GELİBOLU’YU ANLAMAK

Balkan Savaşları Günlüğü – Boğdan Filov (Hazırlayan: Hüseyin Mevsim)

“Sayın Generalim, Edirne’nin yakında ele geçeceğini göz önünde bulundurarak, İslam mimarisinin en önemli anıtları arasında yer alan Sultan Selim Camisi’nin korunması için gereken her şeyin yapılması için emirlerinizi rica ederim.”
 
Kırklareli, 1 Kasım 1912
 
Bugüne kadar Balkan Savaşları ve yenilgilerin sebepleri üzerine pek çok kitap okudunuz, peki Osmanlı ordusunun çekildiği bu topraklarda daha sonra neler yaşandığını biliyor musunuz? Osmanlı padişahlarının inşa ettirdiği camiler, baha biçilemeyen elyazması eserler, halı, silah ve her biri birbirinden değerli, döneminin sanat zevkini yansıtan mezar taşlarının başına neler geldi? 
 
Bogdan Filov, Türklerin çekildiği “kurtarılmış topraklarda” değerli ne var ne yoksa toplamak ve Bulgaristan’daki müzeye götürmekle görevli Bulgar Ulusal Arkeoloji Müzesi Müdürü’dür. Türkçeye ilk kez çevrilen bu günlükler ve hiçbir yerde yayımlanmamış fotoğraflar sayesinde sahipsiz Balkan topraklarında neler yaşandığını, kültürel mirasımızın nasıl yok edilerek muazzam bir medeniyetin izlerinin silinmeye çalışıldığını Balkan Savaşları Günlüğü’nde ibretle okuyacaksınız. 
 
Daha önce Rumeli’nin Esaret Günleri ismiyle okurla buluşan bu hatıratın başlığı, içeriği daha iyi yansıttığı düşünülerek Balkan Savaşları Günlüğü olarak değiştirilmiştir.
 

Balkan Savaşları Günlüğü

Yazar : Boğdan Filov

Sayfa Sayısı : 144

Yayın Evi : Timaş Yayınevi

 

 

http://www.kitapadresi.com/bogdan-filov/balkan-savaslari-gunlugu.htm

 

8.313 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir