GELİBOLU’YU ANLAMAK

Çanakkale’de İstanbul’u Kurtarmak – Selâhattin Osman Tansel

Çanakkale Savaşı konusunda son yıllarda yayımlanan kitap sayısında ( belgesel, edebi eser, çizgi roman vs.) ciddi artış var. Ancak nitelikli eser sayısının aynı oranda olduğunu söylemek mümkün değil. Bu kadar çalışma arasında uzun yıllar emek verilerek  yazılmış bazı eserler gözden kaçabiliyor. Selahattin Osman Tansel’in yılların birikimiyle hazırlayıp kendi imkânlarıyla bastırdığı “ Çanakkale’de İstanbul’u Kurtarmak” adlı çalışma buna en iyi örnek. Çok sayıda yerli ve yabancı kaynaktan yararlanılarak hazırlanmış, önemli yorumlarla zenginleştirilmiş yaklaşık 500 sayfalık bu eserin, Çanakkale Savaşı ve yakın tarihimizle ilgilenen herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gerekli. Tek olumsuz yönü ise kitapçılarda kolay bulunamaması. Şimdilik sadece Eceabat Güç Birliği Kitabevi’nden ( Tel: 0 286 814 26 10 ) temin edilebiliyor.


Yazar eserin giriş bölümünde Abraham Lincoln’un  Gettysburg’da  söylediği bir söze katıldığını özellikle belirtmekte… “ Biz bu muharebe alanının bir bölümünü , bu ulusun yaşama gücünü kanıtlamak uğruna yaşamını yitirenlere, sonsuz dinlenme yeri adamak üzere toplandık. Fakat biz bu toprağı adayamayız, özelleştiremeyiz, kutsayamayız. Burada savaşmış, yaşayan ve ölen yiğit askerler bu toprağa öylesine ayrıcalık katmışlardır ki bizim gücümüz onun üstün değerini ne çoğaltmaya , ne azaltmaya yeterli olabilir. Burada bulunanlara düşen , bu toprağı onlara bağışlamaktan çok , onların uğrunda savaştıkları ama henüz tamamlayamadıkları eseri , aynı soylu davranışlarla geliştirip geleceğe taşımaktır.”


 


 Eserin, aynı konudaki çoğu çalışmanın aksine , Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan itibaren genel tarihini ana hatlarıyla vermesi ayrıca Avrupa’da 1. Dünya Savaşı’na giden süreci önemli noktalarıyla gözden geçirmesi okuyucunun konuya daha hakim olmasını sağlıyor. Çanakkale Savaşı anlatılırken aynı olayların savaşa katılan tarafların resmi tarihleri karşılaştırılarak anlatılması da söz konusu çalışmanın en önemli özelliklerinden birisi. Çanakkale’de Kurmay Yarbay ( sonrasında Albay ) olarak görev yapan Mustafa Kemal ‘le ilgili olarak çok sayıda bilgi ve belge kitabın başlıca vurgularını oluşturuyor.


 


Bu çalışmada yer alan en önemli konulardan bir tanesi de ; müttefik devletler Çanakkale boğazı bombardımanlarına devam ederken Osmanlı Hükümeti ile İngiltere arasında gizlice görüşmeler yapılması. Bu konudaki ilk açıklama Hahambaşı Hayim Naum Efendi tarafından 9 Mart 1919 tarihli İkdam Gazetesi’ne ( yani 4 yıl sonra ) yapılıyor. Hahambaşı İngiliz dostları ile bağlantı kurarak bu görüşmede aracı olduğunu, Sadrazam Said Halim Paşa tarafından seçilen bir temsilcinin İngiliz hükümeti adına çalışan bir yetkiliyle Dedeağaç’ta görüştüğünü belirtiyor. Görüşmelerden sonuç alınamıyor. Nedeni açık… Müttefik devletler kesin tarafsızlık istemelerine rağmen savaş bitiminden sonra İstanbul’un geleceği konusunda garanti vermemesi…İngiliz hükümeti adına görüşmeye katılanlar savaştan önce Türkiye’de inşaat mühendisi olarak çalışan Griffin Eady ile yine Türkiye’de uzun süreler bulunmuş olan Edwin Withall. Türk tarafından kimin katıldığını ise henüz bilmiyoruz. (s. 102-106)


Daha önceden pek bilinmeyen bu ilginç diplomatik girişimin ayrıntıları ve sonuçları bu eserde anlatılıyor.


Çok sayıda yerli ve yabancı kitaplardan oluşan zengin kaynakçasıyla da dikkati çeken yaklaşık 500 sayfalık bu eser, “Çanakkale’yi her yönüyle anlamak” için okunması gereken kitapların başında geliyor.


Bizden söylemesi…


Kitabı şimdilik Çanakkale dostlarının buluşma noktası Eceabat Güç Birliği Kitabevi’nde bulabilirsiniz.


 


 


 


 


Çanakkale’de İstanbul’u Kurtarmak


Selahattin Osman Tansel 


(Kendi Yayını )


 


İsteme Adresi:


Mustafa Selim Meriç


Eceabat Güç Birliği Kitabevi


Eceabat/ Çanakkale


Tel: 0 286 814 26 10


Fax: 0 286 814 25 37


 


Posta Hesap No: 5594174 ( Kitabın ücreti: Posta masrafları dahil 18 YTL’dir )

23.853 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir