www.geliboluyuanlamak.com

Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım – Erich Ludendorff

İmparatorluk Almanyası’ndan, Hitler Almanyası’na uzanan yolda bir geçiş unsuru olan Erich Ludendorff, Birinci Dünya Savaşı yıllarının efsanevi Alman generalidir. 29 Ağustos 1916’da Alman Genelkurmay Başkanlığı’na, Doğu Cephesi’nde Rus ilerlemesini durduran ve Tannenberg ile Masuria’da kazandıkları parlak zaferlerle Almanya’da kahraman ilan edilen Hindenburg-Ludendorff ikilisi getirildi. Ludendorff Genelkurmay İkinci Başkanı olmasına rağmen Hindenburg’la uyumlu bir mesai arkadaşlığı yaptı ve önemli kararlar alınmasında hep belirleyici oldu. Batılı tarihçilere göre o andan itibaren Ludendorff’un hâkimiyeti başladı ve Ludendorff adeta bir diktatör olarak lanse edildi. Bu yıllarda Almanya adına alınan askeri ve siyasi her kararda muhakkak Ludendorff’un izni, onayı veyahut emri vardı.

Ludendorff’un hatıralarında, genel tarih bilgisine ulaşmanın yanında Birinci Dünya Savaşı’nda her şeyimizle bağlandığımız Almanya’nın ordularına hükmetmiş bir komutanın sadece savaşı değil, siyaseti, uluslararası ilişkileri, şahsi duygu ve düşüncelerini, Osmanlı Devleti’ne ve Türk ordusuna yaklaşımını da bulmak mümkündür. Eserde aynı zamanda Türkiye ile ilgili çarpıcı bilgiler bulunmaktadır. Her olaya Almanya’nın menfaatleri açısından bakmayı adet haline getiren Ludendorff’un, Osmanlı Devleti ile ittifakı çok da benimsemediği ortadadır. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu için de aynı fikirdedir. Ludendorff’a göre, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı gibi ölüme mahkum devletlerle müttefik olmak Almanya için çok da mantıklı değildi.

Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılında savaşa dair yayınlanan kitaplar arasında özel bir yere sahip olan bu kitap, Osmanlı Devleti’nin dört yıl boyunca imzaladıkları antlaşmaya ve yaptıkları ittifaka sadakatle bağlı olduğu Almanya’nın o zamanki en yetkili asker ve devlet adamlarından birinin, genelde I. Dünya Savaşı’na, özelde Türkiye ve Türkler’e dair kişisel ve resmi görüşlerini ortaya koymaktadır.

Erich Friedrich Wilhelm Ludendorff

Alman asker ve siyaset adamı olan Erich Ludendorff 9 Nisan 1865’te Kruschwitz, Pozen’de doğdu.  1885 yılında Wesel’de, 57. Piyade Alayında bir teğmen olarak görevlendirildi. 1894 yılında Alman Genelkurmayına atandı. 1905 yılında Alfred von Schlieffen’in altında, Berlin’de Büyük Genelkurmay İkinci Kısıma, 1904-1913 arasında ise Seferberlik Bölüm Sorumluluğu’na atandı. 1911’de Albay oldu. Ludendorff Nisan 1914’te Tuğgeneralliğe terfi etti ve Strassburg’daki 85. Piyade Tugayı komutanlığına atandı.

Birinci Dünya Savaşı’nda Generel Karl von Blow’un altında Alman İkinci Ordu Kurmay Başkanı Yardımcısı olarak görev aldı. Liége ve Paul von Hindenburg’la birlikteki Tannenbergg Muharebeleri’nde elde ettiği başarılarıyla ön plana çıktı. Alman savaş ve siyaseti üzerinde son derece etkili bir isim olan Ludendorff’a 1914’te Alman İmparatoru Kaiser II. Wilhelm tarafından Almanya’nın en yüksek askeri madalyası Por le Mérite verildi. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın Almanlar aleyhine sonuçlanmasının ardından kılık değiştirerek. Potsdam’daki kardeşi Hans Ludendorff’un yanına sığındı. Birkaç gün sonra Kophenang’a giden bir gemiye binerek Danimarka’ya ulaşıp, oradan da soluğu İsveç’te aldı.

Tarihler Şubat 1919’u gösterdiğinde Almanya’ya geri döndü. Adlof Hitler’in 1923 senesindeki Birahane Darbesi’nde yer aldı. Darbe girişiminin başarısızlıkla neticelenmesinin ardından yargılanan Ludendorff beraat etti. Bunun ardından bir süre siyasetle ilgilendi. 1925 senesinde girdiği başkanlık seçimlerinden 285.793 oy aldıktan sonra siyasetten uzaklaştı ve münzevi bir hayata yöneldi. Yeni hayatında ise kitaplarını kaleme almaya başladı.

Hitler’in onu tekrar siyasete dahil etme çabalarını sert bir şekilde geri çeviren Ludendorff 72 yaşındayken 20 Aralık 1937’de, Tutzing’de hayata gözlerini yumdu. Cenaze merasimine Hitler de katıldı. Hitler cenaze merasiminde yaptığı konuşmada Ludendorff için şu cümleleri sarfediyordu: “Almanya için yaşanan kahramanca bir hayat sona erdi. Çok az insanda görülecek şekilde çalışma ile geçen bir hayat…”

 

Birinci Dünya Savaşı’nda Gördüklerim ve Yaşadıklarım – Erich Ludendorff
Hazırlayan: Asiye Yıldırım
ISBN: 978-605-4635-10-8
Birinci Baskı, Ekim 2014
792 sayfa   DBY Yayınları

 

3total visits,1visits today

7.551 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir