GELİBOLU’YU ANLAMAK

GeliboluyuAnlamak Özel- 100. Yılında Gazze Muharebeleri Kahramanlarını Anıyoruz (Tuncay Yılmazer)

Summary

100 years ago, on 26 March 1917 British Egypt Expeditionary Force units  under General Archibald Murray attacked Gaza Ottoman Garrison lead by German Major Tiller, consisted of 3 Regiment with Turkish and Arab soldiers and Austria-Hungarian Artillery. Although EEF used the same tactic as in Magdaba and Refah battles, couldn’t achieve its goal. Interestingly many Turkish (3.Div. and 16.Div.) and British, Anzac Light Horse units attended Gaza battles were Gallipoli veteran. Therefore We commemorate Gaza’s heroes who defended the strategically important city under the Ottoman flag. Our friends help us to remember our martyrs and veterans 100 years later, putting flowers on Ali Muntar Hill and CWGC cemetery Turkish section. Today Gaza still suffers from Israel’s blockade, water and electricity problem. The East Mediterranean’s  beatiful city deserves better life conditions. We call Israel to end her unfair Gaza blockade.

 

 Bundan bir asır önce 1.Dünya Savaşı devam ederken Britanya Hükümeti’nin değişen savaş politikaları sonucunda Filistin kapılarına gelen İngiliz birlikleri , Kudüs yolunda önemli bir engel  olarak gördükleri tarih boyunca adı hep savaşlarla ablukalarla anılan Gazze’ye saldırdılar. Saldıranların ve savunanların önemli bir kısmının Çanakkale Savaşı’nı görmüş birlikler olması Gazze muharebelerini daha ilginç kılar. Bir Alman Binbaşı yönetiminde Türk ve Arap askerlerden, Avusturya-Macaristan topçu birliklerinden oluşan Osmanlı garnizonu son ana kadar dayanacak, şehrin düşmesine ramak kala İngiliz ordusu başarısız olacak, ilk gayretleri boşa gidecekti. Tankların da katıldığı daha büyük çapta bir saldırı 19 Nisan’da gerçekleşse de  Gazze direnmeye devam etmiş, kilit 31 Ekim 1917 deki Birüssebi saldırısı ile çözülmüştür. Gazze 7 Kasım 1917’de İngilizlerin eline geçecek, çok geçmeden de Kudüs’te düşecekti. Birinci ve İkinci Gazze Muharebesi ile ilgili ayrıntılı değerlendirmemizi Atlas Tarih Dergisi son sayısında okuyabilirsiniz.

Doğu Akdeniz’in bu güzel şehri ama kadersiz şehri şimdi de İsrail’in sıkı bir ablukasıyla ve ablukanın getirdiği alt yapı sorunlarıyla boğuşuyor. Denizinden yararlanabilmeleri, istedikleri yere özgürce gidebilmeleri, ya da dışarıdan serbestçe girilmesi hep İsrail’in iznine bağlı. Bu topraklara hiç uğramayan barışın gelmesini, ablukasız, özgür bir Gazze şehri görmeyi diliyor, topraklarında bıraktığımız şehitlerimizi de  GeliboluyuAnlamak.com ailesi olarak bir asır sonra  rahmetle anıyoruz.

 

Dr.Ahmet Köse, Abdullah Abuelkass ve İbrahim Abuelkass ‘a gönül dolusu teşekkürler.

 

GAZZE’DE TÜRK ASKERLERİNE DE ŞEHİTLİK AYRILAN İNGİLİZ CWGC MEZARLIÐINDAN FOTOÐRAFLAR

 

 

 

 

ÖZELLİKLE 26-27 Mart 1917’deki 1.GAZZE MUHAREBESİ’NDE İNGİLİZ ORDUSUNUN ANA HEDEFLERİNDEN BİRİ OLAN, ŞİDDETLİ ÇARPIŞMALAR SONUCUNDA TÜRK TARAFINDA KALAN ALİ MUNTAR TEPESİNDEN FOTOÐRAFLAR

 

 

 

 

 

GeliboluyuAnlamak Arşivi’nden : Çanakkale’den Gazze’ye – Gazze Muharebelerinde Ali Muntar Tepesi’ni kurtaran Çanakkale Gazisi 125.Alay – Muzaffer Albayrak’ın yazısı  

http://www.geliboluyuanlamak.com/216_Canakkale-den-Gazze-ye—-(Muzaffer-Albayrak).html

 

ATLAS DERGİSİ ŞUBAT-MART SAYISINDA 1. VE 2.GAZZE MUHAREBELERİ 

 

 GAZZE’DEKİ CWGC MEZARLIÐINDA TÜRK ŞEHİTLERİNE AYRILAN BÖLÜM

 

Özellikle 1.Gazze Muharebesi’nde doğal savunma görevi gören, İngilizlerin geçişini sekteye uğratan dikenli Frenk inciri bitkisinin günümüzdeki görünümü ( Below Photo: Cactus Hedge, played an important role in the defence of Gaza as a natural barrier )

 

 

 

Gazze Ali Muntar Tepesinden şimdi apartmanlarla dolu olan muharebe arazisine bakış. Deniz tarafından Refah kapısı yönüne doğru (Video)

5.540 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir