GELİBOLU’YU ANLAMAK

Bir Gazinin Ölümü ( Tuncay Yılmazer )

Gazilerimiz , en büyük değer uğruna canlarıyla sınanmış insanlarımız birer birer bu dünyadan göçüp gidiyorlar. İstiklal Savaşı gazisi iki kişi kalmıştı geriye…Konya’dan Veysel Dede ve Eskişehir’den Yakup Dede. Bugün haberi Milliyet’ten okuduğumda gözyaşlarıma engel olamadım. Veysel Dede , II. Abdülhamit zamanında doğan , üç padişah, on cumhurbaşkanı gören, II. İnönü, Sakarya, Dumlupınar Muharebelerine katılan  asırlık Veysel Dede Rabbine kavuşmuş.  


Milliyet’in haberi şöyleydi: ” Türkiye’de hayattaki 2 İstiklal Savaşı gazisinden biri olan ve dün sağlık durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılan 107 yaşındaki Veysel Turan, yaşama veda etti.
      Alınan bilgiye göre, Veysel Turan, tedavi gördüğü Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji servisinde  hayatını  kaybetti.    Uzun süredir evinde doktor kontrolünde olan 107 yaşındaki Veysel Turan, dün durumunun ağırlaşması üzerine Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji servisine kaldırıldı.
      Turan’ın şuurunun kapalı olduğu, tedavisine devam edildiği açıklanmıştı.
      Türkiye’de hayatta olan iki İstiklal Savaşı gazisinden biri olan Veysel Turan, Konya’nın Selçuklu ilçesindeki evinde kızıyla birlikte yaşıyordu.  Son yıllarda sağlık problemlerinin artması sonucu 24 saat doktor kontrolünde tutulan Turan’ın evine, rahatsızlığının artması nedeniyle bir yıldır ziyaretçi kabul edilmiyordu.”


Güle Güle Veysel Dede… Selam söyle tüm şehit ve gazilerimize…


Allah gani gani rahmet eylesin.


 


Tuncay Yılmazer

9.503 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir