GELİBOLU’YU ANLAMAK

Üçüncü Uluslararası Gelibolu Sempozyumu, 20-24 Nisan 2012 tarihlerinde Üsküdar, Biga ve Çanakkale’de yapıldı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Avustralya Ulusal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Vakfı’nın katkılarıyla 20-25 Nisan 2012 tarihlerinde düzenlenen sempozyuma, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Türk Tarih Kurumu, TİKA, Tübitak, Başbakanlık Devlet Arşivleri, Üsküdar Belediyesi ve Biga Belediyesi de destek vermiştir.


 


20-21 Nisan 2012 tarihlerinde Üsküdar Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayan sempozyum, 23 Nisan 2012 tarihinde Biga’da ve 24 Nisan 2012 tarihlerinde Çanakkale’de devam etmiştir. İstanbul’da 15, Biga’da ve Çanakkale’de 1’er olmak üzere toplam 17 oturumda 68 bildirinin sunulduğu çoğunluğu yurt içinden olmak üzere 150 civarında akademisyen ve 500 civarında dinleyici katılmıştır. Avustralya, İngiltere, Romanya, Ukrayna’dan yabancı akademisyenlerin de bildiri sunduğu sempozyumun açılışına Avustralya Parlamentosu Türk Dostluk Grubu Üyesi 6 milletvekili ile TBMM Avustralya Dostluk Grubu Başkanı Ziyaeddin Akbulut katılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Genel Müdürü Doç.Dr. Ahmet Arı ve YÖK Üyesi Prof.Dr. Mehmet Bulut’un da birer açış konuşması yaptığı sempozyumun açılışında Khalkedon Çok Sesli Korusu bir konser vermiştir. Sempozyum süresince Başbakanlık Devlet Arşivleri tarafından Osmanlı Arşiv Belgelerinde Çanakkale Savaşı Belgeleri konulu bir sergi de düzenlemiştir.


 


Birincisinin 2006 yılında İstanbul ve Çanakkale’de, ikincisinin 2009 yılında Canberra/Avustralya’da yapıldığı sempozyumun dördüncüsünün ise 2015 yılında Çanakkale’de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.


 


 


Doç.Dr. İbrahim Güran YUMUŞAK
İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ 
S.B.F. İktisat Politikası ABD igy@medeniyet.edu.tr


 


  


10.558 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir