GELİBOLU’YU ANLAMAK

Aşk Cephesi – Bahadır Yenişehirlioğlu ( Sinem Şahin )

 

Bahadır Yenişehirlioğlu’ nun 2014 yılında yayınladığı  romanı Aşk Cephesi okuyucularını Çanakkale Cephesine götürüyor. Roman Rodos’ da bir otelde çalışan Angela’ nın kendisine emanet olarak gördüğü, büyükannesi Adara’ nın sevipte kavuşamadığı Kerim Beye gönderdiği aşk mektuplarını, sahibine ulaştırmak amacıyla yazdığı bir mektupla başlıyor.  Mektubun sahibi Selim yalnız, günümüz dünyasında yaşama nedenini bulamayan kafası karışık bir karakter. Aldığı bu mektupla sanki yıllardır beklediği işareti almış gibi heyecanla yola koyuluyor. Yanında bir kitapla. Selim’ in yanına aldığı bu kitap yol boyunca ona hem arkadaşlık hem de bir nevi kılavuzluk yapıyor. Kitaptaki karakterler Ali ve Joe ile kendimizi Çanakkale Cephesinin içinde savaşın, acının, yokluğun ve bunlara rağmen hiç bitmeyen Allah, vatan ve millet aşkının ortasında buluyoruz. 

Bu romanı okurken açıkcası kendimi iki ayrı kitap okuyormuş gibi hissettim. Biri Selim’in ve Angela’nın kaderlerini kesiştiren zamanında yaşanamamış olan acı bir aşkın hikayesi… Öbürü Selim’in yanına aldığı kitapta vatanı uğruna hiç gözünü kırpmadan evini, eşini, annesini bırakıp Çanakkale’ ye gelen gerçek bir Allah ve vatan aşığı Ali ile niçin savaşa katıldığını bile bilmeden ardında  aşkını bırakıp orduya gönüllü yazılan Anzak askeri Joe ‘ nun hikayesi…

Yazarın dili ve üslubu oldukça sade ve anlaşılır. Olaylar sürükleyici bir şekilde ilerlemiş ve kitap boyunca kesinlikle okuyucuyu sıkacak hiçbir ayrıntıya girilmemiş. Eserde edebi, tarihi ve dini  unsurların üçünü de bulmak mümkün. Aynı zamanda yazarın memleketi olan Akhisar’ dan da kitapta yeri geldikçe bahsedildiğini görüyoruz.  Her bir unsur genel akış içerisinde açıklayıcı bir şekilde yer verilmiş. Aşk ise sadece sevgiliye olan aşk ile sınırlandırılmamış, Allah ve vatan aşkı oldukça içten bir üslupla ele alınmış.

 Romanı okuduğum süre boyunca hiç sıkılmadım. Bir sonraki sayfaya nasıl geçtiğimi anlamadan kitabı bitirdim. Kitabı’n birçok yerinde Ali’nin ve yanındaki diğer askerlerin vatanına olan bağlılığı beni oldukça duygulandırdı. Çanakkale Cephesinde yaşanılan zorlukları, acıyı, yokluğu okurken birebir olarak yaşadım diyebilirim.

Kitabın konusu gibi  finali de beni etkiledi. Bahadır Yenişehirlioğlu ‘ nun okuduğum ilk romanı olan Aşk Cephesi diğer kitaplarını da okumaya yönlendirdi. Yazarın sitemizde yayınlanan bir diğer romanı Kanaviçe nin tanıtımına da bakmanızı tavsiye ederim.  Aşk Cephesi aşkın, ayrılığın, hasretin, kavuşamamanın ve beklenmedik buluşmaların romanı.Her kesim ve yaştan okuyucuya hitap eden eser birçok kişinin beğenisini kazanmış ve bunu hakediyor. Herkese iyi okumalar…

 

 

Aşk Cephesi

Bahadır Yenişehirlioğlu

Timaş Yayınları-İstanbul 2014

304 sayfa

9.467 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir