www.geliboluyuanlamak.com

NTV Tarih’te Şehit Teğmen İbrahim Naci Bey Dosyası

Geçtiğimiz yıl Seyit Ahmet Sılay ile bir telefon görüşmemizde bana eline bir günlük geçtiğinden bahsetmişti. Şimdiye kadarkilerden farklı bir günlüktü anlattığı…Günlük sahibi Teğmen İbrahim Naci bey  deyim yerindeyse neredeyse canlı canlı yaşadıklarını kaydetmiş , şehit olmadan hemen önce Allah’a  ısmarladık diye not düşmüştü. Daha sonra bölük yüzbaşısının eline geçen günlük bir süre sonra onun  da şehit olmasıyla tabur imamı tarafından İstanbul’daki ailesine ulaştırılacaktı. Seyit Bey’in telefondaki heyecanı o kadar belli oluyordu ki…


Allah’a şükürler olsun ki şehit teğmenin en büyük endişesi olan “unutulup gitmek korkusu” 98 yıl sonra gideriliyor. Teğmen İbrahim Naci’nin Çanakkale Savaşı sırasında tuttuğu günlük , Yeditepe Yayınevi aracılığıyla Mart Ayı içerisinde günümüz okuyucusuyla  buluşuyor. Seyit Ahmet Sılay’ın  koleksiyonunda olan günlüğü günümüz Türkçesine 18 Mart Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç Dr. Lokman Erdemir çevirdi. Muzaffer Albayrak düzeltmeleri yaptı.


 NTV Tarih dergisi 50. Sayısına söz konusu günlüğü kapak yapmış, 18 sayfalık bir dosya konusu halinde işlemiş. Muzaffer Albayrak  Çanakkale Kara Muharebelerini günlükle paralel  çarpıcı anekdotlarla anlatırken , Seyit Ahmet Sılay günlüğün eline geçiş öyküsünü anlatıyor.  Teğmen İbrahim Naci’nin şehit kaydının Harp Mecmuasında da yazdığını, ayrıca MSB şehitler listesinden de bulduğunu belirtiyor. Dosya şehit teğmenin savaş boyunca geçtiği yerlerin günümüzdeki resimleriyle zenginleştirilmiş.


Derginin genel yayın yönetmeni Gürsel Göncü editöryal yazısında “ Çanakkale’deki gibi şehidinin mezarı sembolik olursa , ona ve tarihine yaklaşım da sembolik, kimi zaman da “duygusal nedenlerle” olur diyerek günümüzdeki genel hamasi anlayışı eleştiriyor ve ekliyor:  “Bu sayımızda şehit teğmen İbrahim Naci’nin ve günlüğünün ortaya çıkış hikayesi , bu anlamda tarihin salt tarihçilere bırakılamayacak kadar ciddi bir iş olduğunu da gösteriyor”


İbrahim Naci’nin günlüğü bu ay içerisinde Yeditepe Yayınevi tarafından “Allah’a ısmarladık: Çanakkale Savaşı’nda Bir Şehidin Günlüğü” adıyla yayınlanacak. 


Gelibolu’yu Anlamak sitesi olarak söz konusu eseri Çanakkale Savaşı  konusunda son dönemde yayınlanmış en önemli eserlerden biri kabul ediyor ve tüm okurlarımıza okumalarını öneriyoruz.


 

5total visits,4visits today

8.191 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir