TUYAP Kitap Fuarında Kemal Karpat Hoca İle Birlikte… (Tuncay Yılmazer)

Geçtiğimiz Pazar, hayatımın en anlamlı günlerinden birisiydi. TUYAP kitap fuarında ülkemizin en iyi tarihçilerinden birisiyle yaptığım çok kısa bir sohbeti ömrüm boyunca unutamayacağım. Prof. Dr. Kemal Karpat o kendine has “evlad-ı fatihan” Türkçesiyle soru soran her okuruyla o kadar ilgileniyordu ki. Yanımda duran oğlum Akif Emre bu sohbetin ne kadar anlamlı olduğunu eminim yıllar sonra çok iyi anlayacak.


Kısa sohbetimde Karpat Hoca Birinci Dünya Savaşına girmeyebileceğimizi , o dönem devlet adamlarının diplomatik yetenekten yoksun olduğunu söyledi. Almanların hızla ilerleyişlerinden etkilenip zaferden pay kapma tutkusunun önemli bir etken olduğunu belirtti.


Tüm Gelibolu’yu Anlamak okurlarına Kemal Karpat hocanın kitaplarını kesinlikle öneriyorum.   İdealist bir gencin iyi bir tarihçi olmaya giden sürecini anlatan,  nehir söyleşi “Dağı Delen Irmak” ile başlayabilirsiniz. “Asker ve Siyaset” “Elitler ve Din” ile devam edin.  Bu kitaplarla birlikte hocanın diğer eserleri TİMAŞ Yayınlarından çıkmıştır. Bilgi Üniversitesi’nin yayınladığı 900 sayfalık dev eseri “İslam’ın Siyasallaşması” nı ise ne kadar kısa sürede okuduğunuza hayret edeceksiniz .

Bir cevap yazın