GELİBOLU’YU ANLAMAK

tarih Dergisi Ağustos Sayısında 1. Dünya Savaşı nın Nedenleri Dosyası

 #tarih dergisi Ağustos 2014 3.sayısı da hayli zengin içerikle okuyucusuyla buluştu. Kapatılan NTV tarih dergisinin  kadrosunu ve yazı politikasını aynen devam ettiren dergi Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündemi dolayısıyla kapak konusunu “Baş’a geçmenin tarihsel serüveni” olarak belirlemiş.

Gürsel Göncü yönetimindeki  derginin  Ağustos sayısının en önemli dosya konusu ise “1. Dünya Savaşı-100.Yıl: Felaketin ayak sesleri”. İçinde bulunduğumuz yıl seyri ve sonuçları ile ülkemizi de derinden etkileyen 1. Dünya Savaşı’nın 100. Yıldönümü. Dergi de savaşın nedenleri hayli kapsamlı bir dosyayla masaya yatırıyor. Bu bölüm de benim de bir yazım var. Yazım da Türk okuyucuyla henüz daha buluşmayan, ancak başta İngiltere ve Almanya olmak üzere yayınlandığı ülkelerde tarihçiler arasında hayli tartışmalara yol açan  Prof. Christopher Clark’ın “Sleepwalkers- How Europa Went To War in 1914- Uyurgezerler, Avrupa 1914’te Savaşa Nasıl Sürüklendi?” adlı kitabı tanıtıyor, dile getirdiği önemli tezleri paylaşıyorum. Kitabın bir hayli tartışmalı ve ilginç bulduğumu belirteyim. Umarım en kısa zamanda Türkçeye çevrilir.

Dergide sitemizin yazarlarından Muzaffer Albayrak’ın ilk kez yayınlanan belge ışığında Osmanlı Kabinesinin Said Halim Paşa başkanlığında 9 Ağustos 1914’te  Almanları nasıl oyalayacaklarını tartıştıkları toplantıyı anlattığı yazısı da var. Konuyla ilgilenenler mutlaka okumalı. Muzaffer Albayrak ‘ın yine bu sayıda  Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi otoritesinin zayıfladığı 16 yy-19 yy arasındaki isyanları konu olan yazısı da oldukça önemli bilgiler içeriyor.

Özetle , #tarih dergisi’nin bu sayısı mutlaka kütüphanenizde olmalı derim.

Bayramızı  sevdiklerinizle mutlu bir şekilde geçirmeniz dileğiyle.

 

Tuncay Yılmazer

8.036 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir