GELİBOLU’YU ANLAMAK

18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi

Basın İlan Kurumu Çanakkale Şube Müdürlüğü tarafından, Türk tarihinin şanlı sayfalarından birini oluşturan Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında, Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı topraklarda “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” adıyla sergi düzenlenmektedir.

Sergi açılışı 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 18.00’da ÇTSO Çanakkale Evi’nde yapılacaktır. Sergi 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında gezilebilecektir.

 “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” isimli sergiyi araştırmacılar; Muzaffer Albayrak, Ahmet Yurttakal ve Mustafa Onur Yurdal tarafından hazırlanan bu sergide Çanakkale Destanı’nın “Boğaz Harbi” kısmında yaşanan mücadele azmini ve iman dolu kalplerin neler başarabileceğini gözler önüne serilmek istenmiştir.

30 parçadan oluşan çalışma; Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girişi, Çanakkale’de cephe açılmasının sebepleri, hedefin İstanbul olduğu gibi dört panoluk giriş bölümünden sonra, 19 Şubat 1915’te Boğaz’da ilk topun patlamasından, 18 Mart Zaferi’ne kadar yaşananları içermektedir.

Sergiyi oluşturan panolarda Boğaz Harbi’nin seyri, kronolojik sıralamayla anlatılırken muharebe sırasında yiğitlik ve fedakârlık gösteren 12 kahraman diğer kahramanlarımızı temsilen öne çıkarıldı.

Her konuyu işlerken tarihsel bilginin yanısıra, Boğaz Harbi’ne tanıklık etmiş ve hatıratları bize kadar ulaşmış olan kahramanların dilinden de destanı anlatmaya özen gösterdik. Bu bağlamda savaşa tanıklık eden –birisi yabancı- 17 askerin hatırat ve anılarından alıntılar yapıldı.

Yine her bir panoda işlenen konuyu destekleyici ve izah edici türden tarihi fotoğraflarla görsel olarak da anlatıma katkıda bulunmak istedik. Bu amaçla sergimizde vesika değerinde 86 adet fotoğrafa yer verildi.

4.026 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir