GELİBOLU’YU ANLAMAK

Başsağlığı… (Dr. Tuncay Yılmazer)


Sevgili Meslektaşım Dr.Ersin Arslan’ın ölümü beni derinden sarstı. Klişe meslek dayanışması sözleri kullanmama gerek yok. Dr.Ersin Bey’de kendini mesleğine adamış, hastalarına adamış değerli bir hekimdi kuşkusuz. Benim vurgulamak istediğim Ersin Bey’in ölümü hiçte münferit ya da “cahilce” bir olay değildi. Adeta geliyorum diyen ve ne yazıkki gelecek olanların acı bir habercisiydi.


 


Ersin’in ölümünü duyduktan sonra büyük bir gazetemizin yorum sayfalarına baktığımda okuduğum bazı satırlar halkımızın içinde hiçte azımsanmayacak bir çoğunluğun böyle bir ölümün “haklı” nedenleri olabileceğini düşündüğüydü.


…..


 


 


 


…Sağlık hizmetleri iyi yürüyor mu ? Doktorlar da kendilerine çeki-düzen vermeliler”


 


…..


 


18.04.2012 10:13:34


Tabii bu adam suclu, ama doktor acaba bu cocugu karsina alip hasta yakinini birazcik bilgilendirse hem ameliyat oncesi hemde sonrasi belki de bunlar olmazdi. Doktorlar x oldu deyip geciveriyorlar yakinlarin sevenlerin uzuntusune birazcik katilabilseler keske. Sevgisiz bir toplumuz problem bu. …


 


……….


 


18.04.2012 06:45:51


Allah rahmet eylesin mevtanın ardından kötü konuşulmaz fakat; hipokrat yeminine ihanet eden o kadar çok doktor var ki insanlarda zamanla kötü algılar,önyargılar oluştu.. doktorlarımız lütfen sadece parayı değil etik değerleri de korusunlar..


 


……


 


18.04.2012 13:52:57


birde doktor ihmali yüzünden bedava ya ölen insan ağileleri için de görev bırakılsa , ölen doktorun ağilesine de allahtan rahmet diliyorum ancak hasta yakınınada çiçekle gidildiğini sanmıyorum vardır bişey. ölenmi suçlu öldürenmi diyorlarya böğle bişey işte.


…………………


 


 


Siz bu satırları okurken yüzlerce sağlık çalışanı sözlü tacize uğruyor, hergün onlarcası fiziki saldırıya maruz kalıyor. Basınımız ne yazıkki duyarsız. Ersin’in ölümünün ertesi günü günlük gazetelerimizin “büyük” köşe yazarlarının hiçbirisi bu konuya tek satırla olsun değinmemişti bile.


 


Mesleğimi ele aldığım günden bu yana devlete olan güvenim günden güne daha da sarsıldı. Hiçbir meslek grubu hakkında bu kadar aşağılama, bu kadar azarlama kamuoyu önünde yapılmıyor. Bırakın asistanlığımı stajyerliğim döneminde hasta sahiplerinin bize karşı olan muamelesi ile şu andaki davranışlar arasında dağlar kadar fark var. Size kendisine yazılacak ilacı söyleyen mi dersiniz? Ne tahlili bize ateş düşürücü yapta gidelim diyen mi dersiniz? Doktorlar üç kağıtçı, namussuz , hastalarla  hep para konuşan yaratıklar adeta. Yukarıda yapılan yorumlara bakılırsa zaten müstehaklar buna. Bugüne kadar şahsıma sözlü tacizlere neredeyse duyarsızlaştım. Fiziki saldırı ise birkaç kez teşebbüs aşamasında kaldı.


 


Mezun olduğumda , o kepi giydiğimde babamın, annemin gururla bakışını hatırlıyorum. Eminim her doktor anne ve babası öyledir. Yine eminim ki Dr. Ersin Bey’in ailesi mezuniyet törenini daha dün gibi hatırlıyordur. Söylemeye laf kıyamadıkları oğullarının, kızlarının böyle laflarla taciz edileceğini, hatta fiziki saldırıya uğrayacağını ve buna rağmen de sürekli aşağılanacaklarını bilselerdi ne yaparlardı acaba?


 


 


Değerli Meslektaşım Dr. Ersin Arslan’ı rahmetle anıyor, kederli ailesine ve sevenlerine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.


 


Dr.Tuncay Yılmazer


 

9.624 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir