Çanakkale Savaşı Belgeselleri Yapımcısı Gökhan Tarkan Karaman ile söyleşi (Tuncay Yılmazer)

Tarih: 13/01/2017   /   Toplam Yorum 35   / Yazar Adı:      /   Okunma 14336

Gökhan Tarkan Karaman'ı Çanakkale Savaşı ile ilgili yaptığı belgesellerden ve özellikle drone ile çektiği harika Gelibolu Yarımadası muharebe alanları fotoğraflarından tanıyoruz. Karaman ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Çanakkale muharebelerinin gerçekleştiği topraklarda yaşamanın anlamını konuştuk, ileri dönük planlarını sorduk. Yakın zamanda 32.Gün programında 1. Dünya Savaşı Batı cephesinden Somme belgeseli yayınlanan Gökhan T. Karaman için 2017 yılı da bir hayli hareketli geçeceğe benziyor. Kendisine kolay gelsin diyor, yeni yapımlarını da merakla bekliyoruz. (T:Y)  

 

 

 

Gallipoli Campaign documentary producer Gökhan Tarkan Karaman gave an interview to GeliboluyuAnlamak website. As a person who grown up in Gallipoli Peninsula , he admired this area and he tells us the battlefield with wonderful photographs and documentaries. He produced several documentaries, programs about Gallipoli campaign and it's battlefield. One of them was “Secrets of Gallipoli” in 100 episodes on the 100th anniversary for Turkish state TV TRT Channel. It still draws interest on Youtube. He worked with Director of “Lord of the Rings” Peter Jackson, whose grandfather was Gallipoli veteran. They made a Gallipoli battlefield documentary for Turkish channel NTV. Karaman's last documentary on “Somme Battlefield” aired on 32.Tv channel on internet. He reseached many ww1 western fronts including Verdun, Ypres, Metz. Turkish Gallipoli Historical Peninsula Directorate consults with him on how the battlefield's originality can be preserved. He plans to make programs about other ww1 Ottoman & Western Fronts . His office is at Eceabat/Çanakkale/Turkey

 

 

 

Gökhan merhaba. Öncelikle söyleşi teklifimizi kabul ettiğin için GeliboluyuAnlamak.com okuyucuları adına teşekkür ederim.

 Bu topraklarda doğdun. Buralarda büyüdün. Nasıl bir duygu bu? Hep merak etmişimdir.

İsviçre’de doğdum 7 yaşındayken Türkiye’ye geldim, ve memleketimiz olan Eceabat’ta ilk ögretim hayatıma başladım, Gelibolu yarımadasında büyüdüm. Bu topraklarda her daim bana maneviyatı öğretti, Vatan, millet ne demek bu topraklarda öğrendim. Savaş alanına binlerce kez çıkmışımdır fakat çıktığım hergün duygularım ve hislerim ilk gününkü gibi derin ve tazedir. Burada büyümüş olmam benim adıma çok büyük bir şans.

 Öncelikle drone ile çektiğin o muhteşem görüntülerden bahsetmek istiyorum.Gerçekten olağanüstüydü. Senin bu fotoğraflarının savaşı anlamamızda çok faydası olduğunu düşünüyorum. Ne dersin? Seni çok şaşırtan görüntülerle karşılaştın mı?


İlk olarak paramotordan çektiğim hava fotoğrafları alanın aslında ne kadar farklı bir çoğrafyaya ve cephelerin aslında ne kadar yakın olduğunu çok daha net görme fırsatı verdi. Ardından drone ile sayısız kez alanı görüntüleme fırsatım oldu. Alanı kuş bakışı görmek cephe hatlarını, stratejik bölgelerini harita üzerinden görmekten çok farklı. Değişik mevsimde, farklı iklim koşullarında savaş alanını görmek beni her zaman heyecanlandırıp, şaşırtmıştır, hatta bir keresinde havadan Kerevizdere'yi görüntülerken Fransız hatları üzerinde koşan bir domuz sürüsüne denk gelmiştim. Çok ilginç bir görüntüydü benim için.

  

Çanakkale Arıburnu cephesinde Merkeztepe'de bulduğun tünel bir hayli ses getirmişti. Daha ayrıntılı anlatabilir misin?

 Savaş alanlarında yer altı tünelleri her zaman ilgimi çekmiştir, Savaşın karada, denizde, havada olduğu kadar aslında yer altında da sürdüğünü gördüm. Yeraltında bambaşka hikayeler ve yaşanmış olaylar var, hepsini en yakın zamanda detaylı bir şekilde yeni bir projede ekranlarda izleyici ile paylaşacağım.

 

Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, Hobbit gibi filmlerinden tanığımız Yeni Zelandalı Yönetmen Peter Jackson ile nasıl tanıştın? Kendisinin buralara ilgisi nereden kaynaklanıyor?

 Beni uzun zamandır sosyal medyada takip edip, Çanakkale Savaşı’yla ilgili yaptığım projeleri izliyormuş. Bir gün “Ünlü bir yönetmen sizinle tanışmak istiyor” diye bir e-mailgeldi. Ardından Çanakkale’ye geldi ve ofisimde yüzyüze tanışmış olduk. Savaş arazisini birçok kez gezip araştırıp, çekimler yaptık. Çanakkale’ye olan ilgisinin ana sebebi, dedesinin bundan bir asır önce Çanakkalede savaşmış bir İngiliz subayı olması ve kendisi de bir Anzak torunu Yeni Zelanda’lı.

 

 

TRT için hazırladığın ilk uzun soluklu belgesel Çanakkale Savaşı'nı olayın geçtiği mekanlarda anlatıyordu. Sanırım Türkiye'de ilkti bu. Nasıl tepkiler aldın?

Türk Televizyonunda en uzun soluklu Çanakkale Belgeseli serisi oldu savaşın 100.yılında 100 bölümde Çanakkale Savaşı’nın pek bilinmeyenlerini yada yanlış bilinenlerini, günışığına çıkmamış olaylarını izleyici ile buluşturduk. Tepkiler çok güzel ve olumluydu, internet ortamında hala yüksek bir takipçi kitlesine sahip.

 Gelelim benim de çok önemli gördüğüm Batı cephesi ile ilgili belgesellerine. Genel bir tanım yapabilir misin Batı cephesi muharebe alanları ile ilgili? Nereleri gördün? Savaşın izleri hala duruyor mu? Etkileyici mi? 

 

 

Batı cephesi muharebeleri çok daha geniş cephelerde daha şiddetli ve yoğun çarpışmaların yaşandığı muharebeler. Daha fazla askerle daha teknolojik teçhizatla ve kimyasal gazında kullanıldığı cepheler. Somme, Verdun, Ypres, Marne, Arras hepside Gelibolu Yarımadasına göre daha geniş cepheler. Evet birçok bölgede savaşın izleri gayet net duruyor,
o döneme ait siperlerin ve tünelin içerisinde geçebiliyorsunuz bu gerçekten çok farklı bir duygu.

  Somme, Ypres ve Verdun muharebelerinin yaşandığı yerlere nasıl gidebiliriz? Kendimiz mi geziyoruz? Rehber zorunlu mu? Ulaşım nasıl?

Turla veya rehber eşliğinde gezebilirsiniz, tabi bu bir zorunluluk değil kendi başınızada gezebilirsiniz ama bu konuda belli bir temelinizin ve birikiminizin olması gerekiyor yoksa 2 haftada bile size yetmeyebilir. Ulaşım için en iyi yol araba kiralamak, her Tur şirketi her bölgeye yada cephe hattına uğramayabiliyor.

  Araziyi nasıl koruma altına almışlar? Müzeler, anıtlar? Gelibolu ile karşılaştırdın mı? 


Savaş alanları en iyi şekilde korunmuş ve doğal ortamından koparılmamış olarak ziyaretçilere açık. Müzeleri Avrupadaki en iyi 1. Dünya Savaş müzeleri olarak gösterebilirim. Anıtlar çok karakteristik ve abartıdan uzak. Tabi ki Çanakkale Savaş Alanları ile aralarında çok büyük farklar var ama şuna inanıyorum ki iyi bir planlama ve program ile Çanakkale Savaş Alanları çok daha iyi bir duruma getirilebilinir ve konuda güzel çalışmaların başladığını da biliyorum.

 

 Bu konudaki önerilerin neler? Bir konuşmamızda Kırmızısırt siperlerini örnek göstermiştin. İyi korunmazsa kaybolmaya yüz tutacak diye? Yarımadanın korunması hakkındaki önerilerin neler?

 

Bu konuda ki önerilerimi birçok kez Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığıyla ortak müzakere ediyoruz. Çok yakın bir dönemde alanda çok başarılı ve iyi çalışmalar olacak, sonuçta Avrupada ki bir çok tarihçi ve savaş alanı uzmanları ile olan ortak fikrimiz en az bozulan savaş coğrafyasının bizde olduğu. Bizlerin de yapması gereken daha iyi bir şekilde koruyarak ileri nesillere taşımak.

Son olarak ileriye yönelik planlarını öğrenmek isterim.

 

2017 projelerimin başında uzun metrajlı bir Çanakkale Esirinin gerçek hikayesini, Çanakkale’den Limni'ye oradan Korsika'ya ve oradan da Somme Fransa’ya uzanan bir esaretin hikayesi var. Belgeselin çekimleri bitti 2017 Martta izleyici ile buluşacak. Diğer uzun soluklu işimiz ise (1914-1918) 1. Dünya Savaşının yıldönümünde, tüm cephelerini  ele alan bir belgesel serisi hazırlıyoruz.
Bu yıl içerisinde uzun zamandır ertelediğim 2 tane de kitap projem var, nasipse onları da bitirmiş olacağım


Çok teşekkürler

 

 


  14336 defa Görüntülendi.

**********************

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahiplerinin kendileri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşleri Tuncay Yılmazer'in benimsediği anlamına gelmez. Yorum bölümü özgür bir tartışma ortamı yaratmak için vardır. Ancak saldırgan ve düzeysiz yorumlar yayınlanmayacaktır. Eğer bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatmanızı istirham ederiz.

**********************

Makaleye Yorum Ekle

 

YORUMLAR

9785_Burak GEZER 13-01-2017, 19:45:38
Çanakkale konusunda en çok tanışmak istediğim kişi, Peter Jackson ile Çanakkale Belgeseli müthiş işti.
 
9786_emre 13-01-2017, 20:51:57
Kendisinin yapımlarını ve paylaştığı görselleri beğeniyle takip ediyorum. Özellikle Sina-Filistin cephesinde muharebelerin yaşandığı bölgeler bugüne kadar hep göz ardı edildi ve görülecek pek çok şey var. Oralara da yönelmeyi düşünür mü acaba?

Bir de Gelibolu savaş alanları üzerinde yapılacak "güzel çalışmalardan" ne anlamamız gerekiyor? Dert edinilmesi gereken şey savaş alanlarının "çok daha iyi bir duruma getirilmesi" mi olmalı yoksa mevcut haliyle olabildiğince iyi muhafaza edilmesi mi? Eğer alandaki içerikleri ve konumları yanlış bazı bilgilendirme levhalarının düzeltilmesinden veya yenilerinin eklenmesinden ve şehitliklere CWGC özeniyle yaklaşılmasından söz ediyorsak, gerçekten harika bir iş yapılmış olur. Bunların haricinde yapılacak şeyler konusunda şahsen endişeliyim. Zira "burayı açık hava müzesi yapacağız" şeklindeki sözler (yahu burası zaten bir açık hava müzesi!), savaş alanlarındaki betonlaşmanın tüm hızıyla devam ediyor olması gelecek adına pek iyi işaretler değil açıkçası. Ekstra şeyler eklemek yerine mevcut durum olabildiğince iyi korunmalı ve savaş alanları gelecek nesillere en doğal haliyle aktarılmalı.


Teşekkürler.
 
9787_Erdem Y. 13-01-2017, 21:27:14
Çanakkale'nin Sırları Belgesel serisi, benim şahsi fikrim olarak Türk Televizyonunda yapılmış en iyi Çanakkale Şavaşlarını yerinde anlatan belgesel serisidir. Herşey net öz ve hurafelerden uzak görüşmemiş yerleri gösteren ve konuları itibari ile çok çarpıcı. tüm bölümlerini YouTubedan bir daha izledim ve arşivlendim özellikle Apex Tünelleri ve Zığındere Muharebesi harikaydı. En son Somme Belgesilinide izledim batı cephesini çok iyi anlatmış, tebrikler.
 
9789_Cemalettin Yıldız 13-01-2017, 21:34:04
Çanakkale savaş alanlarını kuşbakışı görsel tanımamızı ve daha gerçekçi anlamamıza yardımcı oldun. Tebrikler, başarılarının devamını diliyorum.
 
9790_aycaberen 13-01-2017, 21:47:18
Gökhan Bey Gelibolu Yarımadası için bir nimet, bir tarih öğretmeni olarak yapmış olduğu 1. Dünya Savaşı konulu tüm belgesellerini izledim ve öğrencilerime de bir milletin var oluşunu adına izlemelerini tavsiye ettim. Yarımadaya bir çok kez geldim ve bir çok rehber ve alan kılavuzu gördüm, hepsine tavsiyem Gökhan Bey'in yapımlarından biraz bişey alsınlar, anlattıklarına kulak versinler. Türkiye'de nice böyle dolu dolu gençler görmek adına...
 
9791_S. Hacıosmanoğlu 13-01-2017, 22:06:37
Öncelikle söyleşiden ötürü çok teşekkür ederim, söyleşi çok güzel olmuş keşke videolu bir söyleşi olsaydı demeden de alamıyorum kendimi. Gökhan Tarkan Karaman'ın Ariburnu Belgeselini izlemiştim savaşın ilk gününü O kadar iyi aktardıki, ilk gün ne Nasıl olmuş çok daha net kavradım. Kaliteli yapımlarının devamını diler takdir ve tebriklerimi sunarım.
 
9793_Mete T. 14-01-2017, 14:33:07
Malesef böyle şahsiyetlerin değerini bilmiyoruz, evlendirme programı yapsa çok daha farklı yerlerde olurdu dimi? Türkiye'de işler böyle gidiyor yazık...
 
9795_Kadirdemir 15-01-2017, 20:17:07
Bir Çanakkale'li olarak gurur duydum, helal olsun.
 
9796_nailbalaban 16-01-2017, 09:39:21
Çanakkale'nin Sırları serisi, Çanakkale'de şu güne kadar bilmediğimiz yada bir çok şeyi yanlış bildiğimiz konuları ve olayları doğru anlamakta bize kılavuz oldu. Yarımadayı ilk kez bu denli güzel görmüş olduk, bu konuda Gökhan Tarkan Karaman'a ne kadar teşekkür etsek az.
Ntv'ye yapmış olduğu, Peter Jackson ile Çanakkale belgeseli ise bana kalırsa burada pek bir değeri bilinemedi. Oysa dünyaca ünlü oscarlı bir yönetmenle Gelibolu Yarımadasında müthiş bir keşifti, keşke devamı olsaydı, yeni projelerini dört gözle bekliyoruz.
 
9824_İbrahimSoylu 19-01-2017, 08:21:05
Canı gönülden tebrik ederim, söyleşi içinde geliboluyuanlamak.com a çok teşekkürler Gökhan Bey'in en son röportajını Hürriyet te okumuştum.
 
9834_Burhan 26-01-2017, 20:16:41
Çanakkale ile ilgi yapmış olduğu tüm belgesellerini izledim, gerçekten harika işler. Tebrikler

Burhan Gezer
 
9837_faikcandar@gmail.com 01-02-2017, 21:31:00
Sosyal Medyada sıkı takipte olduğum yönetmen...
Ayrıca bu vesile ile siteyide keşfetmiş oldum emeği geçenlere teşekkürler.
 
9838_Gülizar Varol 05-02-2017, 07:56:51
Neredeyse tüm belgesel serilerini izledim, konulara bakış açısı çok farklı en son programı Doğa ile Tarih ile doğanın en güzel hallerini ve içerisine tarihi, mitolojiyide harmanlayarak çok güzel bir iş yapmış, başarılarının devamını dilerim.

Röportajın vidyosu yayınlanacakmıdır?
 
9855_Sezgin Akgun 07-02-2017, 08:50:42
Kaliteli işlere imza atıyor, tebrikler.
 
9859_Gurkan Ozkan 08-02-2017, 21:01:38
Oscarlı yönetmenle Çanakkale Belgeseli çekmiş daha ne olsun, helal olsun.
 
9861_Erkut D. 11-02-2017, 23:48:33
Çanakkale Muharebe alanları için, Gökhan Tarkan Karaman eşsiz bir fırsat. Umarım yapılacak düzenlemelerde ve çalışmalarda fikirlerine değer verilir?
 
9942_Remzi Koru 20-02-2017, 07:28:35
Çekmiş olduğu belgelerin neredeyse bir çoğunu izledim, her izlediğim yeni belgeselinden sonra kendimi Çanakkale Topraklarında buldum.
 
9993_Ali İ. Kaya 25-02-2017, 16:44:47
Gökhan Bey, sadece Çanakkale için değil Türkiye için çok kıymetli bir değer, başarılarının daim olmasını dilerim.

Ali İhsan Kaya
 
9998_Batur Aydoğdu 28-02-2017, 21:30:08
Çanakkale "Kar Fırtınası" Belgeseli harikaydı!
 
10015_Nilgün Bahar 09-03-2017, 09:49:22
Çanakkale çalıştayından engin bilgilerine tanık olduğum insan.
 
10019_Hakan YILDIZ 16-03-2017, 12:11:05
Çanakkale'nin Sırları Belgesel serisi tek kelimeyle müthişti,
Çanakkale yerinde ve tam manasıyla anlatan tek adam.
 
10043_Burhan Sayalir 21-03-2017, 14:00:03
Yaptığı işlerden ve gönlündeki Çanakkale sevdasından dolayı onu canı gönülden tebrik ederim.
 
10072_Hasan Soylu 31-03-2017, 06:43:16
Harika işlere imza atıyor,
Gökhan Bey'e nasıl ulaşabiliriz?
Şimdiden teşekkürler.
 
10075_Sinan Baş 09-04-2017, 09:09:10
18 Mart ile ilgili yaptığı sunum çok etkileyici ve öğreticiydi. Belgesellerindeki bakış açısı çok farklı kesinlikle tavsiye ederim.
 
10081_mehmed 14-04-2017, 21:40:47
Gökhan beye bu çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum, faydalı bilgiler arz etmiş istifademize sunmuş. Lakin takıldığım bazı noktalar var, Kendisi kadar olmasada savaş alanları defalarca gezmiş bir çanakkaleliyim. Bu zaferde gözardı edilemeyecek kadar İlahi bir kudretin yüce gücü tecelli etmiş, müslüman ordularını desteklemiş ve zafer müyesser olmuş. Hatta bu hakikati başkomutanları sir lan hamilton bile itiraf etmişdir. Hazırlanan belgesellerde savaşın resmi kaynaklardan edinilmiş bilgilere yer verilmiş. Teşekkürler.
 
10109_Leyla Vural 22-04-2017, 17:20:14
Çanakkale'ye gerçek perspektifinden bakan bir yönetmen son belgeseli "Bir Şafak Vakti" ni merakla bekliyorum.
 
10114_Serhan 27-04-2017, 17:18:00
Kanlı Mendil Hikayesinin belgeselini yapiyormus bilgisi olan?
 
10165_Altuğ 04-05-2017, 08:37:17
"25 Nisan Şafak Vakti" Belgeseli müthiş on kereye yaķın izledim, çok yalın anlatımı sıkmayan bir dili var. Siteye röportajdan dolayı çok teşekkürler.
 
10298_Hüseyin AKCA 02-06-2017, 22:32:59
Bu genç yaşta büyük ve güzel işlere imza atmış tebrikler.
 
10496_Baturhan_CEBE 13-08-2017, 09:36:07
Cihan Harbi'ni yapımlarında çok iyi işleyen ve müthiş bir göze sahip olan adam.
 
10521_Devrim KAYA 15-12-2017, 18:24:37
Fevkalade İşlere imza atıyor, yakından takip ediyorum tebrikler.
 
10613_emre 20-07-2018, 06:13:41
Gökhan bey tanışan birisi olarak şunu söyleyebilirim. Müthiş alcak gönüllü birisi bilgi ve birikimi mükemmel.
ofisinde 2 saat sohbet etme şansım oldu 2 saatin nasıl geçtiğini anlamadım. Çanakkale savaşları hakkında bir çok kitap okuyorum ama kendisinde öğrendiğim bilgiler hiç duymadığım şeylerdi. Teşekkürler gökhan abi :)
 

KATEGORİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR

07/01/2018 - 20:43 "Osmanlılardan İngilizlere Kudüs” kitabının yazarı Roberto Mazza ile söyleşi (Tuncay Yılmazer )

13/01/2017 - 19:02 Çanakkale Savaşı Belgeselleri Yapımcısı Gökhan Tarkan Karaman ile söyleşi (Tuncay Yılmazer)

10/10/2016 - 06:09 Birinci Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğunda Futbol – Melih Şabanoğlu ile Söyleşi 2 .Bölüm – (Tuncay Yılmazer)

05/10/2016 - 12:41 Birinci Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğunda Futbol – Melih Şabanoğlu ile Söyleşi 1.Bölüm – (Tuncay Yılmazer)

21/03/2015 - 17:04 Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Araştırmaları Derneği Başkanı Kenan Çelik ile Söyleşi (İsmail Sabah)

20/03/2015 - 14:49 Avustralya SBS Radyosu Türkçe Bölümünde 18 Mart Çanakkale Zaferi Nedeniyle Yayınlanan Röportaj

20/02/2015 - 08:27 Winston Churchill, İslam Dünyası, Türkler, Çanakkale Savaşı , Atatürk – Cambdrige Üniversitesinden Tarihçi Warren Dockter ile Söyleşi (Tuncay Yılmazer)

03/02/2015 - 01:42 “Cihan Harbi içerik ve kapsam açısından çok farklı bir savaştır” Birinci Dünya Savaşında Osmanlı Seferberliği Üzerine Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Mehmet Beşikçi ile söyleşi ( Tuncay Yılmazer )

21/01/2015 - 01:44 Gelibolu-Askeri felaketler bakımından 1. Cihan Harbindeki En Trajik İngiliz cephesi- Çanakkale Savaşı Araştırmacısı Stephen Chambers ile Söyleşi ( M.Onur Yurdal- Tuncay Yılmazer )

17/11/2013 - 15:20 Gelibolu Başından Sonuna Kadar Felaket Bir Hataydı! Askeri Tarihçi Peter Hart ile Söyleşi – M. Onur Yurdal (Çev. M.O Yurdal-K. Kabadayı)

23/04/2013 - 18:49 Tarihçi-Yazar Muzaffer Albayrak İle Söyleşi (Yunus Emre Tozal)

16/10/2010 - 23:26 25 Nisan 1915 Arıburnu Anzak Çıkarması Üzerine Şahin Aldoğan ile Söyleşi -2 (Tuncay Yılmazer)

09/10/2010 - 21:02 25 Nisan 1915 Arıburnu Anzak Çıkarması Üzerine Şahin Aldoğan ile Söyleşi – 1 (Tuncay Yılmazer)

24/04/2009 - 13:41 Program Duyurusu ... (Tuncay Yılmazer)

// 100. Yılında II. Meşrutiyet (“Didar-ı Hürriyet” kitabının yazarı Sacit Kutlu İle Söyleşi )-1. Bölüm

22/03/2008 - 23:53 Arıburnu 1915 - Prof. Haluk Oral ile Söyleşi ( Tuncay Yılmazer )

22/12/2007 - 22:04 Tarihin Sarıkamış Duruşması- Ramazan Balcı Söyleşisi

14/09/2007 Osmanlı Belgelerinde Çanakkale Muharebeleri – Muzaffer Albayrak ile Söyleşi ( Tuncay Yılmazer )

03/03/2007 Genç Dergisi Mart Sayısında Tuncay Yılmazer Röportajı