GELİBOLU’YU ANLAMAK

Ortacağ / Dünya Savaş tarihi-1 500-1500, Teçhizat, Savaş Yöntemleri, Taktikler, Matthew Bennett


Birçok dile çevrilen, uzman tarihçiler tarafından hazırlanan, Türkiye’de ilk defa özel çizim renkli, üç boyutlu savaş haritalarıyla, illüstrasyonlarla tarihin bir araya geldiği DÜNYA SAVAŞ TARİHİ ile başlıyor…


Dünya Savaş Tarihi 1: Ortaçağ (500–1500), ateşli silahların savaş meydanlarını ele geçirmesine değin Avrupa ve Ortadoğu’da hâkim muharebe yöntemlerini anlatıyor. Kitap, eldeki kısıtlı teknolojik imkânlarla savaş kazanabilmek için gerek duyulan eşsiz taktikleri inceleyip, savaş sanatında, bir bakıma ne kadar az şeyin değiştiğini gözler önüne seriyor.


Kitap, ortaçağ savaşlarının belli başlı unsurlarını içeren beş bölümden oluşuyor: piyade, süvari, emir-komuta, kuşatmalar ve deniz savaşları. Her bölüm, dört büyük savaşı mercek altına alarak muharebe tarzlarının etkinliği, tehlikeleri ve doğasını sergiliyor. İlk bölümde, Casilinum (554), Arsuf (1191), Bannockburn (1314) ve Agincourt (1415) savaşları sahneye taşınarak hafif piyadenin askerî rolü değerlendiriliyor. Hafif piyade, okçu ve mızrakçıların kullanılış tarzları tartışılıp, teknolojik yeniliklerin ortaya çıkışı  15. yüzyılda top ve arkebüzün devreye girişi gibi  ele alınıyor. İkinci bölüm, süvarinin önemini ve hücum kıtaları olarak oynadıkları rolü inceliyor ve disiplinli mızraklı piyade formasyonlarının oluşumu ve tüfeğin savaş meydanlarında gitgide önem kazanması karşısında nasıl güçten düştüğünü tarif ediyor. Niğbolu Savaşı’nın (1396) detaylı bir şekilde bu bölümde inceleniyor. Üçüncü bölüm, bambaşka doğalara sahip birliklerin savaş meydanında nasıl bir arada kullanıldığını, kumandanların muharebenin hararetli anlarında askerlerini nasıl yönettiğini ve çarpışmaların başlamasından önce orduyu doğru yerleştirmenin önemini enine boyuna irdeliyor. Yeniçeriler hakkında detaylı bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Dördüncü bölümde, İstanbul’un Fethi (1453) gibi klasik örneklerle birlikte, kuşatma savaşlarında serpilen özel teknik ve araç gereçlere bir göz atılıyor. Son bölüm, deniz savaşlarının önemini ele alıp, gemileri yüzer platformlar haline getirip topun deniz araçlarına taşınmasını sağlayan gelişmeye ışık tutuyor.


Dünya Savaş Tarihi 1: Ortaçağ (500–1500), ortaçağ savaş, silah ve taktiklerini tasvir eden özel olarak hazırlanmış renkli ve siyah beyaz çizimler eşliğinde, Haçlılar, Romalılar, Moğollar ve Osmanlılar gibi orduları düşmanları karşısında zafere taşıyan yöntemleri ve diğer orduların neden bu denli başarılı olamadıklarını bütün ayrıntılarıyla betimlemenin yanında birçok özel birlik hakkında detaylı bilgi veriyor.


 


Alanında uzmanlar tarafından hazırlanan bu kitapta bulacaklarınız…


•             Aslanyürekli Richard, Cengiz Han, Selahaddin Eyyubi, Fatih Sultan Mehmed gibi askeri dehalar…


•             Hunlar, Persler, Romalılar, Moğollar, Osmanlılar gibi tarihte büyük rol almış devletler…


•             Mızrak, arbalet, demir ok, ateşli silahlar, yürüyen kuleler gibi tarihi değiştiren birçok teçhizatın ve Yeniçerile gibi özel birliklerin öyküsü…


•             Niğbolu, İstanbul’un Fethi, Paris Kuşatması gibi Dünya Savaş Tarihi’nden özenle seçilmiş 20 savaşa dair renkli haritalar, canlandırmalar….


•             Taktikler, savaş teknikleri ve Ortaçağ’ın kaderini değiştiren askeri gereçlerin özel çizimleri ve hikayeleri…


 


Yazarlar:


MATTHEW BENNETT, Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde dersler vermektedir. Cambridge Atlas of Warfare: The Middle Ages ve Agincourt, 1415 gibi, haçlılar dönemi ve ortaçağ askerî tarihine ilişkin birçok eserin yazarıdır.


JIM BRADBURY, emekli tarih profesörüdür ve 1993’ten beri tüm mesaisini askerî tarih yazarlığına adamıştır. The Medieval Archer, The Medieval Siege ve The Routledge Companion to Medieval Warfare, yazarın kitapları arasındadır.


KELLY DEVRIES, Maryland Loyola Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. Aralarında Medieval Military Technology, Infantry Warfare in the Early Fourteenth Century, Joan of Arc: A Military Leader ve Men in Medieval Europe’un bulunduğu birçok kitabın yazarıdır.


IAIN DICKIE, askerî meselelere olan merakını ilk defa 12 yaşında gördüğü Roma silahı resimlerine borçludur. Society of Ancients kurul üyeliği, Army & Navy Modelworld ve Military Hobbies dergilerinin editörlüklerini yaptı. Halen Miniature Wargames editörüdür.


PHYLLIS G. JESTICE, Southern Mississipi Üniversitesi’nde doçenttir. California State Üniversitesi’nde Antik ve Ortaçağ tarihinde dersler verdi.


ORTAÇAÐ / DÜNYA SAVAŞ TARİHİ 1 (Ciltli) 500-1500
Teçhizat, Savaş Yöntemleri, Taktikler
Matthew Bennett, Jim Bradbury, Kelly DeVries, Iain Dickie, Phyllis Jestice
Çeviren: Özgür Kolçak
Timaş Yayınları


 

12.365 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir