2015 - 04:13 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler Programı Kaydı

17/03/2015 - 04:46 Çanakkale Muharebeleri- 100 Yıl önce 100 Yıl sonra (Tuncay Yılmazer)

13/03/2015 - 18:27 CNNTürk Serdar Tuncer ile Başka Şeyler- Çanakkale Savaşı Özel- Programı (14.3.2015 saat 00.00)

04/03/2015 - 16:22 CNR Kitap Fuarı’nda Çanakkale Muharebeleri Paneli ( 07.03.2015 saat : 15.30 Yeşilköy CNR Dünya Ticaret Merkezi )

16/02/2015 - 14:00 Acı bir Çanakkale Türküsüne adanan 4 yıllık bir emeğin takdimi- Harmanyeri 1915 (Yönetmen: Gürdal Uğur)

01/02/2015 - 03:46 100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

18/01/2015 - 15:05 Kireçtepe Jandarma Şehitliği Restorasyonu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Sorular (Tuncay Yılmazer)

10/01/2015 - 14:53 Konferans - Osmanlıyı Yıkan Cephe-Filistin

28/12/2014 - 13:48 Milli Park’tan Tarihi Alan Başkanlığına, Hollywood tartışmalarından Muhafazakarlığın Savruluşuna… Gelibolu’yu Anlamak’ta 2014 (Tuncay Yılmazer )

24/11/2014 - 14:52 Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

15/11/2014 - 01:37 Konferans - Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

01/11/2014 - 03:54 Gelibolu yarımadasında utanç verici olay / The shameful event in Gallipoli Peninsula

09/10/2014 - 10:13 Uluslararası Sempozyum - Büyük Savaş ve Osmanlı Devleti: Savaşa Giden Süreç

24/09/2014 - 17:06 Çanakkale’de Yeni Şehitlik! (Gürsel Göncü)

12/09/2014 - 15:51 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Özel Sayısı Makale Çağrısı

// - 09:52 Geliboluyu Anlamak’tan Kamuoyuna Duyuru

// - 06:37 Çanakkale Muharebeleri Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kanun Tasarısı Üzerine ( Tuncay Yılmazer )

// - 15:33 Gelibolu Yarımadasında Yeni Bir Dönem: Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Kurulması (Dr. Mithat ATABAY)

23/05/2014 - 17:16 100.Yıldönümünde Birinci Dünya Savaşı’nı Hatırlamak” Sempozyumu

16/05/2014 - 16:24 SOMA MADENCİLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ

11/05/2014 - 13:05 Gelibolu Yarımadası Savaş Alanlarının Korunması ve Unesco Kültürel Mirası İlan Edilmesi (Dr. Mithat ATABAY)

09/05/2014 - 23:03 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı İzlenimleri (Ahmet Yurttakal)

02/05/2014 - 06:00 Çanakkale Muharebelerinin Komuta Kademesi ve İdaresi Çalıştayı

15/04/2014 - 18:40 Savaş Tarihi Araştırmaları Uluslararası Kongresi (100. Yılında I. Dünya Savaşı ve Mirası)

06/04/2014 - 22:18 DOKUN Dergisi’nde Tuncay Yılmazer İle Söyleşi...

15/03/2014 - 18:00 Hatıralarıyla Çanakkale Muharebelerinin Komutanları Paneli

09/03/2014 - 14:19 Çanakkale Savaşları Resmi Koleksiyoneri Seyit Ahmet SILAY

06/03/2014 - 22:33 Konferans -'Çanakkale Muharebelerinde Bir Kahraman Asker Gazi Binbaşı Halis Bey

28/01/2014 - 07:35 Sadece Bir Emir Kipi...İsrail'i Kur! - Wladimir Jabotisnky ( Çev. Atilla Aşçı )

14/01/2014 - 16:21 Balkan Harbi - Trakya Seferi Kitabını Yeniden Hatırlamak (Şahin Aldoğan, Selim Meriç)

06/01/2014 - 12:12 Birinci Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Savaşa Dair Önemli Bir Eser: “GRİFF NACH DER WELTMACHT: Die Kriegszielpolitik des kaiserlichen Deutschland 1914/1918” Kadir Kon

30/12/2013 - 22:51 Şehit Teğmen İbrahim Naci’den Çanakkale’de tarihin betonlaşmasına… 2013 Yılının muhasebesi ( Tuncay Yılmazer )

06/12/2013 - 22:00 32. Gün Programında Çanakkale Muharebe Alanlarında Betonlaşma Konusu Tartışmaya Açıldı

11/11/2013 - 05:23 Yüzüncü Yıla Doğru Yazıları-2 : Çanakkale Muharebe Alanları’ndaki Betonlaşma Meselesi Neden İlgi Görmüyor? ( Tuncay Yılmazer )

03/11/2013 - 20:03 Çanakkale Muharebe Alanlarında İnşaat Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor… (Tuncay Yılmazer)

11/09/2013 - 21:28 Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları (Mithat Atabay, Okan Taktak, Savaş Karakaş, Selçuk Kolay)

25/08/2013 - 15:29 Zığındere Vadisinden Geçecek Yol Tarihi Tahrip Edecektir! (Tuncay Yılmazer)

14/08/2013 - 18:40 Ağadere'ye Sahip Çık (Murat Sayar)

28/07/2013 - 14:53 NTV Tarih’in Kapanması Üzerine Birkaç Not… ( Tuncay Yılmazer )

08/07/2013 - 20:00 Çanakkale Muharebe Alanlarının Şehitlik İnşasıyla İmtihanı! (Muzaffer Albayrak)

26/06/2013 - 21:59 100. Yıl’a Doğru Yazıları- Çanakkale’de Şehitliklerin İhyası Gerçekten Gerekli mi? ( Tuncay Yılmazer )

10/05/2013 - 14:36 İlber Ortaylı Seyahatnamesi

21/04/2013 - 14:44 GEO Dergisi Nisan 2013 Sayısında Hayal Kırıklığı ( Tuncay Yılmazer )

09/04/2013 - 13:18 Meclisin Unuttuğu Kahraman Nezahet-Ozan Bodur

23/03/2013 - 21:43 Ayraç Kitap Dergisi Çanakkale Özel Sayısı

22/03/2013 - 22:03 Çukurova Üniversitesi'ndeki Konferans ile İlgili Gelibolu’yu Anlamak Okurlarına Açıklama ( Tuncay Yılmazer )

21/03/2013 - 20:14 Çukurova Üniversitesi'nde Çanakkale Savaşı Konferansı ( 22.3.2013)

16/03/2013 - 10:44 18 Mart Üniversitesi ve AÇASAM “2015’e Doğru Çanakkale Muharebelerini Anlamak ve Anlatmak” Paneli ( 19.3.2013)

12/03/2013 - 07:39 Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin Günlüğü’nden Çanakkale Muharebeleri Konulu Panel

08/03/2013 - 07:01 Gelibolu'yu Anlamak twitter'da....www.twitter.com/gelibolu2015