GELİBOLU’YU ANLAMAK

100. Yıl’da Muhteşem Soru… Seyit Onbaşı’nın Kaldırdığı Mermi Kaç Kiloydu ? (Tuncay Yılmazer )

Hemen her yıl gündeme gelen Seyit Onbaşı haberlerinden şunu anladım.  Halkımızın da , necip Türk basınımızın da yandaşı, bağımsızı dahil Çanakkale Savaşı’nın ve onun mirasını daha iyi anlatılması gibi bir derdi yok.  Daha önce defalarca gündeme gelmiş, savaşın geneline bakıldığında son derece ayrıntı duran bir konu ise bir anda gündem olabiliyor.

Biri emekli Topçu subayı olan 2 araştırmacı Seyit Onbaşı’nın kullanması muhtemel merminin benzerini dijital tartıda tartmışlar ve 219 kg bulmuşlar. Ne güzel… Çanakkale Savaşı ve mirasının araştırılmadık en önemli konusu da böylelikle çözüme kavuşmuş …  ( Hiçbir gazeteci dostumuz da sormamış ki yahu kardeşim Kimden izin aldınız? Bu bölgede patlamamış mermiler bu kadar rahat tartılabiliyor mu? )

Aynı topçu subayının o topları okuma yazma bilmeyen bir erin rastgele ateşleyemeyeceğini , mutlaka bir gözetleme ve hesaplama faaliyeti sonucunda o topun hedefe nişan alabileceğini, bunun için de tabiî ki başkalarının da olması gerektiğini söylemesini beklerdik ama boşverin şimdi. Neme lazım durduk yerde yeni tartışma başlatmanın anlamı yok.

Yıllardan beri her yerde yazılıp çiziliyor. Çanakkale Muharebe alanları tahrip ediliyor, betonlaşıyor. Hatalı yol çalışmalarıyla bölgenin orijinalitesi kayboluyor. Bunun için kimlere hangi uzmana danışılıyor?

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Son yapılan Ağadere şehitliği ( daha doğrusu tesisleri ) yeşil alan tahribatına örnek. Maliyetinin 17 milyon TL olduğu , hatta geçtiği şeklinde iddialar var. Çok sayıda zeytin ağacı da dahil yeşil alanın zarar gördüğü böyle bir tesis yapılmasına nasıl karar verildi?

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Çanakkale Savaşı’ndan kalan son yadigar, kimsenin doğru dürüstte gidemediği Kireçtepe Jandarma şehitliği yeniden düzenleme yapacağım diye Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından mahvedildi. Üstelikte adı da Bursa Jandarma Şehitliği diye  değiştirildi.  Kime danışıldı? Hangi tarihçiye, uzmana , akademisyene? Bu iş kadar basit midir? Çanakkale Muharebe alanları için her önüne gelen kurum “Ben Şehitlik yapacağım, adını değiştireceğim” deme hakkına sahip midir?

http://www.geliboluyuanlamak.com/567_Kirectepe-Jandarma-Sehitligi-Restorasyonu-ve-Bursa-Buyuksehir-Belediyesi%E2%80%99ne-Sorular-(Tuncay-Yilmazer).html

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

7. Tümen Sahra Hastanesi mezarlığı neye dayanarak yapıldı? Dağ taşı böyle beton yapılarla çevireceksek bu bölgeyi nasıl koruyabileceğiz? Bu mantıkla binlerce şehidimizi gömdüğümüz bu toprakların her yerine beton kabristan mı yapacağız? ( Tabi ki yanında alışveriş tezgahları, sonsuzluk yolu, mescit vs dahil)

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Gelibolu Yarımadası’nda idari sitem değişti. Tarihi Alan başkanlığı adı altında yeni yapılanmaya gidildi. Bu neye dayanarak yapıldı? Gerekli miydi? Bölge için daha önce kabul edilen “Uzun Devreli Gelişim Planı” ne oldu?

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Alçıtepe köyüne yapılan son büyük konaklama tesisleri  Çanakkale Muharebe alanlarının artık tarihi değerinin miadını doldurduğunun , bölgenin artık turistik alan olarak değerlendirildiğinin işareti. Bu bağlamda şu ana kadar bakir kalabilmiş tarihi  koyların turizme açılacağı şeklinde kuvvetli söylentiler var. Çanakkale Muharebe alanları böyle mi korunacak?

http://www.canakkaletravel.com/manset/1130_gelibolu-yarimadasina-15-milyon-tllik-yatirim.htm

Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Son on-onbeş yıldır Çanakkale Muharebe alanları gereksiz yapılar, beton şehitlikler, hatalı yol çalışmaları ile inşaat alanına döndürüldü. Görünen o ki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bölgeye artık tarihi değil turizm alanı gözüyle bakılıyor. Bunun için akademisyenlerden, uzmanlardan, çevre planlamacılarından oluşan bir kurul kurmak, görüşleri kamuoyuyla paylaşmak , bir sonraki nesillere de tüm heybeti, güzelliği ve hüznü ile bir miras bırakmak varken sürekli inşaat işlerinin konuşulduğu, müteahhitlerin, turizm yatırımcılarının müthiş bir iştahla saldırmak için beklediği bir Gelibolu Yarımadası … Hal böyleyken Seyit Onbaşı’nın mermisi benzeri tartışmalar o kadar boş geliyor ki.

Polemikten bol ne var? Alın size bir demet…  Çanakkale’de çarpışan Norfolk Alayı bulutun içine girip mi kaybolmuştu?…. Ağaçlar eğilmiş mermilere siper mi olmuştu? Çanakkale’de Mustafa Kemal’in rolü yok muydu? Ya da tam tersi Çanakkale’de her şey Mustafa Kemal sayesinde mi başarıldı? Çanakkale’yi dinci kesim Anıtkabir’e alternatif mi  yapmaya çalışıyor? Çanakkale Almanlar sayesinde mi kazanıldı? Çanakkale’de Almanların rolü oldu mu?

Sahi Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

 

 

14.975 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir