GELİBOLU’YU ANLAMAK

Son Savruluş – Çanakkale Muharebe Alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı ! (Tuncay Yılmazer )

Çanakkale Muharebe Alanları;  bugüne kadar yapılan çevreyi  tahrip eden ( betonarme sözümona şüheda kabristanları, simülasyon merkezi , panorama müzesi, çok sayıda zeytin ağacı kesilerek yapılan , sonsuzluk yolu (!) içeren Ağadere şehitlik tesisleri , hatalı yol düzenlemeleri vs. ) onlarca girişimden sonra yeni bir proje(!)  ile karşı karşıya… Çanakkale 100. Yıl Koordinasyon merkezinin bugün internet sitesinde yayınladığı haberin başlığı bile Çanakkale Savaşı’nın anlaşılması konusunda nerelere savrulduğumuzun göstergesi aslında… Gelibolu yarımadasına  hâlâ daha “boş” ve mutlaka değerlendirilmesi gereken bir alan olarak bakılıyor. Yeni bir medeniyet tasavvurundan bahsedenler bunca iyi niyetli hiçbir uyarıyı dikkate almıyor,  Çanakkale Muharebe alanlarına Hollywood Modeli Tema Parkı yapmayı planlıyorlar. Ne kadar acı bir savruluş…

Söz konusu “Çanakkale Tarihine Hollywood Modeli” ile Gelibolu Yarımadası’nda kurulacak Hollywood platosu ile savaş 4 boyutlu olarak izleyicilere anlatılacak,Çanakkale cepheleri film stüdyosunda canlandırılacak, gençler o günkü kıyafetleri giymiş askerlerle bulgur aşı da yiyerek tarihi öğrenecekmiş.

Geçiniz efendim geçiniz… Daha öncekiler gibi son derece gereksiz, tarihi ve doğal dokuyu tahrip edecek, bölgenin manevi havasıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan sözde proje… Şimdilerde in cin top oynayan , kullanılmayan koca Kilya Tanıtım Merkezi de ,  çok az kişinin uğradığı Kabatepe Simülasyon merkezi de aynı mantıkla kurulmuştu.  Sonuç ortada.

Bu alana Hollywood platosu kurmak için hangi uzmana, hangi tarihçiye, hangi arkeoloji uzmanına danıştınız? Gelibolu Yarımadası’na Hollywood platosu kurmak, burayı  Disneyland’a çevirecektir! Tarihsel önemi olan alanlar otantik haliyle korunurlar, panayıra dönüştürerek değil.   Orada yaşanan acı olaylar pratikte atari salonundan hiçbir farkı olmayan teknolojik gösterilerin yapıldığı simülasyon alanlarıyla, yapay platolarla anlaşılmaz. 

Elde zaten tahrip olmamış az bir alan kaldı. Onu da mahvetmeyin Allah aşkına!

11.900 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir