GELİBOLU’YU ANLAMAK

10 Ağustos 1915 Conkbayırı Süngü Hücumu (Muzaffer Albayrak)

Bugün, “Çanakkale Zaferi” genel tanımı ve adlandırılmasıyla bildiğimiz ve her sene anmaya,yeniden hatırlamaya büyük özen gösterdiğimiz, Türk tarihinin şanlı sayfalarından biri olan Çanakkale deniz ve kara muharebeleri; 19 Şubat 1915’ten 9 Ocak 1916’ya kadar neredeyse bir yıl denizde, karada, havada, denizaltında süren muharebelerin tamamını kapsamaktadır.

Çanakkale’de bilhassa kara muharebelerinde Türk ordusunun subay ve erleri, büyük bir özveri, fedakârlık ve kahramanlıkla Çanakkale’de, Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’u müdafaa etmişlerdi. Çanakkale’de Mehmetçiğin göstermiş olduğu kahramanlık ve ölümü hiçe sayarcasına düşmana karşı direnişi karşısında, Çanakkale’yi işgale yeltenen İngiliz-Fransız müttefik ordusu durdurulmuş, İstanbul’u kısa bir sürede ele geçirme umutları söndürülmüştü.

Çanakkale’de umduğunu bulamayan İngilizler, Ağustos ayında son bir teşebbüste bulunarak İstanbul’un kilidi olan Çanakkale’yi geçmeyi tasarlamıştı. Bunun için Çanakkale’deki ordularını Ağustos ayı başında 70 bin kişilik kuvvetle takviye ederek, Anafartalar ovasına yeni bir çıkarma yapmayı ve eşzamanlı olarak yapacakları taarruzlarla da Conkbayırı-Kocaçimen tepelerini ele geçirerek Türk ordusunu mağlup etmeyi planlamıştı.

6-10 Ağustos tarihleri arasında uygulamaya konan İngilizlerin Arıburnu-Anafartalar taarruz harekâtı, bütün Gelibolu Yarımadası’na yayılan ve beş gün boyunca aralıksız devam eden kanlı muharebeleri başlattı. Türk ordusu açısından Arıburnu ve Conkbayırı bölgelerinde buhranlı ve tehlikeli anların yaşanmasına yol açan İngiliz taarruz harekâtının son safhası, Conkbayırı’nda yaşanmıştı. 10 Ağustos 1915 sabahı, Anafartalar Grubu Komutanı Albay Mustafa Kemal’in yaptırmış olduğu “Conkbayırı Süngü Hücumu” ile, beş günden beri devam eden muharebeler sona ermiş, Conkbayırı-Kocaçimen tepelerine yöneltilen İngiliz taarruzu, bir daha denenmemek üzere kırılmıştı.

Ağustos ayının ilk günlerinde, Anafartalar-Arıburnu-Conkbayırı hattında meydana gelen muharebeleri ve en son olarak da “Conkbayırı Süngü Hücumu”nu anlatacağımız bu kitap; taarruz harekâtı öncesi hazırlık safhaları ve iki tarafın vaziyeti anlatıldıktan sonra, beş günlük muharebeler zinciri bölge bölge ele alınıp, Conkbayırı süngü hücumunun hazırlanışı ve uygulanışı ile tamamlanacaktır.

Arıburnu-Anafartalar muharebelerini anlatırken, muharebelerin arazi üzerinde konumlandırılması ve daha iyi anlaşılabilmesi için bölüm içlerine, araziyi ve harekat sahasını gösteren krokiler eklenmiştir.

Kitabın sonuna ekler adıyla iki bölüm ilave edilmiştir.

Eklerin birinci bölümünde; Conkbayırı’nda bizzat bulunmuş beş askere ait hatıralar ile, İngiliz ordu komutanı ve bir İngiliz gazetecinin Conkbayırı muharebelerine dair raporları yer almaktadır.

Eklerin ikinci bölümünde ise;Çanakkale’de Arıburnu-Anafartalar bölgesinde görev yapan komutanlar ile cephe ile alakalı fotoğraflar bulunmaktadır.

9.879 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir