GELİBOLU’YU ANLAMAK

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı / Dünya Savaş Tarihi 4 (1914-1918) Edward J. Erickson


Timaş Tarih’in Türkiye’de görsel tarihe olan katkısı sürüyor. 2011’de yayınlanmaya başlayan Dünya Savaş Tarihi serisinin 4. kitabı Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı’ndaki cephelerine, muharebelerine, komutanlarına ve savaş taktiklerine odaklanıyor…

Sarıkamış, Çanakkale, Filistin, Süveyş, Irak, Kütülammare…

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın savaştığı cephelere dair detaylı bilgiler…

Askerî tarihçilerden Edward J. Erickson, Osmanlı’nın 1400’lerden beri elinde tuttuğu topraklar ve halklar üzerinde hâkimiyet kurmak için Türkler, İngilizler, Fransızlar ve Ruslar arasında geçen mücadeleyi ilk defa yayınlanan fotoğraf ve özel çizim renkli haritalarla destekleyerek anlatıyor. Osmanlı İmparatorluğu “Avrupa’nın hasta adamı” olarak görülüyordu; fakat hâlâ tüm Avrupa ülkelerinin gözünün olduğu en önemli bölgeleri idare ediyordu. Savaşın başlangıcında Osmanlı İmparatorluğu tarafsız davransa da Almanya’nın yoğun diplomatik baskısına dayanamayarak Ekim 1914’te İttifak Devletleri’ne katılma kararı aldı.

Osmanlı ordularını bozulmuş ve etkisiz olarak gören yaygın önyargı ile hesaplaşan kitap, Süveyş Kanalı’na yapılan taarruzları, Çanakkale’nin başarılı müdafaasını ve İngilizlerin felaketle sonlanan Kut mağlubiyetini, Bağdat’ın, Kudüs’ün ve Şam’ın ele geçirilmesini, Lawrance ve Arap İsyanı’nı, İslam Ordusu’nu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sonunu anlatıyor.

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı kitabında; Osmanlı ordularının savaşa girdiği bütün harekat alanlarında Birinci Dünya Savaşı’nın arka planı ve gidişatına dair detaylı bir kılavuz sunmakta.

Düşman kuvvetleri, lider komutanlar ve seferlerde geçen en önemli muharebeler; 200’den fazla çarpıcı fotoğraf ve çizimle, ayrıntılı bir şekilde anlatılmakta.

Kafkaslar, Çanakkale, Mezopotamya ve Filistin de dâhil Osmanlı’nın ana cephelerini ve savaşları gösteren 20 özel renkli harita Muzaffer Albayrak’ın yayına hazırladığı bu kitapta…

 

 

YAZAR HAKKINDA

Edward J. Erickson Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’ndan saha topçu yarbayı olarak emekliye ayrılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Ortadoğu’da; 1991’de Körfez Savaşı’nda 3. Zırhlı Tümen’de; 2003’te Irak işgalinde 4. Piyade Tümeni’nde, topçu sınıfında ve genel kurmayda vazife yapmıştır. 2007’de Bağdat’a dönmüş ve Savunma Bakanlığı Eğitim ve Geliştirme Enstitüsü’ne Siyasal Bilimler Profesörü olarak görev almıştır. İngiltere’de Leeds Üniversitesinde doktora yapmıştır. İki yüksek lisans derecesine sahiptir. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu konusunda çok saygın bir uzman olan yazarın pek çok kitabı ve makalesi arasında Ordered To Die: a History of Ottoman Army in the First World War 1; Defeat in Detail: the Ottoman Army in the Balkans, 1912-1923 (Greenwood); ve Ottoman Army Effectiveness in WWI: a Comparative Study (Routledge) isimli kitaplar vardır. New York Norwich’de eşi Melanie ile yaşamakta ve Norwich High School’da dünya tarihi dersleri vermektedir.

Dennis Showalter Colorado College’de Tarih Profesörü ve Society for Military History’nin eski başkanıdır. Yazdığı son tarih kitaplarından arasında The Wars of Frederick the Great (Longman); The Wars of German Unification (Arnold); Patton and Rommel: Men of War in the Twentieth Century (Berkeley) bulunmaktadır.

 

 

 


I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı / Dünya Savaş Tarihi 4 (1914-1918)


Edward J. Erickson


 


Çeviri: Sare Levin Atalay


Hazırlayan: Muzaffer Albayrak


Proje Editörü: Adem Koçal


224 Sayfa


Kuşe Kağıt, Ciltli, Şömizli


TİMAŞ YAYINLARI

12.027 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir