GELİBOLU’YU ANLAMAK

Türkiye nin Bağdat Büyükelçiliği Kutü-l Amare Zaferini her yıl kutluyor ( Faruk Kaymakçı)

Kut’ül Amare Zaferi’nin 99. yıldönümü

Kut’ül Amare Zaferi’nin 99. yıldönümü geçen yıl Bağdat ve Kut’ta (Vasit) Türk Kızılayı ve Askeri Ataşeliğin katkılarıyla Bağdat Büyükelçiliğimizce düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi olarak davetim ile Başbakan Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek 27-30 Nisan 2015 tarihlerinde Bağdat ve Kut’u ziyaret etmişlerdir.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/893.jpg

Başbakan Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, 28 Nisan 2015 tarihinde Bağdat’ta Nahreyn Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (NSAM) “I.Dünya Savaşı: Irak Cephesi” başlıklı bir sunum yapmıştır. Sayın Çetinsaya, konuşmasında I. Dünya Savaşı’nda Irak cephesindeki gelişmeleri tarihi açıdan ele almış ve Türkiye ile Irak arasındaki ikili ilişkilere yansımalarını değerlendirmiştir. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğinin organize ettiği sözkonusu konferansa, Bağdat’ta yerleşik yabancı diplomatik temsilcilikler, kamu görevlileri ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 60 kişi katılım sağlamıştır.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/887.jpg

Türk heyeti aynı gün, Irak Kızılayı Genel Başkanı Yasin Abbas’a nezaket ziyaretinde bulunmuş ve Kutül Amare mücadelesindeki Türk-Iraklı dayanışması ruhu içerisinde bugün DEAŞ terörü nedeniyle 3.3 milyon yerlerinden edilmiş insanı ile büyük bir kriz yaşayan Irak’a insani yardım desteği sunmuştur.

Büyükelçi Kaymakcı, Prof. Dr. Çetinsaya, Türk Kızılayı yetkilileri ve Büyükelçilik personelinden oluşan heyetle Bağdat’a yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunan Kut (Vasit) şehri, 29 Nisan günü 2015 günü ziyaret edilmiştir.

Kut’taki ziyaret çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklere Ziraat Bankası, Dorçe firması ile vilayette su arıtma tesisi kuran Görkem İnşaat ve hastane inşaatı projesi yürüten Acarsan firması yetkilileri katılmışlardır.

Öte yandan, aralarında 18 Mart 2015 tarihinde Çanakkale’de düzenlenen törenlere Bağdat Büyükelçiliğince katılmaları sağlanan Irak’ın çeşitli vilayetlerinden gelen aşiret liderleri de Kut’taki etkinliklerde hazır bulunmuşlardır. Bu aşiretlerin bazılarının ataları Barsa Şuaybe ve Kutül Amare savaşlarında Osmanlı ordusu bünyesinde görev yapmışlardır.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/888.jpgTürk heyetinin Vasit Valisi Malik Halaf El Deraie’ye gerçekleştirdiği nezaket ziyaretinde, Büyükelçi Kaymakcı gelecek yıl 100. yıldönümünü kutlanacak Kut’ül Amare Zaferi’nin Türkiye ve Irak tarihindeki yerini anlatarak, Çanakkale ve Kut’un ülkelerimiz için önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamıştır. Vali Deraie’ye ayrıca, Çanakkale Valiliği ile Vasit Valiliği arasında kardeş şehir işbirliği tesisine ilişkin bir anlaşma taslak metni sunulmuştur.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/889.jpg

Vali Deraie, Türk heyetinin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, Çanakkale Valiliği ile Vasit Valiliği arasında kardeş şehir işbirliği anlaşma taslağına ilişkin görüşlerini en kısa zamanda bildireceklerini, davet edildiği Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenlerine bizzat katılamadığı için üzüntü duyduğunu, ancak Çanakkale’yi ziyaret etmeyi arzu ettiğini, makamlarımızca uygun görülmesi halinde gerçekleştireceği ziyaret vesilesiyle kardeş şehir işbirliği anlaşmasının imzalanabileceğini ve Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odaları ve önde gelen işadamlarıyla iş ve yatırım imkanlarının ele alınacağı bir toplantının yapılabileceğini ifade etmiştir.

 

Basra ve Kut’ta Osmanlı güçleriyle birlikte savaşan Iraklı aşiretlerden bazıları Çanakkale 100. Yıl Törenlerine katıldı

Vasit Valisi davetli olduğu Çanakkale törenlerine katılamamakla birlikte, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği ataları Basra ve Kut savaşlarında yer alan aşağıdaki Iraklı aşiretlerin temsilcilerinin Kutül Amare Zaferi 99. Yıl Anma etkinliği de çerçevesinde Çanakkale 100. Yıl törenlere katılmalarını ve bu vesileyle Sayın Milli Savunma Bakanımız tarafından Çanakkale’de kabul edilmelerini sağlamıştır. Aşiretler heyeti tören esnasında Sayın Başbakanımızla da kısaca selamlaşma fırsatı bulmuşlardır.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/890.jpg

AŞİRET TEMSİLCİLERİ                                    AŞİRET                                                 ŞEHİR

Sadoon Ghulam AlıAl Lamı                          BENİ LAM                                           MEYSAN (Amara)

Saad Mohammed MezherAl Zubaıdı      ZUBEYDİ                                                  VASİT (Kut)

Hammood Mezher Hameed Al Imarah EL İMARA                                                    BASRA

Emad Khalaf Naıf Naıf                                   EL BEZZUN                                         BASRA

Sabah Abdumohsın Irmısh Alı                   EL MALİKİ                                               BASRA

Jamal Sabrı Najm Al Sadoon                       EL SADUN/EL MUNTEFİK                  BASRA

Wısam Samı Abdullah    Al Bayatı              EL BEYATI                                            SELAHADDİN

Husham Jasım Tawfeeq Al Bayatı             EL BEYATI                                             SELAHADDİN

 

Vasit ziyareti kapsamında Vasit Ticaret Odası Başkanı Muhammed Ziya Hüseyin ile Yatırım Komisyonu Başkanı Sadık Abbas Huveydi ve anılan kurumların yetkililerinin de katılımıyla bir iş toplantısı gerçekleştirilmiştir.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/891.jpg

Türk Kızılayı, Vasit Valiliği’yle işbirliği içerisinde Valiliğe ait konferans salonunda Kut’ül Amare Zaferi’ne ilişkin bir fotoğraf sergisi düzenlemiştir. Vasit Valisiyle birlikte açılan sergi, I. Dünya Savaşı’nda Kızılay faaliyetlerini gösterir fotoğraflar ile 1916 yılında Kut’ül Amare’de taraflar arasında karşılıklı esir değişimine dair esir listeleri ile bir İngiliz esirin üzerinden çıkan şahsi fotoğraflar ve mektubu kapsayan 28 adet fotoğraftan oluşmaktadır.

Türk Kızılayı ayrıca, sözkonusu ziyaret ve Kutül Amare Zaferinin 99. Yıldönümü vesilesiyle Kut’taki NQ Otel’de 200 kişiye yemek vermiştir. Anılan yemeğe Vasit Valisi Deraie, yerel yöneticiler, aşiret liderleri ve yerel halk iştirak etmiştir. Öte yandan, Bağdat Büyükelçiliğince daha önce ziyaret edilen Kut Oteli’nde geçici olarak konaklayan yerlerinden edilmiş Iraklı 50 aileye Türk Kızılayı tarafından gıda kolisi ve ocak tüpü dağıtılmıştır. Türk ve Irak Kızılayları işbirliğinde 28-29 Nisan 2015 tarihlerinde Kut’un çeşitli bölgelerindeki yerlerinden edilmiş toplam 500 aileye 18 kiloluk gıda kolileri ulaştırılmış, ayrıca Irak Kızılayına 13 ton gıda kolisi teslim edilmiştir.

Sayın Çetinsaya, Vasit Valiliği konferans salonunda “Çanakkale’den Kut’a Türkiye-Irak Kardeşliği ve Zaferi” konulu bir konferans vermiştir. Sayın Çetinsaya konuşmasında, I. Dünya Savaşı’nda Irak cephesindeki gelişmeleri Türk ve Irak halkı açısından ele almış, Çanakkale ve Kut zaferlerinin ortak tarihimizdeki yerine vurgu yapmıştır. Sözkonusu konferansa Vasit vilayetinin yöneticileri, aşiret liderleri, akademisyenler, gazeteciler ve yerel halktan oluşan yaklaşık 70 kişi iştirak etmiştir.

http://geliboluyuanlamak.com/resimler/album_galeri/892.jpg

Kut’ül Amare Savaşı’nda şehit düşen askerlerimiz için Kut Türk Şehitliği’nde Büyükelçiliğimiz Askeri Ataşeliği tarafından bir anma töreni düzenlenmiştir. Vasit Vali Yardımcısı, yerel yöneticiler, aşiret liderleri ve yerel halkın katıldığı törende saygı duruşu, iki ülke milli marşlarının okunması ve şehitliğe çelenk konmasının ardından Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı Kut’ül Amare Zaferi’ne ilişkin bir konuşma yapmış ve Çanakkale ve Kut’ta dost ve kardeş Türk ve Irak halklarının beraberce zafer kazandıklarını vurgulamıştır.

Kutül Amare Zaferi 100. Yılında Daha Güçlü Hatırlanacak

Kutül Amare Zaferi’nin 99. yıldönümü vesilesiyle Bağdat ve Kut’ta gerçekleştirilen etkinlikler 2016 yılında düzenlenmesi öngörülen Kutül Amare Zaferinin 100. yıldönümü etkinlikleri için bir ön hazırlık niteliği taşımıştır.

Öte yandan Irak’ta giderek bozulan güvenlik durumu ve artan siyasi belirsizliğin Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yılının Irak’ta arzulanan ölçüde etkinliklerle kutlanmasına izin vermeyebileceği değerlendirilmektedir.

Kutül Amare Zaferi’nin 99. Yıldönümü etkinlikleri ile Bağdat Türk Şehitliği resimleri ve anma törenine ilişkin görsellere

https://drive.google.com/folderview?id=0B3Piv13o6j_9RXhmVUdJd2p4Ym8&usp=sharing

linkinden ulaşabilir.

Bağdat ve Kut’da Bağdat Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler Ataşeliği himayesinde birer Türk Şehitliği bulunmaktadır. 

 

Faruk Kaymakçı
Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi

7.033 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir