www.geliboluyuanlamak.com

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı na Çağrı, Kamuoyuna Duyuru

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na Çağrı,
Kamuoyuna Duyuru

Çanakkale Muharebe Alanları bilindiği gibi yakın zamana kadar 1. Dünya Savaşı’nın en iyi korunan bölgelerinden birisiydi. Savaş sırasında Osmanlı 5. Ordusu’nun kontrolünde olan Gelibolu Yarımadası’nın büyük kısmını ve Anadolu yakasında Kumkale bölgesi ile tabyaları kapsayan bu coğrafyanın gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşımaktadır. 1973 yılında verilen Milli Park statütüsüyle bölge kanunen korunma altına alınmak istenmiştir.

Ancak ne yazık ki son yıllarda beton yığını şüheda kabristanları, hatalı yol yapımı ya da simülasyon merkezi, bakı terasları gibi bölgenin ruhuna uymayan eklektik yapılaşma tarihi alanın orijinal haline ciddi zarar vermiştir. Yeni inşa edilen Ağadere Şüheda Kabristanının  doğal alana verdiği  zararlar, Kireçtepe Şehitliği gibi elde kalan orijinal bir şehitliğin hiçbir tarihçiye danışılmadan hatalı ve yanlış restorasyonuyla tarihi dokuya zarar verilmesi yakın dönemin tipik örnekleridir.

Bu arada statünün değişmesiyle, 100. Yıl anmaları sonrasında  Suvla koyu, Kerevizdere sırtları başta olmak üzere şimdiye kadar yapılaşmaya açılmamış Gelibolu Yarımadası’nın batı, kuzey ve Çanakkale boğazına bakan koylarının da turizme açılacağı, oteller ve günübirlik turistik tesisler yapılacağı yönünde kuvvetli söylentiler mevcuttur. Kuruluş kanunundaki muğlak ifadeler bu konudaki endişelerimizi de artırmaktadır.

Milli Park statüsünün kalkması ile kurulan Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı sorumlu davranmalı, büyük bir tarihi mirasın yönetimini devraldığının farkında olmalı, Çanakkale Muharebelerine katılan şehit ve gazilerimizin en büyük hatırası olan bu coğrafyayı korumalıdır. Bu nedenle Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın   Çanakkale Muharebelerinin gerçekleştiği bölgelerde,  cephe gerisi alanlarda yeni turistik ya da özel yapılaşmaya hiçbir şekilde izin verilmeyeceğini, hiçbir şekilde imara açılmayacağını kamuoyuna yazılı olarak deklare etmesini bekliyor, bu hassasiyete uygun davranacağını umuyoruz.

Saygılarımla.

 

Tuncay Yılmazer

GeliboluyuAnlamak.com sitesi editörü

5total visits,2visits today

7.614 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir